تعمیر و نگهداری جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای

در ابتدا لازم می دانیم توضیحی کلی در مورد جرثقیل دروازه ای ارائه نمائیم.جرثقیل دروازه ای یکی از انواع جرثقیل است که برای جابه جایی آهن آلات و ابزار سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.این جرثقیل ها دارای دو پایه بزرگ در دوطرف جرثقیل می باشند که نقش ستون و نگهدارنده جرثقیل را دارند  .جرثقیل های دروازه ای به صورت ثابت و متحرک استفاده می شوند .این جرثقیل ها اندازه های مختلفی دارند از جرثقیل دروازه ای با 2 تا 3 متر ارتفاع تا جرثقیل های دروازه ای با ارتفاع بیش از 5 متر .جرثقیل های دروازه ای به لحاظ ظاهری  شباهت زیادی به پل های عابر پیاده دارند.gatewaycranes

برخی جرثقیل های دروازه ای به اندازه ای کوچک ستند که به راحتی قابل حمل و نقل هستند .کارگران با کمک چرخ هایی که در زیر این جرثقیل ها تعبیه شده است جرثقیل را به حرکت در می آورند.

کارخانه ها و شرکت ها بسته به نیاز خود از جرثقیل دروازه ای به صورت ثابت یا متحرک استفاده می کنند.همچنین جرثقیل های دروازه ای کاربرد بسیار زیادی در بنادر دارد.در روش استفاده متحرک جرثقیل بر روی ریل هایی قرار داده می شود و در روی ریل ها حرکت می کند.همچنین برای حرکت بدون محدودیت جرثقیل دروازه ای می توان چرخ هایی را در زیر پا یه های آن قرار داد تا به راحتی قابل حرکت باشد.

 جرثقیل های دروازه ای تک پل و دو پل

یکی از مواردی که در ارزش گذاری جرثقیل های دروازه ای بسیار موثر است تعداد پل های جرثقیل است.منظور از پل های جرثقیل، ستون هایی فلزی است که در بالای جرثقیل به صورت افقی قرار دارند.بالا بر یا کالسکه بر روی این پل ها قرار می گیرند و در طول جرثقیل حرکت می کنند و اشیاء را بلند می کنند.جرثقیل های دروازه ای معمولا به صورت تک پل یا دوپل ساخته می شوند.جرثقیل های دروازه ای تک پل معمولا برای بلند کردن بارهای تا 16 تن مورد استفاده قرار می گیرند.در حالیکه جرثقیل های دروازه ای دوپل برای بلند کردن بارهای سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند.

رنگ جرثقیل

جرثقیل ها به خصوص جرثقیل های دروازه ای غالبا به رنگ های زرد ،نارنجی و قرمز هستند.دلیل استفاده از رنگ های روشن در جرثقیل ،برای بهتر دیده شدن جرثقیل به خصوص در شب می باشد.در شب ها و تاریکی هوا ممکن است دیدن جرثقیل دروازه ای برای افراد به خصوص در وسایل نقلیه  دشوار باشد از این رو باید اقدام به نصب روشنایی  در کنار جرثقیل نمود.

انواع جرثقیل دروازه ای

اصطلاح "جرثقیل دروازه‌ای" در صنعت حمل‌ونقل بسیار رایج است. جرثقیل دروازه‌ای و جرثقیل پل درواقع انواع بسیار متفاوتی از جرثقیل‌های سقفی هستند. در این مقاله به موارد زیر می‌پردازیم.

 جرثقیل دروازه‌ای چیست؟ جرثقیل دروازه‌ای نوعی جرثقیل سقفی با پیکربندی یک تیر نیم دروازه‌ای) یا دو تیر است که توسط پایه‌های مستقلی که روی چرخ‌ها یا در امتداد یک مسیر یا سیستم ریلی حرکت می‌کنند پشتیبانی می‌شود. جرثقیل‌های دروازه‌ای معمولاً زمانی در نظر گرفته می‌شوند که دلیلی برای عدم استفاده از سیستم باند هوایی وجود داشته باشد. این‌ها معمولاً برای کاربرد در فضای باز یا زیر یک سیستم جرثقیل پل سقفی موجود استفاده می‌شوند. برخلاف جرثقیل پل، جرثقیل دروازه‌ای نیازی به اتصال به سازه نگهدارنده ساختمان ندارد و نیاز به تیرهای دائمی باند و ستون‌های پشتیبانی را از بین می‌برد. سیستم‌های دروازه‌ای بزرگ‌تر ممکن است روی یک ریل یا مسیر تعبیه‌شده در زمین، معمولاً در یک خط مستقیم در یک منطقه کاری اختصاصی اجرا شوند. سیستم‌های دروازه‌ای قابل‌حمل کوچک‌تر روی چرخ‌ها یا چرخ‌ها کار می‌کنند و می‌توانند برای تعمیر و نگهداری یا کارهای ساخت سبک در اطراف یک مرکز جابجا شوند.

جرثقیل‌های دروازه‌ای متشکل از دوپایه که روی ریلی که هم‌سطح با سطح بالایی کف تعبیه‌شده است، سوار می‌شوند. آن‌ها معمولاً در یک خط مستقیم در یک منطقه کاری اختصاصی اجرا می‌شوند. این طراحی به تجهیزات موتوری مانند بالابر قیچی، چنگال، چرخ‌دستی و کامیون اجازه می‌دهد تا از روی آن بغلتد و از زیر جرثقیل عبور کند.

جرثقیل نیمه دروازه‌ای چیست؟ جرثقیل نیم دروازه‌ای دارای پایه سوار بر چرخ یا ریل و طرف دیگر جرثقیل سوار بر دیوار یا ستون‌های ساختمان یا دیوار جانبی سازه ساختمان هستند. این‌ها جرثقیل‌ها سودمند هستند زیرا می‌توانند فضای کف / فضای کار را برای شما ذخیره کنند. برخلاف جرثقیل پل، این راه‌اندازی نیازی به دو باند ندارد که توسط ستون‌های ساختمان پشتیبانی یا به آن متصل شوند.

جرثقیل دروازه‌ای قابل‌حمل: جرثقیل‌های دروازه‌ای قابل‌حمل، سیستم‌های دروازه‌ای سبک‌تر هستند که روی چرخ‌های چرخ یا چرخ‌های لاستیکی کار می‌کنند. این چرخ‌ها به کاربر این امکان را می‌دهند که آن را در سرتاسر یک تأسیسات برای جابجایی مواد یا بارهای مختلف حرکت دهد. وقتی خالی هستند و زیر بار نیستند، می‌توان آن‌ها را در هرجایی از مغازه یا سلول‌های کاری مختلف جابه‌جا کرد یا ذخیره کرد تا صرفه‌جویی در فضا و انعطاف‌پذیری بیشتری در فضای کف ارائه شود.

جرثقیل دروازه‌ای قابل تنظیم ای چیست؟ جرثقیل دروازه‌ای قابل تنظیم را می‌توان با طراحی ارتفاع و دهانه متغیر طراحی کرد. قابلیت تنظیم به کاربر نهایی اجازه می‌دهد تا ارتفاع تیرها را تغییر دهد. انعطاف‌پذیری بیشتری در هنگام حمل‌ونقل یک سیستم دروازه‌ای به داخل و خارج از یک مرکز یا از طریق مناطق مختلف یک مغازه ارائه می‌دهد.

دوره های تعمیر و نگهداری جرثقیل

برای یاد گرفتن و مهارت در زمینه تعمیر و نگهداری جرثقیل جدا از کار تجربی راهکارهای دیگری نیز وجود دارد.حضور در کلاس های  آموزشی یکی از بهترین راهها برای یاد گرفتن تعمیر و نگهداری جرثقیل است.برخی از آموزشگاههای صنعتی اقدام به برگزاری دوره های تعمیر و نگهداری انواع جرثقیل ها می کنند.این آموزشگاه ها پس از پایان دوره نیز اقدام به ارائه مدرک مهارتی به کاراموزان می نمایند.در این دوره ها ،قسمت های مختلف جرثقیل به همراه نحوه  تعمیر و سرویس آن آموزش داده می شود.

مهم ترین مواردی که در این دوره ها بایستی ارائه شود را در زیر ذکر می کنیم.

-سیستم انتقال برق

-سیستم پل ها

-قلاب ها و قلابهای کمکی

-آشنایی با انواع موتورهای جرثقیل  وانواع برندها

-چرخ های حرکتی

-نحوه کارکرد کالسکه

-نگهداری مناسب جرثقیل و کاهش هزینه های تعمیر

-نحوه کارکردن قطع کن ها

-سنسورهای جرثقیل

-متداول ترین خرابی های چیست و راهکارهای رفع ان

 -تعمیرات ریل های جرثقیل

کابل جمع کن در جرثقیل های بیرون سالن (دروازه ای)

جرثقیل هایی که بیرون سالن استفاده می شوند جرثقیل دروازه ای هستند و برای برق اصلی از کابل جمع کن استفاده می شود.کابل جمع کن های قدیمی فاقد موتور و حرکت مستقل بودند و به همین دلیل کیفیت پائینی داشتند ولی کابل جمع کن های جدید دارای موتور و کلاچ می باشند و به طور منظم و حساب شده و مهندسی کابل ها را جمع و یا پهن می کنند.

به طور استاندارد مسیرهای بدون سقف حتما باید کابل جمع کن استاندارد داشته باشند و یا مسیرهای طولانی داخل سالن برای منظم بودن و عمر بالاتر غالبا برای کابل Data هم از کابل جمع کن استفاده می شود.

خدمات تعمیر و نگهداری جرثقیل دروازه ای

تعمیر جرثقیل دروازه ای در محل با پرسنلی زبده و با تجربه
تنها با یک تماس متخصصین و تعمیرکاران ما در محل شما حضور می یابند و اقدام به تعمیر جرثقیل می نمایند.

انجام کلیه خدمات جوشکاری جرثقیل

مجهز به تجهیزات کامل جهت تعمیر جرثقیل دروازه ای

ما مجهز به کلیه تجهیزات مورد نیاز برای تعمیر جرثقیل می باشیم.

تهیه قطعات مورد نیاز انواع جرثقیل های دروازه ای

مسلط به تعمیر کلیه جرثقیل ها

بهترین مرکز تعمیر جرثقیل دروازه ای در ایران

تعمیر و نگهداری جرثقیل دروازه ای شامل تعمیر ،سرویس و بازبینی و کنترل جرثقیل می باشد.به دلیل حساسیت و قیمت بالای جرثقیل های دروازه ای ،اکثر مجموعه های استفاده کننده از جرثقیل به دلیل اطمینان از صحت کارکرد جرثقیل  اقدام به عقد قرار داد با شرکت های خدماتی جرثقیل می نمایند.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا در راستای خدمات رسانی به مشتریان خود در سراسر ایران اقدام به عقد قرار داد تعمیر ونگهداری جرثقیل دروازه ای با مشتریان خود در سراسر کشور می نماید.

ساخت و تعویض قطعات جرثقیل دروازه ای

بهترین تعمیرکارها تا زمانی که امکان داشته باشد سعی در تعمیر قطعات معیوب می نماید.با این حال در مواقعی ممکن است قطعات قابل تعمیر نباشند و نیاز به تعویض قطعه باشد.یکی از خدمات مهم در زمینه تعمیر و نگهداری  جرثقیل دروازه ای، تعویض قطعات جرثقیل است.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا در صورت نیاز جرثقیل های تحت تعمیر اقدام به فراهم کردن قطعات مورد نیاز می نماید.اکثر قطعات مورد نیاز جرثقیل در بازار موجود می باشند .با این حال برخی قطعات هستند که ممکن است در بازار یافت نشوند و نیاز به تولید داشته باشند.در این صورت قطعات مزبور را باید از کارگاهها و تولید کنندگان قطعات تامین کرد.به این صورت که قطعه مورد نظر با جزئیات کامل قطعه سفارش داده می شود و پس از تولید به محل برده و نصب می شود.

تعمیر انواع برندهای جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای برندهای بسیار متنوع و متفاوتی دارند .از جرثقیل های دروازه ای آلمانی و بلغاری گرفته تا جرثقیل های ساخته شده در ایران هر یک قطعات و لوزام مورد نیاز خود را دارند.همچنین هر نوع جرثقیل روش تعمیر و تگهداری خاص و متفاوتی دارد.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا با اشراف کامل به اکثر برندهای جرثقیل دروازه ای،قادر به تعمیر و نگهداری هر نوع جرثقیل با هر برندی می باشد.

تعمیر و نگهداری جرثقیل دروازه ای در سراسر ایران و خارج از کشور

ما اقدام به ارائه خدمات جرثقیل دروازه ای در هر کجای ایران می نمائیم.در صورتی که در هر کجای ایران هستید تنها با یک تماس شما ،کارشناسان و مهندسین ما به محل شما مراجعه نموده و اقدام به ارائه مشاوره و توضیحات لازم می نمایند.

کلیه خدمات حضوری در محل به صورت رایگان می باشد.

کلیه حقوق و مزایای این وب‌سایت متعلق به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا می‌باشد.