دلایل صداهای غیرطبیعی جرثقیل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بسیاری از خطاهای جرثقیل‌ها اغلب با صدای غیرعادی همراه است. موقعیت و ارتفاع نویز و صدا بسته به علت عیب متفاوت است. در حین تعمیر اساسی، نیاز به گوش دادن بیشتر و بیشتر است و می‌توان موقعیت صدا را با توجه به ویژگی‌های صدای خطا تعیین یا تعیین کرد

هنگامی‌که جرثقیل می‌چرخد، نیروی فرمان و بار زیادی را تحمل می‌کند و همچنان می‌تواند چرخش پایداری را ارائه دهد. بااین‌حال، در استفاده روزانه، گاهی اوقات صدای غیرطبیعی وجود دارد. دلایل این پدیده‌ها چیست؟ چگونه می‌توانیم آن را به‌طور مؤثر مدیریت کنیم؟

دلیل صدای غیرعادی بلبرینگ چرخان جرثقیل:

 1-روغن روان کننده ناکافی: روغن روان کننده نقش مهمی در چرخش بلبرینگ چرخان دارد. ازآنجایی‌که هنگام چرخش جرثقیل نیروی فرمان بسیار زیاد است، برای روان کاری به‌موقع باید روغن روان کننده داشته باشید. در صورت ناکافی بودن روغن روان کننده، هنگام چرخش باعث وقفه می‌شود و همچنین صدای غیرعادی تولید می‌کند.

2-پیچ و مهره: شل شدن پیچ‌ها نیز یکی از دلایل اصلی صدای غیرعادی بلبرینگ چرخاننده جرثقیل است. پیچ و مهره برای ثابت کردن اجزای یاتاقان چرخشی استفاده می‌شود. پیچ و مهره‌های شل به‌طور طبیعی باعث ایجاد صداهای غیرعادی در یاتاقان چرخشی می‌شود و حتی به بلبرینگ و دستگاه آسیب می‌رساند. این مشکل ساده سروصدای غیرطبیعی نیست.

3-سایش را دنبال کنید: بلبرینگ چرخان دارای یک مسیر چرخشی منطبق است و به نظر می‌رسد که مسیر فرسوده شده است که به‌طور طبیعی باعث ایجاد صدای غیرعادی یاتاقان چرخشی جرثقیل می‌شود.

4- آسیب بلبرینگ چرخشی: آسیب به بلبرینگ چرخان دلیل جدی صدای غیرعادی است. اگر بلبرینگ چرخان آسیب‌دیده باشد نیاز به تعویض یا تعمیر به‌موقع دارد در غیر این صورت پیشرفت ساخت را به تأخیر می‌اندازد.

5-استفاده غیراستاندارد در اثر اضافه‌بار یا استفاده نامنظم، موتور چرخان آسیب‌دیده یا گیربکس چرخان آسیب‌دیده و درنتیجه صدای غیرعادی در بلبرینگ چرخان ایجاد می‌شود.

6- گاهی نویز غیرعادی در حلقه کنترل رخ می‌دهد و نویز منتشر می‌کند. در این حالت به‌احتمال‌زیاد کنتاکتور دارای ایراد است (مانند تماس ضعیف کنتاکتور AC، عدم تطابق سطح ولتاژ، کارت هسته و ...) کنتاکتور معیوب باید تعمیر شود. زمانی که قابل تعمیر نیست باید تعویض شود. پس از پردازش، نویز به‌خودی‌خود از بین می‌رود.

7- اگر موتور صدای غیرعادی منتشر می‌کند، باید فورا متوقف شود، بررسی کنید که آیا موتور در تک فاز کار می‌کند یا یاتاقان آسیب‌دیده است، شفت کوپلینگ درست نیست و "جاروب" معیوب است. این‌ها باعث می‌شود که موتور صدای غیرعادی داشته باشد و موقعیت صدای خطاهای مختلف داشته باشد. متفاوت از ارتفاع و صدا، وقتی تک فاز کار می‌کند، کل موتور صدایی را منتشر می‌کند که به‌طور منظم قوی و ضعیف است. هنگامی‌که بلبرینگ آسیب می‌بیند، با سروصدای نزدیک یاتاقان همراه خواهد بود. به‌طور خلاصه باید با توجه به اختلاف صدا عیب را پیدا کرد و مورد را یکی‌یکی تعمیر کرد تا عملکرد طبیعی موتور بازگردد. تا زمانی که خطای موتور بررسی و تعمیر نشود، استفاده از بالابر و جرثقیل ممنوع است.

راه‌حل برای صدای غیرعادی بلبرینگ چرخان جرثقیل

1-روغن روان کننده و استفاده صحیح و استاندارد؛ از استفاده به‌صورت غیراستاندارد اجتناب کنید. بنابراین، یکی از اولین کارها برای حل نویزهای غیرعادی، توجه به نگهداری معمول است. هنگامی‌که روغن روان کننده کافی نیست، روغن روان کننده را به‌موقع اضافه کنید. دستگاه باید مطابق با مشخصات فرآیند کار کند تا از تأخیرهای ناشی از خطاهای عملکرد سطح پایین جلوگیری شود.

2-برای مشکل شل بودن پیچ‌ها باید پیچ‌ها را به‌موقع محکم کرد. مشکل شل بودن پیچ‌ها یک مشکل نسبتاً ساده است.

3-مقابله با مشکل سایش مسیر و آسیب یاتاقان چرخان دردسر بیشتری دارد. اصل کار این است که یک یاتاقان جدید را تغییر دهید و از یاتاقان‌های آسیب‌دیده استفاده نکنید تا از آسیب‌های جبران‌ناپذیر جلوگیری کنید. برای یاتاقان چرخشی، یاتاقان چرخان را می‌توان تعمیر کرد، یا یاتاقان چرخشی جدید باید به‌موقع تعویض شود.

 علاوه بر تعمیر و نگهداری روزانه و تعویض بلبرینگ چرخان، هنگام انتخاب بلبرینگ چرخان مدل مناسب را انتخاب کنید، بالاخره جرثقیل ماشین کوچکی نیست


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب

کلیه حقوق و مزایای این وب‌سایت متعلق به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا می‌باشد.