وینچ جرثقیل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وینچ مهم‌ترین قسمت جرثقیل است. درواقع وینچ تلفیق کالسکه و بالابر است. وینچ ها بسته به مقدار تناژی که بلند می‌کنند متفاوت هستند. در جرثقیل‌های کوچک تا تناژ 8 تن، به دلیل سبک بودن معمولاً کالسکه و بالابر به‌صورت آماده وجود دارد. در جرثقیل‌های بزرگ این دو قطعه باید سفارش داده و جداگانه ساخته شوند. تفاوت اصلی وینچ ها در نوع ساختار و سیستم گیربکسشان است. امروزه در بسیاری از موارد برای کارکرد روان‌تر وینچ از اینورتر استفاده می‌شود. در وینچ ها باید حد بالا و حد پایین را رعایت کرد. حد بالا و حد پایین به میزان پایین آمدن و بالا رفتن وینچ گفته می‌شود. حد بالا و حد پایین وینچ توسط سنسورهای مشخصی تعیین می‌گردند. درصورتی‌که حد بالا رعایت نشود باعث برخورد وینچ به قلاب می‌شود. این امر می‌تواند باعث بروز خسارت فراوانی به وینچ شود و وینچ را دفرمه کند.

عملکرد وینچ به چه صورت است؟

وینچ جرثقیل یک قرقره کابل بزرگ است که به یک واحد چرخ‌دنده متصل شده است که قادر به بلند کردن بارهای بسیار سنگین است. وینچ جرثقیل که در پایین بوم جرثقیل قرار می‌گیرد، دارای کابل سیم فولادی سنگین به‌اندازه‌ای است که می‌تواند طول بوم جرثقیل را طی کند و دوباره تا زمین کف زمین برسید و کابل اضافی به دور قرقره وینچ پیچیده شود. وینچ جرثقیل به‌طورمعمول دارای یک قلاب یا وسیله کوپلینگ بزرگ است که به انتهای کابل متصل است که به جرثقیل اجازه می‌دهد تا بارها را متصل و بلند کند. معمولاً جرثقیل دارای دو یا چند وینچ است

. جرثقیل از یک بوم بسیار بلند برای رسیدن به مکان‌های مرتفع و تحویل مصالح و لوازم ساختمانی استفاده می‌کند. بوم معمولاً یک سازه فولادی مشبک است که ممکن است از یک بازو برای گسترش فاصله دستگاه از بوم استفاده می‌کند. یک وینچ جرثقیل بزرگ شامل کنترل کابلی است که به بوم می‌رود و از آن عبور می‌کند. وینچ جرثقیل معمولاً توسط یک شفت پاور (PTO) تغذیه می‌شود که از موتور خارج می‌شود و همچنین از کلاچ و ترمز برای کنترل نزول کابل از قرقره وینچ استفاده می‌کند. درحالی‌که بوم جرثقیل ممکن است بسیار بلند باشد، به این معنی نیست که جرثقیل می‌تواند بار بسیار سنگینی را با بوم در موقعیت افقی بلند کند. طول بوم فقط برای این است که جرثقیل به ارتفاعات بالاتر برسد.

جرثقیل با استفاده از وینچ جرثقیل برای گسترش بازو یا بوم کوچک‌تر که در بالای بوم قرار دارد به مکان‌های بیرونی می‌رسد. هنگامی‌که وینچ جرثقیل مجهز به بازو باشد، ممکن است شامل سه قرقره کابل مجزا باشد که هر قرقره از یک محور محرک PTO مستقل برای کنترل آزادسازی و بازیابی کابل خود استفاده می‌کند.

araycrane.com14000505 3

 در تصویر بالا یک عدد جرثقیل سقفی کوچک را مشاهده می‌کنید. در سمت راست و در زیر پل جرثقیل، وینچ جرثقیل بارنگ آبی را مشاهده می‌کنید. جرثقیل سقفی در تصویر بالا از نوع سه زنجیری است. معروف‌ترین جرثقیل‌های سه زنجیری کیتو ژاپن و دماگ آلمان است.

 

araycrane.com14000505 6

araycrane.com14000505 7

تصاویر بالا دو نمونه از وینچ زنجیری آویز می باشد.

وینچ از موتورهای بالابر و عرضی، ترمز، گیربکس، درام و قلاب تشکیل‌شده است. وینچ ها انواع مختلفی دارند. وینچ دستی، وینچ برقی و وینچ برق شناخته‌شده‌ترین انواع وینچ ها هستند. معروف‌ترین وینچ های موجود در بازار ایران وینچ پودم بلغارستان و وینچ سامسونگ است. در زیر تصویر دو عدد وینچ را مشاهده می‌کنید.

 

 

araycrane.com14000505 28

araycrane.com14000505 27

درام جرثقیل

درام یکی از قطعات اصلی در وینچ یا بالابر است. درام به‌صورت دایره‌ای شکل هست و دارای شیارهایی است که سیم‌بکسل دورتادور درام و بر روی این شیارها پیچیده می‌شود. زمانی که موتور جرثقیل با نیروی برق به حرکت درمی‌آید از طریق سیستم گیربکس سرعت موتور کم می‌شود و به قدرت اضافه می‌شود و درنهایت به درام متصل می‌شود. در طول زمان ممکن است شیارهای جرثقیل از بین رفته با صاف شود. در این صورت با تراشکاری می‌توان مجدداً شیارها را ایجاد کرد. در غیر این صورت باید یک درام نو و جدیدی خریداری شود.

در زیر تصویر یک عدد درام سیم‌بکسل را مشاهده می‌کنید.

 

araycrane.com14000505 2

تعمیر وینچ جرثقیل

مجموعه مکاترونیک آریا خدمات تعمیر تخصصی وینچ های جرثقیل را انجام می دهد.

 


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب