در صورت تصادف جرثقیل چه کار کنیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هیچ‌کس انتظار ندارد تصادف جرثقیل داشته باشد، اما این امر ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. در هر مجموعه‌ای که از جرثقیل استفاده می‌کند امکان تصادف و خطا وجود دارد. همه ما باید در صورت وقوع حادثه آماده‌باشیم.

crane accident

اگر در مجموعه خود با این مشکل مواجه شدید چه باید بکنید؟

- ابتدا بلافاصله صحنه را ارزیابی کنید آیا جراحات، افراد گرفتار یا فوتی وجود دارد؟ اگر چنین است، فوراً به آتش‌نشانی و نجات اطلاع دهید. قبل از رسیدن آن‌ها، مشخص کنید که آیا تجهیزات یا سازه‌هایی ناپایدار شده است یا خیر. به هرگونه خطر شناخته‌شده ازجمله سازه‌های ناپایدار برای کارکنان نجات اشاره‌کنید. قبل از ورود و هنگام ورود، خطرات شناخته‌شده را به‌دقت توضیح دهید تا اولین پاسخ‌دهندگان بفهمند که با چه چیزی سروکار دارند.

 -برای جلوگیری از ورود افراد غیرضروری به یک منطقه خطرناک، منطقه را بارنگ قرمز سد کنید. این همچنین به حفظ سایت برای بررسی بعد کمک می‌کند.

craneaccidentphoto2

-تیم‌های نجات بر مجموعه تسلط خواهند داشت مطمئن باشید تا زمانی که همه مجروحان تحت مراقبت قرار گیرند و محل برای عموم امن باشد.

 -آیا مطبوعات ظاهرشده‌اند؟ چه کسی به آن‌ها بیانیه می‌دهد؟ اکثر شرکت‌ها یک شخص روابط عمومی دارند، اما اگر شما هستید، فقط حقایق را ارائه دهید. حدس و گمان نکنید زیرا مطبوعات هر چیزی را که شما می‌گویید اجرا می‌کنند و در عرض چند دقیقه خبر مهمی خواهد بود. هرگونه اظهارات، درست یا نادرست، می‌تواند در دادگاه استفاده شود.

- یک تحقیق را آغاز کنید بلافاصله با شرکت بیمه تماس بگیرید. آن‌ها معمولاً یک تحقیق مستقل انجام می‌دهند. با همه افراد در محل حادثه و شاهدان مصاحبه کنید. اپراتور را اخراج نکنید - هنوز. در اسرع وقت از همه اظهارات دریافت کنید. داستان‌ها در طی چند روز و هفته آینده تغییر می‌کنند. شاهدان را هدایت نکنید حتی اگر علت به‌ظاهر واضح است، مراقب باشید کلمات را دردهان شاهد قرار ندهید. بگذارید داستانشان را بگویند.

 -سایت و جرثقیل را به‌دقت بررسی کنید. عکس بگیرید، اندازه‌گیری‌های دقیق بگیرید و هر چیزی را که می‌بینید ثبت کنید. به مواردی مانند طول و زاویه بوم، طول و وضعیت طناب در حال اجرا و ایستادن، امتداد بیرون‌گر و مات کردن، در صورت اتصال بار و موقعیت نهایی، وضعیت زمین، و ... توجه کنید. چیزی که ممکن است بی‌ربط به نظر برسد ممکن است بعداً پاسخ دهد.

 -تمام داده‌ها را از رایانه جرثقیل ضبط کنید. جرثقیل "داده نگار" مانند "جعبه سیاه" در هواپیما است. آن‌ها هر کاری را که جرثقیل انجام می‌دهد، ازجمله وزن بلند شده، شعاع، طول بوم، ظرفیت در آن زمان و اگر سیستم‌های ایمنی درگیر یا دور زده‌شده‌اند، ثبت می‌کنند. برای این مرحله با توزیع‌کننده یا کارخانه جرثقیل مشورت کنید. آن‌ها بر روی سیستم‌های کامپیوتری جرثقیل آموزش‌دیده‌اند و همچنین شاهد داده‌های بازیابی شده خواهند بود. اگر جرثقیل مجهز به "داده نگار" باشد، آن‌ها نرم‌افزاری برای بارگیری تاریخچه بالابر خواهند داشت.

 -در اکثر جرثقیل‌ها، آخرین پیکربندی زمانی که کلید روشن می‌شود وجود دارد. مراقب باشید این اطلاعات را از دست ندهید. تا زمانی که تکنسین سر جای خود نیست کلید را روشن نکنید. در بیشتر موارد، پس از روشن شدن کلید، کامپیوتر پس از چند ثانیه یا چند دقیقه به حالت پیش‌فرض بازنشانی می‌شود. برخی از تصادفات جرثقیل ماهیتی جزئی دارند و به‌راحتی قابل‌تشخیص هستند. برخی دیگر می‌توانند بسیار پیچیده باشند و برای تعیین علت اصلی به هفته‌ها یا ماه‌ها مطالعه پزشکی قانونی نیاز دارند. ممکن است برخی از آن‌ها هرگز به‌طور کامل حل نشوند، اما شما می‌توانید آن را به چند دلیل احتمالی محدود کنید.

 -برداشتن جرثقیل از سایت این پیچیده‌ترین و خطرناک‌ترین قسمت است. هیچ دستورالعملی برای این کار وجود ندارد. توصیه می‌شود با یک مهندس حرفه‌ای ثبت‌نام‌شده مشورت کنید. این مهندس می‌تواند مرکز ثقل را برای بالا بردن جرثقیل محاسبه کند و برنامه‌های پیچیده منحصربه‌فرد موردنیاز برای جابجایی اجزای خمیده و شکسته را طراحی کند. قبل از اقدام به جابجایی هر چیزی با شرکت بیمه تماس بگیرید. بوم و پیوست‌ها را جدا کنید. دیده‌شده است که بسیاری از کارگران در هنگام جدا کردن بوم‌ها و بازوهای خمیده به‌شدت مجروح یا کشته‌شده‌اند. قبل از جدا کردن، تمام اجزای بوم، بازو و جرثقیل را مهار کنید. سپس انرژی ذخیره‌شده را کم‌کم رها کنید تا تمام انرژی کاملاً آزاد شود. فقط آن را شل نکنید و اجازه ندهید که فلاپ شود. ممکن است فلاپ شود و به شخصی (مثل شما) برخورد کند و باعث آسیب جدی یا مرگ شود.

 -انرژی ذخیره‌شده را کنترل کنید یک "پین کش" مکانیکی را می‌توان به‌راحتی ساخت تا از راه دور پین‌های بوم را جدا کند و درعین‌حال فاصله ایمن را از هرگونه آزاد شدن ناگهانی انرژی یا حرکت غیرمنتظره بخش بوم حفظ کند. برای حفظ فاصله ایمن از یک شلنگ بلند استفاده کنید.

 تصویر تصادف جرثقیل 3 همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، با چسباندن بالابرهای زنجیری ("Come-alonging") در دو طرف انرژی ذخیره‌شده را می‌توان با شل کردن یک‌به‌یک به‌تدریج آزاد کرد تا زمانی که مسیر حرکت دو قسمت را مشاهده کنید. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که به چه ترتیبی انرژی را به‌طور متناوب آرام کنید تا زمانی که بخش‌ها به‌طور ایمن از هم جدا شوند.

بالا بردن راست جرثقیل قبل از تلاش برای ایستادن جرثقیل برگشتی، باید بدانیم مرکز ثقل کجاست. علاوه بر این، لازم است اجزای باقی‌مانده مانند بخش‌های بوم، وزنه‌های تعادل و غیره را تنظیم کنید.

-حتماً از جرثقیل نگهدارندِ یا دستگاهی با ظرفیت کافی استفاده کنید تا جرثقیل در جهت دیگر واژگون نشود. وزن بدنه جرثقیل از نقطه مرده بالایی عبور می‌کند. بسیاری از جرثقیل‌ها درحالی‌که می‌خواهند دیگری را به سمت راست‌بالا ببرند، کشیده شده و فرومی‌ریزند. همیشه خوب است که جرثقیل‌های کمکی را بیش‌ازحد بزرگ کنید تا خطا در وزن یا بار ضربه ناگهانی رخ دهد. مطمئن شوید که ریگینگ را وصل کنید تا قسمتی که در آن دکل شده‌اید لیز نخورد، بریده نشود یا شکسته نشود. وزنه‌های ضد وزنه می‌توانند در طول فرآیند بالا بردن از بین بروند یا کشیده شوند.

-در حین بالا بردن قلاب در جرثقیل رو به بالا، هم‌زمان با بالا بردن قلاب جرثقیل نگهدارندِ، قلاب را در همان زمان پایین بیاورید. مراقب باشید که در هر یک از جرثقیل‌ها بیش‌ازحد بارگیری نکنید. این‌یک تمرین خوب است که در ابتدا کمی سستی در جرثقیل نگهدارندِ نگه‌دارید تا زمانی که ببینید که دکل شروع به بارگیری می‌کند. این نشان می‌دهد که مرکز ثقل نزدیک به نقطه مرده بالایی است یا از آن گذشته است. هنگامی‌که جرثقیل نگهدارندِ بار کامل را داشت، به‌آرامی جرثقیل را روی چرخ‌های خود قرار دهید فراموش نکنید که برنامه‌ای برای حذف دکل از بوم داشته باشید. درنهایت در هوا بالا خواهد رفت.

نجات جرثقیل

به شما توصیه می‌شود که بدون کمک سازنده جرثقیل یا یک مهندس حرفه‌ای ثبت‌شده، اقدام به نجات جرثقیل نکنید. اغلب، ما متوجه می‌شویم که بوم یا بازوی جرثقیل به‌شدت آسیب‌دیده است. بسیاری از این موارد را می‌توان حین عملیات نجات به‌صورت سالم خارج کرد. بااین‌حال، این‌یک روش بسیار خطرناک است.

سعی نکنید جرثقیل کمکی را برای نگه‌داشتن بوم آسیب‌دیده وصل کنید. انجام این کار منجر به فاجعه می‌شود.

نتیجه

 هیچ‌کس برنامه‌ای برای تصادف جرثقیل ندارد. بااین‌حال، در صورت وقوع، باید برای مدیریت آن برنامه‌ریزی کنید. موارد کلیدی که باید در برنامه خود لحاظ کنید به شرح زیر هستند:

 √شماره‌های واکنش اضطراری را بشناسید.

 √مسئولیت ارزیابی خطر و کمک به تیم‌های واکنش اضطراری را به فردی بسپارید.

√شماره‌های سازنده جرثقیل را بدانید.

 √بلافاصله با شرکت بیمه تماس بگیرید.

 √مسئولیت خطاب به مطبوعات را به شخصی بسپارید.

 √محل را ایمن کنید و از هر مصدوم مراقبت کنید

 √هیچ‌چیزی را حرکت ندهید مگر اینکه بخواهید از مصدومان مراقبت کنید.

 √عکس بگیرید و اندازه بگیرید.

√با همه شاهدان مصاحبه کنید از سازنده یا فروشنده جرثقیل بخواهید رایانه را بارگیری کند پاک‌سازی را با استفاده از شیوه‌های مهندسی انجام دهید.

√مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا آمادگی کامل جهت حضور درصحنه‌های تصادف جرثقیل و ارائه راهکار و مشاوره در این زمینه را دارد.


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب

کلیه حقوق و مزایای این وب‌سایت متعلق به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا می‌باشد.