استفاده از جرثقیل در فضا

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جرثقیل‌های مورداستفاده در فضا، به‌طور قابل‌توجهی پیچیده‌تر از بسیاری از جرثقیل‌هایی هستند که در زمین خواهید یافت. Canadarm بازوی روباتیک مورداستفاده در شاتل فضایی برای انتقال محموله و رهاسازی ماهواره‌ها، اولین در نوع خود بود. بازوی رباتیک Canadarm در کانادا ساخته‌شده و توسط آژانس فضایی کانادا حمایت می‌شود، می‌تواند به راه‌هایی برسد و حرکت کند که انسان‌ها نمی‌توانند.Canadarm چنان موفقیتی کسب کرده است که به Canadarm2 بزرگ‌تر و بهتر منجر شده است که بخشی از ایستگاه فضایی بین‌المللی شده است. علاوه بر بلند کردن محموله‌های سنگین و جابجایی بخش‌هایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی در زمان ساخت، Canadarm2 به اتصال شاتل فضایی به ایستگاه فضایی کمک می‌کند. درحالی‌که Canadarm در شاتل می‌تواند با انعطاف‌پذیری دست یابد و حرکت کند، همچنین می‌تواند با حرکتی کرم‌مانند حرکت کند تا به بسیاری از بخش‌های ایستگاه بین فضایی بین‌المللی برسد.

این جرثقیل به چند دلیل بازوی رباتیک نامیده می‌شود. همان‌طور که بازوی انسان اجسام سنگین را بلند می‌کند، Canadarm2 از مفاصل خود برای ایجاد دامنه حرکتی انعطاف‌پذیر استفاده می‌کند، نه اینکه صرفاً بالا و پایین حرکت کند. در جرثقیل ISS، سه مفصل مشابه مفاصل شانه، یک مفصل آرنج مانند و سه مچ وجود دارد.. Canadarm2 بسته به وظیفه‌ای که انجام می‌دهد با سرعت‌های متغیر حرکت می‌کند. هنگامی‌که بارگیری می‌شود، با سرعت 37 سانتی‌متر [سانتی‌متر] (1.21 فوت) در ثانیه حرکت می‌کند. هنگام کمک به پشتیبانی از راه رفتن فضایی، با سرعت 15 سانتی‌متر (5.9 اینچ [.in]) در ثانیه زمزمه می‌کند. هنگام مونتاژ بخش‌هایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی، سرعت آن 2 سانتی‌متر (79/0 اینچ) در ثانیه آهسته است و وقتی به مدارگرد شاتل فضایی کمک می‌کند، حتی به 1/2 سانتی‌متر (47/0 اینچ) در ثانیه کاهش می‌یابد. حرکت این جرثقیل ممکن است کند به نظر برسد، اما به خاطر داشته باشید که Canadarm2 یک ماشین بزرگ است. طول آن 17.6 متر (57.7 فوت) است که به‌طور کامل کشیده شود، وزن آن 1800 کیلوگرم (3968 پوند) است و می‌تواند تا 116000 کیلوگرم (255736 پوند) کار کند.

 این ساختار از 19 لایه فیبر کربن با مقاومت بالا و مقاوم در برابر دما به نام ترموپلاستیک ساخته‌شده است. این بازوی رباتیک دارای حسگرهای حرکت نیرو است که حس لامسه را فراهم می‌کند تا فضانوردان بتوانند نیروی تماس بازو با اجسام مختلف را تشخیص دهند. چهار دوربین وجود دارد که در هر طرف آرنج و روی LEE ها قرار دارند. این جرثقیل متحرک عظیم را می‌توان به‌صورت مستقل یا توسط فضانوردان کنترل کرد. مطمئناً داشتن یک جرثقیل بزرگ، پیچیده و خودکار برای کمک به ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی منطقی است. به‌هرحال، این خارق‌العاده‌ترین کار ساختمانی در جهان است.

لینک منبع:https://www.nasa.gov/audience/foreducators/k-4/features/F_Canadian_Crane.html


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب

کلیه حقوق و مزایای این وب‌سایت متعلق به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا می‌باشد.