اپراتور جرثقیل دروازه ای ،نیم دروازه ای و سقفی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اپراتور جرثقیل دروازه‌ای، نیم دروازه‌ای و سقفی به افرادی گفته می‌شود که در حوزه این جرثقیل‌ها فعالیت دارند. محل کار اپراتورها در کارگاه‌ها و کارخانه‌های می‌باشد و شغل آن‌ها حمل‌ونقل بار توسط این جرثقیل‌ها هست.

کار یک اپراتور جرثقیل کار سخت و درعین‌حال پرباری است. از این رو نیاز به تمرین و آموزش حرفه‌ای قابل‌توجهی دارد. اپراتورهای جرثقیل سقفی مسئول کلیه عملیات جرثقیل حین کار کردن هستند. اپراتورها با تجهیزات کنترل از راه دور و یا تجهیزات قدیمی دستی امور حمل‌ونقل و جابه‌جایی جرثقیل را انجام می‌دهند. اپراتورهای جرثقیل ملزم به پوشیدن وسایل ایمنی مختلف مانند لباس محافظ، کلاه سخت، کفش مخصوص و غیره هستند. همچنین اپراتورها ملزم به رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های کار با جرثقیل هستند.

اپراتورهای جرثقیل باید توانایی‌های از قبیل کار کردن با قلاب، مگنت، لوله گیر، ورق گیر داشته باشند. اپراتورها باید به صورت کامل مسلط به روشن و خاموش کردن جرثقیل، حمل‌ونقل بار با جرثقیل به صورت ایمن، تشخیص کارکرد صحیح جرثقیل باشند. اپراتورها گزارشات خود را به صورت چک لیست روزانه ارائه می‌دهند. در زیر توانایی‌های یک اپراتور جرثقیل را به صورت کامل ذکر می‌کنیم.

توانایی کار با قلاب

توانایی بستن سیم بکسل

کار با مکانیزم های پله دروازه‌ای

توانایی سرویس کردن قسمت‌های خاص از جرثقیل

سواد کافی برای ارائه گزارش و چک لیست ها ماهانه (حداقل دیپلم) سالم بودن اپراتور از لحاظ بدنی

شنوایی و بینایی خوب

سلامت کامل از لحاظ عقلی و روانی

بدن کاملا سالم

نکته: جرثقیل‌ها هرچقدر هم بزرگ باشند کنترل جرثقیل در یک زمان باید توسط یک اپراتور انجام شود. در واقع در هر لحظه تنها یک نفر مسئول کنترل و کار با جرثقیل می‌باشد. در برخی موارد در جرثقیل‌های بزرگ، افرادی به عنوان کمک اپراتور جرثقیل، در کنار اپراتور اصلی کار می کنند. وظیفه این افراد شبیه کمک رانند هست.

همچنین در برخی کشورها اپراتورهای جرثقیل ملزم به دریافت گواهی‌نامه اپراتوری جرثقیل هستند. برای مثال در برخی شرکت‌ها اپراتورها برای دریافت گواهی‌نامه ملزم به رعایت موارد زیر هستند.

  • حداقل 18 سال سن داشته باشید.
  • آزمایش عدم اعتیاد
  • . قبولی در آزمون کتبی قبولی و آزمون عملی
  • رعایت منشور اخلاقی

 

وظایف و مسئولیت‌های اپراتور جرثقیل

√جرثقیل‌ها و بالابرها را به کار بگیرید

√بارها را به محل‌های ساخت‌وساز منتقل کنید و به‌صورت ایمن تخلیه کند

√بارها را به جرثقیل‌ها ببندید

√تجهیزات و ماشین‌آلات را بازرسی کنید

√گزارش نگهداری و فعالیت را نگه‌دارید و به‌روز کنید

√انجام تعمیرات اساسی ماشین‌آلات. ماشین‌آلات را بر اساس دستورالعمل‌های پیچیده راه‌اندازی کنید.

ساعت کاری اپراتور جرثقیل

ساعت کاری اپراتورهای جرثقیل در ایران مانند سایر مشاغل 44 ساعت در هفته است. بااین‌حال مانند سایر مشاغل مواردی وجود دارد که اپراتورها ملزم به‌اضافه کاری باشند.

رضایت شغلی

محیط کار با جرثقیل‌ها محیط پرسروصدا و پراسترسی است. این ممکن است برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد. بسیاری از کارآموزان اپراتوری جرثقیل با قرار گرفتن در محیط کاری و چند روز کار کردن از ادامه کار منصرف می‌شوند. همچنین وقتی صحبت از شادی به میان می‌آید، اپراتورهای جرثقیل پایین‌تر از حد متوسط هستند. همان‌طور که مشخص است، اپراتورهای جرثقیل به شادی شغلی خود 3.1 از 5 ستاره می‌دهند که آن‌ها را در 39٪ پایین مشاغل قرار می‌دهد.

بااین‌حال اپراتوری جرثقیل هیجان و کلاس کاری خود را دارد و برای بسیاری از اپراتورها این شغل کار جذاب و مهمی است.

 

خطرات کار اپراتوری جرثقیل؟

 اپراتورهای جرثقیل ممکن است از ارتفاع سقوط کنند، دچار شوک الکتریکی شوند و در اثر ضربه‌های ناشی از سقوط اجسام یا عناصر متحرک جرثقیل آسیب ببینند. کار در هوای سخت یا نور شدید خورشید ممکن است باعث مشکلات سلامتی شود.