۱۲ نوع مختلف جرثقیل مورداستفاده در کارهای ساختمان و ساخت و ساز

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جرثقیل چیست: جرثقیل ماشینی قدرتمند و سنگین است که برای بلند کردن، جابه‌جایی و پایین آوردن اجسام سنگین، ماشین‌آلات و غیره با کمک کابل و قرقره استفاده می‌شود. همچنین جرثقیل‌ها در ساخت‌وسازهای سنگین و ساخت تجهیزات سنگین استفاده می‌شود. جرثقیل‌ها مهم‌ترین ماشین ها در ساخت‌وسازهای بزرگ هستند.

 این جرثقیل‌ها کار را در صنعت ساخت و ساز خیلی راحت کرده اند. این جرثقیل‌ها کارهای فراوانی را در کمترین زمان انجام می‌دهند. اکنون می‌توانیم با کمک جرثقیل‌ها در هرجایی کارکنیم؛ می‌توانیم در وسط دریاها، در کنار بنادر، مکان های بسیار گرم و اسیدی و در ساختمان‌های برافراشته از آسمان کارکنیم.

انواع جرثقیل: انواع مختلفی از جرثقیل‌ها برای کارهای مختلف در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود. در اینجا انواع جرثقیل‌های زیر را به‌تفصیل موردبحث قرار خواهیم داد.

جرثقیل شناور

جرثقیل تلسکوپی

جرثقیل بندری

 جرثقیل خزنده

جرثقیل زمین ناهموار

جرثقیل تمام زمینی

جرثقیل کامیونی

جرثقیل لوفینگ سطح

جرثقیل راه‌آهن

جرثقیل هندلر تلسکوپی

جرثقیل هوایی

تاورکرین

جرثقیل شناور: به آن کشتی جرثقیل یا جرثقیل شناور نیز می‌گویند. بیشتر در ساخت‌وسازهای دریایی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن‌ها برای بارگیری یا تخلیه کشتی‌ها یا بلند کردن کشتی‌های غرق‌شده از آب استفاده کرد. آن‌ها ثابت هستند و بنابراین نمی‌توان آن‌ها را چرخاند. ظرفیت بزرگی در حدود 9000 تن دارند.

جرثقیل تلسکوپی: جرثقیل تلسکوپی از یک بوم بزرگ تشکیل‌شده است که در آن تعدادی لوله در داخل با یکدیگر نصب‌شده است. ارتفاع آن‌ها با کمک لوله‌ها از طریق مکانیسم هیدرولیک افزایش می یابد. آن‌ها به‌ویژه برای حمل‌ونقل کالا از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شوند. وقتی صحبت از انتقال جسم به یک مکان بلند می‌شود، جرثقیل‌های تلسکوپی بهترین هستند. زیرا می‌توانند ارتفاع خود را متناسب با مکان تنظیم کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند در عملیات نجات استفاده شوند.

جرثقیل بندری: به آن بندر متحرک یا جرثقیل بندرگاه نیز می‌گویند. بیشتر در بنادر دریایی برای تخلیه یا بارگیری کشتی‌ها استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیری این جرثقیل باعث می‌شود تا بتوان از آن در هر مکانی استفاده کرد. مزیت اصلی آن این است که این جرثقیل در میان جرثقیل‌های حمل مواد قدرتمند قرار دارد. این بدان معناست که مواد از یک مکان به مکان دیگر با خیال راحت و با سهولت حمل می‌شوند.

جرثقیل خزنده: جرثقیل خزنده خود را با کمک مسیرهایی که به آن خزنده نیز می‌گویند حرکت می دهد. بسته به کاربرد آن‌ها مزایا و معایب زیادی دارند. مزیت اصلی این جرثقیل ها این است که می‌تواند بیشتر در هر سطحی از زمین حرکت کند و حتی می‌تواند در خاک‌های نرم به دلیل خزنده‌های خود حرکت کنند. زیرا بار خود را به منطقه بزرگی منتقل می‌کند. به همین دلیل است که می‌توان از آن در سایت‌های آماده نشده بدون نگرانی از چیزی استفاده کرد. و معایب اصلی آن‌ها این است که بسیار سنگین هستند. به همین دلیل است که نمی‌توان آن را به‌راحتی از یک سایت به سایت دیگر منتقل کرد و هزینه بیشتری خواهد داشت. اما می‌توان آن را به‌راحتی و بدون هزینه زیاد با کامیون جابه‌جا کرد

جرثقیل زمین ناهموار: جرثقیل‌های زمین ناهموار بر روی چهار تایر لاستیکی نصب می‌شوند. آن‌ها بیشتر در برنامه‌های خارج از جاده و مکان های خاکی و ناهمواره استفاده می‌شوند. آن‌ها فقط یک موتوردارند که به این معنی است که همان موتور برای زیر شاسی و جرثقیل استفاده می‌شود. جرثقیل معمولی سوار بر خودرو را نمی‌توان در ساخت‌وسازهای خارج از جاده استفاده کرد. به همین دلیل است که از جرثقیل‌های زمین ناهموار استفاده می‌شود.

جرثقیل تمام زمینی: این جرثقیل‌ها می‌توانند با سرعت یکسان در جاده‌های عمومی و همچنین در جاده‌های ناهموار حرکت کنند. آن‌ها همچنین  لاستیک‌های بیشتری نسبت به جرثقیل‌های زمین ناهموار دارند. تفاوت اصلی جرثقیل ناهموار و تمام زمین نیز در همین تفاوت تعداد لاستیک ها است.

جرثقیل سوار کامیون: جرثقیل های کامیونی از انواع دیگر جرثقیل ها هستند. در این جرثقیل ها از همان موتور کامیون برای جرثقیل نیز استفاده می‌شود. آن‌ها بر روی یک کامیون تایرهای لاستیکی نصب‌شده‌اند که تحرک بسیار خوبی را فراهم می‌کند. برای تثبیت کامیون از طریق امتداد افقی یا عمودی از بیرونگرها استفاده می‌شود. مزیت اصلی این جرثقیل‌ها این است که می‌تواند خود در بزرگراه‌ها تردد کند که باعث سهولت و هزینه کمتر می‌شود. برای جابجایی آن به‌وسیله نقلیه دیگری نیاز نیست. می‌توان آن‌ها را تا 180 درجه چرخاند. حتی برخی از آن‌ها تا 360 درجه می‌چرخند؛ البته جرثقیل‌های 360 درجه قیمت بالاتری دارند.

جرثقیل‌های راه‌آهن: این نوع جرثقیل‌ها در مسیر راه‌آهن حرکت می‌کنند. جرثقیل‌های راه‌آهن برای ساخت خطوط راه‌آهن، تعمیر و نگهداری و تعمیر آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها نمی‌توانند در جاده‌ها یا هر مکان دیگری به‌جز ریل راه‌آهن تردد کنند.

جرثقیل‌های Level Luffing Cranes:

 این جرثقیل‌ها حاوی یک بازوی لولایی هستند. در جرثقیل لوفینگ سطح، قلاب در همان سطح باقی می‌ماند. درحالی‌که بازو را بالا و پایین می‌برند. این جرثقیل‌ها معمولاً برای تخلیه و بارگیری کشتی‌ها با کانتینر استفاده می‌شود.

جرثقیل‌های تلسکوپی هندلر: این جرثقیل‌ها حاوی یک بوم قابل‌گسترش تلسکوپی مانند جرثقیل هستند. هدف اصلی آن‌ها حمل پالت آجر و نصب خرپاهای قاب در ساختمان‌ها است. آن‌ها برای بهبود کارایی طراحی‌شده‌اند. آن‌ها می‌توانند تا 360 درجه بچرخند و همچنین دارای پایه‌هایی برای حفظ ثبات آن هستند. آن‌ها شبیه لیفتراک هستند.

جرثقیل‌های هوایی: به این نوع جرثقیل‌ها اسکای کرین نیز می‌گویند. آن‌ها شبیه هلیکوپتر هستند و برای حمل بارهای بزرگ استفاده می‌شوند. بیشتر درجاهایی که دسترسی از طریق زمینی مشکل است استفاده می‌شود. و همان‌طور که همه شما می‌دانید که هلیکوپترها پرواز می‌کنند به این معنی که آن‌ها قادر به رسیدن به هر مکانی هستند. آن‌ها معمولاً بارها را به ساختمان‌های مرتفع حمل می‌کنند. آن‌ها می‌توانند هر چیزی را که در ظرفیت خود هستند، از قایق، ماشین گرفته تا استخرهای از پیش‌ساخته شده بلند کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای اهداف نجات در بلایا استفاده شوند.

جرثقیل تاورکرین: این نوع جرثقیل‌ها پرمصرف‌ترین جرثقیل‌ها در دنیای امروز هستند. معمولاً آن‌ها را به‌صورت بتنی روی زمین ثابت می‌کنند یا به کنار سازه‌ها متصل می‌شوند. از آن‌ها بیشتر در ساخت ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند تقریباً تا 20 تن بار بلند کنند و تقریباً تا ارتفاع 256 فوت کار کنند. اپراتورهای جرثقیل بیشتر از سیگنال‌های رادیویی و دستی به‌عنوان وسیله‌ای برای ارتباط برای قلاب یا باز کردن بار استفاده می‌کنند.

 

لینک منبع:https://civilseek.com/different-types-of-cranes/


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب