تست جرثقیل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تست جرثقیل از مهم‌ترین پروسه‌های جرثقیل است که توسط نصاب یا تعمیرکار انجام می‌شود. شخص تست کننده جرثقیل باید تجربه کافی و مهارت لازم را داشته باشد. معمولاً تست کارکرد صحیح جرثقیل بعد از نصب، بعد از تعمیر و نگهداری و همچنین در زمان‌های مشخصی انجام می‌شود. تست جرثقیل با بلند کردن باری با ظرفیت برابر یا بیش از ظرفیت اسمی جرثقیل انجام می‌شود. در تست جرثقیل موارد مختلف تست می‌شود که برخی از این موارد را در زیر ذکر می‌کنیم.

-سیم‌بکسل‌های جرثقیل: یکی از موارد مهم که باید تست شود بررسی سالم بودن سیم‌بکسل‌ها است.

-حرکت‌های طول و عرضی جرثقیل

-ترمزهای بالابر

راهنمای تست جرثقیل

جرثقیل‌های سقفی ، دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای جدید یا قدیمی نصب‌شده، باید آزمایش‌شده و دارای گواهینامه واجد شرایط باشند و قبل از شروع به کار، بازرسی پذیرش را دریافت کنند. بازرسی جرثقیل و تست جرثقیل برای راه‌اندازی جرثقیل و پذیرش جرثقیل ضروری و مهم است، این امر روشی ضروری برای بررسی کیفیت ساخت و نصب جرثقیل سقفی و تضمین ایمنی جرثقیل در حین کار است.

علاوه بر راه‌اندازی جرثقیل و بازرسی پذیرش، بازرسی جرثقیل سقفی منظم و آزمایش بارگیری هرسال موردنیاز است.

 قبل از راه‌اندازی، باید برق‌کار، نصب کننده، اپراتور جرثقیل و کارکنان فنی مربوطه را سازمان‌دهی کنیم تا جرثقیل سقفی را به‌طور جامع بررسی کنند. موارد بازرسی جرثقیل به شرح زیر است.

1-منبع تغذیه جرثقیل سقفی را قبل از بازرسی قطع کنید. با توجه به نقشه‌های جرثقیل و الزامات فنی، بررسی و اطمینان حاصل کنید: همه بست ها محکم باشند. همه تجهیزات و دستگاه‌های ایمنی به‌طور کامل نصب‌شده باشند . ساختار فلزی جرثقیل سقفی در شرایط خوب و بدون تغییر شکل باشد و سیم طناب روی قرقره و درام به‌درستی و با اطمینان ثابت‌شده باشد.

 2-بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام دستگاه‌های چرخان به‌درستی نصب شده باشند و قادر به چرخش صحیح و انعطاف‌پذیر باشند. چرخ را با دست بچرخانید و حرکت شفت خروجی و چرخش سازمان رانده را مشاهده کنید، مطمئن شوید که همه در چرخش پایدار، بدون بلوک یا گیرکردن هستند.

3-ترمز جرثقیل سقفی باید دقیق و قابل‌اعتماد باشد. دو ترمز باید با یکدیگر سازگار باشند که برای مکانیسم در حال اجرا جرثقیل سقفی نصب‌شده‌اند.

4- کلیه نقاط روان کار باید طبق ضوابط با روغن روان کاری موردنیاز روغن‌کاری شوند و میزان روغن روی کاهنده در محدوده تعیین‌شده باشد.

5-بازرسی تجهیزات الکتریکی مقاومت عایق سیستم مدار را با مگا اهم‌متر بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات الکتریکی با مفاد مطابقت دارند. تجهیزات الکتریکی باید به‌طورمعمول کار کنند، به‌ویژه به آهنربای الکتریکی، کلید محدود و کلید اضطراری توجه کنید.

-آماده‌سازی تست جرثقیل: قبل از راه‌اندازی، محل تست جرثقیل سقفی را تمیز کنید و مطمئن شوید که پرسنل نامربوط نمی‌توانند وارد شوند.

کارکنان تست باید شامل مدیر تجهیزات، مهندس، تکنسین و اپراتور باشند. پرسنل آزمون باید اهداف راه‌اندازی، الزامات و روش‌ها و تقسیم‌کار لازم را بدانند و اپراتور مجرب را برای عملیات آزمایشی انتخاب کنند.

تست در حال اجرا جرثقیل سقفی را می‌توان به سه مرحله زیر تقسیم کرد: آزمایش بدون بار، تست بار استاتیک و تست حرکت.

بالابر را بیش از 3 بار در امتداد ریل به جلو و عقب بکشید سوئیچ حد را تست کنید تا مطمئن شوید حساس و قابل‌اعتماد است. چرخ‌های رانده باید همیشه ریل را لمس کنند، فاصله بین چرخ مثبت و ریل نباید بیش از 1 میلی‌متر باشد.

تست حرکت جرثقیل: کاری کنید که جرثقیل سقفی بیش از 3 بار در امتداد ریل به جلو و عقب حرکت کند. مسافت هر بار حرکت حداقل 3 متر است. چرخ‌های جرثقیل سقفی نباید به ریل گیر کند.

تست قلاب بدون بار: قلاب خالی را بیش از 3 بار بالا و پایین ببرید. محدودکننده ترمز و بالابر را بررسی کنید. تمام مکانیسم‌های مسافرتی و بلند کردن باید ثابت، بدون لرزش و ضربه کار کنند.

برای مشاهده مطالب بیشتر در این زمینه به زبان انگلیسی، اینجا کلیک کنید.


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب