خدماتتعمیر تعمیر و نگهداری سرویسانواع جرثقیل سقفی

جدیدترین مطالب و اخبار سایت
قطعات جرثقیل سقفی

cranes

اهمیت بازرسی سیم بکسل جرثقیل

سیم بکسل بالابر به‌خودی‌خود قطعه ای است که به  نصب و نگهداری مناسب نیاز دارد. همان‌طور که سیم بکسل در یک برنامه بالابر استفاده می‌شود، سیم‌های جداگانه حرکت می‌کنند و اجازه می‌دهند طناب در اطراف درام و شیارها خم شود. این حرکت باعث اصطکاک و نیروهای سایشی می‌شود که نیاز به روانکاری مناسب دارد. اگر انتخاب، نصب، بهره‌برداری یا نگهداری نامناسب باشد، عمر طناب به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. حتی تحت شرایط و استفاده بهینه، هر طناب سیمی که در یک برنامه بالابر استفاده می‌شود، درنهایت از کار می‌افتد. بنابراین، بازرسی‌های دوره‌ای معمول، توسط یک بازرس آموزش‌دیده و واجد شرایط باید برای تعیین وضعیت سیم‌بکسل به کار گرفته شود تا قبل ازکارافتادن طناب، تعویض شود. وقتی به ساییدگی و خرابی طناب سیم نگاه می‌کنیم، دلایل متعددی ممکن باعث این اتفاق باشند.

 علل احتمالی عبارت‌اند از:

 سایش

برآمدگی هسته

 شکست ناشی از خوردگی

 برش

سایش و پاره شدن ناشی از تنش

ابزار موردنیاز برای تعمیر جرثقیل

کیفیت تعمیرات جرثقیل به کیفیت ابزاری که تعمیرکار استفاده می‌کند بستگی دارد. با ابزار خوب و باکیفیت می‌توان هر کاری انجام داد؛ اما ابزار بد و بی‌کیفیت مدت‌زمان انجام تعمیرات را افزایش می‌دهد و هنگام تعمیر قطعات ممکن است به آن‌ها آسیب بزند. حرفه‌ای همواره از ابزار باکیفیت و برند استفاده می‌کنند.

repair tolls

تعمیر جرثقیل نیاز به ابزار بسیار متنوع و مهارت‌های مختلفی دارد. جمع‌آوری همه این ابزار و افراد ماهر در یک مجموعه کار بسیار دشوار و هزینه برای است. ازاین‌رو برخی از امور مربوط به تعمیرات جرثقیل به گروه‌های صنعتی دیگر واگذار می‌شود. اموری نظیر تراشکاری و برش‌کاری از این موارد هستند. بااین‌حال ما به در اینجا به‌صورت کلی ابزار و مهارت‌های موردنیاز برای انواع تعمیرات جرثقیل را ذکر می‌کنیم.

تراشکاری: در مواردی نیاز به ارجاع قطعات جرثقیل به تراشکاری است. امور تراشکاری در خارج از مجموعه مکاترونیک و توسط همکاران انجام می‌شود.

برش‌کاری: در مواردی که بخشی از بدنه جرثقیل ایراد داشته باشد و نیاز به تعمیر داشته باشد، بایستی با برشکاری فلزات قطعات موردنیاز ساخته و استفاده شود.

ساخت قطعات جدید: ساخت قطعات جدید نیز در برخی موارد بخشی از پروسه تعمیر است.

جوشکاری: در بسیاری از موارد هنگام تعمیر جرثقیل نیاز به جوشکاری است. جوشکاری به چند روش و با دستگاه‌های مختلف جوش انجام می‌شود.

تعمیر موتور: تعمیر موتور جرثقیل نیازمند حضور تعمیرکاران خبره و باتجربه است. ما خدمات تعمیر موتور را در محل مشتری انجام می‌دهیم.

تعمیر سیم‌بکسل: سیم‌بکسل از قطعات است که بسیار توصیه می‌شود که در صورت خراب شدن، تعویض گردد. تعمیر سیم‌بکسل تنها در مواردی که مشکلات جزئی وجود داشته باشد توصیه می‌شود.

تعمیر بالابر: تعمیرات بالابر نیز از موارد تخصصی است که تعمیرکاران مجرب مکاترونیک آریا اقدام به انجام آن می‌کنند.

ابزار موردنیاز: همان‌طور که در موارد بالا توضیح داده‌شده است برای هر نوع تعمیر ابزار مرتبط و متناسبی موردنیاز است. ما در زیر تعدادی ابزار ضروری موردنیاز برای تعمیر توصیه می‌شود.

دستگاه جوشکاری، جرثقیل ماشینی، لیفتراک، جعبه‌ابزار کامل، دریل‌های مخصوص، سنگ فرز، آچار شلاقی، چکش، پتک

نصب شین برق جرثقیل

شین برق جرثقیل از اجزای مهم و اساسی جرثقیل‌های صنعتی است. شین‌های برق‌رسان جرثقیل در دوره‌های زمانی مختلف نیاز به بازدید، بررسی و تعمیرونگهداری دارند. در تصاویر زیر تعویض و نصب و راه‌اندازی شین برق برای یک جرثقیل سقفی را مشاهده می‌کنید.

این پروژه توسط مجموعه مکاترونیک آریا انجام‌شده است.

۵مشکل رایج جرثقیل های سقفی

جرثقیل سقفی شما مانند یک خودرو یا هر ماشین دیگری به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارد تا عمر خود را طولانی‌تر کند و به‌طور مؤثر کار کند. مشکلات جرثقیل سقفی چیزی است که هر صاحب کسب‌وکاری باید به آن توجه داشته باشد و ما می‌دانیم که خرید جرثقیل سقفی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بزرگ باشد و حتماً شما می‌خواهید از آن محافظت کنید. به‌عنوان شرکتی که به‌طورمعمول در حوزه ساخت، سرویس، بازرسی و تعمیر جرثقیل‌های سقفی و بالابرها کار می‌کند، ما این لیست از پنج مشکل رایج جرثقیل سقفی را گردآوری کرده‌ایم تا درک بهتری از مشکلات یا مشکلاتی که ممکن است برای جرثقیل شما ایجاد شود، داشته باشید. شما در طول عمر جرثقیل سقفی خود با این مشکلات مواجه می‌شوید. و مهم‌تری از دانستن این مشکلات این است که چه‌کاری می‌توانید برای کمک به پیشگیری یا کاهش آن‌ها انجام دهید.

توصیه می‌کنیم یک برنامه بازرسی منظم برای جرثقیل سقفی خودتنظیم کنید. همچنین باید توصیه‌های سازنده را برای فواصل سرویس و نگهداری دنبال کنید و چرخه کار و عوامل محیطی را هنگام طراحی جرثقیل خود در نظر بگیرید تا به افزایش عمر جرثقیل و اجزای جرثقیل کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پنج مشکل رایج در دستگاه‌های جرثقیل سقفی، ادامه مطلب را بخوانید.

مشکلات رایج جرثقیل‌های سقفی:

۱- آسیب یا تخریب سیم‌بکسل.

crane problems and repair 5

آسیب سیم‌بکسل شامل خوردگی، سایش و فرسودگی شدید تعدادی از مشکلاتی هستند که می‌توانند سیم‌بکسل جرثقیل سقفی را تحت تأثیر قرار دهند. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب یا خرابی این است که سیم‌بکسل خود را به‌طور منظم بازرسی کنید. آسیب یا تخریب سیم‌بکسل یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است با سیستم جرثقیل سقفی تجربه کنید. تعدادی از مشکلات رایج سیم‌بکسل وجود دارد، ازجمله یکی از موارد زیر: سیم‌بکسل از سیستم ریوینگ خارج شود، کاهش قطر سیم‌بکسل کمتر از حد اسمی - از بین رفتن تکیه‌گاه هسته، خوردگی داخلی یا خارجی، سایش سیم‌های بیرونی و ... .

عواملی هم چون شرایط بارگذاری، سرعت اعمال بار (بار ضربه)، سایش، خوردگی، طراحی قلاب، مواد جابجا شده، شرایط محیطی (قرار گرفتن در معرض گرما یا شیمیایی)، روغن‌کاری، و سابقه استفاده، همگی در طول عمر سیم‌بکسل تأثیرگذار خواهند بود. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب یا خرابی سیم طناب، بازرسی آن قبل از هر نوبت‌کاری است. اگر شواهدی از آسیب مشاهده شد، سیم‌بکسل باید به‌صورت کامل دور ریخته شود تا از استفاده بیشتر جلوگیری شود. همچنین مطمئن شوید که سیم طناب به‌درستی روغن‌کاری شده باشد.

 روان کاری مناسب سیم طناب دو مزیت اصلی دارد: اصطکاک را با حرکت تک سیم‌ها روی یکدیگر کاهش می‌دهد و محافظت در برابر خوردگی را افزایش می‌دهد.

۲.مسائل مربوط به انحراف و تراز جرثقیل.

crane problems and repair 1

تراز باندهای جرثقیل شما باید توسط یک سازنده یا شرکت خدمات حرفه‌ای طراحی و نصب شود. اگر در حال نصب جرثقیل بر روی باند هستید، مطمئن شوید که باند قبل از نصب به‌طور حرفه‌ای بررسی‌شده است. درصورتی‌که باند جرثقیل تراز نباشد، می‌تواند تنش‌ها و آسیب‌های قابل‌توجهی را به‌کل سیستم جرثقیل وارد کند. مشکل جرثقیل‌هایی که به‌درستی ردیابی نمی‌شوند این است که باگذشت زمان، نیروهایی که در طراحی و نصب جرثقیل سقفی در نظر گرفته نشده‌اند، باعث ایجاد تنش به خود تیرهای باند و همچنین به پشتی‌ها یا سازه‌های نگهدارندِ ساختمان می‌شوند. این نوع تنش‌ها می‌تواند منجر به موارد زیر شود: تصادفات خرابی یا خارج شدن جرثقیل از ریل، خرابی تجهیزات و کاهش بهره‌وری تعمیرات و تعویض قطعات پرهزینه. جرثقیلی که به‌درستی ردیابی نمی‌کند همچنین باعث سایش زیاد چرخ‌ها، یاتاقان‌های چرخ و فلنج‌های چرخ و همچنین سایش زودهنگام درایوهای موتور و سایر تجهیزات می‌شود

 نشانه‌های خاصی وجود دارد که نشان می‌دهد جرثقیل شما ممکن است به‌درستی تراز نشده باشد و در حین حرکت به سمت پایین باند کج می‌شود. هنگامی‌که جرثقیل شما در حال کار است، به موارد زیر توجه داشته باشید: صدای خراش دادن با صدای بلند، فلنج چرخ شکسته، سایش غیرعادی چرخ‌ها و بلبرینگ چرخ‌ها و ریل‌ها، نیروی اضافی موردنیاز برای حرکت جرثقیل در مناطق خاصی از باند، چرخ‌هایی که شناور می‌شوند یا از روی ریل بالا می‌روند و سپس سقوط می‌کنند.

 بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات انحراف و تراز جرثقیل سقفی این است که جرثقیل خود را به‌طور مرتب توسط یک ارائه‌دهنده خدمات شخص ثالث معتبر بازرسی کنید. یک ارائه‌دهنده خدمات جرثقیل می‌تواند ریل‌های جرثقیل و دستگاه‌های باند شمارا بررسی کند تا هر مشکلی را قبل از تبدیل‌شدن به مشکلات بزرگ‌تر شناسایی و اصلاح کند. یک ارائه‌دهنده خدمات جرثقیل می‌تواند اطمینان حاصل کند که سیستم جرثقیل سقفی شما با تلورانس‌های مجاز مشخص‌شده مطابقت دارد.

