برق جرثقیل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جارو بک برق رسان

جاروبک برق‌رسانی وسیله برای انتقال برق از شین به تابلو برق است. در زیر تصویر یک عدد جاروبک برق‌رسان را مشاهده می‌کنید.

jarooback

شینه برق جرثقیل

در دو تصویر زیر شینه های برق نصب‌شده برای جرثقیل سقفی را مشاهده می‌کنید. نصب این شینه های یکی از حساس‌ترین مراحل نصب جرثقیل سقفی است. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات فروش، تعمیر و نصب شینه برق جرثقیل را انجام می‌دهد.

aryacrane14000517 1

aryacrane14000517 2

برق‌کار صنعتی جرثقیل

امور مربوط به برق جرثقیل باید توسط مهندسین یا تکنسین‌های زبده برق صنعتی انجام شود. تنها افرادی صلاحیت انجام امور برقی جرثقیل رادارند که به‌صورت علمی و عملی با نحوه طراحی و کارکرد برق جرثقیل آشنا باشند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا از مهندسین زبده برق صنعتی برای خدمات سیم‌کشی و راه‌اندازی، تعمیر و سرویس برق جرثقیل استفاده می‌کند.

خدمات برق جرثقیل مجموعه صنعتی مکاترونیک

امروزه در ساخت جرثقیل‌های تخصصی و حرفه‌ای، قسمت برق اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه استفاده از کنترل دور موتور (اینورتر) نقش بسیار زیادی در راندمان بالا و کارکرد نرم‌تر و start و stop آرام جرثقیل دارد.

Repair and maintenance crane manjil proge 4

اینورتر که به‌عنوان (کنتر دور موتور) شناخته می‌شود و به‌اختصار با نام VFD (variable frequency drive) به معنای راه‌اندازی با فرکانس متغیر؛ این امکان را به ما می‌دهد که با سرعت کم ولی باقدرت بالا جرثقیل با بار شروع به حرکت کند و بعد از چند ثانیه سرعت با یک بازه زمانی قابل تنظیم به‌سرعت دلخواه برسد و در آخر در هنگام ایستادن در محل موردنظر دوباره با یک بازه زمانی قابل تنظیم سرعت کم و نهایتاً جرثقیل آرام با بار می‌ایستد.

مزایای استفاده از اینورتر، ضربه نخوردن به بار به خاطر حرکت آرام است و همچنین خود جرثقیل سالم‌تر باقی می‌ماند. چراکه stop و start جرثقیل آرام است و بنابراین چرخ‌های، بدنه و تمام قسمت‌های جرثقیل دارای طول عمر بالاتری خواهند بود و درواقع از تاب خوردن جرثقیل جلوگیری می‌کند.

سرعت اینورترها را می‌توان با چند روش به‌صورت دستی یا به‌صورت (ولوم متغیر) تغییر داد ولی در جرثقیل‌ها غالباً مقدار سرعت شروع acceleration (زمان شتاب) و مقدار سرعت پایان deceleration (زمان کاهش سرعت) از طریق کیبورد تنظیم می‌شود و همیشه ثابت باقی می‌ماند و در صورت تغییر دوباره، باید از طریق کیبورد این کار انجام شود.

البته در  جرثقیل‌های قدیمی‌تر از موتورهای 2 دور سرعت برای این کار استفاده‌شده است والان هم برای کمتر شدن هزینه بعضاً از این روش استفاده می‌شود. ولی به لحاظ کیفیت و کارایی واقعی قابل قیاس با اینورترها نیست. جرثقیل‌های با استاندارد بالا تماماً از اینورتر برای کنترل دور موتور استفاده می‌کنند.

مجموعه صنعتی مکاترونیک کلیه خدمات برق جرثقیل را با قسمت بسیار مناسب و در اسرع وقت انجام می‌دهد. خدمات برق جرثقیل شامل سیم کشی و برق، تعمیر و عیب‌یابی برق جرثقیل و سایر خدمات مربوط به برق جرثقیل است.

 

aryacrane 11

 نقشه و طراحی برق جرثقیل

در طراحی و برق‌رسانی جرثقیل جدا از اینکه به ابزار فیزیکی نیاز هست نیاز به طراحی و نقشه‌کشی حرفه‌ای و اصولی است. انجام نقشه‌کشی و طراحی سیستم برق جرثقیل توسط مهندسین برق انجام می‌شود. طراحی نقشه به دو صورت دستی و یا با استفاده از نرم‌افزار انجام می‌شود. ما طراحی برق جرثقیل را با استفاده از نرم‌افزار قدرتمند eplan انجام می‌دهیم. در فایل پی‌دی‌اف زیر چند نمونه از نقشه‌کشی برق جرثقیل را مشاهده می‌کنید.

دانلود فایل نقشه های حرفه ای جرثقیل   فرمت پی‌دی‌اف  اندازه فایل 72kb

برق 3 فاز در جرثقیل

برق جرثقیل، برق 3 فاز هست که درواقع 380 ولت هر 2 فاز باهم اختلاف دارند وقتی با مولتی متر اندازه‌گیری شود 380 تا 400 ولت را نشان می‌دهد.

درصورتی‌که بدن انسان با این برق تماس داشته باشد می‌تواند بسیار کشنده و خطرناک باشد و درصورتی‌که شخص روی جرثقیل قرار داشته باشد در صورت برق‌گرفتگی احتمال بسیار زیاد از روی جرثقیل به زمین پرت خواهد شد. ازاین‌رو هرگز نبایستی درب تابلو برق را باز کرد یا درصورتی‌که ناچار به باز کردن درب جرثقیل بودید توسط افراد متخصص و بسیار بااحتیاط این کار انجام شود.
برق ورودی جرثقیل حتماً بایستی به 1 کنترل فاز وصل شود که هم توالی فازها رو درست کند و هم اینکه اگر تابلو موقع برق 2 فاز شد کل سیستم فرمان را از کار بی اندازد چراکه دو فاز کردن برق برای موتور جرثقیل بسیار خطرناک است و احتمال سوختن سیستم سیم‌پیچی در حالت دو فاز بسیار بالاست.

شین برق جرثقیل

همان‌طور که در بالا گفته شد برق جرثقیل سه فاز هست. وقتی برق وارد مدار می‌شود و ازآنجا به موتورها می‌رود باعث حرکت جرثقیل در سه جهت بالا و پایین، چپ و راست و جلو و عقب می‌شود. ازاین‌رو بایستی حتماً در جرثقیل از شین مخصوص برق استفاده شود تا هم برق در مسیر به خاطر کم شدن سطح مقطع سیم افت ولتاژ پیدا نکند و هم امنیت بالا برود. شین برق دقیقاً همان شین‌هایی هستند که در مترو بین دو قطار و در کنار ریل‌ها مشخص هستند. شین‌های برق در ایستگاه مترو و درواقع برق را به موتورهای قطار برای حرکت می‌رسانند. همان‌طور که می‌دانید قطارهای مترو نیز برقی هستند با این تفاوت که متر برق DC هست و جرثقیل برق AC.

البته در مواردی که اینورتر VFD استفاده می‌شود این برق تبدیل به AC می‌شود و دوباره به DC تبدیل می‌شود.

 

برق در جرثقیل های دروازه ای و نیم دروازه ای

images

جرثقیل‌های سالنی غالباً 2 روش اصلی و استاندارد برای رساندن برق 3 فاز به همراه نول به جرثقیل‌های سقفی و نیم دروازه‌ای در حال حرکت دارند.

روش اول استفاده از شین برق‌رسان است که بسیار اصولی و حرفه‌ای‌تر است و امنیت و خطرپذیری کمتر از مزیت آن است. در این روش باید از شین‌های استاندارد که در بازار موجود است استفاده شود و در مسیر حرکت طولی سالن و جرثقیل سقفی نبشی‌های مخصوص آهن با ارتفاع هم‌اندازه از کف سالن (به‌طوری‌که بالا و پایین نشوند) جوش می‌خورند و شین‌های برق به آن‌ها پیچ می‌شوند و یک برق ورودی به شین نصب می‌شود که 3 فاز اصلی و نول است که البته برق اصلی می‌تواند از سر وسط برای مسیرهای بالای 100 متر و یا ازیک‌طرف سالن برای مسیرهای کوتاه‌تر باشد.

تغذیه سر وسط غالباً برای جلوگیری از کاهش افت ولتاژ استفاده می‌شود چراکه در مسیرهای طولانی تلفات افت ولتاژ و درنهایت افت جریان و تأثیر منفی روی کارکرد جرثقیل دارد.

2- روش دوم البته مقداری قدیمی‌تر است

استفاده از سیم تخت +قرقره آویز+C ریل است. بدین‌صورت که این بار هم در مسیر طولی سالن و حرکت جرثقیل نبشی‌های مخصوص جوش می‌خورند و C ریل‌ها به‌صورت کاملاً منظم و بدون بالا و پایین بودن به هم پیچ می‌شوند و بعدازاینکه سیم برق اصلی باقرقره‌ها محکم شدند تک‌تک درون C ریل قرار می‌گیرند.

در این روش یک‌طرف سیم به برق اصلی و طرف دیگر به تابلو برق اصلی جرثقیل برای برق‌رسانی استفاده می‌شود.  (روش دوم دقیقاً به‌مانند پرده‌های قدیمی خانه‌ها است)

 


جرثقیل مکاترونیک آریا

جرثقیل مکاترونیک آریا
بهترین ارائه دهنده خدمات جرثقیل
نصب جرثقیل
جوشکاری جرثقیل
قطعات جرثقیل

آخرین مطالب

کلیه حقوق و مزایای این وب‌سایت متعلق به مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا می‌باشد.