۳.سایش بیش‌ازحد چرخ‌های پل:

چرخ‌های پل جرثقیل که بر روی باندی حرکت می‌کند اگر به‌درستی تراز نشده باشد می‌تواند باعث سایش زودرس کالسکه و چرخ‌های انتهایی جرثقیل، موتور محرکه‌ها و سایر تجهیزات شود. چرخ‌های انتهایی اجزایی از جرثقیل‌های سقفی هستند که می‌توانند به تعمیر، تعویض یا تنظیم مکرر نیاز داشته باشند. چرخ‌ها به‌طور طبیعی به دلیل استفاده عادی از جرثقیل فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض دارند. چرخ‌ها را می‌توان از مواد مختلفی ازجمله پلی آورتان برای جرثقیل‌های دروازه‌ای، آلیاژها، فولاد کم‌کربن یا فولاد با کربن متوسط ​​ساخت. هر چه کربن بیشتر در فولاد باشد، چرخ سخت‌تر خواهد بود. همچنین روش‌هایی برای عملیات حرارتی وجود دارد که می‌توان از آن برای افزایش سختی چرخ استفاده کرد.

 افزایش عمر مفید و ظرفیت بار چرخ‌ها: اگر چرخ‌ها، یاتاقان‌های چرخ یا فلنج‌های چرخ شروع به سایش یا خرابی زودهنگام کنند، می‌تواند نشانه‌ای از کج شدن جرثقیل باشد و به‌درستی در مسیر باند حرکت نکند. کج شدن جرثقیل می‌تواند باعث سایش و فشار بیش‌ازحد بر روی چرخ‌ها و همچنین بر روی تیرهای باند و سازه‌های پشتیبانی شود. چرخ‌ها در جرثقیل‌هایی که با استفاده از سیستم ریلی موجود نصب‌شده‌اند، در مقایسه با نصب جدید، سریع‌تر فرسوده می‌شوند. مگر اینکه باند قبل از نصب به‌درستی بررسی‌شده باشد، ممکن است ریل‌ها خارج از تحمل بار باشند. برای جلوگیری از سایش زودهنگام چرخ‌ها و کامیون‌های انتهایی، سیستم باند جرثقیل سقفی شما باید توسط یک سازنده معتبر جرثقیل سقفی طراحی، آزمایش و بازرسی شود. هرگونه نشانه‌ای از سایش زودرس احتمال بروز مشکل بزرگ‌تری را نشان می‌دهد که باید قبل از اینکه مشکل افزایش یابد، برطرف و اصلاح شود. مطمئن شوید که چرخ‌ها به‌طور خاص برای ریلی که روی آن حرکت می‌کنند ساخته‌شده‌اند. سختی باید با سختی ریل مطابقت داشته باشد.

۴-مسائل مربوط به سیستم برق‌رسانی:

crane problems and repair 3

مشکلات در سیستم برق و سیم کشی از دیگر ایراداتی هست که ممکن است در جرثقیل بروز کند. اگر در سیستم برق‌رسانی جرثقیل مشکل داشتید بلافاصله با یک ارائه‌دهنده خدمات جرثقیل تماس بگیرید تا عیب را شناسایی کنید. تعدادی از مسائل مختلف مربوط به سیستم برق‌رسانی جرثقیل سقفی وجود دارد که ممکن است نیاز به سرویس یا نگهداری آینده داشته باشد. مشکلات مربوط به قطع تماس یکی از ناراحت‌کننده‌ترین مشکلاتی که یک اپراتور جرثقیل می‌تواند تجربه کند.

۵.قلاب‌های خم‌شده یا آسیب‌دیده

crane problems and repair 4

قلاب برای نگه‌داشتن بار در جهت خاص و دقیق طراحی‌شده است. درصورتی‌که قالب توانایی تحمل وزن بار را نداشته باشد، این امر می‌تواند باعث آسیب به قلاب می‌شود. این امر احتمال خم شدن، کشیده شدن یا ترک خوردن آن را افزایش دهد. بازرسی منظم قلاب‌ها و سایر قطعات سخت‌افزاری باید در ابتدای هر نوبت انجام شود تا ازنظر تغییر شکل یا آسیب بررسی شود.

لینک منبع:https://www.mazzellacompanies.com/learning-center/5-common-problems-with-overhead-cranes-and-how-to-avoid-them/

اهمیت بازرسی در کاهش هزینه های تعمیر جرثقیل

جرثقیل مکاترونیک آریا به‌عنوان پیشرو در صنعت جرثقیل، می‌تواند آخرین فناوری را برای مشتریان فراهم کند تا جرثقیل‌های مشتریان با حداقل زمان خرابی کار کند. ما می‌توانیم خدمات کاملی ازجمله بازرسی، نگهداری پیشگیرانه، تعمیرات، قطعات یدکی، خرابی‌های اضطراری، نوسازی و نصب تجهیزات جدید را به شما ارائه دهد. برخلاف بسیاری از تولیدکنندگان جرثقیل، مکاترونیک می‌تواند تجهیزات تولیدکنندگان دیگر را نیز سرویس دهد.

بازرسی منظم جرثقیل‌های شما مبنای هر برنامه تعمیر و نگهداری موفقی است. از طریق بازرسی، بازرسان جرثقیل می‌توانند قطعات فرسوده و سایر مشکلات را کشف کنند و درزمانی که کمترین اختلال را در عملکرد شرکت ایجاد کند، تعمیر جرثقیل را برنامه‌ریزی کنند. این امر باعث می‌شود که شرکت مجبور نباشد در طول دوره اوج تولید به دلیل خرابی تجهیزات پیش‌بینی‌نشده تعطیل شود. این برنامه نگهداری پیشگیرانه تحت عنان سرویس و نگهداری جرثقیل ارائه می‌شود. در این برنامه امور برنامه‌ریزی، ردیابی، گزارش و مشاوره تعمیر و نگهداری با مشتریان فراهم می‌شود.

روش‌های ارزیابی و مشاوره ما در صنعت جرثقیل سقفی منحصربه‌فرد است و برای ارائه تصویری عمیق از وضعیت تجهیزات شما طراحی‌شده است

تکنسین‌های متخصص ما با مشتریان همکاری می‌کنند تا برنامه‌های تعمیر و نگهداری و تعمیر جرثقیل را توسعه دهند که به بهترین وجه برای پشتیبانی از عملیات و تجهیزات بالابر آن‌ها مناسب است. ما بر روی افراد خود سرمایه‌گذاری می‌کنیم و به‌طور مداوم با همه کارکنان خود آموزش می‌دهیم. تکنسین‌ها در یک برنامه آموزشی مداوم ثبت‌نام می‌کنند که در آن حداقل ساعت‌های میدانی لازم برای رفتن به برنامه‌های آموزشی مختلف ارائه‌شده رادارند. در مجموعه مکاترونیک آریا مهم نیست چه کسی تجهیزات شمارا سرویس می‌دهد یا با چه کسی تلفنی صحبت می‌کنید، همیشه یک فرد قابل‌اعتماد و آگاه خواهید داشت که به شما کمک کند.

تعویض قطعات قبل از ایجاد خرابی به طولانی‌تر شدن عمر یک قطعه کمک می‌کند و به جلوگیری از آسیب به اموال یا آسیب کارکنان کمک می‌کند.

اگر سازنده جرثقیل شما خارج از کار باشد، ما این توانایی راداریم که این قطعه شمارا مهندسی معکوس کند و آن را در داخل تولید کند و هزینه و زمان خرابی شمارا کاهش دهد.

. با خدمات عیب‌یابی نظیر بررسی هندسی ریل و طناب، تجزیه‌وتحلیل عمر مفید و آزمایش غیر

خدمات ما تجربه تعمیر و نگهداری جرثقیل‌های زیر راداریم.

√ بالابر سیمی

√ جرثقیل‌های سبک

√ جرثقیل‌های سنگین

√جرثقیل‌های نیم دروازه‌ای

√ جرثقیل‌های دروازه‌ای

√ جرثقیل‌های بازویی

√جرثقیل‌های بندری

√جرثقیل‌های دروازه‌ای لاستیکی

√جرثقیل‌های سقفی

نمونه کار تعمیر روغن ریزی جرثقیل

روغن‌ریزی از مشکلاتی هست که ممکن است برای هر جرثقیلی پیش بیاید. در زیر تصاویری از روغن‌ریزی جرثقیل را مشاهده می‌کنید. تصاویر زیر مربوط به جرثقیل سقفی 5 تن مرکز تحقیقاتی فرآوری مواد معدنی ایران در شهر کرج هست. پس از اعلام مشکل روغن‌ریزی از شرکت مربوطه، ما با حضور در محل اقدام به تعمیر روغن‌ریزی و تعویض کاسه‌نمدها دستگاه نمودیم.

aryacrane14000719 3

aryacrane14000719 5

روغن‌ریزی همیشه در موتورهایی مانند موتور ماشین که در داخل روغن‌موتور است و همچنین تمامی گیربکس‌ها در داخل آن روغن واسکازین است اتفاق می‌افتد. اما روغن‌ریزی چطور اتفاق می‌افتد؟ موتورهای جرثقیل از یک قسمت الکترونیکی و یک قسمت گیربکس مکانیکی تشکیل‌شده‌اند. این دو قسمت بایستی به هم متصل شوند. سرعت موتور الکترونیکی توسط گیربکس مکانیکی کاسته می‌شود و در ازای آن به قدرت موتور اضافه می‌شود تا جرثقیل بتواند وسایل سنگین را جابه‌جا کند. موتور الکترونیکی با یک شفت به داخل گیربکس وارد می‌شود سپس بعد از یک مرحله دیگری از یک شفت دیگر سرعت کم شده و قدرت افزایش‌یافته به بیرون هدایت می‌شود. این شفت‌ها چون از داخل گیربکس به بیرون می‌آیند طبیعتاً در هر بار خارج شدن مقداری روغن با خود بیرون خواهند آورد.  برای جلوگیری از این کار (خروج روغن از گیربکس توسط شفت) از کاسه‌نمد استفاده می‌شود. کاسه‌نمد وسیله‌ای پلاستیکی است که به‌صورت محکم دورتادور شفت به‌صورت محکم قرار می‌گیرد. کاسه‌نمد دقیقاً دور شفتی قرار می‌گیرد که رابط بین داخل و بیرون گیربکس است.  کاسه‌نمد به‌واسطه فنر محکم که باعث کیپ شدن آن می‌شود، اجازه خروج روغن ز گیربکس را نمی‌دهد.

به‌مرورزمان براثر اصطکاک و حرارت، پلاستیک و کاسه‌نمد خراب‌شده و حالت اولیه خود را از دست می‌دهد. فنر محکم نیز قابلیت اولیه را نخواهد داشت. ازاین‌رو گیربکس به رون ریزی می‌افتد. درصورتی‌که این شرایط اتفاق بیافتد کاسه‌نمدها بایستی حتماً توسط متخصصان عوض شود.

 

aryacrane14000719 2aryacrane14000719 1

تعمیر و نگهداری اصولی جرثقیل

هنگامی‌که از جرثقیل‌های سقفی استفاده می‌کنید، چندین مورد مهم را باید هرروز قبل از استفاده از تجهیزات بررسی کنید.

مطمئن شوید که تمام کلیدهای کنترلی به‌درستی کار می‌کنند. توجه ویژه‌ای به سوئیچ کنترل حد مجاز ارتفاع و سوئیچ‌های صلیبی بسیار مهم است. همیشه مطمئن شوید که سیم‌بکسل‌ها و سایر سیم‌ها پیچ‌خورده، فرسوده و یا هیچ‌گونه نشانه‌ای از سایش نداشته باشد. به صداهای غیرمعمول از جرثقیل گوش دهید. آن‌ها می‌توانند مشکلی را نشان دهند در صورت مشاهده مشکل در سیم‌کشی و یا سیم‌های آویزان از دستگاه، تا زمانی که یک متخصص برق مجرب یا متخصص خدمات جرثقیل، جرثقیل را مشاهده نکرده است، از جرثقیل استفاده نکنید. در صورت استفاده صحیح و انجام تعمیر و نگهداری اصولی، جرثقیل‌های می‌توانند بیش از یک دهه دوام بیاورند.

 شایع‌ترین اشتباهات در مورد نگهداری جرثقیل رعایت نکردن برنامه‌های توصیه‌شده و عدم انجام بازرسی‌ها است. عدم رفع نقص به‌موقع؛ روان کردن نامناسب یا عدم انجام روغن‌کاری؛ انجام عملیات نادرست و غیراصولی نظیر بلند کردن ظرفیت اضافی و غیره می‌تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در جرثقیل شود.

 اگر جرثقیل‌های سقفی به‌خوبی نگهداری شوند، معمولاً حداقل 10 سال در شرایط کار خوب هستند، اگرچه بسیاری از جرثقیل‌های سقفی بیش از 50 سال کار می‌کنند. بااین‌حال، بسیاری از جرثقیل‌ها به‌خوبی نگهداری نمی‌شوند و تکنیک‌های نگهداری نامناسب می‌تواند زمان قبل از تعمیرات اساسی یا نیاز به جرثقیل جایگزین را کاهش دهد.

چند علامت وجود دارد که نشان می‌دهد جرثقیل به پایان عمر مفید خود می‌رسد. اول، اگر هزینه موردنیاز برای تعمیر و نگهداری بیش‌ازحد شود، ممکن است زمان تجزیه‌وتحلیل هزینه/سود برای ارتقاء یا جایگزینی جرثقیل برسد. اگر خرابی‌های مکرر یا حوادث ایمنی رخ دهد، از یک متخصص صنعت معتمد بخواهید وضعیت شمارا تجزیه‌وتحلیل کند و ارتقاء مواردی را پیشنهاد کند که هم ایمنی و هم بهره‌وری را در نظر می‌گیرد.

خرید جرثقیل جدید: هنگامی‌که به دنبال جرثقیل جدید هستید، ابتدا اعتبار مجموعه تأمین‌کننده و برند جرثقیل در نظر بگیرید - به‌ویژه ازنظر ایمنی و کیفیت. سپس، ظرفیت موردنیاز، چرخه وظیفه و مقررات ترخیص (شامل ابعاد ساختمان، ارتفاع بالابر موردنیاز و غیره) را تعیین کنید. نحوه عملکرد جرثقیل و محیط جرثقیل را در نظر بگیرید.

به عناصر محافظتی مانند محافظت در برابر گردوغبار یا فناوری ضد انفجار توجه داشته باشید. هنگام تحقیق در مورد شرکت‌های جرثقیل سقفی دقیق باشید. منابع سایر مشتریان راضی را جمع‌آوری کرده و از تجهیزات تولیدکننده دیدن کنید تا استانداردهای کیفیت آن‌ها را تعیین کنید. تعیین کنید که آیا شرکت می‌تواند جرثقیل را با توجه به‌سرعت موردنظر شما تولید کند یا خیر و آیا جرثقیل می‌تواند به‌گونه‌ای تولید شود که در محل موردنظر شما به‌صورت مناسب قرار گیرد؟

یک مجموعه مشاور و تعمیر و نگهداری جرثقیل باتجربه را برای خود انتخاب کنید. اگر برای توسعه برنامه نگهداری شرکت خود به کمک نیاز دارید، برنامه‌های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه/پیش‌بینی کننده ما را در سایت مشاهده نمایید. این برنامه به صدها مشتری در سراسر کشور کمک کرده است تا وقوع خرابی‌های غیرمنتظره را کاهش دهند.

چرا جرثقیل مکاترونیک آریا

ما پیشرو در صنعت خدمات جرثقیل سقفی در کشور هستیم. کارکنان آموزش‌دیده ما در حل مشکلات پیچیده در شرایط اضطراری تخصص دارند. ما حتی برای چالش‌برانگیزترین مشکلات و ایرادهای جرثقیل سقفی، راه‌حل‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کنیم. رویکرد شخصی ما برای نگهداری جرثقیل و بالابرهای سقفی تنها یکی از مزایای گروه خدمات ما است. ما تلاش می‌کنیم تا زمان خرابی شمارا به حداقل برسانیم. به تلفن‌های مشتریان به‌صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته پاسخ داده می‌شود و ما روی همه برندها و مدل‌های جرثقیل و بالابر کار می‌کنیم.

ما دارای بیش از ۱۲ تکنسین تمام‌وقت آماده پاسخگویی به تماس و ارسال به محل هستیم. مجموعه مکاترونیک آریا مجهز به کامیون‌های دارای بالابر، تجهیزات تشخیصی، درایوهای VFD، کنترل‌های رادیویی و بسیاری از ابزار قطعاتی است که جرثقیل یا بالابر شما برای راه‌اندازی مجدد نیاز دارد.

تعمیرات اضطراری و تعمیرات بلند مدت

جرثقیل مکاترونیک آریا هم تعمیرات اضطراری و هم تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده را با تعمیر و نگهداری فعال ارائه می‌دهد. هنگامی‌که تجهیزات جرثقیل مهم شما خراب می‌شود، مکاترونیک آریا می‌داند چگونه می‌تواند شمارا سریع راه‌اندازی کند.

تکنسین‌های متخصص ما صلاحیت و توانایی لازم برای انجام تعمیرات حرفه‌ای بر روی جرثقیل و بالابر شمارا دارند؛ صرف‌نظر از نوع یا مارک جرثقیل.

جرثقیل‌ها ممکن است با مشکلاتی اضطراری و پیش‌بینی‌نشده روبرو شوند. تعمیرات اضطراری هنگامی‌که جرثقیل یا بالابر شما به‌طور غیرمنتظره خراب می‌شود اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد.

تعمیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت

 ما اغلب زمانی تعمیر ایمن و موقت را انجام می‌دهیم که قطعات یا اجزای مناسب برای تعمیر دائمی به‌آسانی در دسترس نباشند. پس‌ازآن، ما با شما همکاری می‌کنیم تا یک‌راه حل بلندمدت برای جلوگیری از خرابی‌های غیرمنتظره ارائه دهیم. این طرح ممکن است شامل قطعات یا اجزای اضافی، افزایش دفعات نگهداری پیشگیرانه، نوسازی یا ارتقاء تجهیزات موجود و یا حتی تعویض دستگاه جرثقیل باشد.

در طول بازرسی‌های معمول و بازدیدهای منظم تعمیر و نگهداری، تکنسین‌های ما به دنبال مشکلات احتمالی هستند که ممکن است در آینده جرثقیل شما را از کار بی اندازد. جلوگیری از خرابی به شما کمک می‌کند تا از تعمیرات اضطراری که نیازمند هزینه‌های قابل‌توجهی در تولید ازدست‌رفته، کار اضافی و حمل‌ونقل شبانه است اجتناب شود.

همچنین به دلیل تحریم‌های گسترده علیه کشور ایران ممکن است بسیاری از قطعات برندهای خارجی در دسترس نباشد، ازاین‌رو گروه ما می‌تواند به‌سرعت قطعات جدید و جایگزین برای همه مارک‌ها تهیه کند.

ما با سرویس یا تعویض قطعات جایگزین، زمان خرابی شما را به حداقل می‌رسانیم.

عیب یابی جرثقیل

عیب‌یابی جرثقیل یکی از مهم‌ترین پروسه‌هایی هست که در زمینه تعمیر و نگهداری جرثقیل انجام می‌شود. عیب‌یابی جرثقیل ازاین‌جهت دارای اهمیت بالایی هست که درصورتی‌که عیب‌یابی به‌درستی انجام نشود و ایراد اشتباه شناسایی شود نه‌تنها مشکل دستگاه حل نمی‌شود بلکه هزینه و وقت صرف شده برای تعمیر نیز بی‌فایده خواهد بود.

مورد دیگری که در زمینه عیب‌یابی مطرح است این هست که برخی قطعات جرثقیل باید به‌صورت اختصاصی ساخته شوند و یا طی پروسه‌های مختلفی تهیه شوند. ازاین‌رو در صورت عیب‌یابی اشتباه مشکل، امکان عودت قطعه وجود ندارد که این کار باعث تحمیل هزینه‌های گزافی بی موردی به مالک جرثقیل می‌شود.

تعمیرکاری که برای عیب‌یابی جرثقیل مراجعه کند باید هم باتجربه باشد و هم سواد برقی و الکترونیکی بالایی داشته باشد. همچنین تعمیرکار جرثقیل باید نقشه‌خوانی حرفه‌ای برق را بلد باشد. تعمیرکار باید به‌صورت کامل با کارکرد جرثقیل آشنا باشد. همچنین تعمیرکار باید کاملاً مجهز باشد و لوازم موردنیاز برای عیب‌یابی جرثقیل را داشته باشد. یکی از لوازم مهم موردنیاز تعمیرکاران دستگاه مولتی متر (جهت اندازه‌گیری میزان ولتاژ) می‌باشد؛ هر تعمیرکار جرثقیلی باید این دستگاه را داشته باشد.

تعمیرکاران باید به‌صورت کامل با نحوه کارکرد اینورتر آشنا بوده و تنظیمات آن را بداند. نحوه کارکرد کنتاکتورهای  دور تند و کند و فرق آن با کنتاکتورهای معمولی از دیگر موارد مهمی هست که تعمیرکار باید با آن آشنا باشد. آشنایی با طرز کار رله و ترانس نیز از ملزومات عیب‌یاب و تعمیرکار جرثقیل است.

همان‌طور که احتمالاً از این مقاله متوجه شدید آشنایی با برق و سیستم‌های برقی جرثقیل از مهم‌ترین فاکتورهایی هست که شخص عیب‌یاب باید داشته باشد.

برای عیب‌یابی جرثقیل باید حداکثر زمان و دقت صرف شود. انجام عیب‌یابی باید توسط متخصص‌ترین و زبده‌ترین تعمیرکاران انجام شود.

 عیب‌یابی و تعمیر کنترل برق و PLC دستگاه نورد

در زیر تصویر تابلو برق و plc مربوط به یک دستگاه نورد سنگین و همچنین plc مربوط به دستگاه خم و برش سنگین را مشاهده می‌کنید. تابلو برق جرثقیل دقیقاً شبیه تابلو برق تجهیزات ذکر شده می‌باشد. ازاین‌رو مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات ساخت، تعمیر و سرویس تابلو برق انواع ماشین‌ها و تجهیزات سنگین را انجام می‌دهد.

mechateronicaria14000620

تعمیر جرثقیل سقفی دماگ شرکت پلاستیران

جرثقیل‌های سقفی دماگ از جمله بهترین و بادوام‌ترین جرثقیل‌ها هستند.  یکی از شرکت‌های معتبری که از این جرثقیل‌ها استفاده می‌کنند شرکت پلاست‌ایران می‌باشد. مجموعه مکاترونیک آریا با شرکت پلاست‌ایران طرف قرارداد است و کلیه امور تعمیر و نگهداری جرثقیل‌های این مجموعه را انجام می‌دهد.

aryacrane.com14000324 1

aryacrane.com14000324 4

aryacrane.com14000324 13

سیم کشی برق جرثقیل سقفی
کالسکه جرثقیل

در زیر تصویر کابین کنترل جرثقیل را مشاهده می‌کنید؛ این نوع کابینت‌ها هدایت‌شونده و متحرک هستند. استفاده از این کابین‌ها در جرثقیل سقفی باعث کنترل بیشتر بر بار و جرثقیل و در نتیجه کم‌شدن احتمال خطا و حادثه خواهد شد. همچنین وجود این کابین‌ها تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی را برای تعمیرکار ساده‌تر می‌کنند.

تقریباً در کلیه جرثقیل‌های تاور کرین کابین کنترل وجود دارد. در جرثقیل‌های سقفی و دروازه‌ای استفاده از کابین کنترل اختیاری است. در جرثقیل‌های سقفی و دروازه‌ای کوچک نیاز به کابین نیست ولی در جرثقیل‌های بزرگ سقفی و دروازه‌ای که فاصله جرثقیل تا کف بیش از ده متر است، معمولاً برای تسلط بیشتر اپراتور از کابین استفاده می‌شود.

اپراتور و کاربر در کابین قرار می‌گیرند و کار کنترل بار را انجام می‌دهند. به دلیل ارتفاع بالای کابین اپراتور به‌صورت کامل بر بار، جرثقیل و محیط مسلط است. برای مثال اپراتور به‌راحتی می‌تواند تشخیص دهد که کسی در زیر بار هست یا خیر.

اپراتورهای جرثقیل نباید مشکلاتی از جمله اشکال در بینایی و شنوایی و... داشته باشند. در واقع اپراتور جرثقیل مانند یک راننده ماشین سنگین باید کاملاً حرفه‌ای، سالم و مسلط باشد. سرعت در کنترل و عکس‌العمل نیز از دیگر مواردی هست که اپراتور باید توان انجام آن را داشته باشد.

crane control cabine

نمونه کار تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی

تصاویر زیر فعالیت‌های پرسنل جرثقیل مکاترونیک در نیروگاه برق منجیل را نمایش می‌دهد. کلیه خدمات سرویس و تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی موجود در نیروگاه منجیل طی قراردادی به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا محول شده است.

Repair and maintenance crane manjil proge 2

Repair and maintenance crane manjil proge 3

Repair and maintenance crane manjil proge 12

 

 

تعمیرات تخصصی جرثقیل سقفی

 

            

تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی امری بسیار حساس است. تجهیزات جرثقیل سقفی قیمت بسیار بالایی دارند. از سوی دیگر وزن این جرثقیل‌ها نیز بسیار زیاد است. کوچک‌ترین اشتباهی در تعمیر جرثقیل سقفی می‌تواند منجر به وارد آمدن خسارات فراوان مالی و یا جانی شود. ازاین‌رو تعمیرکاران جرثقیل بایستی بسیار مسلط و وارد به کلیه امور جرثقیل  باشند.

جرثقیل سقفی از مهم‌ترین و امن‌ترین  جرثقیل‌ها است. این جرثقیل‌ها در مکان‌های ثابت و در داخل سالن‌های کارخانه‌ها نصب می‌گردند. تعمیر و نگهداری این جرثقیل‌ها امری بسیار حساس است. تعمیر این جرثقیل‌ها نیازمند دقت و رعایت ایمنی بسیار بالایی است. ما با داشتن کارکنانی توانمند و زبده و با دارا بودن تجربه سال ها کار درزمینهٔ تعمیرات جرثقیل یکی از بهترین‌ها در تعمیر این ماشین‌آلات غول‌پیکر هستیم.

تعمیر به‌موقع جرثقیل سقفی:

شناخت به‌موقع مشکل جرثقیل و اقدام به تعمیر به‌موقع آن امری بسیار مهم و حائز اهمیت است. ممکن است زمانی برای جرثقیل مشکل کوچکی رخ دهد ولی با بی‌توجهی به آن، در آینده با مشکل بزرگ‌تر و اساسی‌تری روبرو شوید. در هنگام بروز هرگونه مشکل برای جرثقیل سقفی بایستی به‌سرعت با پشتیبانی و کارشناسان تعمیرات جرثقیل  تماس گرفته شود و مشاوره لازم انجام شود. داشتن کارکنانی هوشیار و آشنا با سیستم کاری جرثقیل سقفی می‌تواند در حفظ و نگهداری جرثقیل بسیار مؤثر باشد. برخی از مجموعه‌ها که از جرثقیل استفاده می‌کنند جهت ارتقاء امنیت جرثقیل و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اقدام به استخدام تعمیرکاران جرثقیل در شرکت خود می‌نمایند.


aryacranerepairng crane2

چرا باید به ما اعتماد کنید؟

مجموعه جرثقیل مکاترونیک از قدیمی‌ترین مراکز تعمیر جرثقیل سقفی در کشور است. این مجموعه پک کاملی از خدمات مرتبط با جرثقیل را ارائه می‌دهد. ما در کنار ارائه خدمات حرفه‌ای تعمیر جرثقیل ، خدمات نصب جرثقیل و فروش قطعات جرثقیل را که به‌نوعی مکمل تعمیر جرثقیل هستند انجام می‌دهیم.

تعمیرات تخصصی جرثقیل سقفی را از ما بخواهید. ما با کادری توانمند و باتجربه و با جدیدترین تجهیزات جهت تعمیر انواع جرثقیل سقفی در خدمت مشتریان خود در سراسر کشور هستیم.

تعمیر و نگهداری جرثقیل در تهران

جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی در تهران را انجام می‌دهد. ما برای بسیاری از جرثقیل‌داران تهرانی  به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و بهترین مجموعه‌های خدمات‌رسانی در امر تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی در تهران شناخته‌شده هستیم. ما با ارائه خدمات خود در تهران در کمترین زمان ممکن و با ارائه خدمات بی‌نقص، مفتخریم که اعتماد مشتریان گران‌قدر خود را جلب می‌نماییم.

روغن‌کاری جرثقیل

جرثقیل‌ها نیز مانند ماشین‌ها دارای موتور هستند. موتورهای جرثقیل دارای گیربکس‌های قوی و بزرگی هستند. کلیه گیربکس‌ها هرکجا و هر فعالیتی که داشته باشند نیاز به روغن واسکازین دارند. ازاین‌رو بایستی حتماً در سرویس‌ها و بازدیدهای ماهیانه که عملاً این بازدیدها به تعمیر و نگهداری معروف هستند روغن واسکازین گیربکس چک و کنترل شود که منجمد یا خراب نشده باشند. در صورت منجمد یا خرابی روغن گیربکس‌ها، به چرخ‌دنده‌ها آسیب زیادی وارد می‌شود. البته روغن جرثقیل تنها مختص جرثقیل سقفی نیست و در کلیه جرثقیل‌ها بایستی از روغن‌کاری استفاده شود.

چرخ‌های جرثقیل نیز که تماماً مانند چرخ‌های قطار و مترو از آهن یا فولاد هستند نیاز به روغن‌کاری یا گریس کاری دارند. این گریس کاری از سوراخ‌های مخصوص تعبیه‌شده در دور چرخ، با فشار به داخل چرخ وارد می‌شود. این امر باعث می‌شود بلبرینگ‌های  چرخ روغن‌کاری و چرب شده و بدون صدا و نرم و البته بدون خرابی کار کند.

درواقع درزمینهٔ سرویس و تعمیر جرثقیل دو نوع روغن استفاده می‌شود روغن واسکازین برای گیربکس و گریس برای چرخ‌ها

در صورت مشاهده چه علائمی در جرثقیل باید با تعمیرکار تماس گرفته شود؟

جرثقیل دستگاه گران‌قیمت و حساسی هست و هنگام کار با آن بایستی دقت زیادی داشت. جرثقیل ممکن است در حین کار کردن نشانه‌ها و علائمی را بروز دهد که نمایانگر وجود اشکال و ایرادی در کارکرد صحیح جرثقیل دارد. برخی شرکت‌ها که از جرثقیل استفاده می‌کنند علائم و مشکلات جزئی جرثقیل را نادیده می‌گیرند و تا زمانی که جرثقیل کار کند از آن استفاده می‌کنند. این استفاده‌کنندگان تا زمانی که جرثقیل مشکل اساسی پیدا نکند اقدام به استفاده از جرثقیل می‌کنند تا زمانی که جرثقیل متوقف شود. متأسفانه این مجموعه‌ها اهمیتی و به سرویس و نگهداری جرثقیل نمی‌دهند. در این موارد جرثقیل زمانی نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند که بخشی از وسیله قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.


aracrane new proge 99 12 26 8

در برخی شرکت‌ها که در میان کارکنان آن‌ها  کارشناسان فنی جرثقیل حضور دارند اوضاع بهتر است. اپراتورها در صورت بروز کوچک‌ترین اشکالی مانند شل شدن تسمه یا صدا دادن جرثقیل باید با کارشناس مربوطه تماس بگیرند. این طرز استفاده از جرثقیل موجب می‌شود که جرثقیل طول عمر بیشتری داشته باشند. البته در این میان تجربه اپراتور بسیار مهم و حائز اهمیت است. برخی علائم هستند که در صورت بروز، اپراتور فوراً باید جرثقیل را خاموش کند و با کارشناس فنی تماس بگیرد. در زیر سه مورد از مهم‌ترین این علائم را ذکر می‌کنیم.

1-ترمز نگرفتن صحیح جرثقیل

2-زیادشدن صدای موتور

3-کار نکردن دور کند و دور تند جرثقیل

دقت داشته باشید که افرادی که مشکلات جزئی جرثقیل را پیگیری نمی‌کنند در بسیاری از موارد هزینه‌هایشان تا صد برابر افزایش می‌یابد. برای مثال دریکی از پروژه‌های واقع در نیروگاه سیاه‌بیشه یک‌بار جهت تعمیر وینچ موتور سوخته مراجعه کرده بودیم که موتور در دور کند و دور تند کار نمی‌کرد. دلیل این امر نیز خرابی کلید دور تند بود که به دلیل بی‌توجهی اپراتور و مدیریت این امر نادیده گرفته‌شده بود و دستگاه تنها در دور کند به کار ادامه داده بود. این امر باعث شده بود که دور تند و دور کند دستگاه بسوزد. طبق پروتکل‌ها، موتورهای دو دور جرثقیل حق استفاده از دور کند بیش از 10 ثانیه را ندارند چون دور کند ضعیف هست و اپراتور باید سریعاً از دور کند به دور تند برود. در این مورد بخصوص خراب بودن یک کلید 50 هزارتومانی و عدم تعمیر آن باعث شده بود که یک موتور چند صد کیلوگرمی باقیمت حدود 50 میلیون تومان بسوزد.

یک کارشناس و اپراتور جرثقیل باید بداند که هر اتفاق و نحوه کارکردی که خلاف روال کارکرد عادی جرثقیل باشد امری غیرعادی است که باید بررسی و رفع شود. در زیر برخی علائم اولیه خرابی های جرثقیل ذکرشده است.

-هرگونه صداهای غیرعادی چرخ دهنده‌ها

-نحوه بد ایستادن پل و کالسکه

-صداهای بد و غیرعادی از موتور (در این صورت ممکن است موتور دو فاز شده باشد. در حالت دوفاق اگر موتور چند دقیقه کار کند می‌سوزد)

-کار نکردن ترمز جرثقیل برای مثل اگر جرثقیل بار را دو متر بالا ببرد و بدون اینکه اپراتور دستش روی کلید برود یک‌دفعه بار نیم متر پایین بیاید در این صورت ترمز جرثقیل به‌درستی کار نمی‌کند.

-کار نکردن دور تند یا دور کند جرثقیل

درنهایت در صورت شنیدن صداهای بد و ناجور از موتور جرثقیل  سریعاً دستگاه را خاموش‌کنید و با تعمیرکار تماس بگیرید زیرا ممکن است که موتور جرثقیل دو فاز شده باشد.
0
تعداد پروژه های تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی

تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی

تعمیر و نگهداری کلیه جرثقیل های سقفی با هر بند و اندازه ای

فروش قطعات جرثقیل سقفی

فروش انواع قطعات جرثقیل های سقفی

بهترین تعمیر کار جرثقیل های سقفی

مکاترونیک آریا یکی از بهترین مجموعه ارائه دهنده خمات تعمیر و نگهداری جرثقیل سقفی در کشور می باشد.کلیه خدمات تعمیرات و نگهداری جرثقیل در محل انجام می شود.

آخرین مطالب

کلیه حقوق و مزایای این وب‌سایت متعلق به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا می‌باشد.