ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 بسته به مکان، آلودگی هوا و دماهای شدید چالش‌هایی را برای پرسنل عملیاتی و الکترونیک جرثقیل ایجاد می‌کند. بنابراین تهویه مطبوع کنترل‌شده کابین جرثقیل، اتاق‌های برق، ظروف الکترونیکی و کابینت سوئیچ در بسیاری از کاربردها ضروری است. نیروگاه‌های حرارتی به واحدهای خنک‌کننده جرثقیل نیاز دارند؛ دمای مطلوب باعث افزایش عملکرد پرسنل جرثقیل می‌شود.

airconditioner in crane

نه‌تنها ایمنی عملیات به توانایی پرسنل در تمرکز و واکنش بستگی دارد. ازآنجایی‌که سیستم‌های جرثقیل اغلب گلوگاه‌هایی در فرآیند تولید هستند، آن‌ها همچنین سهم تعیین‌کننده‌ای در بهره‌وری کل کارخانه‌دارند. درعین‌حال، پرسنل عملیاتی همیشه شرایط کاری بهینه را در محل کار خود پیدا نمی‌کنند: گردوغبار، گازها، بوها و رطوبت زیاد در کابین جرثقیل که اغلب خیلی گرم)

استفاده از تجهیزات استانداردتهویه مطبوع عملکرد پرسنل و جرثقیل را افزایش می‌دهد؛ این باعث ایجاد شرایط بهینه برای حفظ تعادل حرارتی پرسنل می‌شود. همچنین یک فناوری فیلتر اضافی گردوغبار، گازها و بوها را از بین می‌برد. خنک‌کننده جرثقیل به‌ویژه در نیروگاه‌های حرارتی مانند فولادسازی مفید است.

 علاوه بر عوامل فردی مانند ساختار فیزیکی، سطح فعالیت و لباس، آسایش حرارتی به چهار جنبه از هوای محیط بستگی دارد: دمای هوا و یکنواختی آن، دمای سطح اطراف، رطوبت هوا و حرکت هوا. درحالی‌که دمای هوای اتاق نباید از 26 درجه سانتی‌گراد تجاوز کند، حد پایین بسته به فعالیت متفاوت است. هر چه یک کار فیزیکی سنگین‌تر باشد، دمایی که همچنان خوشایند تلقی می‌شود، کمتر می‌شود.

acfor crane in summer

خنک کردن کابین جرثقیل

هنگام خنک کردن کابین جرثقیل از پیش‌نویس‌ها اجتناب کنید دمای سطح محفظه به گرمای تابشی از دیوارها، پنجره‌ها و سایر سطوحی که بر روی ساکنان اتاق اثر می‌گذارند، اشاره دارد. با خنک کردن جرثقیل، می‌توان باوجود گرمای بالای سطح محفظه، دمای مطلوبی را برای پرسنل عملیاتی به دست آورد. رطوبت هوا را نیز می‌توان با کمک واحدهای تهویه مطبوع جرثقیل کاهش داد، اما نباید کمتر از 30٪ باشد، زیرا می‌تواند منجر به خشک شدن غشاهای مخاطی شود. هنگام خنک کردن کابین جرثقیل باید توجه داشت که افراد در اتاق‌های بسته نسبت به حرکات هوا بسیار حساس هستند. اگر این هوا سردتر از هوای اتاق باشد و عمدتاً از یک‌جهت به قسمتی از بدن برخورد کند، به‌صورت وزش‌های ناخوشایند احساس می‌شود.

فیلتر در برابر آلودگی هوا

. خنگ نگه‌داشتن قطعات جرثقیل بر طول و عمر و کارکرد مفید جرثقیل‌ها تأثیر مثبت می‌گذارد. آن‌ها فقط تا حداکثر دمای کاری مجاز خود به‌درستی کار می‌کنند و بنابراین باید زیر این دما خنک شوند. حتی کمتر از حداکثر دمای مجاز کار، دماهای بالا تأثیر منفی بر طول عمر قطعات الکتریکی دارد: افزایش دمای کار به میزان 10 درجه سانتی‌گراد، عمر مفید را به نصف کاهش می‌دهد. الکترونیک کنترل، مبدل‌های فرکانس و سایر اجزای الکتریکی اغلب گرمای ذاتی زیادی تولید می‌کنند که خنک‌سازی با همرفت آزاد برای تجهیزات الکتریکی در مقیاس کابینت‌های کنترل جرثقیل، اتاق‌های برق جرثقیل، ظروف الکترونیکی جرثقیل و خانه‌های الکترونیکی کافی نیست. بنابراین واحدهای خنک‌کننده برای مدیریت حرارت با توجه به الزامات ضروری هستند.

رطوبت‌زدایی هوا از خوردگی الکترونیک کنترل جرثقیل جلوگیری می‌کند؛ از سوی دیگر اگر یک کانتینر الکترونیکی جرثقیل برای مدت طولانی در یک محیط بسیار سرد ازکارافتاده باشد و درنتیجه با گرم شدن خود اجزای الکتریکی گرم نشود، عملکرد تک‌تک اجزا می‌تواند مختل شود. در دماهای بسیار پایین، باتری‌ها، کنترل‌کننده‌های منطقی قابل‌برنامه‌ریزی (PLC) یا سیستم‌های منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)، ممکن است آسیب ببینند.

تهویه مطبوع جرثقیل نه‌تنها از هوای خیلی گرم یا خیلی سرد محیط جلوگیری می‌کند، بلکه از رطوبت بسیار زیاد نیز جلوگیری می‌کند که باعث خوردگی قطعات الکترونیکی جرثقیل می‌شود. بنابراین تهویه مطبوع مؤثر کابین جرثقیل و همچنین ظروف الکترونیکی جرثقیل و سایر اتاق‌های عمل جرثقیل برای کارکنان و همچنین برای تجهیزات الکتریکی و کنترل الکترونیکی نصب‌شده منطقی است. پرسنل شرایط کاری بهتری خواهند داشت، درحالی‌که تهویه مطبوع جرثقیل نیز به رعایت مقررات محل کار کمک می‌کند.

جدا از کابین جرثقیل، برخی از بخش‌های جرثقیل نیز نیاز به استفاده از سیستم تهویه مطبوع دارند؛ به‌خصوص اگر جرثقیل در شرایط کاری خاص و ويژه در حال کار کردن باشند.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

پراستفاده ترین انواع جرثقیل ها به شرح زیر هستند:

√جرثقیل‌های ثابت پل / جرثقیل سقفی: جرثقیل پل که به‌عنوان جرثقیل سقفی نیز شناخته می‌شود، معمولاً در محیط‌های صنعتی یافت می‌شود.

√جرثقیل Bulk-handling: این جرثقیل‌ها برای حمل حجم زیادی از مواد سنگین مانند زغال‌سنگ یا مواد معدنی استفاده می‌شوند.

√جرثقیل Hammerhead

√جرثقیل استکر

√جرثقیل تلسکوپی

√تاورکرین

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 برخی از مجموعه‌های کاری در مکان‌های دوردست و صعب‌العبور قرار دارند. برای مثال کار معدن از این جمله مشاغل است که ممکن است در میان کوه‌ها و مناطق صعب‌العبور باشد. در این مشاغل نیاز به ماشین‌های سنگین ازجمله جرثقیل است. انتقال این ماشین‌ها و تجهیزات به محل نیازمند استفاده از ماشین‌های سنگین است؛ اما اگر راه مناسبی وجود نداشته باشد باید چه‌کار کرد. ممکن است راه به‌اندازه‌ای باریک باشد که ماشین سنگین قادر به عبور از آن نباشد؛ همچنین امکان ایجاد راه مناسب نیز میسر نباشد.

در این موارد باید قطعات جرثقیل را به‌صورت تک‌به‌تک و با ماشین‌های سبک‌تر به محل نصب برده و سپس اقدام به مونتاژ جرثقیل کرد. همچنین ممکن است نیاز باشد که برخی قطعات یک تیکه جرثقیل که قابل‌حمل به محل نیستند، به‌صورت کامل در محل ساخته شوند. در این شرایط نیز مواد اولیه موردنیاز باید به محل برده و برای ساخت استفاده شوند.

درصورتی‌که جرثقیل دست‌دوم و یا آماده‌ای داشته باشیم و قصد انتقال این جرثقیل را به مکان‌هایی که در بالا ذکرشده داشته باشیم، می‌توان کلیه قطعات جرثقیل را از هم جدا کرده، به محل برده و سپس مجدداً مونتاژ کرد.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره‌های بیشتر در این زمینه با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

خرید و اجاره سوله با جرثقیل

این آگهی است که در روزنامه‌ها و وب‌سایت‌های تبلیغاتی بسیار می‌بینیم. در برخی از سوله‌ها و کارخانه‌ها جرثقیل‌هایی نصب‌شده است. اغلب این جرثقیل‌ها جرثقیل‌های سقفی هستند. حال بنا به دلایلی کارفرمای قبلی قصد ادامه کار ندارد و خیال فروش یا اجاره مجموعه را دارد. خیلی از افرادی که در این شرایط قرار می‌گیرند اقدام به فروش یکپارچه مجموعه خود می‌کنند؛ زیرا فروش تک‌به‌تک وسایل و املاک زمان‌بر و طولانی خواهد بود.

-در هنگام خرید یا اجاره جرثقیل به این صورت باید حتماً چند نکته مهم را رعایت کنید. اول اینکه فهرستی از جرثقیل‌های مجموعه تهیه‌کرده و امکانات و ایرادات هر یک را یادداشت‌برداری و صورت‌جلسه کنید. هرگز به صحبت‌های فروشنده یا موجر در مورد سلامت جرثقیل‌ها اطمینان نکنید. حتماً خودتان مشاورانی برای بررسی جرثقیل استخدام کنید. صورت‌جلسه باید به تائید هر دو طرف برسد.

-اگر قصد اجاره مجموعه را دارید دقت داشته باشید که هزینه تعمیرونگهداری جرثقیل در طول دوره اجاره شما بر عهده شما خواهد بود. پس اجاره سوله یا کارخانه‌هایی با جرثقیل‌های فرسوده می‌تواند برای شما به قیمت گزافی تمام شود.

-از مشاوران و کارشناسان زبده خود بخواهی نصب جرثقیل را به‌دقت بررسی کنند.؛ بر روند نصب جرثقیل نظارتی نداشته‌اید. نصب غیراصولی و اشتباه می‌تواند هزینه‌های گزاف جانی و مالی برای شما در پی داشته باشد.

-کلیه تجهیزات سیستم‌های کنترل از راه دور جرثقیل را از فروشنده یا موجر دریافت کنید.

-حتماً قبل از شروع به‌صورت کلی جرثقیل را سرویس کنید؛ ازجمله بررسی و تعویض روغن

-افراد معتمدی را برای کار با جرثقیل استخدام کنید.

-با کارشناسان مجموعه قبلی تماس گرفته و در صورت لزوم بخواهید که در محل حضور به عمل‌آورده و توضیحاتی در مورد کارکرد و امکانات و مشکلات هر یک از جرثقیل‌ها بیان کنند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

صنعت ساختمان همچنان یکی از صنایعی است که بیشترین میزان تصادفات را دارد. تاورکرین ها همیشه جزء اصلی بسیاری از عملیات ساختمانی بوده‌اند. با پیشرفت‌های اخیر در جرثقیل‌های برجی، تلاش‌های بیشتری برای عملکرد ایمن آن‌ها صورت گرفته است. تأثیر عوامل محیطی طبیعی بر عملکرد جرثقیل‌های برجی را نمی‌توان نادیده گرفت، به‌ویژه تأثیر بار باد که در قوانین ساخت‌وساز در سراسر جهان یافت می‌شود. بنابراین، تعداد زیادی از مطالعات اخیر بر روی بررسی رویکردهای مختلف برای بهبود تأثیر بارها، مانند کنترل‌کننده‌های بازخورد بهبودیافته و حسگرهای همتاشده متمرکزشده‌اند.

باد را بشناس این‌یک بیانیه ساده اما عمیق برای اپراتورهای جرثقیل است. واقعیت این است که باد دومین عامل شایع تصادفات جرثقیل در سراسر جهان است. مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) گزارش داد که «... بین سال‌های 2000 و 2010، 1125 تصادف جرثقیل برجی در سراسر جهان گزارش شد که منجر به مرگ بیش از 780 نفر شد. یکی از مقصران اصلی این فجایع، قرار گرفتن در معرض باد است که باعث 23 درصد از تصادفات در جرثقیل‌های تاورکرین است.

استفاده از ابزار به‌روز و مدرن تشخیص آب‌وهوا و دما می‌تواند اپراتورها را در این مورد هوشیار کند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شرایط آب‌وهوای گرم می‌تواند باعث ایجاد مسائلی مانند تبخیر سریع و جذب آب از ملات در صورت عدم وجود رطوبت در مصالح ساختمانی شود. این می‌تواند در هنگام جابجایی و بلند کردن آن‌ها با جرثقیل تأثیر خطرناک و منفی داشته باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 اصطلاحی است که برای پوشش طیف وسیعی از کابل‌های تخصصی برای تغذیه و کنترل جرثقیل‌ها، بالابرها، فستون ها، نوار نقاله‌ها و دروازه‌ها استفاده می‌شود. کابل‌های جرثقیل باید قوی بوده و بتوانند تنش‌های پیچشی و کششی را به‌طور هم‌زمان تحمل کنند. این کابل‌ها با یک روکش بیرونی لاستیکی قوی ساخته می‌شوند تا در برابر چرخش و حرکت مداوم و همچنین محافظت در برابر روغن‌ها و گریس‌ها محافظت کنند.

 کابل‌هایی باروکش پلی‌اتیلن (PUR) و PVC نیز موجود است. کابل‌ها در برابر اشعه ماوراءبنفش مقاوم هستند.

این کابل‌ها همچنین در برابر روغن‌ها و گریس‌ها مقاوم هستند. این کابل‌ها غربالگری می‌شوند، زیرا کابل‌ها بارها را حمل می‌کنند و نیاز به محافظت در برابر تداخل الکترومغناطیسی اطراف باشند. کابل‌ها بین 20- تا 70 درجه سانتی گراد انعطاف‌پذیر هستند.

کابل‌های جرثقیل و تجهیزات بالابر ما

در تمام قسمت‌های سیستم‌های بالابر و جرثقیل، کابل‌های جرثقیل ما را می‌توان در موارد استفاده ایدئال خود، چه به‌عنوان خطوط کنترل یا کابل‌های برق - چه در محل ساخت‌وساز یا در بندر، در تأسیسات حمل‌ونقل یا در سایت‌های تولید مورداستفاده قرار دهید. کابل‌های جرثقیل ما را می‌توان برای اجرای پروژه‌های مختلف، در پخش‌کننده‌های کانتینر، قطعات ساختمانی متحرک، تغذیه کابل در سیستم‌های فستون یا حتی به‌عنوان کابل‌های زنجیره‌ای دراگ و در سیستم‌های حمل‌ونقل الکتریکی مورداستفاده قرار دهید.

طیف محصولات ما شامل سیستم‌های جرثقیل و لوازم جانبی جرثقیل برای سیستم‌های درایو، و همچنین برنامه‌های سیگنال و سیستم‌های کنترل الکترونیکی مانند سیلندرهای سفر و بلوک‌های جرثقیل است.

 مجموعه محصولات جرثقیل و سیستم‌های بالابر ما همچنین شامل کابل‌های مناسبی است که قصد دارید از آن‌ها برای انتقال داده‌های نوری استفاده کنید. این شامل هادی‌های تخت، هادی‌های مسطح PVC و همچنین خطوط لاستیکی قابل اتصال، علاوه بر کابل‌های سنگین است. همچنین ما کابل‌های جرثقیل برای بالاترین بار ارائه می‌کنیم.

 کابل‌های جرثقیل ما به‌طور خاص برای الزامات فنّاوری جرثقیل، بالابر و بارگذاری طراحی‌شده‌اند. بنابراین آن‌ها نه‌تنها قوی هستند، بلکه با درجه بالایی از انعطاف‌پذیری متمایز می‌شوند. با توجه به این ویژگی‌ها، کابل‌های جرثقیل را می‌توان در سازه‌های متحرکی قرار داد که تحت بار مکانیکی دائمی هستند، برای مثال سیم‌پیچ و باز شدن در تنش کششی ثابت، و همچنین نیاز به کابل‌های فستون برای سیستم‌های جرثقیل.

 علاوه بر این، کابل‌های جرثقیل ما فوق‌العاده ضد آب‌وهوا، مقاوم در برابر دما هستند و می‌توانند در ترکیب با مواد شیمیایی یا روان کننده‌ها بدون تأثیر منفی بر عملکرد استفاده شوند. با توجه به دلایل ذکرشده در بالا، آن‌ها الزامات ویژه موردنیاز برای کابل‌های پخش‌کننده یا فستون در سیستم‌های جرثقیل را برآورده می‌کنند:

 به دلیل تنش مکانیکی زیاد در عملکرد عمودی سبدهای جرثقیل، مقاومت در برابر شکستگی و ضد آب بودن کابل‌های پخش‌کننده از اهمیت بالایی برخوردار است.

این همچنین مربوط به کابل‌های فستون است که برای حمل‌ونقل کالا با استفاده از تعلیق استفاده می‌شود.

 همه کابل‌های جرثقیل ما بسیار بادوام هستند و باید حتی جنبه‌های اقتصادی را در بالاترین درجه برآورده کنند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

چرخ‌های جرثقیل سقفی مهم‌ترین قطعات در سیستم حرکت جرثقیل هستند که به دلیل اصطکاک بین چرخ‌های جرثقیل سقفی و ریل آسیب‌پذیرترین قطعات جرثقیل نیز می‌باشند. بنابراین، چرخ‌های جرثقیل سقفی باید درزمانی که سایش فلنج، شکستگی فلنج و خوردگی اتفاق افتاد، تعویض شوند. ما می‌توانیم بهترین چرخ‌های جرثقیل را به شما ارائه دهیم. چرخ‌های جرثقیل سقفی با طراحی پیشرفته و کیفیت نظارت‌شده از محصولات ما هستند.

 ما طیف گسترده‌ای از چرخ‌های جرثقیل سقفی با قطر 150 میلی‌متر تا 900 میلی‌متر (6 تا 36 اینچ) را اراده می‌کنیم. انواع مختلفی از چرخ‌های جرثقیل سقفی مانند چرخ‌های تک و دو فلنجی، چرخ‌های آهنگری و ریخته‌گری و غیره ارائه می‌شود.

 نکاتی در مورد چرخ جرثقیل سقفی

-خرابی چرخ‌های جرثقیل سقفی می باعث بروز کندی درحرکت جرثقیل و ایجاد خرابی در قسمت‌های دیگر سیستم حرکت جرثقیل می‌شود.

-درصورتی‌که فرسایش آج چرخ بیش از 15٪ از ضخامت اصلی باشد، باید جایگزین شود. زمانی که قطعات جدید، از این مقدار تجاوز نمی‌کند، می‌تواند سیستم ماشین مجدد، تعمیر عملیات حرارتی را جایگزین کند. قطر چرخ جرثقیل سقفی باید در محدوده تحمل باشد.

- نصب مجموعه چرخ جرثقیل سقفی باید بتواند چرخش قابل‌انعطاف را داشته باشد، در همان قاب تعادل روی چند چرخ در همان صفحه عمودی نصب‌شده، انحراف مجاز 1 میلی‌متر.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سیستم مدیریت جرثقیل سیموکرین (CMS) مرکز نمایش بصری جرثقیل‌ها است. CMS زیمنس بهترین فناوری موجود را برای اپراتورهای جرثقیل، خدمه تعمیر و نگهداری و مدیران ترکیب می‌کند تا اطلاعات مهم را در زمان مناسب جمع‌آوری و افشا کند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 برنامه‌ریزی یک بالابر سنگین یک کار سخت است. اما حتی عملیات بلند کردن ظاهراً ساده با استفاده از جرثقیل‌های متحرک و خزنده می‌تواند پیچیده‌تر ازآنچه در ابتدا تصور می‌شد باشد. نرم‌افزار Crane Planner 2.0 به شما کمک می‌کند تا همه احتمالات را در نظر بگیرید و راه‌حل‌هایی را از قبل پیدا کنید تا بتوانید بالابر خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

3d software for crane

این نرم‌افزار ترکیبی از یک رابط کاربری جذاب و سه‌بعدی و داده‌های دقیق ماشین با اطلاعات لحظه بار (LML / LICCON) منحصربه‌فرد است. داده‌های نمایش داده‌شده در Crane Planner 2.0 دقیقاً با منطق محاسباتی مشابه داده‌های زنده جرثقیل‌های موبایل و خزنده واقعی تعیین می‌شوند. درعین‌حال، ارقام کلیدی مهمی مانند فشار باربری زمین، نیروی زمین، بارها و مراکز ثقل تعیین می‌شوند. درواقع یک محاسبه جدید با هر تغییر در پیکربندی، بار یا هندسه توسط این نرم‌افزار انجام می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 قبل از نصب جرثقیل دروازه‌ای، تیم نصب جرثقیل باید برای بررسی محل و تجزیه‌وتحلیل داده‌های اندازه‌گیری شده و ایجاد یک برنامه مناسب نصب جرثقیل در محل حاضر شود. این امر باعث می‌شود تا کار نصب جرثقیل دروازه‌ای به‌راحتی انجام شود.

نصاب‌ها باید محل نصب و قرار گرفتن جرثقیل دروازه‌ای را با استفاده رنگ‌کاری بر روی زمین مشخص کنند. (این کاری هست که ما هنگام نصب جرثقیل دروازه‌ای انجام می‌دهیم.)

 برای نصب ابزاری مانند (ابزارهای مختلف مانند: آچار، میلگرد، گیره و ...)، دستگاه (انواع تجهیزات مانند: دستگاه جوش، ابزار برش گاز و ...) موردنیاز هستند.

قبل از نصب جرثقیل دروازه‌ای، تنظیمات تقسیم‌کار پرسنل، تمیز کردن محل، نصب علائم ساختمانی واضح را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که ساخت‌وساز می‌تواند به‌طورمعمول انجام شود.

 ابزار سنگین مانند جرثقیل کامیون موردنیاز باید در محل آماده باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ما برای شرکت‌های طرف قرارداد با ساخت و تعمیر و نگهداری جرثقیل، در صورت نیاز این شرکت‌ها آموزش ويژه برای اپراتوری و مدیریت جرثقیل می‌دهیم.

ما برای کارگران شما آموزش اپراتور ارائه می‌دهیم تا بدانند چگونه با جرثقیل به‌صورت ایمن کار کنند. تیم مجموعه مکاترونیک آریا بیش از 100 اپراتور و کارگر را برای کار با جرثقیل‌ها مختلف آموزش داده است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نوع جرثقیل، دهانه، ظرفیت، چرخه کار، محیط عملیاتی و هرگونه ملاحظات ساختمانی یا ساختاری اضافی، همگی می‌توانند هزینه جرثقیل سقفی اضافه یا کاهش دهند. هرروز، مشتریانی را دریافت می‌کنیم که برای نصب جرثقیل سقفی جدید به ما مراجعه می‌کنند. آن‌ها ممکن است به یک ساختمان جدید نقل‌مکان کنند، یک قطعه تجهیزات قدیمی یا قدیمی را جایگزین کنند، یا ممکن است برای اولین بار یک جرثقیل سقفی بخرند و به دنبال گسترش قابلیت‌های جابجایی مواد در تجارت خود هستند.

 نکته اصلی این است که آن‌ها به دنبال دانستن هزینه یک جرثقیل سقفی هستند.

اگر تازه تحقیقات خود را شروع کرده‌اید، می‌دانیم که فرآیند خرید و نصب جرثقیل سقفی در تأسیسات شما می‌تواند تا حدودی طاقت‌فرسا به نظر برسد. ابتدا عواملی را که بر هزینه هر نوع جرثقیل سقفی تأثیر می‌گذارند، بحث می‌کنیم و سپس به قیمت انواع، اندازه‌ها و پیکربندی‌های رایج جرثقیل‌های سقفی می‌پردازیم.

priceofocerheadcrane 1

 چه چیزی بر قیمت جرثقیل سقفی تأثیر می‌گذارد؟

 برای اطمینان از اینکه نوع مناسب جرثقیل سقفی را برای کسب‌وکار خود دریافت می‌کنید، باید زمانی که با سازنده جرثقیل سقفی برای پیشنهاد پروژه خود تماس می‌گیرید، آماده پاسخگویی به اطلاعات زیر باشید:

 نوع جرثقیل موردنیاز شما

دهانه‌ای که باید زیر جرثقیل بپوشانید

فاصله افقی مرکز تا مرکز ریل‌های باند

ظرفیت یا حداکثر بار نامی که برای بلند کردن آن به جرثقیل خود نیاز دارید

ارتفاع تخمینی

جرثقیل شما یا بالابر موردنیاز جرثقیل باید چقدر سریع باشد

هرچند وقت یک‌بار از جرثقیل خود استفاده می‌کنید

محیطی که جرثقیل شما در آن کار خواهد کرد

به باند نیاز دارید یا خیر

طول مسیری که جرثقیل باید طی کند

جرثقیل دستگاهی با قطعات پیچیده

جرثقیل سقفی یک قطعه پیچیده از تجهیزات است و انواع مختلفی از جرثقیل‌های سقفی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. پیچیدگی اجزای جرثقیل سقفی موردنیاز برای کار با جرثقیل، مهندسی موردنیاز برای طراحی جرثقیل و کاربرد (صنعت یا مواد در حال بلند شدن) تعیین می‌کند که به چه نوع جرثقیلی نیاز دارید. به‌عنوان‌مثال، جرثقیل پل دو تیرچه‌ای 80 فوتی و 20 تنی به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از جرثقیل پل دو تیرچه‌ای 10 تنی 40 فوتی هزینه خواهد داشت.

دهانه جرثقیل سقفی چیست؟

دهانه، یا فاصله بین ریل‌های باند، یکی از بزرگ‌ترین عوامل مؤثر در هزینه جرثقیل سقفی است. هرچه دهانه جرثقیل بیشتر باشد، برای ساخت تیرهای جرثقیل به مواد بیشتری نیاز است. این ماده اضافه‌شده وزن جرثقیل را افزایش می‌دهد که در صورت نیاز هزینه باند را نیز افزایش می‌دهد.

 دهانه و ظرفیت جرثقیل دو عامل اصلی در هزینه کلی یک سیستم جرثقیل سقفی هستند. ظرفیت یا حداکثر بار نامی چقدر است؟ ظرفیت جرثقیل سقفی حداکثر باری است که ممکن است بر روی جرثقیل در یک پیکربندی کاری خاص و در شرایط استفاده خاص اعمال شود.

 هنگامی‌که سازنده برای ارائه مشاوره در محل می‌آید، آن‌ها می‌توانند ظرفیت را بر اساس درک خود از موارد زیر محاسبه کنند: اندازه و وزن ماده‌ای که بلند می‌کنید، دستگاه‌های بالابر زیر قلاب که ممکن است نیاز به استفاده داشته باشند، پیکربندی بالابر تکی یا دوبل و هرگونه ملاحظات دیگری برای استفاده یا قابلیت‌های جرثقیل در آینده.

 جرثقیلی که به ظرفیت زیاد، دهانه بزرگ یا طبقه‌بندی خدمات شدید نیاز دارد، ممکن است به طراحی تیر دوتایی نیاز داشته باشد - به این معنی که دو تیر وجود دارد که پل را تشکیل می‌دهند. این تیرها را می‌توان در طرح تیرهای جعبه فولادی جوشی سفت‌وسخت برای تقویت بیشتر طراحی کرد. این نوع راه‌اندازی گران‌ترین خواهد بود، زیرا افزایش قابل‌توجهی در هزینه‌های کار و مواد برای جوشکاری و ساخت تیرها وجود دارد. طبقه‌بندی خدمات یا چرخه وظیفه چیست؟

شش طبقه‌بندی مختلف جرثقیل سقفی وجود دارد که توسط انجمن تولیدکنندگان جرثقیل آمریکا (CMAA) مشخص‌شده است. یک سازنده جرثقیل سقفی با استفاده از معیارهای زیر تعیین می‌کند که چه نوع طبقه‌بندی جرثقیل را برای کاربرد خاص بالابر شما باید بسازد:

 چند بار از جرثقیل استفاده خواهد شد؟

جرثقیل چقدر سریع نیاز به انتقال تجهیزات یا مواد دارد؟

جرثقیل به چند بار بالابر در ساعت نیاز دارد؟

آیا جرثقیل برای سرویس منظم یا مکرر موردنیاز است؟

جرثقیل چقدر برای جابجایی مواد در تأسیسات شما نیاز دارد؟

 میانگین بار نامی موادی که در حال حرکت هستند چقدر است؟

 جرثقیل هرچند وقت یک‌بار با ظرفیت کامل بالابر ایجاد می‌کند؟

priceofocerheadcrane 2

جرثقیل در چه محیطی کار خواهد کرد؟

جرثقیل‌های کلاس A و کلاس B کم‌هزینه‌ترین گزینه شما خواهند بود زیرا بیشتر برای تعمیر و نگهداری یا نصب اولیه تجهیزات مورداستفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها به‌ندرت مورداستفاده قرار می‌گیرند و مدت‌زمان طولانی بیکاری بین آسانسورها وجود دارد.

جرثقیل‌های کلاس C از نوع جرثقیل‌های میان جاده‌ای خواهند بود. ممکن است برای یک نیاز خاص، تعدادی مهندسی اضافی برای پروژه تعبیه‌شده باشد، اما آن‌ها معمولاً از یک بالابر، واگن برقی و طراحی پل استفاده می‌کنند. آن‌ها به‌طور متوسط ​​برای جابجایی بارها با ظرفیت یا حدود 50٪ استفاده می‌شوند و برای حدود 5 تا 10 بالابر در ساعت در خدمت هستند. جرثقیل‌های کلاس D و کلاس E، که اغلب به‌عنوان جرثقیل‌های فرآیندی شناخته می‌شوند، برای یک نیاز خاص ساخته می‌شوند و کارایی بیشتری دارند. آن‌ها ممکن است به‌طور مداوم بیش از 50٪ از ظرفیت نامی در حال کار باشند و در هر ساعت 15 یا بیشتر بالا و پایین و رفت‌وبرگشت انجام می‌دهند. آن‌ها راه‌حل‌های مهندسی یا سفارشی بیشتری را در طراحی برای کاربرد خاص بالابر تعبیه کرده‌اند - که باعث افزایش هزینه‌های طراحی اولیه و مهندسی برای پروژه می‌شود.

 جرثقیل‌های کلاس F باید بتوانند بارهایی را که به ظرفیت نامی نزدیک می‌شوند، در طول عمر خود، تحت شرایط سرویس‌دهی شدید، به‌طور مداوم تحمل کنند. آن‌ها به دلیل هزینه‌های اضافی مربوط به طراحی و مهندسی، تأمین قطعات سنگین، مواد و نیروی کار و نصب بسیار گران خواهند بود.

 محیط عملیاتی چیست؟

عوامل محیطی مانند گرمای زیاد، مواد شیمیایی یا دود، بخار، گردوغبار یا رطوبت بیش‌ازحد می‌تواند به پوشش‌های فلزی خاص و اجزای تخصصی برای افزایش عمر کارکرد جرثقیل نیاز داشته باشد. یک محیط عملیاتی شدید، مسدود یا خطرناک که در آن جرثقیل نصب و راه‌اندازی می‌شود، به طرق مختلف بر هزینه جرثقیل سقفی تأثیر می‌گذارد. عوامل محیطی مانند گرمای زیاد، وجود مواد شیمیایی یا بخار، گردوغبار یا رطوبت بیش‌ازحد می‌توانند به پوشش‌های فلزی خاصی برای محافظت و افزایش طول عمر جرثقیل نیاز داشته باشند. اجزای مجزای جرثقیل نیز باید تقویت شوند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها می‌توانند در محیط عملیاتی مقاوم باشند و مقاومت کنند. تأسیساتی مانند تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، کارخانه‌های کود، و تأسیسات پردازش نفت و گاز به جرثقیل‌های ضد انفجار نیاز دارند. این بدان معنی است که تجهیزات نمی‌توانند هیچ نوع جرقه‌ای ایجاد کنند. این نوع جرثقیل‌ها می‌توانند از یک سیستم هوای بادی خاص یا یک سیستم الکتریکی طراحی‌شده خاص برای مقاوم‌سازی در برابر انفجار استفاده کنند – بااین‌حال، طراحی و نصب آن‌ها می‌تواند گران باشد.

 جرثقیل‌هایی که در فضای باز مورداستفاده قرار می‌گیرند به پوشش‌های محافظ اضافی برای جلوگیری از خوردگی نیاز دارند و به ضد آب‌وهوا برای مسدود کردن رطوبت و گردوغبار یا کثیفی نیاز دارند. قطعات فولادی ضدزنگ یا گالوانیزه نیز باید تهیه شوند تا اطمینان حاصل شود که می‌توانند در معرض قرار گرفتن در معرض عناصر قرار بگیرند و زنگ نزنند

یک محیط عملیاتی خطرناک همچنین به تجهیزات ویژه و حفاظت (PPE) برای نصب کنندگان در هنگام نصب نیاز دارد. اگر نصاب‌ها برای برداشتن یک سازه موجود یا نصب یک سازه جدید دسترسی روشنی به منطقه نداشته باشند، هرگونه مانعی در محل نصب می‌تواند به هزینه اضافه کند.

price of over head crane

 طول باند چقدر است؟

طول باند می‌تواند هزینه‌های مواد را به پروژه جرثقیل سقفی اضافه کند و ممکن است نیاز باشد که اجزای جرثقیل تا ظرفیت بالاتری اندازه شوند. طول باند بزرگ‌ترین سهم را در هزینه خود باند دارد. این طول همچنین می‌تواند در هزینه جرثقیل نقش داشته باشد. اگر باید در هر ساعت چندین پیک بزنید و یک باند طولانی داشته باشید، ممکن است برای بالا و پایین رفتن سریع باند به واگن برقی و بالابر سریع‌تری نیاز داشته باشید. سرعت اضافی ممکن است مستلزم اندازه‌گیری اجزای جرثقیل با ظرفیت بالاتر باشد. جرثقیل سریع‌تری که طول ساختمان را طی می‌کند ممکن است به اپراتور نیاز داشته باشد که از داخل یک کابین در معرض یا محصور کار کند - که گران‌تر از کنترل‌های رادیویی یا آویز است.

الزامات ساختمانی یا سازه ای برای بهره‌برداری یا نصب چیست؟

اگر جرثقیل سقفی در یک تأسیسات ساخت‌وساز جدید نصب شود، معمولاً تیرهای باند در طول فرآیند ساخت‌وساز نصب می‌شوند و سازنده جرثقیل نیازی به گنجاندن ساختار باند در فرآیند قیمت‌گذاری نخواهد داشت. باید مراقب پیمانکار ساخت‌وساز خود باشید، زیرا تحمل باند جرثقیل بسیار سخت‌تر از قوانین ساخت‌وساز استاندارد است. تعمیر باندی که از حد تحمل خارج‌شده است می‌تواند هزینه قابل‌توجهی را به نصب اضافه کند. اگر جرثقیل در یک ساختمان موجود مقاوم‌سازی شود، هزینه‌های اضافی برای طراحی، ساخت، تحویل و نصب سیستم باند جرثقیل وجود خواهد داشت.

 اکثر سازندگان جرثقیل خدمات تعمیرات سازه یا گواهینامه داخلی را ارائه نمی‌دهند، بنابراین شما باید هرگونه هزینه اضافی مربوط به ارائه مشاوره توسط پیمانکاران بتن یا مهندسان سازه را در نظر بگیرید. آن‌ها باید تعیین کنند که آیا ساختار ساختمان و فونداسیون موجود می‌تواند بارهای اضافی ایجادشده توسط نصب یک سیستم جرثقیل سقفی را تحمل کند یا خیر.

 ابزار مقایسه رایگان

جرثقیل دروازه‌ای

 جرثقیل دروازه‌ای مهندسی‌شده جرثقیل دروازه‌ای مهندسی‌شده می‌تواند 1.5 تا 2 برابر قیمت جرثقیل پل مشابه با مشخصات مشابه باشد. هنگامی‌که فرآیند مشاوره را طی کردید، گروهی از برآوردگران، مهندسان، نقشه‌برداران و مدیران پروژه گرد هم می‌آیند و شروع به تنظیم یک پیشنهاد جامع می‌کنند.

بررسی قیمت جرثقیل

پس از تکمیل این فرآیند و دریافت نیازهای شما، ما با شما دوباره با شما تماس خواهند گرفت تا پیشنهاد رسمی خود را برای پروژه ارسال کنند. اکنون‌که همه ملاحظات و عوامل مختلف دخیل در تعیین هزینه جرثقیل سقفی را درک کرده‌اید، در اینجا چیزی است که می‌توانید به‌طور متوسط ​​برای متداول‌ترین اندازه‌ها و پیکربندی جرثقیل‌های سقفی بپردازید. توجه: این قیمت‌ها شامل هزینه‌های نصب نمی‌شود، مگر اینکه خلاف آن مشخص‌شده باشد. جرثقیل پل: 700 میلیون‌تا 1 میلیارد ظرفیت 5 تن دهانه 40 فوت یا کمتر چرخ‌دستی، بالابر و پل طراحی پایه

جرثقیل دروازه‌ای قابل‌حمل: 20 میلیون ظرفیت از 1 تن تا 5 تن از 8 فوت تا 30 فوت طول می‌کشد ارتفاعات زیر بوم از 10 فوت تا 20 فوت

جرثقیل دروازه‌ای مهندسی‌شده: 2 تا 5/2 میلیارد، 5 تن دهانه 40 فوت شامل بالابر به‌طورمعمول 1.5 تا 2 برابر هزینه جرثقیل پل معادل است بالابر، واگن برقی، راه‌آهن گنجانده‌شده است می‌تواند طراحی تک‌پا یا دو پا باشد

 جرثقیل مونوریل: 300 میلیون تومان ظرفیت 2 تن دهانه 20 فوت شامل بالابر هزینه بیشتر به طول مسیر و ساختار پشتیبانی بستگی دارد: آیا روی زمین نصب می‌شود یا از سقف آویزان می‌شود؟

جرثقیل ایستگاه کاری: از 60 میلیون‌تا 3 میلیارد تومان ظرفیت از 150 پوندبه 2 تن پوشش با دهانه پل تا 34 فوت و باند 124 فوت تا 17 فوت فاصله بالا برای طراحی ایستاده، ایستادن یا نصب روی سقف می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد گستره وسیع قیمت بسیار به دهانه و طول باند فرودگاه بستگی دارد

 جرثقیل جیب: از 15 میلیون‌تا 700 میلیون ظرفیت از 150 پوندبه 5 تن دهانه‌های 4 تا 30 فوتی ارتفاع زیر بوم از 8 فوت تا 30 فوت انواع مختلفی از جرثقیل‌های بازویی وجود دارد

درجه چرخش موردنیاز چقدر است؟ به یاد داشته باشید، این‌ها لزوماً قیمت‌های سطح پایه نیستند، بلکه قیمت‌ها یا محدوده‌هایی هستند که برای رایج‌ترین پیکربندی‌های هر نوع جرثقیل دیده‌ایم. نوع جرثقیل، دهانه، ظرفیت، چرخه کار، محیط عملیاتی و هرگونه ملاحظات ساختمانی یا سازه ای اضافی، همگی می‌توانند به هزینه جرثقیل سقفی اضافه یا کاهش دهند.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که می‌بینید، عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر قیمتی که شما برای سیستم جرثقیل سقفی بپردازید تأثیر بگذارد. دو جنبه مهم دهانه و ظرفیت است. این‌ها میزان کار و مواد موردنیاز برای پروژه را تعیین می‌کنند و همچنین پیچیدگی و طراحی بالابر، واگن برقی، پل، کنترل‌ها و سیستم قدرت را تعیین می‌کنند - همه بازیگران اصلی در هزینه جرثقیل برای شما.

ما در مکاترونیک با سال‌ها سابقه درزمینهٔ تولید جرثقیل‌هایی باقابلیت رقابت در سطح جهان، آمادگی کامل جهت ارائه خدمات به مشتریان عزیز در کشور هستیم. برای دریافت قیمت با ما تماس بگیرید و از مشاوره‌های ما بهره‌مند شوید.

 

لینک منبع :https://www.mazzellacompanies.com/learning-center/what-is-the-cost-of-an-overhead-crane/

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مانند بسیاری از تجهیزات ساختمانی، حتی محکم‌ترین جرثقیل‌ها نیز درنهایت به خدمات تعمیر و نگهداری جرثقیل نیاز دارند. با این حال تعیین دقیق زمانی که یک مشکل وجود دارد اغلب ساده‌تر از رفع مشکل است.

در زیر برخی از رایج‌ترین نشانه‌های آسیب جرثقیل و راه‌حل‌هایی برای رفع آن را مشاهده خواهید کرد.

- مشکلات انحراف و تراز جرثقیل اغلب، یکی از رایج‌ترین مسائلی که نیاز به خدمات تعمیر و نگهداری جرثقیل دارد. در این صورت اگر جرثقیل به‌آرامی در باند حرکت نکند، می‌تواند منجر به انبوهی از مشکلات، مانند تصادف، خرابی جرثقیل، خارج شدن از ریل و موارد دیگر شود. بهترین راه برای حل این مشکل این است که فوراً با تعمیرگاه جرثقیل تماس بگیرید تا مطمئن شوید که جرثقیل شما با تلرانس های مجاز مطابقت دارد و به‌درستی تراز شده است.

- آسیب سیم‌بکسل این شایع‌ترین نوع آسیبی است که جرثقیل‌ها با آن مواجه می‌شوند و اگر به‌سرعت با آن برخورد نشود، می‌تواند به‌طور فزاینده‌ای مشکل‌ساز شود. آسیب سیم‌بکسل اغلب شامل سیم‌های خورده، کاهش قطر سیم، شکستگی یا فرسودگی سیم‌های بیرونی می‌شود و حتی می‌تواند باعث شود سیم طناب جرثقیل شما از سیستم رینگ خود خارج شود. بهترین راه برای جلوگیری از چنین مشکلاتی این است که قبل از هر بار استفاده جرثقیل خود را به‌طور کامل بررسی کنید و سیم آسیب‌دیده را بلافاصله تعویض کنید.

- فرسودگی و پارگی چرخ کامیون: یکی دیگر از مشکلات رایج که اغلب نیاز به تعمیر یا نگهداری جرثقیل را نشان می‌دهد، سایش و پارگی قابل‌توجه چرخ‌های کامیون در انتهای جرثقیل شما است. این به این دلیل است که استفاده روزانه به‌سرعت این چرخ‌ها را فرسوده می‌کند و نیاز به جایگزینی یا تراز مجدد را ایجاد می‌کند. فرسودگی مکرر همچنین می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که جرثقیل شما کج شده است، در این صورت بهتر است با یک متخصص تعمیر تماس بگیرید.

- مسائل مربوط به سیستم برق: گاهی اوقات، مشکلات تماسی ممکن است ایجاد شود که بر میله‌های کلکتور و هادی تأثیر بگذارد. سایر کنترل‌ها مانند دکمه‌ها و اهرم‌ها نیز ممکن است نیاز به سیم‌کشی مجدد داشته باشند تا در سطوح اوج عملکرد کار کنند. اگر با کنترل‌های جرثقیل خود مشکل‌دارید، بهترین کار این است که از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید تا مشکل را قبل از اینکه از دستتان خارج شود برطرف کند.

 برای خدمات تعمیر جرثقیل همین امروز با ما تماس بگیرید! اگر با جرثقیل خود مشکل‌دارید، رفع فوری آن‌ها می‌تواند از حوادث و تعمیرات پرهزینه جلوگیری کند.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مهم نیست که چه چیزی را بلند می‌کنید - جرثقیل از تعدادی ضمیمه باربری مختلف در عملیات روزانه خود استفاده می‌کند. استفاده ایمن از ملحقات بالابر مستلزم بازرسی‌های منظم برای اطمینان از عملکرد صحیح آن‌ها است. استفاده از برچسب شناسایی می‌تواند به شما در پیگیری تجهیزات و اطلاعات بازرسی آن‌ها کمک کند.

mechateronicarya newphot 8

در یک بازرسی حرفه‌ای ترکیبی از برچسب‌گذاری بر روی ملحقات و لوازم جانبی بالابر به همراه برچسب‌های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) برای ثبت داده‌های بازرسی استفاده می‌شود. همچنین یک برنامه تلفن هوشمند به شما کمک می‌کند تا پیوست‌ها را سریع و مطمئن شناسایی کنید. برای انجام تعمیر و نگهداری و بازرسی جرثقیل با ما تماس بگیرید. تکنسین‌های ما وجود هرگونه مشکل در سیستم جرثقیل شما را شناسایی کرده و اقدام به رفع آن می‌کنند.

 به‌عنوان بخشی از بازرسی، تکنسین‌ها همچنین ممکن است اتصالات مناسب‌تری را در مواردی که برای افزایش ایمنی لازم است، مانند زمانی که علت مکرر نقص ظاهر می‌شود، توصیه کنند. همچنین می‌توانیم برای کمک به کاهش زمان خرابی، تعمیرات و جایگزینی برای پیوست‌هایی ارائه دهیم.

همچنین ما فرآیند ضبط داده کارآمد و قابل‌اعتماد را برای شما ارائه می‌دهیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

عراق از کشورهای درحال‌توسعه است که در همسایگی ایران قرار دارد. ایرانی‌های زیادی در عراق مشغول به کار هستند. مجموعه مکاترونیک آریا خدمات تعمیر و نصب جرثقیل را در عراق انجام می‌دهد. ما انواع جرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای را در هر نقطه از عراق باقیمت مناسب تعمیر می‌کنیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ما در کنار خرید جرثقیل دست‌دوم اقدام به فروش جرثقیل‌های دست‌دوم و کارکرده می‌نماییم. ما جرثقیل‌های سالم و باکیفیت را از مشتریان مختلف در سراسر کشور خریداری کرده و به مصرف‌کنندگان واقعی به فروش می‌رسانیم. کار ما دلالی نیست؛ ما جرثقیل‌های مشتریان را با بهترین قیمت خریداری کرده و به فروش می‌رسانیم.

موارد تأثیرگذار در مدت زمان فروش جرثقیل چیست؟

فروشندگان جرثقیل دست‌دوم تمایل دارند سریع‌تر جرثقیل خود را به فروش برسانند؛ البته باقیمت معقول و مناسب. با این حال برخی از انواع جرثقیل‌ها سریع‌تر از انواع دیگر به فروش می رسند. موارد متعددی در سرعت فروش جرثقیل تأثیرگذار است. ما 5 مورد از این موارد را ذکر می‌کنیم.

√اندازه و تناژ جرثقیل: یکی از فاکتورهای مهم در فروش سریع جرثقیل دست‌دوم، اندازه جرثقیل است. بالطبع اندازه جرثقیل‌های باسایز و تناژ کوچک قیمت پایین‌تری دارند و سریع‌تر به فروش می رسند. جدا از قیمت پایین، تعداد کسب‌وکارهایی که به این جرثقیل‌ها نیاز دارند نیز زیاد است. اما جرثقیل‌های با تناژ بالا، قطعاً قیمت بالاتری دارند، کسب‌وکارهای مربوط به این جرثقیل‌ها نیز کمتر و محدودتر است.

√نوع جرثقیل: نوع جرثقیل نیز در سرعت فروش آن موثر است. تجربه نشان داده که جرثقیل‌های ماشینی و پرتابل سریع‌تر از سایر انواع جرثقیل‌ها به فروش می رسند.

√قیمت: قیمتی که بر روی جرثقیل می‌گذارید نیز بر روی مدت زمان فروش تاثیرگذار است. اگر قصد فروش دارید سعی کنید قیمت متعادلی برای جرثقیل خود در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که برخی از خریداران دلال هستند و صرفاً مصرف‌کننده نیستند. این افراد دنبال خرید باقیمت پایین و فروش با قیمت بالاتر هستند.. گاهی تنها با 5 تا 10 میلیون تومان قیمت پایین‌تر می‌توانید به سرعت جرثقیل خود را به فروش برسانید

√شرایط بازار: شرایط بازار نیز تاثیر مستقیم بر مدت زمان فروش جرثقیل شما دارد.

√سالم بودن جرثقیل: خود را جای مشتری بگذارید؛ مشتری به دنبال دردسر نیست. مشتری حاضر است حتی با پرداخت هزینه بالاتر جرثقیل سالم و خوبی خریداری کند. پس سلام و سرحال بودن جرثقیل نیز در مدت زمان فروش تاثیرگذار است.

خدمات ما در کنار فروش جرثقیل

فروش جرثقیل به مشتری نقطه پایان همکاری ما با مشتری نیست و ما خدمات در طول زمان کماکان سعی می‌کنیم ارتباط خود را با مشتری حفظ کرده و اقدام به ارائه خدمات می نمائیم. ما جرثقیل‌ها دست‌دوم را با گارانتی 6 ماه کلی قطعات به فروش می‌رسانیم. همچنین ما خدمات نصب جرثقیل فروخته‌شده را در هر نقطه از کشور انجام می‌دهیم. همچنین در صورت خرابی هر یک از قطعات بعد از اتمام گارانتی، ما قطعات معیوب را تهیه‌کرده و برای مشتری ارسال می‌کنیم.

سرویس، تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش ازجمله خدمات ما برای جرثقیل‌های دست‌دوم فروخته‌شده است.

فروش قطعات دست‌دوم جرثقیل

ما در کنار فروش جرثقیل دست‌دوم، فروش قطعات دست‌دوم جرثقیل را نیز انجام می‌دهیم. قطعات ارائه‌شده توسط ما کاملاً سالم و در حد نو هستند. همچنین کلیه قطعات دست‌دوم‌فروشی توسط مکاترونیک با گارانتی 6 ماهه به فروش می‌رسند.

چرا جرثقیل دست‌دوم خود را می‌فروشید؟

این سؤالی است که ما همواره از فروشندگان می‌پرسیم. هرچند بسیاری ممکن است به این سؤال پاسخ قانع‌کننده‌ای ندهند بازهم یک سؤال مهم است که ما از فروشندگان درخواست می‌کنیم که به آن پاسخ دهند. اما فارغ از معامله خریدوفروش، یک جرثقیل می‌تواند یک کالای ارزشمند و سرمایه مهمی باشد؛ با رشد نرخ تورم می‌بینیم که قیمت یک جرثقیل معمولی طی یک سال تا 2 برابر افزایش می‌یابد. در شرایط تورمی احمقانه است که کسی کالای خود را فروخته و به پول نقد تبدیل کند و در بانک بگذارد؛ فروش کالای شما توجیه دارد اگر قصد داشته باشید با فروش آن در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنید.

پس اگر جرثقیل دست‌دومی دارید که گوشه‌ای بی‌کار افتاده است و همچنین نیاز فوری به پول ندارید می‌توانید به آن به‌عنوان سرمایه‌ای ارزشمند نگاه کنید. همچنین این مورد را در نظر بگیرید که شاید روزی برسد که بخواهید کسب‌وکار خود را مجدداً شروع کنید؛ در این صورت شاید مجبور شوید این جرثقیل را با چندین برابر قیمت خریداری کتید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بسیاری از جرثقیل‌داران ممکن است به دلایل مختلف تصمیم به فروش جرثقیل خود کنند. دلایل ازجمله تغییر شغل، خرید جرثقیل‌ها نو و جدید ازجمله دلایل فروش جرثقیل‌های دست دو و کارکرده توسط جرثقیل‌داران است. اگر فروشنده جرثقیل دست‌دوم آگاهی کامل نسبت به بازار داشته باشد به‌احتمال‌زیاد نمی‌تواند جرثقیل خود را باقیمت مناسب به فروش برساند. دلالان این عرصه با ترفندهای مختلف می‌توانند جرثقیل شمارا باقیمت بسیار پایین خریداری کنند. پس قبل از فروش جرثقیل خود لازم است که مشاوره و آگاهی‌های لازم در این زمینه را دریافت نمایید.

ما یک از بهترین خریداران جرثقیل دست‌دوم در کشور هستیم. ما باقیمت گذاری منصفانه و کارشناسی، جرثقیل شمارا باقیمت مناسب خریداری می‌کنیم.

چرا جرثقیل دست‌دوم شمارا می‌خریم

ما جرثقیل‌های دست‌دوم شمارا برای سه نوع کاربری مهم خریداری می‌کنیم.

 • خرید جرثقیل دست‌دوم و سرویس و فروش: جرثقیل‌هایی که برای سرویس و فروش خریداری می‌کنیم، جرثقیل‌هایی با کارکرد کم، کیفیت بالا و اصطلاحاً در حد نو هستند. این جرثقیل‌ها نیاز به تعمیر ندارند و صرفاً با یک سرویس معمولی آماده کار کردن می‌باشند.
 • خرید جرثقیل دست‌دوم، تعمیر و فروش: برخی از جرثقیل‌های فروشی ممکن است دارای ایراداتی باشند. درصورتی‌که ایراد قابل‌رفع باشد و همچنین جرثقیل اصطلاحاً سرحال باشد، م این جرثقیل را خریداری کرده و با انجام تعمیرات به فروش می‌رسانیم.
 • خرید جرثقیل دارای ایرادت کلی: ممکن است جرثقیلی ایراد کلی و اساسی داشته باشد. این نوع جرثقیل‌ها با دو هدف خریداری می‌شوند.1- خرید و تعمیر اساسی و فروش و 2- خرید به‌عنوان ضایعات و اسقاط جرثقیل

مراحل خرید جرثقیل دست‌دوم از مشتری

1-تماس مشتری: با تماس مشتری مجموعه مکاترونیک آریا درخواست ارسال تصاویر از جرثقیل و ارائه اطلاعاتی از جرثقیل نظیر برند جرثقیل، تناژ، نوع موتور و ... می‌کند.

2- ارسال کارشناس به محل: پس از مشاهده تصاویر و دریافت اطلاعات جرثقیل، در صورت تأیید مدیریت، مجموعه مکاترونیک کارشناسان خود را برای بررسی‌های کارشناسی به محل اعزام می‌کنند.

3- پس از برآورد کارشناسان و تعیین قیمت تقریبی جرثقیل، قیمت پیشنهادی به فروشنده اعلام می‌گردد.

4- در صورت توافق در مورد قیمت، پروسه پرداخت مبلغ و تحویل جرثقیل اجرا می‌شود.

دقت هنگام خرید جرثقیل دست‌دوم

درصورتی‌که به دنبال خرید جرثقیل دست‌دوم هستید ممکن است قیمت‌های بسیار ارزانی از فروشندگان دریافت کنید. اینجاست که باید مکث کنید و با یک کارشناس خبره جرثقیل مشورت کنید. زیرا برای استفاده از جرثقیل تنها به پرداخت اولیه و خرید فکر نکنید. جرثقیل ایراد دار می‌تواند هزینه بسیار هنگفتی روی دست شما بگذارد. پس‌خرید جرثقیل دست‌دوم سالم باید مهم‌ترین گزینه برای شما باشد؛ اگر به دنبال خرید جرثقیل دست‌دوم هستید. هنگامی‌که قابلیت اطمینان و زمان خرابی مربوطه در نظر گرفته شود، هزینه داشتن یک جرثقیل سالم در طول زمان اغلب بسیار کمتر از جرثقیل دست‌دوم ایراد دار است.

هرگز به این فکر نکنید که جرثقیل معیوبی بخرید و تعمیر کنید. زیرا اولاً که شما تعمیرکار نیستید و هزینه تعمیر برای شما بسیار گران تمام خواهد شد و ثانیاً جرثقیل یا قطعه تعمیر شده کارایی خود را ممکن است تا حدودی از دست دهد.

نکاتی مهم در مورد خرید جرثقیل دست دوم

خرید یک جرثقیل دست‌دوم یا بازسازی‌شده بسیار شبیه به خرید یک ماشین دست‌دوم است. قبل از خرید یک ماشین دست‌دوم، توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری به آن بروید و آن را ببینید. دلیل انجام این کار تلاش برای به حداقل رساندن خطر خرابی خودرو پس از چند هفته استفاده و درنتیجه خارج شدن از جاده یا نیاز به تعمیرات پرهزینه است. به‌عنوان حداقل، شما می‌خواهید به مسافت پیموده شده، وضعیت عمومی و تمام اسنادی که شواهدی مبنی بر سابقه کار جرثقیل ارائه می‌دهند نگاه کنید. بااین‌حال، چند تفاوت کلیدی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه بود.

 متأسفانه، جرثقیل‌ها مانند اتومبیل‌ها لوکس داشتن کیلومتر شمار را ندارند، بنابراین نمی‌توانید مسافت پیموده شده (ساعات عملیاتی) دقیقی را که جرثقیل برای آن استفاده‌شده است ببینید. در صنعت تجهیزات بالابری، ما بر اساس تجهیزاتی کار می‌کنیم که دارای "رتبه‌بندی وظیفه" هستند و بسته به تعداد بالابرها، بار در حال بلند شدن و استفاده، طول عمر عملیاتی یک قطعه تجهیزات را می‌توان سریع‌تر مصرف کرد. تقریباً می‌توان گفت که اکثر افرادی که یک ماشین دست‌دوم می‌خرند می‌دانند به دنبال چه چیزی باشند و می‌توانند پرچم‌های قرمز را تشخیص دهند. حتی اگر این کار را نکرده باشند، کوهی از منابع آنلاین وجود دارد که به این امر کمک می‌کند، اما متأسفانه چیزی شبیه به آن برای جرثقیل‌های سقفی وجود ندارد. دلیل نوشتن این مقاله ازاین‌روست. آیا به شما یک "هیولا فرانکنشتاین" می‌فروشند؟

برای کسی که قبلاً جرثقیل نخریده است، تشخیص آن دشوار باشد، اما در صنعت تجهیزات بالابر، جرثقیل‌های زیادی در حال حاضر در خدمت هستند که ما از آن‌ها به‌عنوان "هیولای فرانکنشتاین" یاد می‌کنیم. این‌ها مشاغل «برش و بسته شدن» هستند که به‌موجب آن‌یک سازنده جرثقیل با استفاده از قطعاتی که روی کف کارگاه یا حیاط خود گذاشته است و از سایت‌های مختلف خریداری، خریداری یا حذف‌شده است، جرثقیل را مونتاژ و استفاده می‌کند. در ساده‌ترین شکل آن، جرثقیل سقفی از چند جزء کلیدی تشکیل‌شده است، اما به آن‌ها محدود نمی‌شود

حمایت از فولادسازی چیزی که به‌طورکلی با این جرثقیل‌های «هیولای فرانکنشتاین» پیدا خواهید کرد، ترکیبی از مارک‌های مختلف است که برای هر جزء استفاده می‌شود، صفحات جوش مشکوکی روی تیرهای پل تقریباً به‌گونه‌ای که دهانه اصلی افزایش‌یافته است، سوراخ‌هایی حفرشده که هیچ هدفی ندارند، صفحات بسته‌بندی و همه روش‌های مهندسی ضعیف.

چرا مردم جرثقیل دست‌دوم می‌خرند؟ در بیشتر موارد دلیل رفتن به مسیر دست‌دوم این است که مقرون‌به‌صرفه تر بودن این کار است. یک‌ضرب المثل قدیمی وجود دارد، "ارزان بخر، دو بار بخر" و درحالی‌که این همیشه برای همه‌چیز صدق نمی‌کند، مثالی که در زیر از تاریخچه یک مشتری با جرثقیل‌های سقفی آن‌ها ارائه‌شده است، قطعاً این نکته را نشان می‌دهد. یک کسب‌وکار محلی از طریق یک ارتباط متقابل تماس گرفت و ازآنجایی‌که احساس می‌کرد هزینه تعمیر جرثقیل‌های سقفی خود را بیش‌ازحد پرداخت می‌کند و فکر می‌کرد که تعمیرات/خرابی‌ها خیلی مکرر اتفاق می‌افتد، راهنمایی می‌خواست. جرثقیل‌های سقفی موردبحث جرثقیل‌های دو تیرچه‌ای 2 x 10 و 3 x 5t هستند که همگی دهانه‌های مشابه دارند. جرثقیل‌ها در یک محیط ساخت شلوغ استفاده می‌شوند اما به‌ندرت حتی به SWL خود نزدیک می‌شوند. بر اساس وقایع 2 سال گذشته، مالک این جرثقیل‌ها بیش از 100000 پوند هزینه تعمیر و نگهداری عمومی، قطعات و هزینه خرابی تمام این جرثقیل‌ها را پرداخت کرده است! طبق برآوردها، جرثقیل‌ها می‌توانستند با این هزینه تعویض شوند. آن‌ها اغلب دارای خطاهای الکتریکی، خطاهای رادیویی کنترل، آسیب سیم‌بکسل و تغییر مسیر متقاطع هستند که کاملاً ناشناخته است

پس از بررسی بیشتر بر روی این جرثقیل‌های خاص به نظر می‌رسید که کالسکه انتهایی خود از یک سازنده است، موتورهای مسافرتی سازنده دیگری هستند و چرخ مسافرتی طولانی توسط یک ماشین‌کار محلی ساخته‌شده بود و حتی جنس درستی نداشت!. متأسفانه این امر باعث می‌شود که دیگر شرکت‌های تجهیزات بالابر، شرکت خودتان یا حتی OEM قطعات جداگانه شناسایی قطعات صحیح موردنیاز را غیرممکن کنند که درنتیجه مجبور می‌شوید به شخصی که در وهله اول از او خریده‌اید، مراجعه کنید. که ممکن است درنهایت از تجهیزات خراب / ضعیف ارائه‌شده سود ببرند. ما همیشه توصیه می‌کنیم در مورد گارانتی/ضمانت‌های ارائه‌شده با خرید تجهیزات دست‌دوم بیشتر بپرسید. ممکن است شمارا شوکه کند، اما اگر یک شرکت جرثقیل دست‌دوم جرثقیلی را از بقایای 5 یا 6 جرثقیل قدیمی که به دلایل زیادی از خدمت خارج‌شده‌اند، جمع‌آوری کند، درواقع آن‌ها مسئولیت تولید را بر عهده می‌گیرند.

هنگام خرید جرثقیل دست‌دوم چه سؤالاتی را باید از فروشنده بپرسیم؟

خرید هر وسیله دست‌دوم با ریسک‌ها و تردیدهایی همراه است. داشتن اطلاعات کامل در مورد تجهیزات دست‌دوم ارائه‌شده توسط فروشنده این امکان را ایجاد می‌کند که با درک درستی از کیفیت محصول داشته باشید. مشکلی که اینجا وجود دارد این هست که فروشندگان همیشه صادق نیستند و در مورد فروش محصولات خود اغراق می‌کنند. با این حال باز پرسیدن سؤالات فنی می‌تواند اطلاعات تقریبی در مورد جرثقیل به شما بدهد و یا دست فروشنده متقلب را رو کند.

در زیر چند سؤال مهم که خریداران جرثقیل باید از فروشندگان بپرسند را ذکر می‌کنیم.

 • سال تولید یا مدت‌زمان کارکرد جرثقیل: سال تولید جرثقیل و سایر مشخصات کارخانه به‌صورت لیبل بر روی جرثقیل درج می‌شود. اما میزان کارکرد جرثقیل مانند میزان روزها و ساعات کارکرد جرثقیل امر مهمی است که می‌توانید از فروشنده سؤال کنید.
 • آیا جرثقیل تعمیر شده است؟ مهم است که بدانید جرثقیلی که قصد خرید آن را دارید قبلاً تعمیر شده است یا خیر! اگر جرثقیل تعمیر شده است، چه قطعاتی تعمیر شده، آیا تعویض قطعه انجام‌شده یا صرفاً قطعه تعمیر شده است. پاسخ به این موارد می‌تواند تأثیر مستقیم بر ارزش و قیمت جرثقیل داشته بشد.
 • سرویس جرثقیل به‌درستی انجام‌شده است یا خیر؟ جرثقیل‌ها نیاز به سرویس دارند. برای مثال تعویض روغن جرثقیل و سایر موارد که باید در زمان‌های مشخصی انجام شود. در سرویس جرثقیل از چه نوع روغن، گیریس و موادی استفاده‌شده است.
 • جرثقیل در چه شرایط محیطی و آب و هوایی کارکرده است؟
 • آیا قطعات جرثقیل مربوطه در بازار یافت می‌شود؟ ممکن است برخی از قطعات جرثقیل به دلیل قدیمی بودن یا مشکلات تحریم در بازار یافت نشود. در این صورت اگر جرثقیل یکی از قطعات جرثقیل به‌صورت کامل خراب شود قابل‌استفاده نخواهد بود.

این موارد سؤالاتی هست که ما پیشنهاد می‌کنیم از هر فروشنده جرثقیل بپرسید. بااین‌حال سؤالات فراوان دیگری هست که می‌توان از فروشندگان پرسید.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها برای کار با جرثقیل نیاز هست که گواهی‌نامه یا سرتیفیکت جرثقیل دریافت شود. این گواهی‌نامه توسط شرکت‌های معتبر درزمینهٔ ارائه گواهی‌نامه‌های سلامت جرثقیل انجام می‌شود. متأسفانه دریافت گواهی سلامت جرثقیل هنوز در کشور ما به‌صورت کلی الزام نشده است. تنها برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی که ملزم به دریافت گواهی‌های سلامت جرثقیل هستند.

برای یک کارفرما بسیار مهم است که جرثقیل‌های مورداستفاده در مجموعه گواهی سلامت داشته باشند. ارائه این گواهی که پس از بازدید و بررسی جرثقیل‌ها انجام می‌شود، نشان‌دهنده سلامت جرثقیل و کارکرد آن با کمترین ریسک است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جزیره کیش یکی از مناطق گردشگری در کشور است. این جزیره بیشتر جنبه توریستی و گردشگری دارد. بیشترین جرثقیل‌های مورداستفاده در کیش، جرثقیل‌های حمل خودرو و تاورکرین هستند. این جرثقیل‌ها در ساخت و تعمیر و نگهداری برج‌ها و ساختمان‌ها بلندمرتبه استفاده می‌شوند.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات تعمیر و نگهداری و نصب انواع جرثقیل را در جزیره کیش انجام می‌دهد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کرج از شهرهای نزدیک تهران است. این شهر پرجمعیت شرکت‌ها و مراکز تجاری فراوانی را نیز در خود جای‌داده است. ما خدمات ویژه‌ای درزمینهٔ جرثقیل در کرج انجام می‌دهیم. تعمیر و نگهداری، سرویس و نصب جرثقیل‌های دروازه‌ای، نیم دروازه‌ای و سقفی ازجمله خدمات ما در کرج است.

ما در کنار ارائه خدمات برای جرثقیل‌های صنعتی، درزمینهٔ تعمیر و سرویس انواع بالابر نیز فعالیت داریم.

تعمیر موتور جرثقیل

الکتروموتور جرثقیل و موتور راهبر جرثقیل دوتا از مهم‌ترین موتورهای جرثقیل هستند. این موتورها نقش حیاتی در کارکرد جرثقیل‌دارند. مجموعه مکاترونیک آریا خدمات تعمیر موتورهای جرثقیل را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای انجام می‌دهد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه مکاترونیک آریا خدمات تعمیر و نگهداری و نصب جرثقیل در کاشان را انجام می‌دهد. ما خدمات تعمیر و نگهداری و نصب جرثقیل‌ها سقفی، دروازه‌ای نیم دروازه‌ای و بازویی را در کاشان انجام می‌دهیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شهر قم از شهرهای نزدیک تهران است. با توجه به اینکه مرکز مجموعه مکاترونیک آریا در شهر تهران قرار دارد، فاصله ما تا شهر قم کمتر از 2 ساعت است. ازاین‌جهت ما به‌صورت ويژه در این شهر فعالیت داریم. ما تجربه ارائه خدمات سرویس و تعمیر و نگهداری و نصب جرثقیل را برای شرکت‌های مختلفی در شهر قم انجام داده‌ایم. کارشناسان ما قادر هستند در صورت نیاز مشتری به مشاوره به‌سرعت در محل حضور یافته و اقدام به ارائه مشاوره نمایند.

 در صورت ثبت قرارداد تعمیر و نگهداری با مکاترونیک آریا، ما قادریم در صورت نیاز به خدمات تعمیر و نگهداری در کمتر از 2 ساعت در محل حضور یافته و فعالیت خود را آغاز کنیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شهر شیراز شهرهای صنعتی و مهم کشور است. تعداد فراوانی شرکت و مجموعه صنعتی در شیراز فعالیت دارند. همچنین شهر شیراز دارای چندین شهرک صنعتی بزرگ است؛ تعداد فراوانی جرثقیل در این شهرک‌های صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. مجموعه مکاترونیک آریا خدمات سرویس، تعمیر و نگهداری و نصب جرثقیل را در شیراز انجام می‌دهد.

نکته: هرچند شهر شیراز فاصله زیادی با تهران دارد بااین‌حال ما امکان اعزام کارشناس در کمتر از 24 ساعت برای ارائه خدمات در این شهرداریم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تبریز ازجمله شهرهای صنعتی کشور است. کارخانه‌ها و مجموعه‌های تجاری فراوانی در شهر تبریز فعالیت دارد. با توجه به تعداد فراوان مراکز صنعتی در تبریز می‌توان نتیجه گرفت که تعداد زیادی از انواع جرثقیل‌ها در این شهر مورداستفاده قرار می‌گیرند. ما نیز خدمات ویژه‌ای درزمینهٔ تعمیر و نگهداری و سرویس و نصب جرثقیل در تبریز انجام می‌دهیم.

mechateronicarya newphot 6

جالب است بدانید شرایط آب و هوایی در کیفیت کارکرد جرثقیل در درازمدت تأثیرگذار است. شهر تبریز نیز شرایط آب و هوایی سرد و بارانی و برفی دارد. این موارد باعث افزایش نیاز جرثقیل برای تعمیر و نگهداری و سرویس می‌شود.

ما قادر هستیم در صورت نیاز به سرویس و تعمیر و نگهداری یا نصب، در کمتر از 12 ساعت کارشناسان خود را برای ارائه خدمات موردنظر به تبریز اعزام نماییم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها مورداستفاده در بندرها جزو پرکاربردترین و سنگین‌ترین جرثقیل‌ها هستند. ازکارافتادن و خرابی این جرثقیل‌ها می‌تواند تبعات فراوانی بر مسئولین مربوطه داشته باشد. ازاین‌رو این جرثقیل‌ها باید به‌صورت مرتب و در فواصل زمانی معین سرویس و تعمیر ون گه‌گداری شوند. به لطف خدا و اعتماد مسئولین این منطقه، ما پروژه‌های مهمی و بزرگی در چابهار داشته‌ایم.

 مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات تعمیر و نگهداری و سرویس جرثقیل در بندر چابهار را انجام می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

با افزایش قیمت جرثقیل‌ها هزینه تعمیر و نگهداری آن نیز افزایش‌یافته است. مهم‌ترین و پرهزینه‌ترین موارد در تعمیرونگهداری جرثقیل، تعویض قطعات است. بالطبع قطعات نو قیمت بالایی دارد. در برخی از موارد که جرثقیل نیاز به تعویض قطعات دارد، برخی مشتریان سعی می‌کنند قطعات دست‌دوم خریداری و نصب کنند. حتی برخی تعمیرکاران جرثقیل خود قطعات یدکی دست‌دوم دارند که به مشتریان پیشنهاد می‌کنند؛ اما خرید قطعات دست‌دوم با ریسک‌هایی همراه است. بگذارید روشن بگوییم که کمتر پیش می‌آید که شما قطعه دست‌دوم جرثقیلی خریداری کنید که برای مدت‌زمان طولانی کار کند. ما استفاده از قطعات دست‌دوم جرثقیل را صرفاً برای مصارف کوتاه‌مدت و زمانی پیشنهاد می‌کنیم که مشتری در مضیقه شدید مالی است. اما در حالت عادی پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از قطعات نو استفاده کنند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات نصب جرثقیل در سراسر استان اصفهان را انجام می‌دهد.

mechateronicarya newphot 11

مدت‌زمان موردنیاز برای نصب جرثقیل

نصب جرثقیل از مهم‌ترین پروسه‌های جرثقیل است. نصب جرثقیل باید به‌صورت کاملاً اصولی و استاندارد انجام شود. همچنین کلیه مراحل کارشناسی نصب جرثقیل باید به‌درستی انجام گردد. مدت‌زمان موردنیاز برای نصب جرثقیل نیز از دغدغه‌های مشتریان است. مشتریان همواره دوست دارند که جرثقیل سفارشی به‌سرعت نصب گردد؛ اما مدت‌زمان نصب جرثقیل به عوامل مختلفی بستگی دارد. در زیر این عوامل را ذکر می‌کنیم.

1-نوع جرثقیل: می‌دانیم که جرثقیل‌ها انواع مختلفی دارند. شامل جرثقیل‌های دروازه‌ای، نیم دروازه‌ای و ... . نوع جرثقیل در مدت‌زمان نصب تأثیر مهمی دارد.

2- تناژ جرثقیل: تناژ و اندازه جرثقیل نیز تأثیر مستقیم در مدت‌زمان موردنیاز برای نصب دارد.

3-محل نصب جرثقیل: محل نصب جرثقیل چه به لحاظ بعد مسافت و چه محل و شرایط مکان نصب، در مدت‌زمان نصب تأثیرگذار است.

4- مساعدت و همکاری مشتری: قطعاً همکاری مشتری در محل نصب در کوتاه شدن مدت‌زمان نصب جرثقیل تأثیرگذار است. مواردی همچون آماده کردن محیط، انجام هماهنگی‌های لازم در جهت پیشبرد موانع و ارائه تجهیزات لازم از مواردی هست که باعث افزایش سرعت در کار نصب جرثقیل می‌شود.

 

مطالب مرتبط

نصب جرثقیل سقفی

نصب جرثقیل دروازه ای

نصب جرثقیل نیم دروزاه ای

 

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اصفهان جزو 5 شهر صنعتی کشور محسوب می‌شود. شرکت‌ها و شهرک‌های صنعتی فراوانی در شهر اصفهان فعالیت دارند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا به‌صورت ويژه اقدام به ارائه خدمات تعمیر و نگهداری جرثقیل در اصفهان می‌نماید. خدمات ما در این شهر به‌صورت ويژه و فوری انجام می‌شود. ما خدمات تعمیر و نگهداری جرثقیل های سقفی، دروازه ای و نیم دروازه ای را در شهر اصفهان انجام می دهیم.

mechateronicarya newphot 12

مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر جرثقیل چقدر است؟

این‌یکی از سؤالاتی هست که اغلب مشتریان می‌پرسند. مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر جرثقیل به چند عامل اصلی بستگی دارد. در زیر این عوامل را ذکر می‌کنیم.

 • محل خرابی جرثقیل: جرثقیل از قطعات بسیار زیادی تشکیل‌شده است. محل خرابی جرثقیل تأثیر زیادی بر مدت‌زمان و نوع تعمیر دارد. برای مثال مدت‌زمان مرد نیاز برای تعمیر موتور جرثقیل یا گیربکس جرثقیل از زمان موردنیاز برای تعمیر سیم‌بکسل بیشتر است.
 • نوع خرابی: نوع و میزان خرابی در قطعات نیز بر مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر مؤثر است. مثلاً ممکن است خرابی صرفاً در یک قسمت از قطعه و جزئی باشد و اینکه ممکن است خرابی کلی‌تر باشد. واضح است که خرابی و ایرادهای جزئی سریع‌تر قابل تعمیر است.
 • موجود بودن قطعات موردنیاز: در مواردی ممکن است یکی از قطعات جرثقیل به‌کلی معیوب و خراب‌شده باشد. در این صورت باید قطعه موردنظر تعویض گردد. حال اگر قطعه موردنیاز در بازار موجود نباشد روند تهیه قطعه زمان‌بر خواهد بود.
 • برند جرثقیل: برند و سال تولید جرثقیل در مدت‌زمان تعمیر تأثیرگذار است. البته این مورد می‌تواند در شرکت‌های تعمیراتی مختلف متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک شرکت تخصص بیشتری در نمانام‌های آلمانی یا بلغاری جرثقیل داشته باشد و مهارت و سرعت عمل بیشتری در تعمیر این جرثقیل‌ها داشته باشد.
 • سال تولید جرثقیل: سال تولید جرثقیل نیز در سرعت عمل برای تعمیر جرثقیل مؤثر است. هرچقدر جرثقیل قدیمی‌تر باشد ممکن است مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر بیشتر باشد. البته برخی از شرکت‌ها تخصص بیشتری درزمینهٔ تعمیر جرثقیل‌های قدیمی دارند؛ همچنین برخی شرکت‌ها به دلیل عدم به‌روزرسانی مهارت و اطلاعات نبودن آشنایی با جرثقیل‌های مدرن ندارند و این شرکت‌ها توان تعمیر جرثقیل‌های مدرن را نیز ندارند.
 • محل جغرافیایی استفاده از جرثقیل: محل جغرافیایی جرثقیل چه به لحاظ بعد مسافت و چه به لحاظ شرایط آب و هوایی در مدت‌زمان موردنیاز برای تعمیر جرثقیل مؤثر است.

 

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در زیر تصاویرشرکت  سد و نیروگاه برق منطقه سیاه بیشه را ملاحظه می کنید. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات تعمیر ونگهداری جرثقیل های این مجموعه را انجام می دهند.

 

mechateronicarya newphot 5

mechateronicarya newphot 4

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هیچ‌کس انتظار ندارد تصادف جرثقیل داشته باشد، اما این امر ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. در هر مجموعه‌ای که از جرثقیل استفاده می‌کند امکان تصادف و خطا وجود دارد. همه ما باید در صورت وقوع حادثه آماده‌باشیم.

crane accident

اگر در مجموعه خود با این مشکل مواجه شدید چه باید بکنید؟

- ابتدا بلافاصله صحنه را ارزیابی کنید آیا جراحات، افراد گرفتار یا فوتی وجود دارد؟ اگر چنین است، فوراً به آتش‌نشانی و نجات اطلاع دهید. قبل از رسیدن آن‌ها، مشخص کنید که آیا تجهیزات یا سازه‌هایی ناپایدار شده است یا خیر. به هرگونه خطر شناخته‌شده ازجمله سازه‌های ناپایدار برای کارکنان نجات اشاره‌کنید. قبل از ورود و هنگام ورود، خطرات شناخته‌شده را به‌دقت توضیح دهید تا اولین پاسخ‌دهندگان بفهمند که با چه چیزی سروکار دارند.

 -برای جلوگیری از ورود افراد غیرضروری به یک منطقه خطرناک، منطقه را بارنگ قرمز سد کنید. این همچنین به حفظ سایت برای بررسی بعد کمک می‌کند.

craneaccidentphoto2

-تیم‌های نجات بر مجموعه تسلط خواهند داشت مطمئن باشید تا زمانی که همه مجروحان تحت مراقبت قرار گیرند و محل برای عموم امن باشد.

 -آیا مطبوعات ظاهرشده‌اند؟ چه کسی به آن‌ها بیانیه می‌دهد؟ اکثر شرکت‌ها یک شخص روابط عمومی دارند، اما اگر شما هستید، فقط حقایق را ارائه دهید. حدس و گمان نکنید زیرا مطبوعات هر چیزی را که شما می‌گویید اجرا می‌کنند و در عرض چند دقیقه خبر مهمی خواهد بود. هرگونه اظهارات، درست یا نادرست، می‌تواند در دادگاه استفاده شود.

- یک تحقیق را آغاز کنید بلافاصله با شرکت بیمه تماس بگیرید. آن‌ها معمولاً یک تحقیق مستقل انجام می‌دهند. با همه افراد در محل حادثه و شاهدان مصاحبه کنید. اپراتور را اخراج نکنید - هنوز. در اسرع وقت از همه اظهارات دریافت کنید. داستان‌ها در طی چند روز و هفته آینده تغییر می‌کنند. شاهدان را هدایت نکنید حتی اگر علت به‌ظاهر واضح است، مراقب باشید کلمات را دردهان شاهد قرار ندهید. بگذارید داستانشان را بگویند.

 -سایت و جرثقیل را به‌دقت بررسی کنید. عکس بگیرید، اندازه‌گیری‌های دقیق بگیرید و هر چیزی را که می‌بینید ثبت کنید. به مواردی مانند طول و زاویه بوم، طول و وضعیت طناب در حال اجرا و ایستادن، امتداد بیرون‌گر و مات کردن، در صورت اتصال بار و موقعیت نهایی، وضعیت زمین، و ... توجه کنید. چیزی که ممکن است بی‌ربط به نظر برسد ممکن است بعداً پاسخ دهد.

 -تمام داده‌ها را از رایانه جرثقیل ضبط کنید. جرثقیل "داده نگار" مانند "جعبه سیاه" در هواپیما است. آن‌ها هر کاری را که جرثقیل انجام می‌دهد، ازجمله وزن بلند شده، شعاع، طول بوم، ظرفیت در آن زمان و اگر سیستم‌های ایمنی درگیر یا دور زده‌شده‌اند، ثبت می‌کنند. برای این مرحله با توزیع‌کننده یا کارخانه جرثقیل مشورت کنید. آن‌ها بر روی سیستم‌های کامپیوتری جرثقیل آموزش‌دیده‌اند و همچنین شاهد داده‌های بازیابی شده خواهند بود. اگر جرثقیل مجهز به "داده نگار" باشد، آن‌ها نرم‌افزاری برای بارگیری تاریخچه بالابر خواهند داشت.

 -در اکثر جرثقیل‌ها، آخرین پیکربندی زمانی که کلید روشن می‌شود وجود دارد. مراقب باشید این اطلاعات را از دست ندهید. تا زمانی که تکنسین سر جای خود نیست کلید را روشن نکنید. در بیشتر موارد، پس از روشن شدن کلید، کامپیوتر پس از چند ثانیه یا چند دقیقه به حالت پیش‌فرض بازنشانی می‌شود. برخی از تصادفات جرثقیل ماهیتی جزئی دارند و به‌راحتی قابل‌تشخیص هستند. برخی دیگر می‌توانند بسیار پیچیده باشند و برای تعیین علت اصلی به هفته‌ها یا ماه‌ها مطالعه پزشکی قانونی نیاز دارند. ممکن است برخی از آن‌ها هرگز به‌طور کامل حل نشوند، اما شما می‌توانید آن را به چند دلیل احتمالی محدود کنید.

 -برداشتن جرثقیل از سایت این پیچیده‌ترین و خطرناک‌ترین قسمت است. هیچ دستورالعملی برای این کار وجود ندارد. توصیه می‌شود با یک مهندس حرفه‌ای ثبت‌نام‌شده مشورت کنید. این مهندس می‌تواند مرکز ثقل را برای بالا بردن جرثقیل محاسبه کند و برنامه‌های پیچیده منحصربه‌فرد موردنیاز برای جابجایی اجزای خمیده و شکسته را طراحی کند. قبل از اقدام به جابجایی هر چیزی با شرکت بیمه تماس بگیرید. بوم و پیوست‌ها را جدا کنید. دیده‌شده است که بسیاری از کارگران در هنگام جدا کردن بوم‌ها و بازوهای خمیده به‌شدت مجروح یا کشته‌شده‌اند. قبل از جدا کردن، تمام اجزای بوم، بازو و جرثقیل را مهار کنید. سپس انرژی ذخیره‌شده را کم‌کم رها کنید تا تمام انرژی کاملاً آزاد شود. فقط آن را شل نکنید و اجازه ندهید که فلاپ شود. ممکن است فلاپ شود و به شخصی (مثل شما) برخورد کند و باعث آسیب جدی یا مرگ شود.

 -انرژی ذخیره‌شده را کنترل کنید یک "پین کش" مکانیکی را می‌توان به‌راحتی ساخت تا از راه دور پین‌های بوم را جدا کند و درعین‌حال فاصله ایمن را از هرگونه آزاد شدن ناگهانی انرژی یا حرکت غیرمنتظره بخش بوم حفظ کند. برای حفظ فاصله ایمن از یک شلنگ بلند استفاده کنید.

 تصویر تصادف جرثقیل 3 همان‌طور که در شکل زیر نشان داده‌شده است، با چسباندن بالابرهای زنجیری ("Come-alonging") در دو طرف انرژی ذخیره‌شده را می‌توان با شل کردن یک‌به‌یک به‌تدریج آزاد کرد تا زمانی که مسیر حرکت دو قسمت را مشاهده کنید. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که به چه ترتیبی انرژی را به‌طور متناوب آرام کنید تا زمانی که بخش‌ها به‌طور ایمن از هم جدا شوند.

بالا بردن راست جرثقیل قبل از تلاش برای ایستادن جرثقیل برگشتی، باید بدانیم مرکز ثقل کجاست. علاوه بر این، لازم است اجزای باقی‌مانده مانند بخش‌های بوم، وزنه‌های تعادل و غیره را تنظیم کنید.

-حتماً از جرثقیل نگهدارندِ یا دستگاهی با ظرفیت کافی استفاده کنید تا جرثقیل در جهت دیگر واژگون نشود. وزن بدنه جرثقیل از نقطه مرده بالایی عبور می‌کند. بسیاری از جرثقیل‌ها درحالی‌که می‌خواهند دیگری را به سمت راست‌بالا ببرند، کشیده شده و فرومی‌ریزند. همیشه خوب است که جرثقیل‌های کمکی را بیش‌ازحد بزرگ کنید تا خطا در وزن یا بار ضربه ناگهانی رخ دهد. مطمئن شوید که ریگینگ را وصل کنید تا قسمتی که در آن دکل شده‌اید لیز نخورد، بریده نشود یا شکسته نشود. وزنه‌های ضد وزنه می‌توانند در طول فرآیند بالا بردن از بین بروند یا کشیده شوند.

-در حین بالا بردن قلاب در جرثقیل رو به بالا، هم‌زمان با بالا بردن قلاب جرثقیل نگهدارندِ، قلاب را در همان زمان پایین بیاورید. مراقب باشید که در هر یک از جرثقیل‌ها بیش‌ازحد بارگیری نکنید. این‌یک تمرین خوب است که در ابتدا کمی سستی در جرثقیل نگهدارندِ نگه‌دارید تا زمانی که ببینید که دکل شروع به بارگیری می‌کند. این نشان می‌دهد که مرکز ثقل نزدیک به نقطه مرده بالایی است یا از آن گذشته است. هنگامی‌که جرثقیل نگهدارندِ بار کامل را داشت، به‌آرامی جرثقیل را روی چرخ‌های خود قرار دهید فراموش نکنید که برنامه‌ای برای حذف دکل از بوم داشته باشید. درنهایت در هوا بالا خواهد رفت.

نجات جرثقیل

به شما توصیه می‌شود که بدون کمک سازنده جرثقیل یا یک مهندس حرفه‌ای ثبت‌شده، اقدام به نجات جرثقیل نکنید. اغلب، ما متوجه می‌شویم که بوم یا بازوی جرثقیل به‌شدت آسیب‌دیده است. بسیاری از این موارد را می‌توان حین عملیات نجات به‌صورت سالم خارج کرد. بااین‌حال، این‌یک روش بسیار خطرناک است.

سعی نکنید جرثقیل کمکی را برای نگه‌داشتن بوم آسیب‌دیده وصل کنید. انجام این کار منجر به فاجعه می‌شود.

نتیجه

 هیچ‌کس برنامه‌ای برای تصادف جرثقیل ندارد. بااین‌حال، در صورت وقوع، باید برای مدیریت آن برنامه‌ریزی کنید. موارد کلیدی که باید در برنامه خود لحاظ کنید به شرح زیر هستند:

 √شماره‌های واکنش اضطراری را بشناسید.

 √مسئولیت ارزیابی خطر و کمک به تیم‌های واکنش اضطراری را به فردی بسپارید.

√شماره‌های سازنده جرثقیل را بدانید.

 √بلافاصله با شرکت بیمه تماس بگیرید.

 √مسئولیت خطاب به مطبوعات را به شخصی بسپارید.

 √محل را ایمن کنید و از هر مصدوم مراقبت کنید

 √هیچ‌چیزی را حرکت ندهید مگر اینکه بخواهید از مصدومان مراقبت کنید.

 √عکس بگیرید و اندازه بگیرید.

√با همه شاهدان مصاحبه کنید از سازنده یا فروشنده جرثقیل بخواهید رایانه را بارگیری کند پاک‌سازی را با استفاده از شیوه‌های مهندسی انجام دهید.

√مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا آمادگی کامل جهت حضور درصحنه‌های تصادف جرثقیل و ارائه راهکار و مشاوره در این زمینه را دارد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سوئیچ محدود یک جزء حیاتی در ایمنی جرثقیل سقفی است. لیمیت سوئیچ‌ها دستگاه‌های الکترومکانیکی هستند که همه‌چیز از لوازم‌خانگی گرفته تا ماشین‌آلات صنعتی را تنظیم می‌کنند. برای یک جرثقیل سقفی، آن‌ها نقاط مرجع محکم و ثابتی را برای حفظ کارایی، قابلیت اطمینان و استانداردهای ایمنی ارائه می‌دهند.

سوئیچ‌های محدود عملاً کاربردهای بی‌حدوحصری در تنظیم عملکرد جرثقیل برای جلوگیری از حوادث احتمالی دارند. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که طناب‌ها از شیار بیرون می‌آیند یا برای جلوگیری از برخورد دوچرخ دستی بر روی یک ساختار پل. علاوه بر این، یک سوئیچ محدود، جرثقیل را از بلند کردن بارهای بالاتر از ظرفیت نامی بازمی‌دارد. نوع دیگری از کلیدهای محدود از رسیدن بالابر به بلوک بالایی و درام طناب جلوگیری می‌کند. نوع دیگری این سوئیچ‌ها از موتورها در برابر گرمای بیش‌ازحد محافظت می‌کند. بدون کلیدهای حد مجاز جرثقیل سقفی، احتمال آسیب بسیار زیاد است. به همین دلیل، هر یک از سوئیچ‌های محدود باید به‌طور منظم بازرسی و نگهداری شوند.

 سوئیچ‌های حد مجاز را روزانه چک کنید. همان‌طور که مدارهای الکتریکی را باز یا بسته می‌کنند، سوئیچ‌های محدود به‌مرورزمان فرسوده می‌شوند. برای نظارت بر فرسودگی و تعویض سوئیچ‌ها قبل از خرابی، سوئیچ‌های محدود باید هرروز قبل از استفاده از جرثقیل بررسی شوند.

تحقیقات گسترده‌ای انجام‌شده است تا تعیین مشخص شود یک سوئیچ محدود ازنظر فیزیکی قادر به انجام چند کاربرد است. این اطلاعات ضروری برای توسعه برنامه‌های بازرسی و نگهداری را فراهم می‌کند.

دانستن نحوه عملکرد یک سوئیچ محدود برای درک چگونگی کارکرد جرثقیل و اینکه چگونه این نقاط تنظیم تعیین‌شده جرثقیل را ایمن و کارآمد نگه می‌دارد، مهم است. در برخی موارد، ممکن است چندین کلید محدود مرتبط با عملیات جرثقیل مانند حرکت جرثقیل یا حرکت بالابر وجود داشته باشد. سوئیچ اول نشان می‌دهد که پایان محدودیت سفر ایمن نزدیک است و حرکت جرثقیل را کند می‌کند. سوئیچ بعدی نشان می‌دهد که به انتهای مسافت سفر ایمن رسیده است و حرکت را متوقف می‌کند. حرکات بالابر ممکن است توسط چندین کلید محدود انجام شود که نقاط تنظیمی را برای ایمنی و قابلیت اطمینان فراهم می‌کند.

 یک سوئیچ حد اولیه بالابر را قبل از رسیدن به محدودیت توقف کند می‌کند. کند کردن بالابر قبل از رسیدن به حد مجاز، سایش مکانیکی را کاهش می‌دهد، زیرا هنگام تنظیم ترمز، بالابر کمتر از حداکثر سرعت حرکت می‌کند. سوئیچ حد توقف "بالا" موقعیت ایمن را برای بالابر برای توقف حرکت برای حرکت ایمن سفر و موقعیت‌های آماده‌به‌کار فراهم می‌کند.

 حد نهایی یک محدودیت اضافی فراتر از حد توقف - که معمولاً "حد نهایی" نامیده می‌شود - از ضربه زدن بلوک بالابر به درام جلوگیری می‌کند. درصورتی‌که حد توقف ناموفق باشد یا به‌درستی تنظیم شود، حد نهایی به عنوان یک محافظ عمل می‌کند. این محدودیت اضافی از دو انسداد جلوگیری می‌کند - یعنی زمانی که بلوک قلاب با ماشین‌آلات بالابر درام تماس می‌گیرد.

 دو انسداد یکی از خطرناک‌ترین حوادث مربوط به جرثقیل‌ها است، زیرا می‌تواند سیم طناب‌ها را بشکند و باعث سقوط بار و سایر حوادث فاجعه‌آمیز شود. پس از خاموش شدن، محدودیت نهایی ممکن است به بازنشانی دستی نیاز داشته باشد. این شامل تنظیم مجدد یک جزء یا اهرم است تا بتوان بررسی کرد که چرا جرثقیل به این موقعیت رسیده و در موقعیت حد توقف بالا متوقف نشده است. سوئیچ‌های حد را می‌توان برای حرکات سفر نیز استفاده کرد و محدودیت‌های حرکتی ثابت و قابل پیش‌بینی را بدون ضربه در توقف‌های پایانی فراهم می‌کند. در محیط‌های خودکار، لیزرها یا رمزگذارها موقعیت‌های حرکات جرثقیل را ردیابی می‌کنند و سوئیچ‌های محدود نقاط کالیبراسیون ثابتی را ارائه می‌کنند تا مطمئن شوند مقادیر مورداستفاده برای تولید ایمنی و قابل‌اطمینان دقیق هستند. از سوئیچ‌های محدود برای کالیبره کردن ارتفاع Sway Control و سایر معیارهای مهم دقت مکرر برای کنترل موقعیت در دنیای واقعی استفاده می‌کند.

لینک منبع:https://www.konecranes.com/discover/the-role-of-the-limit-switch-in-promoting-overhead-crane-safety

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بار آویزان شده روی قلاب جرثقیل را بردارید.

 همه قلاب‌ها را در موقعیت وسط قرار دهید.

جرثقیل را در محل تعیین‌شده قرار دهید.

 قبل از بستن سوئیچ اصلی، مطمئن شوید که همه کنترلرها در وضعیت "خاموش" هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

طیف وسیعی از بالابرها که از روش بلند کردن زنجیره‌ای استفاده می‌کنند، یک گزینه به‌طورکلی نسبت به همتایان طناب سیمی آن‌ها ترجیح داده می‌شود. بالابرهای زنجیره‌ای احتمالاً رایج‌ترین ماشین‌آلاتی هستند که برای بلند کردن و پایین آوردن تجهیزات استفاده می‌شوند. آن‌ها برای بلند کردن بار به‌صورت عمودی با استفاده از قلاب متصل به یک زنجیر طراحی‌شده‌اند که سپس به‌صورت دستی، الکتریکی، پنوماتیک یا هیدرولیکی رانده می‌شود. بالابر زنجیری می‌تواند برای مواقعی که معمولاً به بالابر در همان مجاورت نیاز است یا برای زمانی که به‌ندرت به بالابر در چندین مکان مختلف نیاز است، ثابت باشد. در زیر برخی از انواع بالابرها را نام‌برده و در مورد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

1 بالابر / بالابر اهرمی ضامن‌دار دستی: بالابرهای اهرمی ضامن‌دار دستی به‌عنوان بالابرهای کششی نیز شناخته می‌شوند و بار را بلند می‌کنند. آن‌ها یک قطعه بسیار همه‌کاره از تجهیزات بالابر هستند و توسط LiftingSafety توسط بسیاری از تولیدکنندگان ازجمله Yale، Tiger Lifting، Kito، Hackett، Tractel، Pfaff و Ingersoll Rand به‌صورت آنلاین ارائه می‌شوند. ارتفاع بالابر می‌تواند مطابق با نیاز مشتریان ما باشد.

2- بالابر زنجیر دستی: بالابرهای زنجیره‌ای دستی (که معمولاً به‌عنوان بلوک زنجیره‌ای یا بلوک و تکل نیز شناخته می‌شود) قطعه‌ای از تجهیزات بالابر قابل‌حمل هستند که در پیکربندی‌های همه‌کاره موجود هستند. آن‌ها با بسیاری از سناریوهای کاری جایگزین و با محیط‌های کاری ازجمله تأسیسات دائمی و موقت بسیار سازگار هستند. ما بالابرهای زنجیر دستی را از بسیاری از تولیدکنندگان باکیفیت برتر دنیا ازجمله Ingersoll Rand، Tiger Lifting، Pfaff، Tractel، Hadef و William Hackett ارائه می‌دهیم. ما دائماً تولیدکنندگان جدیدی را به کاتالوگ خود اضافه می‌کنیم.

3- بالابرهای زنجیره‌ای برقی: ما طیف وسیعی از بالابرهای زنجیره‌ای برقی را برای مطابقت با اکثر کاربردها از بسیاری از تولیدکنندگان پیشرو بالابر باکیفیت ازجمله Yale، RWM، Donati، Tractel، Verlinde، Kito ارائه می‌کنیم. ما دائماً به دنبال تولیدکنندگان جدید با ویژگی‌های تجهیزات بالابر اضافی هستیم تا بتوانیم تمام نیازهای مشتریان خود را برآورده کنیم. گزینه‌های بالابرهای زنجیری برقی که ما ارائه می‌دهیم بسیار شبیه به بالابرهای زنجیری دستی هستند، با اضافه کردن حرکات برقی، برخلاف نیاز به تلاش دستی برای بالا بردن یا جابجایی بار در امتداد تیر. بالابرهای برقی ما مجهز به سیستم تعلیق قلابی یا یک چرخ‌دستی یکپارچه یا برقی هستند و می‌توان آن‌ها را با آویز دکمه‌فشاری یا با کنترل از راه دور رادیویی کنترل کرد.

 آپشن ها با سرعت‌های بالابر آهسته، سریع یا متغیر در دسترس هستند

4- بالابر زنجیر پنوماتیک (بالابر زنجیری هوای فشرده): بالابرهای زنجیره‌ای پنوماتیکی یا به‌عنوان بالابرهای هوا ازنظر ویژگی‌ها بسیار شبیه به بالابرهای زنجیره‌ای الکتریکی هستند، به‌جز اینکه بالابر از طریق هوای فشرده تغذیه می‌شود، در مقابل نیاز به منبع تغذیه الکتریکی مناسب محدود می‌شود. یکی از مزایای اصلی بالابر هوا این است که چرخه کاری آن‌ها 100٪ است. به‌طور مؤثر این بدان معنی است که بالابرهای زنجیره‌ای بالابر پنوماتیک برای استفاده مداوم مانند محیط‌های تولیدی مناسب هستند، همچنین به این معنی است که آن‌ها برای بالابرهای به‌خصوص طولانی که در آن موتور الکتریکی بیش‌ازحد گرم می‌شود مناسب هستند. بالابرهای زنجیر هوای فشرده دارای سرعت بالابری متغیر هستند، هرچه کاربر دکمه را بیشتر فشار دهد هوای بیشتری از شیر عبور می‌کند و بالابر سریع‌تر بالا یا پایین می‌رود.

5- بالابرهای زنجیره‌ای هیدرولیک: بالابرهای زنجیری هیدرولیک ازنظر ویژگی‌ها بسیار شبیه به بالابرهای پنوماتیکی هستند، به‌جز این‌که بالابر از روغن هیدرولیک تغذیه می‌کند نه با یک خط هوای فشرده. مزایای اصلی بالابر زنجیره‌ای بالابر هیدرولیک مانند بالابر زنجیره‌ای پنوماتیک است که هر دو چرخه کاری 100٪ هستند. این بدان معنی است که بالابرهای زنجیره‌ای هیدرولیک برای استفاده مداوم مانند محیط‌های تولیدی مناسب هستند، همچنین به این معنی است که آن‌ها برای ارتفاعات بلند که در آن موتور الکتریکی بیش‌ازحد گرم می‌شود مناسب هستند. بالابرهای زنجیره‌ای هیدرولیک را می‌توان با سرعت بالابر متغیر عرضه کرد، هرچه اپراتور دکمه را بیشتر فشار دهد، مقدار مایع هیدرولیک عبور داده‌شده توسط شیر بیشتر می‌شود و بالابر سریع‌تر بالا یا پایین می‌رود. ازآنجاکه هیچ منبع انرژی الکتریکی وجود ندارد، بالابرهای هوا نیز برای استفاده در مناطق بالقوه انفجاری که جرقه می‌تواند باعث انفجار شود، مناسب‌تر است.

6- لوازم جانبی بالابر: ما لوازم جانبی برای بالابرها از همه نوع ارائه می‌دهیم. این لوازم جانبی باید همراه با بالابرهای ما استفاده شوند تا فرآیند بلند کردن را برای اپراتور یا کسانی که در محل کار هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ایمنی کارگران - مسلماً - مهم‌ترین دلیلی است که ما شرکت‌ها را تشویق می‌کنیم تا راه‌حل صحیح بالابر سقفی را برای کاربرد خاص خود خریداری و نصب کنند. حفاظت از کارمندان برای موفقیت عملیات شما ضروری است.

 سیستم‌های بالابر سقفی تصادفات را کاهش می‌دهد، سلامت و ایمنی محل کار را بهبود می‌بخشد، آسیب محصول را کاهش می‌دهد، گردش کار را بهبود می‌بخشد، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و راه‌حل‌هایی برای کاهش اثرات زیست‌محیطی ارائه می‌دهد. آن‌ها همچنین یک‌راه عالی برای محدود کردن قرار گرفتن کارکنان در معرض حوادث احتمالی ناشی از خطراتی مانند حمل‌ونقل سنگین و ترافیک لیفتراک هستند.

 هدف از سیستم‌های بالابر سقفی، جابجایی ایمن محصولات و بهبود کارایی است. اما دلیل دیگری وجود دارد که مهم است نصب و استفاده از نوع صحیح سیستم بالابر و ایمن نگه‌داشتن کارگران تا حد امکان در محل کار مهم است: هزینه‌های هنگفت مرتبط با حوادث. طبق گزارش موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH)، صنعت آمریکا سالانه 10 تا 14 میلیارد دلار هزینه غرامت و حدود 100 میلیون روز کاری به کارگران پرداخت می‌کند.

mechateronicarya newphot 9

 با رشد صنعت جرثقیل و افزایش استفاده از آن دیگران کارگران از بلند کردن بارهای سنگین فارغ شده‌اند. اما بارهای سبک هنوز هم کم‌وبیش توسط کارگران حمل می‌شود. امروزه، هنوز شرکت‌های زیادی وجود دارند که کارگران آن‌ها بارهای سبک را به‌صورت دستی بلند می‌کنند و به آمار آسیب‌های کارگران کمک می‌کنند. حتی بارهای سبک‌تر با وزن 25، 50 یا 75 پوند می‌تواند به دلیل حرکت یکنواخت بدن کارگر هنگام بلند کردن و حمل مواد، باعث آسیب شخص یا محل کار شود.

 نصب جرثقیل سقفی مطابق با نیازهای خاص برنامه شما، هزینه‌های غرامت و روزهای بیماری، هزینه‌های پزشکی، زمان کار ازدست‌رفته، شکایات قانونی احتمالی و جریمه‌های قابل‌اجرا OSHA را به‌شدت کاهش می‌دهد. همچنین کارگران شمارا در حین انجام کارهای روزمره ایمن‌تر نگه می‌دارد. سیستم‌های جرثقیل سقفی برای جابجایی ایمن محصول و محدود کردن قرار گرفتن کارکنان در معرض ترافیک لیفتراک و سایر ماشین‌آلات دست‌وپا گیر ساخته‌شده‌اند. استفاده از سیستم جرثقیل سقفی مناسب برای کاربرد منحصربه‌فرد شما، کاربردی‌ترین راه برای اطمینان از ایمنی و بهره‌وری است. این به این دلیل است که وقتی از جرثقیل متناسب با برنامه خود استفاده می‌کنید، مدیریت با راحت‌تر و احتمال خطای اپراتور کمتر است. به‌این‌ترتیب بار و کارگران باارزش کمتر آسیب می‌بیند.

.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

1 -قبل از استفاده، اطمینان حاصل کنید که جرثقیل برای کار بالا بردن برنامه‌ریزی‌شده مناسب است. مطمئن شوید که دارای سفر، آسانسور و ظرفیت مناسب است..

 2-جرثقیل را قبل از استفاده ازنظر ظاهری و فیزیکی بررسی کنید. آسیب‌دیدگی، سایش و عملکرد صحیح؛ همه عملکردها را بررسی کنید.

3- وزن بار را تأیید کنید. ظرفیت تمام تجهیزات ازجمله سخت‌افزار، طناب و تسمه‌ها را بررسی کنید. از این ظرفیت‌ها تجاوز نکنید.

4- زنجیر مناسب برای هر بالابر را انتخاب کنید. قلاب‌ها و سایر سخت‌افزارهای دکلینگ را قبل از استفاده ازنظر سایش، کشش یا آسیب‌های دیگر بررسی کنید. از تسمه‌های آسیب‌دیده یا معیوب استفاده نکنید. از نرم‌کننده و روان کننده در اطراف گوشه‌های تیز استفاده کنید. تسمه‌های شکسته و پاره را به هم متصل نکنید.

5- هنگام برقراری ارتباط با اپراتور جرثقیل، از سیگنال‌های توافق شده واضح استفاده کنید. به‌جز سیگنال توقف، اپراتور جرثقیل باید دستورالعمل‌های تنها یک نفر - یک سیگنال دهنده تعیین‌شده را دنبال کند. در مواردی که از کنترلر سیمی یا از راه دور استفاده می‌شود، اپراتور باید قبل از بلند کردن بار با تمام عملکردهای آن آشنا شود.

6- قبل از شروع کار آسانسور به همه افراد حاضر در قسمت بالابر هشدار دهید. مطمئن شوید که مسیر بار از افراد و موانع پاک است. بار را روی کسی بلند نکنید. بالابر جرثقیل را قبل از بالا بردن بار روی بار قرار دهید تا از نوسان شدن بار جلوگیری شود.

7- از بسته بودن قفل ایمنی اطمینان حاصل کنید. نوک قلاب را بار نکنید یا قلاب را در جای خود نکوبید.

8- پایه‌های بند استفاده‌نشده را محکم کنید. تسمه‌ها را نکشید یا مواد شل را روی باری که در حال بالا بردن است رها نکنید.

9- از گیر افتادن دست‌ها و انگشتان در هنگام بیرون آوردن شلی از قلاب جلوگیری کنید. قبل از شروع آسانسور دور شوید.

10- بار و کنترل‌ها را به‌آرامی حرکت دهید. نوسان بار را به حداقل برسانید.

11- در طول حرکت جلوتر از بار راه بروید و به مردم هشدار دهید که خود را کنار نگه‌دارند. برای جلوگیری از چرخش یا سایر حرکات کنترل نشده از یک تگ لاین استفاده کنید. بار را فقط تا جایی که لازم است برای پاک کردن اجسام بالا ببرید. سوار بر قلاب یا بار نشوید.

12- بار (یا جرثقیل) را درزمانی که بار معلق است بدون مراقبت رها نکنید.

13- در مواردی که عملیات جرثقیل توسط سایر پرسنل باید محدود شود، از روش‌های قفل و برچسب‌گذاری استفاده کنید.

14- تسمه‌ها را از روی زمین در مکانی تمیز و خشک‌روی قلاب‌ها یا قفسه‌ها نگهداری کنید. تسمه‌ها، لوازم جانبی یا بلوک‌ها را روی زمین رها نکنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بسیاری از خطاهای جرثقیل‌ها اغلب با صدای غیرعادی همراه است. موقعیت و ارتفاع نویز و صدا بسته به علت عیب متفاوت است. در حین تعمیر اساسی، نیاز به گوش دادن بیشتر و بیشتر است و می‌توان موقعیت صدا را با توجه به ویژگی‌های صدای خطا تعیین یا تعیین کرد

هنگامی‌که جرثقیل می‌چرخد، نیروی فرمان و بار زیادی را تحمل می‌کند و همچنان می‌تواند چرخش پایداری را ارائه دهد. بااین‌حال، در استفاده روزانه، گاهی اوقات صدای غیرطبیعی وجود دارد. دلایل این پدیده‌ها چیست؟ چگونه می‌توانیم آن را به‌طور مؤثر مدیریت کنیم؟

دلیل صدای غیرعادی بلبرینگ چرخان جرثقیل:

 1-روغن روان کننده ناکافی: روغن روان کننده نقش مهمی در چرخش بلبرینگ چرخان دارد. ازآنجایی‌که هنگام چرخش جرثقیل نیروی فرمان بسیار زیاد است، برای روان کاری به‌موقع باید روغن روان کننده داشته باشید. در صورت ناکافی بودن روغن روان کننده، هنگام چرخش باعث وقفه می‌شود و همچنین صدای غیرعادی تولید می‌کند.

2-پیچ و مهره: شل شدن پیچ‌ها نیز یکی از دلایل اصلی صدای غیرعادی بلبرینگ چرخاننده جرثقیل است. پیچ و مهره برای ثابت کردن اجزای یاتاقان چرخشی استفاده می‌شود. پیچ و مهره‌های شل به‌طور طبیعی باعث ایجاد صداهای غیرعادی در یاتاقان چرخشی می‌شود و حتی به بلبرینگ و دستگاه آسیب می‌رساند. این مشکل ساده سروصدای غیرطبیعی نیست.

3-سایش را دنبال کنید: بلبرینگ چرخان دارای یک مسیر چرخشی منطبق است و به نظر می‌رسد که مسیر فرسوده شده است که به‌طور طبیعی باعث ایجاد صدای غیرعادی یاتاقان چرخشی جرثقیل می‌شود.

4- آسیب بلبرینگ چرخشی: آسیب به بلبرینگ چرخان دلیل جدی صدای غیرعادی است. اگر بلبرینگ چرخان آسیب‌دیده باشد نیاز به تعویض یا تعمیر به‌موقع دارد در غیر این صورت پیشرفت ساخت را به تأخیر می‌اندازد.

5-استفاده غیراستاندارد در اثر اضافه‌بار یا استفاده نامنظم، موتور چرخان آسیب‌دیده یا گیربکس چرخان آسیب‌دیده و درنتیجه صدای غیرعادی در بلبرینگ چرخان ایجاد می‌شود.

6- گاهی نویز غیرعادی در حلقه کنترل رخ می‌دهد و نویز منتشر می‌کند. در این حالت به‌احتمال‌زیاد کنتاکتور دارای ایراد است (مانند تماس ضعیف کنتاکتور AC، عدم تطابق سطح ولتاژ، کارت هسته و ...) کنتاکتور معیوب باید تعمیر شود. زمانی که قابل تعمیر نیست باید تعویض شود. پس از پردازش، نویز به‌خودی‌خود از بین می‌رود.

7- اگر موتور صدای غیرعادی منتشر می‌کند، باید فورا متوقف شود، بررسی کنید که آیا موتور در تک فاز کار می‌کند یا یاتاقان آسیب‌دیده است، شفت کوپلینگ درست نیست و "جاروب" معیوب است. این‌ها باعث می‌شود که موتور صدای غیرعادی داشته باشد و موقعیت صدای خطاهای مختلف داشته باشد. متفاوت از ارتفاع و صدا، وقتی تک فاز کار می‌کند، کل موتور صدایی را منتشر می‌کند که به‌طور منظم قوی و ضعیف است. هنگامی‌که بلبرینگ آسیب می‌بیند، با سروصدای نزدیک یاتاقان همراه خواهد بود. به‌طور خلاصه باید با توجه به اختلاف صدا عیب را پیدا کرد و مورد را یکی‌یکی تعمیر کرد تا عملکرد طبیعی موتور بازگردد. تا زمانی که خطای موتور بررسی و تعمیر نشود، استفاده از بالابر و جرثقیل ممنوع است.

راه‌حل برای صدای غیرعادی بلبرینگ چرخان جرثقیل

1-روغن روان کننده و استفاده صحیح و استاندارد؛ از استفاده به‌صورت غیراستاندارد اجتناب کنید. بنابراین، یکی از اولین کارها برای حل نویزهای غیرعادی، توجه به نگهداری معمول است. هنگامی‌که روغن روان کننده کافی نیست، روغن روان کننده را به‌موقع اضافه کنید. دستگاه باید مطابق با مشخصات فرآیند کار کند تا از تأخیرهای ناشی از خطاهای عملکرد سطح پایین جلوگیری شود.

2-برای مشکل شل بودن پیچ‌ها باید پیچ‌ها را به‌موقع محکم کرد. مشکل شل بودن پیچ‌ها یک مشکل نسبتاً ساده است.

3-مقابله با مشکل سایش مسیر و آسیب یاتاقان چرخان دردسر بیشتری دارد. اصل کار این است که یک یاتاقان جدید را تغییر دهید و از یاتاقان‌های آسیب‌دیده استفاده نکنید تا از آسیب‌های جبران‌ناپذیر جلوگیری کنید. برای یاتاقان چرخشی، یاتاقان چرخان را می‌توان تعمیر کرد، یا یاتاقان چرخشی جدید باید به‌موقع تعویض شود.

 علاوه بر تعمیر و نگهداری روزانه و تعویض بلبرینگ چرخان، هنگام انتخاب بلبرینگ چرخان مدل مناسب را انتخاب کنید، بالاخره جرثقیل ماشین کوچکی نیست

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها تجهیزاتی هستند که برای حمل بارهای سنگین، بلند کردن و پایین آوردن مواد طراحی‌شده‌اند. اتوماسیون آن‌ها باعث بهبود ایمنی تأسیسات، ارائه دقت درحرکت بار و عملکرد کارآمد می‌شود. در این پست قصد داریم در مورد جرثقیل‌های اتوماتیک صحبت کنیم.

 جرثقیل‌های اتوماتیک به دلیل تطبیق‌پذیری خود متمایز هستند، آن‌ها به اپراتور آزادی پیکربندی را می‌دهد و به لطف ترکیب کامل سخت‌افزار و نرم‌افزار، عملیات پیچیده و تکراری را پوشش می‌دهند.

 چرا جرثقیل اتوماتیک را انتخاب کنیم؟

درحالی‌که درست است که جرثقیل‌ها یکی از اولین وسایلی هستند که در جهان وجود داشته‌اند، تکامل آن‌ها به جرثقیل‌های امروزی بسیار افتضاح بوده است. تقریباً تمام صنایع در طول تاریخ از جرثقیل‌های دستی برای جابه‌جایی قطعات سنگین مورداستفاده در فرآیندهای مختلف مانند ذخیره‌سازی، مونتاژ یا جابجایی استفاده کرده‌اند.

 امروزه، بارهای بسیار سنگین‌تری باید جابجا شوند، که لزوماً باید با دقت و ایمنی انجام شود. ازاین‌رو، جرثقیل‌های اتوماتیک به‌عنوان یک‌راه حل تکنولوژیکی ظاهر می‌شوند که امکان انجام عملیات مختلف را فراهم می‌کند و زمان انتظار را کاهش می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود. صرف‌نظر از بخشی که شرکت شما در آن فعالیت می‌کند، سطح رقابت به‌احتمال‌زیاد بالا خواهد بود و هزینه‌های نیروی کار افزایش‌یافته است، بنابراین داشتن یک جرثقیل اتوماتیک این امکان را به شما می‌دهد که:

1-بارهای سنگین را به‌طور مؤثر اداره جابه‌جا و مدیریت کنید

2-کاهش هزینه‌های عملیاتی با نیاز به کارکنان کمتر و ساده کردن عملیات با افزایش کارایی و بهره‌وری بالاتر

3- ایمنی بیشتر: سیستم‌هایی که جرثقیل‌های شمارا خودکار می‌کنند، به‌خصوص هنگام کار در مناطق خطرناک یا با مواد خطرناک، ایمنی در محل کار را بهبود بخشید

چه نوع جرثقیل‌های اتوماتیک در بازار موجود است؟ جرثقیل‌های اتوماتیک انواع مختلفی دارند، از جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه‌ای، جرثقیل تلسکوپی، جرثقیل بازویی و جرثقیل صنعتی. انتخاب جرثقیل همیشه به کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. بسته به انتخاب خود، می‌توانید بارها را بالا ببرید، حرکات افقی انجام دهید و بارها را متعادل کنید. به یاد داشته باشید که باری را که وزن آن بیش از ظرفیت جرثقیل است جابجا نکنید زیرا این امربر تعادل جرثقیل تأثیر می‌گذارد. افرادی که مسئولیت محاسبه وزن بار و ظرفیت باربری جرثقیل‌ها را بر عهده‌دارند، اپراتور جرثقیل یا مهندسان بهره‌برداری نامیده می‌شوند.

 کاربرد جرثقیل‌های اتوماتیک چیست؟ دامنه عمل متنوع است. به‌طورکلی در مکان‌های خطرناک و مکان‌هایی که حرکت به‌صورت مکرر و یکنواخت انجام می‌شود می‌توان از جرثقیل‌های اتوماتیک استفاده کرد.

 برای خودکارسازی جرثقیل‌های شما چه پیشنهادی دارید؟ خدمات ما شامل بهبود و اتوماسیون جرثقیل‌های شما بدون توجه به نوع جرثقیل است. ما سیستم‌هایی را که برای خودکارسازی جرثقیل شما نیاز دارید نصب می‌کنیم. ازجمله نوآورانه‌ترین آن‌ها می‌توان به سیستم توزین و جرثقیل‌های کنترل از راه دور اشاره کرد که در ادامه توضیح خواهیم داد. سیستم‌های توزین این سیستم به اپراتور اجازه می‌دهد تا در زمان واقعی بداند که آیا وزن بارگیری شده توسط جرثقیل مناسب است یا خیر. ما قطعات مختلفی داریم که با هر جرثقیلی سازگار است. ما تجربه گسترده‌ای در نصب و استفاده از سیستم‌های توزین داریم که از استانداردهای کیفیت و ایمنی مشخص‌شده توسط اتحادیه جهانی پیروی می‌کنند.

 ترازوهای جرثقیل دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که بار خود را به‌موقع وزن کنید قلاب‌های توزین یک مکمل ایدئال برای بررسی کالاها در داخل و خارج از انبار هستند بلوک‌های توزین به شما این امکان را می‌دهند که هم‌زمان با وزن کردن بار را بلند کرده و حمل کنید. برای این کار نیازی به نصب ترازو دیگری نیست. ماشین پالت توزین همان وظایف بلوک‌های توزین را انجام می‌دهد. بار را جابجا می‌کند و هم‌زمان وزن می‌کند. مزیت این است که می‌توانید با کوتاه کردن برخی از فرآیندها، مانند بازرسی، در زمان صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این، توزین شما قابل‌اعتماد خواهد بود و در صورت وجود خطا در مقادیر، بلافاصله آن را تشخیص می‌دهد.

 ما همچنین مکمل‌های دیگری داریم که به شما در فعالیت‌های وزن‌کشی کمک می‌کند، مانند: √محدودکننده‌های الکترونیکی و محدودکننده‌های مکانیکی که مغز جرثقیل شما خواهند بود.

√ سلول‌های بارگذاری برای مخازن که به شما درگرفتن داده‌های وزن کمک می‌کند.

√ نمایش‌هایی که به شما امکان می‌دهند داده‌های بارگذاری را سریع و آسان مشاهده کنید.

کنترل از راه دور جرثقیل: در جابجایی بارها، یکی از پیشرفت‌های فناوری که تأثیر مثبتی داشته است، استفاده از کنترل از راه دور بوده است.

فناوری مورداستفاده برای جرثقیل‌های کنترل از راه دور می‌تواند نور مادون‌قرمز یا فرکانس رادیویی باشد. مورد دوم به دلیل گستره عملکردی که پوشش می‌دهد و عملکرد آن باوجود شرایط محیطی یا اجسام در محیط آن، بیشترین استفاده را دارد. نور مادون‌قرمز به دلیل احتمال زیاد انحراف مسیر نور، چه توسط ذرات معلق در هوا و چه موانع مختلف، از محبوبیت کمتری برخوردار است. با اجرای این نوع سیستم در جرثقیل‌های خود، تصادفات جرثقیل یا بار را کاهش می‌دهید، بهره‌وری را افزایش می‌دهید و فرآیندها را مدرن می‌کنید.

 جرثقیل اتوماتیک راه‌حل شما در هنگام کار در ارتفاع و جابجایی بارهای سنگین با خیال راحت خواهد بود و به شما امکان می‌دهد عملیات پیچیده و تکراری را تسهیل کنید. فرآیندهای صنعتی خود را سیستماتیک کنید، هزینه‌ها را کاهش دهید و با خودکار کردن جرثقیل‌های لودر، ایمنی را برای کارکنان خود فراهم کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

این سه‌پایه‌ها که بانام سه‌پایه‌های نجات نیز شناخته می‌شوند برای بلند کردن، بازیابی یا ایمن کردن بارهای بزرگ استفاده می‌شود و به لطف طراحی ساده‌اش، به‌سرعت برای استفاده از در هر مکانی در دسترس است. ساختار آلومینیومی این دستگاه بسیار سبک است و می‌تواند به‌راحتی توسط یک نفر راه‌اندازی شود. با استفاده از طناب (طناب سیم یا بالابر زنجیر برقی) آن می‌توان بارها را بلند کرد یا کشید. به لطف درایو کنترل‌شده الکتریکی، بلند کردن بارها بسیار ساده‌تر از وینچ دستی است. این سه‌پایه طیف گسترده‌ای از کاربردها را ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال این دستگاه  را می‌توان برای کارهای فاضلاب یا عملیات نجات و بازیابی در عمق زمین و چاه‌ها استفاده کرد. این دستگاه‌ها را می‌توان در زمین‌های ناهموار استفاده کرد؛ همچنین می‌توان از آن در سایت‌های ساختمانی یا در صنعت و تجارت نیز استفاده کرد. سه‌پایه با وینچ های کابلی در چندین پروژه خاص برای مشتریان ما استفاده شد. وزن کم و همچنین قابلیت حمل‌ونقل ایدئال، سه‌پایه با وینچ کابلی را به یک نابغه جهانی تبدیل کرده است.

 ویژگی‌های محصول سه‌پایه ALU با وینچ برقی ارائه‌شده توسط مکاترونیک به شرح زیر است: √محدوده تنظیم بزرگ به لطف پایه‌های تلسکوپی

√وزن کل کم حمل‌ونقل ساده

√قابلیت تا کردن

√ قابل چرخش تحت بار

√محافظت از موتور ترمز و اضافه‌بار توسط کلاچ لغزشی

√ قابلیت تنظیم طناب، قلاب و کابل اتصال

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا در روزها 15 تا 18 بهمن‌ماه 1400 تعمیرات تخصصی جرثقیل در نیروگاه سبلان اردبیل انجام داده است. این تعمیرات شامل تعمیر سیم‌کشی، روغن‌کاری، تعمیر موتور و موارد دیگر بوده است.

در زیر تصاویر مربوطه را مشاهده می‌کنید.

aryacrane newproge 140011196

aryacrane newproge 140011199

aryacrane newproge 140011194

aryacrane newproge 140011193

aryacrane newproge 140011192

برای مطالعه مطالب بیشتر در مورد تعمیرات جرثقیل اینجا کلیک کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

این مقاله به مشکل کنترل مؤثر و قوی جرثقیل سقفی سه‌بعدی (جرثقیل دروازه‌ای) تحت عدم قطعیت جرم محموله می‌پردازد، جایی که عملکرد کنترل ثابت است.

پیشنهاد می‌شود از تکنیک کنترل حالت لغزشی برای طراحی کنترل‌کننده حلقه بسته به دلیل استحکام آن، بدون در نظر گرفتن عدم قطعیت‌ها و غیر خطی‌های سیستم جرثقیل تحت عمل، استفاده شود. شبکه عصبی تابع پایه شعاعی برای ساخت مکانیسم تطبیقی ​​برای تخمین دینامیک ناشناخته مورد بهره‌برداری قرارگرفته است. مهم‌تر از همه، روش‌های انطباق از تئوری لیاپانوف مشتق شده‌اند تا نه‌تنها پایداری سیستم کنترل حلقه بسته را تضمین کند، بلکه ماتریس جرم و وزن بار محموله ناشناخته و نامشخص را نیز تقریب می‌کند، که ثبات عملکرد کنترل را حفظ می‌کند، اگرچه جرم محموله می‌تواند متفاوت باشد.

علاوه بر این، نتایج به‌دست‌آمده با پیاده‌سازی الگوریتم پیشنهادی در شبیه‌سازی‌ها، اثربخشی رویکرد پیشنهادی و سازگاری عملکرد کنترل را نشان می‌دهد، اگرچه جرم محموله نامشخص است.

جرثقیل سقفی سه‌بعدی (3 بعدی) که جرثقیل دروازه‌ای نیز نامیده می‌شود، به‌طور فزاینده‌ای نقش مهمی در بلند کردن و حمل‌ونقل کالاها و کانتینرها در بندرها دریایی یا کارخانه‌ها ایفا می‌کند، جایی که عملیات آن باید بسیار دقیق و ایمن باشد.

 بااین‌وجود، یک جرثقیل سقفی به‌عنوان یک سیستم مکانیکی کم‌تحرک مدل‌سازی می‌شود که در آن تعداد سیگنال‌های کنترلی که دارد کمتر از تعداد درجات آزادی آن (DoF) است. کم‌تحرکی می‌تواند منجر به نوسانات غیرمنتظره بار شود. مهم‌تر از آن، با توجه به عدم قطعیت جرم محموله، نوسانات غیرمنتظره می‌تواند جان افراد را به خطر بیندازد و ماشین‌آلات و کالاهای اطراف را تخریب کند.

 به‌منظور تضمین ایمنی و دقت در کار با جرثقیل دروازه‌ای، قابلیت اطمینان و پایداری قانون کنترل جرثقیل از شاخص‌های ضروری در طراحی یک کنترلر است. استراتژی‌های کنترلی زیادی برای جرثقیل در دهه‌های گذشته ارائه‌شده است. یک کنترل‌کننده نسبتاً ساده را می‌توان با قانون کنترل حلقه باز ارائه کرد، که در آن پیاده‌سازی آن بر روی جرثقیل ساده است، زیرا هیچ سنسوری موردنیاز نیست؛ بااین‌وجود، جرثقیل سقفی متکی به کنترل‌کننده حلقه باز می‌تواند به اختلالات خارجی مانند باران و باد زمانی که در محیط‌های بیرونی کار می‌کند بسیار حساس باشد.

با توجه به وجود کلمات تخصصی و فنی و محاسبات مختلف در این مقاله ، از ادامه ترجمه آن صرف‌نظر می‌کنیم. این مقاله حاوی مطالب بسیار فنی و مفیدی برای مهندسین جرثقیل است .برای مشاهده ادامه مقاله به زبان انگلیسی، بر روی لینک موجود در خط زیر کلیک کنید.

https://www.mdpi.com/2079-9292/9/4/657/htm

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ادغام ماشین‌ها با حسگرهای شبکه و نرم‌افزار برای جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای مقاصد خاص - نوید کمک به هوشمندتر کردن تجهیزات در سراسر صنایع و ایجاد کارایی‌هایی را می‌دهد که چندی پیش غیرقابل‌تصور بود. امکان مانیتورینگ از راه دور که روزبه‌روز توسعه می‌باید، تأسیسات صنعتی و تولیدی را با نظارت از راه دور تغییر می‌دهد. این امر امکان مشاهده استفاده و عملکرد جرثقیل‌های سقفی را فراهم می‌کند. با استفاده از این فناوری، داده‌های جرثقیل انتخابی از طریق یک پورتال آنلاین متمرکز قابل‌مشاهده است که اطلاعات عملیاتی را تنها با چند ضربه کلید و هشدارهای ایمنی ارسال‌شده از طریق ایمیل یا متن به کاربران ارائه می‌دهد.

 در اینجا پنج روشی که عملیات بلند کردن شما می‌تواند از فناوری نظارت از راه دور بهره‌مند شود، آورده شده است.

 محیط کار ایمنی

درک بهتر

 استفاده از جرثقیل داده‌ها برای بهبود برنامه آموزشی

 افزایش دید

 ناوگان تجزیه‌وتحلیل داده‌های سیستماتیک بیشتر

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 هنگام استفاده از جرثقیل، کار اپراتورهای جرثقیل و جابجایی آن‌ها با بارها باید نظارت شود. هرگونه کار نادرست با جرثقیل یا چرخش بار آن می‌تواند عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد. این می‌تواند شامل آسیب شدید یا فروپاشی ساختاری باشد که می‌تواند منجر به آسیب قابل‌توجهی به جرثقیل و اطراف آن شود. در زیر برخی از موارد مهم که باعث خرابی جرثقیل می‌شود را ذکر می‌کنیم.

 -اپراتورهای جرثقیل که بارها را با زاویه به‌جای عمودی بلند می‌کنند، می‌توانند باعث ساییدگی طناب‌ها شده و منجر به بارهای نوسانی شوند که یک خطر ایمنی هستند.

چرخاندن وسایل طولانی با استفاده از کابل آویز استفاده نادرست از اجزای جرثقیل است و این می‌تواند به‌طورکلی جرثقیل را تحت‌فشار قرار دهد.

کارمندان مسیرهای جرثقیل متحرک خود را به‌درستی برنامه‌ریزی نمی‌کنند، که می‌تواند منجر به برخورد جرثقیل به دیگری شود که می‌تواند باعث آسیب جدی شود.

نادیده گرفتن بارهای بالابر: تلاش برای بلند کردن وزن بیش‌ازحد می‌تواند باعث خرابی یا واژگونی جرثقیل شود.

- برگرداندن بارها و ایجاد بارهای ضربه‌ای (سرعت بیش‌ازحد درزمانی که بار از روی زمین بلند می‌شود)، می‌تواند باعث ایجاد کشش شود. جرثقیل‌ها برای بلند کردن بارها به‌طور پیوسته و تدریجی طراحی‌شده‌اند - آن‌ها نمی‌توانند افزایش یا کاهش ناگهانی بار را تحمل کنند.

 بسیاری از خرابی‌های جرثقیل به دلیل درک نادرست از اظهارات/دستورالعمل‌های سازنده اتفاق می‌افتد، بنابراین مهم است که به خاطر داشته باشید که تعمیر و نگهداری منظم تمام اجزای جرثقیل را انجام می‌دهید

- اجزای فرسوده اجزای مختلف یک جرثقیل برای کارکرد مؤثر نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر دارند. اگر این کار انجام نشود می‌تواند باعث سایش بیش‌ازحد شود که درنهایت منجر به خرابی جرثقیل می‌شود

- برخی از مواردی که برای جلوگیری از ساییدگی و فرسودگی باید آن‌ها را به‌طور منظم نگهداری کنید عبارت‌اند از:

-بررسی نظم گیربکس‌ها برای اطمینان از عدم نشتی روغن

- ترمز: ترمزها به‌طور طبیعی در طول زمان فرسوده می‌شوند و نیاز به بازرسی مکرر دارند. این کار برای تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن آن‌ها برای هدف قبل از استفاده انجام می‌شود تا از خرابی برنامه‌ریزی نشده جلوگیری شود.

- چرخ‌دنده و بلبرینگ: این قطعات برای عملکرد مؤثر نیاز به روغن‌کاری کافی دارند. گریس در درجه اول برای سیم طناب‌ها، غلتک‌ها و یاتاقان‌های ساده استفاده می‌شود. روغن برای روان کاری بلبرینگ‌ها و رولبرینگ چرخ‌دنده‌های چرخشی و بالابر استفاده می‌شود. اگر هر یک از این اجزا به‌درستی روغن‌کاری نشده باشند، می‌توانند باعث ازکارافتادن جرثقیل شوند. طناب بالابر، زنجیر و بالابر زنجیری طناب‌های بالابر و زنجیر بار نیز باید به‌درستی روغن‌کاری شوند، در غیر این صورت ممکن است فرسوده شوند - یک زنجیر بالابر اگر روغن‌کاری نشود تنها در چند هفته آسیب می‌بیند. علاوه بر این، طناب‌های بالابر در صورت خشک شدن یا زنگ‌زدگی شروع به شکسته شدن و خرد شدن می‌کنند. برای اینکه این قطعات به‌طور مؤثر کار کنند، دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید و جرثقیل‌های خود را تحت بررسی‌های مکرر و معاینات دوره‌ای قرار دهید.

بازرسی و روغن‌کاری منظم بهترین شکل تعمیر و نگهداری پیشگیرانه است، زیرا می‌تواند به اطمینان از ایمنی کارکنان شما، کاهش زمان خرابی پرهزینه و افزایش چرخه عمر کلی تجهیزات کمک کند.

با بازرسی‌های مکرر خرابی جرثقیل خود را کاهش دهید به حداقل رساندن خطر خرابی جرثقیل به نفع کسب‌وکار شما است - باعث کاهش زمان خرابی و افزایش بهره‌وری می‌شود. همچنین این‌یک الزام قانونی برای شما است. استخدام یک ارائه‌دهنده بازرسی باصلاحیت تضمین می‌کند که شما به‌عنوان یک شرکت دارای اعتبار و دفاع در برابر دعاوی هستید و همچنین هزینه‌ها را کاهش می‌دهد زیرا تجهیزاتی که به‌درستی بازرسی‌شده‌اند قابل‌اعتمادتر هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

وظیفه اصلی موتورهای جرثقیل بلند کردن و پایین آوردن بار و حرکت چرخ‌دستی و جرثقیل در امتداد ریل‌هایی است که بار را به مکان جدید می‌برد. یک موتور تجاری معمولی برای کار جرثقیل بهینه نیست. ما موتورهایی که به‌صورت اختصاصی برای استفاده در جرثقیل تولیدشده‌اند خریداری و در بازار ارائه می‌دهیم؛ یک موتور جرثقیل باید با هر چیزی از بار کامل گرفته تا قلاب خالی، راه‌اندازی و توقف زیادی داشته باشد. باید جریان راه‌اندازی بالا را بدون گرم شدن بیش‌ازحد تحمل کند و بتواند در هر دو جهت بچرخد. علاوه بر سرعت معمولی، موتور باید بتواند با سرعت‌پایین نیز برای حمل دقیق و ایمن بارکار کند.

aryacrane newproge 140011191

 موتوری که ما در جرثقیل‌ها استفاده می‌کنیم به‌طور خاص برای کاربردهای جرثقیل ساخته‌شده است. هر موتور یک قطعه هسته کاملاً یکپارچه است که برای حرکات متناوب بالا بردن یا حرکت در چرخه‌های کاری جرثقیل طراحی‌شده است. گیربکس، موتور و سیستم کنترل باهم چیزی هستند که ما آن را هسته بلند کردن می‌نامیم.

موتورهای جرثقیل ارائه‌شده توسط مکاترونیک انرژی کمتری نسبت به یک موتور الکتریکی تجاری معمولی مصرف می‌کند. این کار هزینه‌های شمارا کاهش می‌دهد و ردپای کربن شمارا کاهش می‌دهد و درعین‌حال بهره‌وری را بهبود می‌بخشد.

موتورهای ارائه‌شده توسط ما در یک چرخه کاری معمولی به گشتاور کمتر، جریان کمتر و انرژی کمتری نیاز دارد.. موتورهای ما برای کاربردهای جرثقیل اندازه مناسبی دارند. نیاز به جریان کمتر اجازه می‌دهد تا از یک اینورتر فشرده‌تر استفاده شود و ابعاد رویکرد بهتری ارائه دهد.

aryacrane newproge 1400111910

اگر بالابر مجهز به محدوده سرعت تطبیقی ​​را انتخاب کنید، درایو به‌طور خودکار سرعت بالابر را با توجه به بار تغییر می‌دهد. بار سنگین سرعت را کاهش می‌دهد و بار سبک سرعت را افزایش می‌دهد. از مزایای آن می‌توان به مصرف انرژی کمتر، راندمان بیشتر، پایداری بهتر و حمل بار ایمن‌تر اشاره کرد. به‌خصوص تطبیق یک موتور برای نیازهای خاص شما زمانی که فضای محدودی برای کار کردن دارید واقعاً تفاوت ایجاد می‌کند. جرثقیل شما بارهای غیرمعمول یا دشوار را تحمل می‌کند و زمانی که برای فرآیندهای شما حیاتی است سرعت موردنیاز را به شما می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در این مطلب تصاویری در مورد تعمیر ۴ عدد جرثقیل دماگ برای شرکت پلیمر گلپایگان را مشاهده می‌کنید. جرثقیل‌های دماگ از جرثقیل‌های شناخته‌شده و قدیمی هستند که بسیاری از جرثقیل کاران با آن کارکرده‌اند. شرکت پلیمر گلپایگان درزمینهٔ تولید انواع لوله‌ها برای کاربردهای مختلف فعالیت دارد. همه جرثقیل‌های این شرکت از نوع جرثقیل سقفی هستند.

در زیر تصاویری از حضور کارشناسان مکاترونیک آریا در محل این شرکت و پروسه‌های تعمیر جرثقیل را مشاهده می‌کنید.

aryacran.com14001109 9

aryacran.com14001109 5

aryacran.com14001109 1

aryacran.com14001109 2

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

الزامات عمومی برای ایمنی نردبان، کابین و آتش نشانی شامل استانداردهای تجهیزات بالابر، طناب ها، ترمزها، سیستم های الکتریکی، روش های حمل بار، و بازرسی و نگهداری جرثقیل نقش های آشکاری در پیشبرد ایمنی جرثقیل ایفا می کنند. ما در این بخش به چند الزام دیگر می پردازیم که می تواند ایمنی جرثقیل را بیشتر کند. تکنسین‌های سرویس کار و تعمیرکار به  تمام استانداردهای ایمنی جرثقیل آگاه هستند - می‌توانند این عناصر را در بازرسی‌ها و خدمات نگهداری خود بگنجانند. در زیر برخی از این توصیه ها را مرور می کنیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

برای ایمنی جرثقیل و رعایت الزامات ایمنی و کمک به حداکثر رساندن عملکرد ایمن تجهیزات بالابر، سیگنال هشدار و وسایل حفاظتی مؤثر موردنیاز است. علاوه بر دستگاه‌های هشداردهنده مانند چراغ‌ها و بوق‌ها، می‌توانید سوئیچ‌های محدود، دستگاه‌های نگهدارندِ، گیره‌های ریل، ایستگاه‌های ریلی و نشانگرها را برای بهبود ایمنی و کمک به جلوگیری از حوادث اضافه کنید

 برای هر جرثقیل مجهز به مکانیزم انتقال نیرو (به‌غیراز جرثقیل‌های کف) باید یک سیگنال هشدار مؤثر ارائه شود. هنگام راه‌اندازی پل و هنگامی‌که بار یا قلاب به نزدیک یا بالای پرسنل نزدیک می‌شود، سیگنال هشدار باید به صدا درآید. چراغ‌های ایمنی را می‌توان به‌عنوان مقاوم‌سازی به جرثقیل موجود اضافه کرد. عملکرد سیگنال چراغ‌های تجهیزات و/یا چراغ‌هایی که موقعیت و منطقه عملیاتی ایمن تجهیزات را نشان می‌دهد می‌تواند خطر برخورد/برخورد با تجهیزات یا پرسنل را کاهش دهد.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

یکی از محبوب‌ترین راه‌حل‌های باربری که توسط متخصصان ما ساخته‌شده است جرثقیل دروازه‌ای کارگاهی (مینی جرثقیل دروازه‌ای) است. جرثقیل دروازه‌ای کارگاهی ما با حداقل نیاز به محل کار ساخته می‌شود - فقط به یک طبقه صاف و محکم نیاز است. استفاده از پیشرفت‌های مدرن درزمینهٔ مواد پلیمری به متخصصان ما این امکان را می‌دهد تا جرثقیل بدون ریل را با امکان حمل بار (از چرخ‌ها) توسعه دهند. یکی از تخصص‌های ما ساخت مینی جرثقیل دروازه‌ای محکم، سبک و دارای مقاومت عالی در برابر واژگونی است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل و بالابرهایی را که آسیب‌دیده‌اند یا نقص مکانیکی یا الکتریکی واقعی یا مشکوک دارند کار نکنید. سعی نکنید طناب سیم آسیب‌دیده را طولانی یا تعمیر کنید. از سیم‌بکسل، هیچ قسمتی از جرثقیل، بالابر، بلوک بار یا قلاب به‌عنوان زمین برای جوشکاری استفاده نکنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بسیاری از انواع و قطعات جرثقیل وارداتی هستند و از کشورهای مختلف  وارد ایران می‌شوند. دانستن نام انگلیسی انواع جرثقیل می تواند برای فعالین این حوزه مهم است. ازاین‌رو لازم می‌دانیم در اینجا برخی از نام‌ها و اصطلاحات جرثقیل به زبان انگلیسی را ذکر کنیم.

جرثقیل سقفی:overhead crane

جرثقیل دروازه ای: gantry crane

نوعی جرثقیل سقفی: monorail crane

جرثقیل برج:Tower crane

جرثقیل نیم دروازه ای: half-gate crane

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

چین بلاک چیست؟عبارت چین بلاک نامی آشنا برای فعالین حوزه جرثقیل است. چین بلاک همان جرثقیل دستی است که در کارگاهها و مشاعل کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. چین بلاک مکانیزمی  است که برای بالا بردن یا کاهش بارهای سنگین با سهولت نسبی استفاده می‌شود. چرخ‌دنده‌های داخلی Chain Block زنجیره‌ها را به اطراف می‌پیچند و جسمی را که به انتها یا قلاب متصل شده است بلند می‌کنند. این بدان معنی است که برای بلند کردن بارهای بزرگ و سنگین تا وزن 30000 کیلوگرم نیروی بسیار کمی لازم است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کارخانه جرثقیل سازی مکاترونیک از معتبرترین کارخانه های ساخت جرثقیل در ایران است. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا مفتخر است در فضایی بیش از 3000 متر مربع اقدام به ساخت انواع جرثقیل های سقفی، دروازه ای و نیم دروازه ای می نماید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های ماشینی ازجمله جرثقیل‌های پرکاربرد هستند. از این جرثقیل‌ها برای جابه‌جایی انواع ماشین استفاده می‌شود. معمول‌ترین جرثقیل‌های ماشینی جرثقیل‌های نیسان و کامیون هستند که به ترتیب برای جابه‌جایی خودرو و ماشین‌های سنگین استفاده می‌شوند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

یک مجموعه صنعتی نیاز به بلند کردن و جابجایی مواد فله زیادی در کارخانه دارد. تکیه‌بر نیروی انسانی برای چنین کاری می‌تواند گران، زمان‌بر و خطرناک باشد، به همین دلیل است که اکثر صنایع سیستم‌های جرثقیل سقفی را برای انجام این کار معرفی کرده‌اند. جرثقیل‌های سقفی در بخش‌های مختلف ضروری هستند زیرا سرعت و کارای را افزایش می‌دهند.

 جرثقیل مونوریل چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده:

 تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده بر اساس گزارش‌های بازرسی و نگهداری برنامه‌ریزی می‌شود. تعمیر بر اساس برنامه‌های تولید شما هماهنگ و برنامه‌ریزی می‌شود. تکنسین‌های ما برای انجام طیف وسیعی از تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده مجهز هستند که شامل تعمیر، تنظیم و تعویض هر قطعه است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه مکاترونیک خدمات نصب، تعمیر و نگهداری و سرویس جرثقیل‌های سقفی دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای را در شهرک صنعتی نصیرآباد انجام می‌دهد. کارشناسان قادر هستند در کمتر از 2 ساعت بعد از تماس مشتری در شهرک صنعتی نصیرآباد حضور یافته و اقدام به بررسی، مشاوره و ارائه خدمات موردنیاز نمایند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در زیر برخی مشاغل مرتبط با جرثقیل را ذکر می‌کنیم

اپراتور جرثقیل

مهندس جرثقیل

 مشاور ایمنی جرثقیل

بازرس جرثقیل

خریدار / عامل خرید جرثقیل

فروشنده جرثقیل / فروش صنعتی

تعمیرکار جرثقیل

سرویس‌کار جرثقیل

نصاب جرثقیل

مدیر تضمین کیفیت.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کشتی جرثقیل یا جرثقیل شناور کشتی در بلند کردن بارهای سنگین در دریا استفاده می‌شود. بزرگ‌ترین کشتی‌های جرثقیل برای ساخت‌وساز در دریا استفاده می‌شوند.

جرثقیل‌ها برای جابجایی و جابجایی بارهای سنگین مختلف و همچنین انتقال مواد یا کارکنان به یا از کشتی‌های دریایی، سازه‌های در دریا استفاده می‌شوند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در حفاری از جرثقیل برای جابجایی تجهیزات یا ماشین‌آلات استفاده می‌شود. جرثقیل‌ها می‌توانند به‌سرعت و به‌راحتی ماشین‌آلات را به داخل معادن یا پایین تپه‌های شیب‌دار یا هر نقطه دیگری ببرند سال‌هاست که جرثقیل‌ها به‌عنوان یک سرمایه برای صنعت ساختمان‌سازی و گودبرداری ثابت‌شده‌اند.

لازم به ذکر است که جرثقیل‌ها برای جلوگیری از ریزش حفاری بایستی فاصله لازم را با محل حفاری داشته باشند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های مورداستفاده در فضا، به‌طور قابل‌توجهی پیچیده‌تر از بسیاری از جرثقیل‌هایی هستند که در زمین خواهید یافت. Canadarm بازوی روباتیک مورداستفاده در شاتل فضایی برای انتقال محموله و رهاسازی ماهواره‌ها، اولین در نوع خود بود. بازوی رباتیک Canadarm در کانادا ساخته‌شده و توسط آژانس فضایی کانادا حمایت می‌شود، می‌تواند به راه‌هایی برسد و حرکت کند که انسان‌ها نمی‌توانند.Canadarm چنان موفقیتی کسب کرده است که به Canadarm2 بزرگ‌تر و بهتر منجر شده است که بخشی از ایستگاه فضایی بین‌المللی شده است. علاوه بر بلند کردن محموله‌های سنگین و جابجایی بخش‌هایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی در زمان ساخت، Canadarm2 به اتصال شاتل فضایی به ایستگاه فضایی کمک می‌کند. درحالی‌که Canadarm در شاتل می‌تواند با انعطاف‌پذیری دست یابد و حرکت کند، همچنین می‌تواند با حرکتی کرم‌مانند حرکت کند تا به بسیاری از بخش‌های ایستگاه بین فضایی بین‌المللی برسد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

چهار علت اصلی تصادف جرثقیل عبارتند از تماس با خطوط برق، واژگونی، سقوط و خرابی مکانیکی است. در صورت سرویس و خدمات تعمیر ونگهداری مداوم احتمال بروز این حوادث بسیار کم می شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

Konecranes پیشرو جهانی در طراحی، ساخت و نگهداری انواع جرثقیل‌های بندری است. ما بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین جرثقیل‌های جهان را برای بندر، بندر، کارخانه کشتی‌سازی، ترمینال کانتینر و صنایع حمل‌ونقل فله می‌سازیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 امارات متحده عربی دارای تعداد بسیاری از جرثقیل‌های تاورکرین است، این جرثقیل‌ها به ساختن بسیاری از آسمان‌خراش‌ها و ساختمان‌های بلند شهر کمک می‌کنند. درواقع دبی بیش از هر شهر دیگری در جهان تاورکرین فعال دارد.

 به گفته برگزارکنندگان نمایشگاه ماشین‌آلات ساختمانی Conmex، حدود 30000 یا 24 درصد از 125000 جرثقیل ساختمانی جهان در حال حاضر در دبی مشغول به کار هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات تعمیر، نصب و سرویس انواع جرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای را در شهرک صنعتی چهاردانگه انجام می‌دهد. ما با تجهیزات مدرن و پیشرفته و با نیروی کار بسیار ماهر کلیه خدمات ذکر شده را به بهترین نحو انجام می دهیم. همکاری با مکاترونیک آریا مزایای زیر را برای شما خواهد داشت.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شهرک صنعتی شمس‌آباد بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی ایران هست که در جنوب شهر تهران واقع است. در این شهرک صنایع مختلی فعالیت دارند. بسیاری از کارخانه‌های فعال در این شهرک صنعتی دارای جرثقیل‌های بزرگ و حرفه‌ای هستند. ازاین‌رو ما خدمات ویژه‌ای درزمینهٔ تعمیر و نگهداری، سرویس و نصب جرثقیل در این شهرک صنعتی انجام می‌دهیم.

more information about reapircranes

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شهر پرند یکی از شهرهای تازه تأسیس شهرستان رباط‌کریم است. این شهر به لحاظ صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد. در نزدیکی این شهر شهرک صنعتی پرند واقع‌شده است که یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی تهران است. شهرک صنعتی پرند صدها کارخانه بزرگ و کوچک دارد که درزمینهٔ صنایع مختلف در حال فعالیت هستند. اغلب کارخانه‌های فعال در این شهرک برای جابه‌جایی لوازم و قطعات سنگین از انواع جرثقیل‌های استفاده می‌کنند. ازاین‌رو تصمیم گرفتیم که خدمات جرثقیل را این منطقه گسترش دهیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل چیست: جرثقیل ماشینی قدرتمند و سنگین است که برای بلند کردن، جابه‌جایی و پایین آوردن اجسام سنگین، ماشین‌آلات و غیره با کمک کابل و قرقره استفاده می‌شود. همچنین جرثقیل‌ها در ساخت‌وسازهای سنگین و ساخت تجهیزات سنگین استفاده می‌شود. جرثقیل‌ها مهم‌ترین ماشین ها در ساخت‌وسازهای بزرگ هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل های مورد استفاده در تأسیسات زباله‌سوزی و تاسیسات سوخت‌های مشتق شده از زباله، نیروگاه‌های تولید انرژی و در صنعت سیمان، الزاماتی که باید توسط جرثقیل‌ها برآورده شود، بالاست. این شرایط شامل گرما، گردوغبار و محیط‌های تهاجمی است. جرثقیل های مورد استفاده در این مکان ها باید بتوانند در شرایط ويژه و خاص کار کنند. جرثقیل های مورد استفاده در این شرایط جزو مقاوم ترین جرثقیل ها هستند.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا انواع جرثقیل های مورد استفاده در شرایط خاص و ويژه را طراحی می کند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

با توجه به امکان مدل‌سازی سه‌بعدی، نرم‌افزارهای RFEM و RSTAB برای طراحی جرثقیل ایدئال هستند. در این نرم‌افزارها تجزیه‌وتحلیل دقیق توسط ویژگی‌هایی مانند در نظر گرفتن غیرخطی اعضا و آزادسازی، قرقره‌های کابل و موارد دیگر پشتیبانی می‌شود. با برنامه مستقل CRANEWAY، تیرهای باند جرثقیل برای جرثقیل‌های مسافرتی یا معلق را می‌توان بر اساس EN 1993-6، در کلیه طرح‌های موردنیاز، طراحی کرد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های EOT

عبارت جرثقیل‌های EOT عبارتی آشنا در صنعت جرثقیل است. جرثقیل‌های EOT همان جرثقیل‌های سقفی برقی هست که با آن آشنا هستید. عبارت EOT مخفف Electric overhead traveling است. جرثقیل‌های EOT است که به آن جرثقیل‌های پل نیز می‌گویند که از باندهای موازی با پل متحرکی تشکیل‌شده است که بر روی شکاف قرار دارد. جرثقیل‌های EOT معمولاً با برق‌کار می‌کنند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها یکی از عجایب جهان هستند. هنگامی‌که یک فرد معمولی در مورد جرثقیل‌ها و عملیات جرثقیل فکر می‌کند، سؤالات زیادی به ذهن می‌رسد: آن‌ها چگونه ایجاد شدند؟ چه کسی آن‌ها را می‌سازد؟ چطور کار می‌کنند؟ و یکی از متداول‌ترین سؤالات این است که آیا شغل در حوزه جرثقیل خوب است؟ در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به مشاغل در حوزه جرثقیل انداخته‌ایم. در این مطلب ما اطلاعاتی را در مورد اشتغال در صنعت جرثقیل که اکثر آن‌ها از آن بی‌اطلاع هستند، ارائه کرده‌ایم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دلایل اصلی استفاده از جرثقیل

 دو دلیل اصلی برای نصب سیستم جرثقیل سقفی وجود دارد

1-کارایی: آن‌ها کارآمدتر از استفاده از گروهی از کارگران یا موتورهای یدک‌کش برای بلند کردن و جابجایی مواد و کالاها هستند و می‌توانند تا 2 تا 3 برابر سریع‌تر کار کنند. فکر کنید که چگونه یک سازنده، آسیاب، یا انبار می‌تواند فرآیندها و رویه‌های خود را با معرفی یک جرثقیل سقفی برای خودکار کردن بلند کردن، مانور و تخلیه مواد در تأسیسات خود ساده کند.

2-ایمنی جرثقیل‌ها می‌توانند برای بلند کردن و جابجایی مواد در محیط‌های خطرناک و نامتعارف استفاده شوند و می‌توانند مواد خورنده یا خطرناک مانند فلزات داغ، مواد شیمیایی و بارهای سنگین را کنترل کنند. جرثقیل ایستگاه کاری یا جرثقیل بازویی را می‌توان برای کمک به کارگران در جابجایی اجسام سنگین به شیوه‌ای کنترل‌شده و کمک به کاهش صدمات حرکتی مکرر و کشیدگی عضلانی در محل قرارداد.

مزایای استفاده از جرثقیل سقفی:

کاهش تصادفات در محل کار

 کاهش خسارت محصول یا مادی

بهبود گردش کار

کاهش هزینه‌ها

 راه‌حل سبز که اثرات زیست‌محیطی را کاهش می‌دهد

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در جهان شرکت‌های فراوانی درزمینهٔ تولید جرثقیل فعالیت دارند. در زیر 5 تا از بهترین این شرکت‌ها را ذکر می‌کنیم.

1- Liebherr

liebherr-crane Liebherr

Liebherr  برترین شرکت جرثقیل جهانی در بازار امروز است. این شرکت در سال 1949 با ایجاد دفتر مرکزی در سوئیس و آلمان تاسیس شد. به عنوان یک شرکت خانوادگی، ایزولد لیبهر و ویلی لیبهر مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره فعلی هستند.  این شرکت با درآمد 11750 میلیون دلاری در سال 2019 به افزایش درآمد سال به سال ادامه می دهد. این شرکت طیف وسیعی از جرثقیل های چرخدار متحرک، خزنده، بندری و دریایی را تولید می کند. محصولات این سازنده آلمانی تقریباً در هر صنعتی در سراسر جهان استفاده می شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اجاره جرثقیل یکی از خدماتی هست که جرثقیل‌داران ارائه می‌دهند. برخی جرثقیل را صرفاً جهت دادن اجاره خریداری می‌کنند؛ برخی نیز شرکت خود را جمع‌آوری کرده‌اند و به دلیل تغییر شغل و کسب‌وکار اقدام به انجام این کار می‌کنند.

برخی افراد نیز تنها برای مدت‌زمان کوتاهی نیاز به استفاده از جرثقیل‌دارند. خرید جرثقیل برای این افراد ابداً مقرون‌به‌صرفه نیست. ازاین‌رو این افراد به اجاره کردن جرثقیل روی می‌آورند. اجاره جرثقیل، بیشتر در جرثقیل‌های تاورکرین و سایر جرثقیل‌های متحرک اتفاق می‌افتد. بااین‌حال اجاره جرثقیل‌های دروازه‌ای و سقفی نیز در مواردی متعددی دیده‌شده است. هرچند جابه‌جایی این جرثقیل‌ها هزینه‌بر است اما با توجه به قیمت بالای این جرثقیل‌ها، اجاره قابل توجیه است. در صورت اجاره باید جرثقیل به محل موردنظر برده و نصب شود.

مجموعه ما آمادگی دارد که هم به اجاره دهندگان و هم به اجاره گیرندگان مشاوره لازم را ارائه دهد.

هنگام اجاره جرثقیل به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

آیا برای شروع یک پروژه ساختمانی تجاری آماده می‌شوید؟ احتمالاً برای انجام کارهای سنگین به جرثقیل نیاز خواهید داشت. اگر خرید جرثقیل در بودجه نیست، اجاره جرثقیل برای پروژه شما ممکن است گزینه مقرون‌به‌صرفه تری باشد. شما می‌خواهید با یک شرکت معتبر اجاره جرثقیل تماس بگیرید تا در مورد نیازهای خود صحبت کنید، اما ممکن است ندانید که به چه جرثقیلی نیاز داشته باشید یا چگونه جرثقیل را تهیه کنید. قبل از برقراری تماس، این هشت سؤال ضروری را از خود بپرسید تا مطمئن شوید که از زمان خود بهترین استفاده را می‌کنید. مجهز بودن به اطلاعات حیاتی به شرکت اجاره جرثقیل کمک می‌کند تا به شما در مورد اینکه کدام جرثقیل مناسب پروژه شماست، راهنمایی کند.

1-چه چیزی را می‌خواهم بلند کنم؟ اساسی‌ترین سؤالی که هنگام اجاره جرثقیل باید به آن پاسخ داده شود این است: وزن بار یا بارهایی که باید بلند کنید چقدر است؟ به‌هرحال، این دلیلی است که شما به فکر استفاده از جرثقیل هستید. دانستن وزن سنگین‌ترین اقلام حیاتی است. دانستن وزن بالابر بدیهی به نظر می‌رسد، اما ممکن است چیزی بیش ازآنچه در ابتدا آشکار است وجود داشته باشد. بسیار مهم است که درک خوبی از وزن واقعی بارهای خود داشته باشید زیرا اندازه بارهای شما درنهایت اندازه جرثقیل موردنیاز برای بلند کردن آن‌ها را تعیین می‌کند. ایمنی و کارایی هر دو حکم می‌کنند که ارزش بار تا حد معقولی از دقت مشخص باشد. بهترین مکان برای به دست آوردن ارزش وزن بار شما معمولاً نقشه‌های سازندگان است. تعیین وزن از روی نقشه‌ها امکان‌پذیر نیست، پس باید بار را وزن یا محاسبه کرد. فردی بادانش کافی از مورد باید این عملکرد حیاتی را انجام دهد. درهرصورت، شما باید وزن بار خود را بدانید. هیچ‌وقت حدس نزن و خودسرانه به ارزش بار خود وزن اضافه نکنید. ممکن است فکر کنید که محافظه‌کارانه است، اما درواقع باعث ایجاد خطایی می‌شود که ممکن است بعداً شما را دچار مشکل کند. اضافه کردن به بار شما بهتر است به‌طور صریح و با ورودی شرکت جرثقیل با افزودن یک‌بار "احتمالی" با مقدار مناسب انجام شود. ابعاد بار نیز ممکن است نگران‌کننده باشد. اقلام بزرگ ممکن است مشکلات حمل‌ونقل ایجاد کنند. همچنین مکان مرکز ثقل باید مشخص باشد. باید با نقشه‌های سازندگان مشورت کرد. اگر مکان مرکز ثقل برای بار شما مشخص نشده است، باید محاسبه شود. یک شرکت اجاره جرثقیل با خدمات کامل می‌تواند به شما در تعیین وزن جسمی که باید هنگام اجاره جرثقیل بلند کنید کمک کند.

2- چه مدت به جرثقیل نیاز خواهم داشت؟

قبل از اینکه جرثقیل اجاره کنید، باید از مدت‌زمانی که برای استفاده از جرثقیل نیاز دارید بدانید. هر چه مدت‌زمان بیشتری از جرثقیل استفاده کنید، هزینه آن بیشتر خواهد بود. یکی از نگرانی‌های مهم هزینه جابجایی جرثقیل است. جرثقیل‌های تمام زمینی برای راندن در بزرگراه‌ها طراحی‌شده‌اند و نسبت به جرثقیل‌های خزنده به‌صرفه‌تر هستند. جرثقیل‌های بزرگ‌تر همه‌جانبه عموماً به یک محموله جداگانه از یک یا دو کامیون وزنه تعادل نیاز دارند. بااین‌حال، جرثقیل‌های خزنده ممکن است برای رساندن جرثقیل به آنجا از کمتر از یک دوجین تا بیش از ده‌ها کامیون نیاز داشته باشند. بنابراین، برای اینکه یک جرثقیل خزنده بزرگ مقرون‌به‌صرفه باشد، معمولاً باید برای مدتی در سایت مورداستفاده قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که تمام این قطعات باید در محل کار شما مونتاژ و سپس جدا شوند. حمل‌ونقل جرثقیل خزنده بزرگ برای ایجاد یک بالابر به‌ندرت مقرون‌به‌صرفه است.

3 -جرثقیل را در کجا قرار دهم؟ مکان در انتخاب جرثقیل بسیار مهم است. مکان جرثقیل در رابطه با نقاط انتخاب و مکان موردنیاز، شعاع انتخاب (های) شما را تعیین می‌کند. انتخاب مکان مناسب برای جرثقیل می‌تواند به دلیل وجود موانعی که ممکن است حرکت جرثقیل را محدود کند، پیچیده باشد.

4- جرثقیل چگونه به آنجا می‌رسد؟ اکنون‌که نوع و اندازه جرثقیل مورداستفاده و محل قرار دادن آن را مشخص کرده‌اید، ضروری است که وسایلی را که جرثقیل را در آنجا قرار می‌دهید در نظر بگیرید.

5- کسی جرثقیل را راه‌اندازی خواهد کرد؟ شرکت‌های اجاره دهنده دو گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهند: 1- گزینه اجاره جرثقیل وجود دارد که به آن اجاره "لخت" می‌گویند. و گزینه 2 این هست که جرثقیل، اپراتور و کارکنان پشتیبانی را در آنچه ترتیب «عملکرد و نگهداری» (O&M) نامیده می‌شود، فراهم می‌کنند.

6- چگونه سایت خود را برای جرثقیل آماده کنم؟ اجاره دهندگان جرثقیل از «نهاد کنترل‌کننده» که معمولاً شما یا مشتری شما هستید، می‌خواهد تا سطحی را به اپراتور جرثقیل ارائه دهد که «محکم، زه کشی و به میزان کافی برای پشتیبانی و درجه سطح تجهیزات کافی باشد». ممکن است نیاز به استخدام یک مهندس ژئوتکنیک برای ارزیابی سایت در کاربردهای حیاتی پس از اجاره جرثقیل باشد. این مهندسین ما فشارهای زمینی را که تجهیزات ما بر روی سایت شما اعمال می‌کنند، به شما ارائه می‌دهند.

7- خطراتی وجود دارد که اپراتور جرثقیل باید در مورد آن بداند؟ ملاحظات و خطرات اضافی ممکن است شامل خطوط برق هوایی، تأسیسات مدفون یا سازه‌های دیگر باشد. بسیار مهم است که هنگام استفاده از جرثقیل در سایت خود، وجود هرگونه خطر احتمالی را در نظر بگیرید و به شرکت اجاره اطلاع دهید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی گاها ماشین‌آلات خود شامل جرثقیل را به فروش و انتقال یا اجاره‌ای واگذار می‌کنند. این واگذاری معمولاً با ارائه در مزایده‌ها انجام می‌شود. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا باافتخار اعلام می‌دارد که آمادگی ارائه مشاوره برای مجموعه‌های شرکت‌کننده در مناقصات و مزایده‌های جرثقیل را دارد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها در شکل‌های مختلفی وجود دارند، از جرثقیل‌های کوچکی که در داخل استفاده می‌شوند تا جرثقیل‌های بلند که برای ساختمان‌های مرتفع استفاده می‌شوند. تاریخچه جرثقیل‌ها متنوع و جذاب است. جرثقیل برای بلند کردن وسایل سنگین توسط یونانیان باستان در اواخر قرن ششم قبل از میلاد در یونان اختراع شد. شواهدی مبنی بر این‌که این اولین استفاده از جرثقیل است از سوراخ‌های روی بلوک‌های سنگی معابد یونانی به دست می‌آید که برش‌های متمایز را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که این در راستای استفاده از توصیه بلند کردن است، زیرا سوراخ‌ها بالای مرکز ثقل بلوک قرار دارند.

 این جرثقیل‌ها بر اساس گزارش‌ها توسط مردان یا حیواناتی مانند الاغ کار می‌کردند. مورخان پیشنهاد کرده‌اند که سیستم رمپ‌هایی که برای حمل وزن به‌صورت عمودی به سمت بالا استفاده می‌شد، درنهایت با سیستم وینچ و قرقره جایگزین شد. این تغییر منجر به استفاده سازندگان از مقادیر بیشتری از سنگ‌های کوچک‌تر به‌جای سنگ‌های بزرگ‌تر شد. در روم باستان در زمان امپراتوری روم، فعالیت‌های ساخت‌وساز بسیار زیاد بود. رومی‌ها استفاده از جرثقیل یونانی را اجرا کردند و آن را توسعه دادند. نشانه‌هایی وجود دارد که فروتن‌ترین جرثقیل رومی، تریسپاستوس، از یک بازوی تک‌تیر، یک وینچ، یک طناب و یک بلوک حاوی سه قرقره تشکیل‌شده بود. تریسپاستو به یک مرد مجرد اجازه می‌داد تا حدود 150 کیلوگرم وزن را بلند کند. جرثقیل‌های دیگر می‌توانستند بارهای سنگین‌تری را بلند کنند و دارای پنج قرقره بودند. جرثقیل‌های پنج قرقره پنتاسپاستو نامیده می‌شدند. پولیسپاستوس بزرگ‌ترین جرثقیل بود که از مجموعه‌ای از سه در پنج قرقره تشکیل‌شده بود و دارای دو، سه یا چهار دکل بود. گزارش‌شده است که پلی اسپاستوس می‌توانست حداکثر 6000 کیلوگرم وزن را بلند کند

قرون‌وسطی: در قرون‌وسطی استفاده از جرثقیل چرخ‌دار به اوج رسید، زیرا استفاده از فناوری به دلیل سقوط امپراتوری روم غربی از بین رفته بود. علاوه بر این، تصاویر قرون‌وسطی نشان می‌دهد که جرثقیل‌ها به‌صورت دستی توسط شیشه‌های بادی با پره‌های تابشی، میل‌لنگ و بعداً توسط بادگیرهایی که شبیه چرخ کشتی هستند، کار می‌کنند. قرون‌وسطی دوره تکامل مداوم جرثقیل بود

. انقلاب صنعتی: انقلاب صنعتی اولین جرثقیل‌های مدرن را در بندرها برای بارگیری و تخلیه بار نصب کرد. کاری که جرثقیل‌ها برای آن استفاده می‌شدند به این معنی بود که آن‌ها باید بسیار قوی باشند. بنابراین در برج‌های سنگی ساخته می‌شدند تا بر قابلیت اطمینان آن‌ها بیفزایند. علاوه بر این، انقلاب صنعتی همچنین شاهد تغییر جرثقیل‌ها از ساختار چوبی به ساخته‌شدن از چدن و ​​فولاد بود. معرفی موتورهای بخار منجر به اولین جرثقیل مکانیکی شد که اولین بار در قرن هجدهم یا نوزدهم معرفی شد. جرثقیل‌ها برای قرن‌ها با نیروی انسانی و حیوانی کار می‌کردند. در سال 1838، صنعتگر و تاجر ویلیام آرمسترانگ (در حال حاضر سر ویلیام آرمسترانگ) یک جرثقیل هیدرولیک آب ساخت. جرثقیل‌های او به‌قدری محبوب بودند که شرکت او در اوایل دهه 1860 بیش از 100 جرثقیل در سال تولید می‌کرد. رایج‌ترین نوآوری سر آرمسترانگ باتری هیدرولیک بود. این روزها جرثقیل‌های هیدرولیک همچنان بر همان اصول مکانیکی و هیدرولیکی تکیه می‌کنند که قرن‌ها پیش پایه‌گذاری شده بود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اپراتور شما به دفتر شما می‌آید تا به شما بگوید مشکلی در یک قطعه تجهیزات وجود دارد. این بار او به شما می‌گوید که یک کد خطا دریکی از بالابرهای زنجیره‌ای وجود دارد. از این راهنما برای شروع فرآیند عیب‌یابی کدهای خطای نمایش داده‌شده در بالابر زنجیره‌ای Demag DC خود استفاده کنید تا بتوانید به‌سرعت خطا و ایراد را یافته و در صورت امکان مشکل را رفع کنید. بالابر زنجیره‌ای Demag DC دارای یک رابط LED 7 است که یک ابزار ارتباطی عالی برای اپراتورها و تکنسین‌های تعمیر و نگهداری است. این LED می‌تواند به شما کمک کند تا به‌سرعت مشکلات را تشخیص دهید، تعیین کنید که آیا باید با یک تکنسین آموزش‌دیده تماس بگیرید یا تشخیص دهید که مشکل خاصی وجود ندارد.

بالابرهای زنجیره‌ای Demag DC-Pro دارای یک رابط LED 7 قسمتی در پایین بدنه بالابر هستند. در اینجا کدها در حین عملکرد عادی و زمانی که خطایی وجود دارد نمایش داده می‌شوند. کدهای خطای فعال در بالابرهای زنجیره‌ای Demag DC-Pro بر روی رابط LED 7 قسمتی در پایین بدنه بالابر نمایش داده می‌شود. دیدن آن آسان است و کد به شما نقطه شروعی از چیزهایی می‌دهد که باید بررسی کنید تا مشکل را برطرف کنید.

کدهای خطای فعال در بالابر زنجیری Demag DC-Com در زیرپوشش تابلو برق نمایش داده می‌شود. برای مشاهده نمایشگر LED پوشش را بردارید. کدهای خطا با علامت E، یک زیگزاگی که شبیه یک صاعقه است، و سپس یک عدد نمایش داده می‌شوند. پس از مشاهده، می‌توانید به‌راحتی کتابچه راهنمای عملیات خود را بررسی کنید تا فهرستی از مراحل عیب‌یابی مشکل را بیابید.

 اگر در حین تأمین برق به بالابر هیچ کدی نمایش داده نمی‌شود، اما همچنان با واحد بالابر مشکل‌دارید، این نشان می‌دهد که برد کنترل بدی وجود دارد. به دنبال علائم داغ شدن بیش‌ازحد یا فرسودگی در کنترل پنل و برد باشید.

اگر کد خطا را می‌بینید، برای عیب‌یابی خاص از طریق کد خطا به دفترچه راهنمای اپراتور خود مراجعه کنید. اگر مراحل توصیه‌شده از راهنمای اپراتور خود را برای کد خطا انجام داده‌اید و همچنان با همان مشکل مواجه هستید، به‌احتمال‌زیاد باید برد کنترل را تغییر دهید.

کد U های، H یا C نمایشگر LED کدهایی را نشان می‌دهد که کد خطا یا خطا نیستند. هدف این کدها نمایش اطلاعات و نشان دادن نگهداری پیشگیرانه است که باید انجام شود. این کدها حروف U، H یا C هستند. "U" درواقع یک "V" است که مخفف نسخه نرم‌افزاری است که دربرد کنترل بالابر اجرا می‌شود. هر بار که برق روشن می‌شود یا بلافاصله پس از فعال شدن دکمه e-stop، یک "U" نمایش داده می‌شود و به دنبال آن‌یک عدد نشان‌دهنده نسخه نرم‌افزار است. این اطلاعات مفیدی برای تشخیص عملکرد صحیح در طول فرآیند عیب‌یابی است. هنگامی‌که بالابر به مدت 3 ثانیه یا بیشتر بدون بلند کردن در حالت بیکار باشد، نمایشگر LED یک "H" و سپس اعداد را نشان می‌دهد. "H" مخفف Hours است و اعداد زیر آن کل ساعات کار را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، صفحه‌نمایش ممکن است "H" را به دنبال آن 5، که 5 ساعت کارکرد است، یا "H" و سپس 1، 5، و 0 را نشان دهد که 150 ساعت کاری است. متوجه خواهید شد که پس از نمایش سری "H"، یک "C" ظاهر می‌شود. ساعت‌ها با "C" متناوب می‌شوند که نشان‌دهنده چرخه کنتاکتور در کنتاکتور اصلی کنترل K1 است. عددی که بعد از C ظاهر می‌شود باید در 100000 ضرب شود. طول عمر مورد انتظار کنتاکتور بسته به مدل بالابر زنجیر DC متفاوت است.

کد 8: هنگامی‌که دکمه توقف اضطراری فشار داده‌شده است، یک "8" تنها ظاهر می‌شود. در مقابل، هنگامی‌که دکمه e-stop فعال نمی‌شود، هنگام بالا بردن یا پایین آوردن با بالابر، فقط قسمت بالا و پایین «8» نشان داده می‌شود. اگر وقتی دکمه توقف اضطراری فعال نشده باشد، "8" ظاهر شود، می‌تواند نشان دهد که مشکلی در واحد بالابر DC وجود دارد. احتمالاً دوشاخه کابل کنترل شل، دکمه‌فشاری معیوب درآویز یا سیم شکسته در کابل کنترل دارید. اگر چندین بالابر زنجیره‌ای Demag DC در محل خوددارید، می‌توانید به‌سرعت تست کنید که آیا سیم شکسته در کابل کنترل وجود دارد یا خیر. به‌سادگی آویز را از یک واحد به واحدی که عدد 8 را نشان می‌دهد تعویض کنید. Demag توصیه می‌کند که یک کابل کنترل یدکی و آویز برای عیب‌یابی با تعویض در دسترس داشته باشید. برای مشاهده مطالب بیشتر به زبان انگلیسی اینجا کلیک کنید.

نمایش خطا در نرم افزار IDAPSY

هنگامی‌که یک بالابر دارای نرم‌افزار IDAPSY ما باشد، تشخیص مشکلات را برای یک تکنسین آموزش‌دیده سریع‌تر می‌کند. در اینجا ما رایج‌ترین کدهای خطا مرتبط با بالابر سیمی Demag DR مجهز به IDAPSY را پوشش خواهیم داد. ما یک نمای کلی از کدهای خطای احتمالی و معنای آن‌ها را به شما ارائه خواهیم داد.

در صورت کارکرد ارتباط CANBUS، بالابر سیمی Demag DR، کدهای خطا و پیام‌های وضعیت را در صفحه‌نمایش LCD آویز/فرستنده نشان می‌دهد. اگر هیچ اطلاعاتی در پنجره LCD نمایش داده نشود، چراغ‌های LED چشمک‌زن بر روی بردهای کنترل و توالی‌های صوتی ساخته‌شده توسط بوق هشدار ممکن است خطا را نشان دهد و کدام قطعه را تحت تأثیر قرار داده است.

مکانی که باید برای پیام‌های خطا بررسی کنید عبارت‌اند از:

√ کدهای خطا در نمایشگر آویز یا فرستنده دستی DRC-10.

√ کدهای فلاش LED آبی که روی برد کنترل یافت می‌شود.

√ کدهای فلاش LED سبزرنگ موجود در برد کنترل.

√ سکانس‌های صوتی که از بوق هشدار می‌آید. کدهای خطا نشان داده‌شده در صفحه LCD به‌صورت صاعقه و به دنبال آن‌یک عدد نمایش داده می‌شوند و می‌توانند به‌صورت جداگانه یا گروهی رخ دهند.

کدهای فلش LED معانی زیادی دارند، هم در عملکرد عادی و هم برای هشدار به شما از وجود یک مشکل. به‌عنوان‌مثال، چشمک زدن مداوم LED سبز بدون پرش نشان‌دهنده عملکرد عادی است. اگر فلاش ها به‌صورت گروهی با مکث در بین آن‌ها اتفاق بیفتد، می‌تواند به معنای موارد مختلفی ازجمله مسائل ایمنی مانند خطای ارتباط CANbus، حرکت جرثقیل مسدود شده یا قطع کننده مدار جرثقیل باشد.

کدهای فلش LED آبی روی برد مدار فقط مربوط به کنترلر مانیتورینگ است. خطاهای نشان داده‌شده می‌تواند شامل اعلان‌های عملکرد عادی باشد، و یا می‌تواند خطاهایی مانند غیرعملیاتی بودن به دلیل یک خطای سخت‌افزاری را نشان دهد یا اینکه کنترل‌کننده مانیتورینگ وضعیت خطا را به کنترل‌کننده اصلی مخابره می‌کند. توالی صدای بوق معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کدهای خطا روی صفحه‌نمایش داده نمی‌شود و جرثقیل کار نمی‌کند. این خطاها معمولاً به این معنی است که یک خطای سخت‌افزاری، یک خطای ارتباطی یا یک سیم پاره شده در شبکه CANbus وجود دارد. وقتی صحبت از کد خطای نمایش داده‌شده به‌عنوان یک عدد می‌شود، در اینجا داشتن دفترچه راهنمای اپراتور و منابع تشخیصی یک تکنسین واجد شرایط مهم است. اعداد نمایش داده‌شده می‌توانند از 1 تا 299 یا x01 تا x99 باشند. وقتی نمایش داده می‌شود، کد خطا می‌تواند شامل یک، دو یا سه رقم باشد. کدهای خطای نمایش داده‌شده بر اساس تنظیم جرثقیل شما متفاوت است.

اولین رقم کد خطا مکان آن را مشخص می کند.

= 0 بالابر اصلی

= 1 کنترل‌های پل جرثقیل

= 2 بالابر 2 هنگام اجرای چند بالابر

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ازآنجاکه عدم اطمینان اقتصادی در بازار جرثقیل همچنان وجود دارد، تولیدکنندگان جرثقیل در مورد افزایش تولید و افزایش موجودی محتاطانه عمل کرده‌اند. جرثقیل‌های قیمت بسیار بالایی دارند و برای تولیدکنندگان به‌صرفه نیست که تعداد زیادی جرثقیل تولید کنند و سپس به دنبال مشتری باشند. این امر خود باعث رونق بازار جرثقیل‌های دست‌دوم می‌شود.

 خرید یک جرثقیل مستعمل، زمانی که هزینه جایگزینی برای یک جرثقیل جدید بسیار زیاد است، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در زیر 5 نکته مهم ذکرشده است که هنگام خرید جرثقیل دست‌دوم باید در نظر بگیریم.

1-بودجه: این باید اولین مورد در هنگام خرید جرثقیل مستعمل باشد. اغلب، این مرحله نادیده گرفته می‌شود زیرا زمان محدود است. ممکن است شرکت شما به‌تازگی یک قرارداد بزرگ منعقد کرده باشد، تجهیزات موجود شما در حد کافی نباشد، یا برنامه‌های شما برای خرید جرثقیل جدید به دلیل قیمت‌های بالا و در دسترس بودن محدود از مسیر خارج‌شده است. جستجو برای یک جرثقیل مستعمل می‌تواند بسیار دشوار باشد. داشتن برنامه‌ای برای میزان هزینه‌ای که می‌خواهید خرج کنید به شما کمک می‌کند جستجو را محدود کنید، روند را تسریع کنید و معیاری برای تصمیم‌گیری ارائه دهید..

2- تاریخچه و میزان کارکرد جرثقیل: در صورت امکان، باید تاریخچه جرثقیل و برنامه‌ای که در آن از جرثقیل استفاده‌شده است را در نظر بگیرید. موقعیت جغرافیایی و کاربرد به‌اندازه مدل سال و ساعت مهم است. همه ما می‌دانیم که شرایط محیطی می‌تواند عوارض زیادی را بر جرثقیل وارد کند. خوردگی یکی از مخرب‌ترین عناصر است که گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود. همچنین تخریب یا بارگذاری ضربه‌ای در حین استفاده می‌تواند به همان اندازه به جرثقیل آسیب برساند. هنگام بررسی تاریخچه، بررسی اینکه آیا سازنده گزارشی از تصادف یا آسیب تعمیر اساسی دارد یا خیر، مهم است. اگر تعمیرات انجام‌شده باشد، باید به‌درستی مستند شده و به‌صورت اصولی انجام‌شده باشد.

3-بازرسی - یک بازرسی جامع در فرآیند خرید جرثقیل مستعمل باید انجام شود. استخدام یک "بازرس جرثقیل تأییدشده مستقل" می‌تواند هزینه خوبی باشد. بازرسی آن‌ها می‌تواند در زمان، پول شما صرفه‌جویی کند و با اجتناب از تعمیر اساسی در جاده از اشتباه پرهزینه جلوگیری کند. داشتن یک بازرسی جامع به شما کمک می‌کند تا تصمیمی آگاهانه بگیرید و به شما امکان می‌دهد همه گزینه‌های خود ازجمله هزینه تعویض را در نظر بگیرید.

4-سال تولید جرثقیل؟ - یک سؤال خوب این است: آیا می‌توانید یک اپراتور مجرب برای راه‌اندازی جرثقیل پیدا کنید؟ سؤال دیگری که باید در نظر گرفت این است: یافتن قطعات یدکی و پشتیبانی فنی چقدر دشوار خواهد بود؟ و در آخر: آیا سازنده هنوز در حال فعالیت است یا توسط شرکت دیگری خریداری‌شده است؟ خرید جرثقیل مستعمل 5-10 ساله ممکن است مشکلی نداشته باشد، اما جرثقیل‌های قدیمی چالش‌های خود را خواهند داشت. جرثقیل‌های قدیمی ممکن است هنوز توسط برخی از مشتریان به دلیل کاربردهای خاص مانند چرخه کاری، راندن شمع، استودورینگ و غیره ترجیح داده شوند. ممکن است استفاده از آن‌ها آسان‌تر، ازنظر مکانیکی سازگارتر باشد و ظرفیت‌های بهتری داشته باشند. بااین‌حال، این جرثقیل‌ها اغلب دارای فناوری محدودی هستند. خوشبختانه جرثقیل‌های قدیمی را می‌توان توسط تجهیزاتی به‌روزرسانی کرد و ارتقاء داد..

5-آیا ارزش خرید یک جرثقیل مستعمل "همان‌طور که هست" است یا نیاز به تعمیر دارد؟ – خرید جرثقیل مستعمل به‌احتمال‌زیاد نیاز به تعمیر یا بازسازی دارد. اگر این جرثقیل‌ها به‌درستی خریداری شوند، می‌توانند معاملات استثنایی داشته باشند و می‌توانند به "شرایط جدید" بازگردانده شوند.

این می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مناسب باشد و یک گزینه اقتصادی عالی برای جایگزینی تجهیزات گران‌قیمت باشد.

لینک منبع : https://wheco.com/2012/06/buying-a-used-crane/

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تعمیر جرثقیل    نصب جرثقیل       سرویس جرثقیل

جرثقیل‌های بزرگ کاربرد استراتژیکی برای صنعت یک منطقه یا حتی کشور دارند. انواع مختلفی از جرثقیل‌های موجود در بازار وجود دارد ، از جرثقیل تاورکرین ، جرثقیل دروازه‌ای، جرثقیل‌های سقفی تا جرثقیل متحرک و .... . در طول سال‌ها ، جرثقیل‌های ویژه‌ای طراحی‌شده‌اند که برای کارهای خاص استفاده می‌شوند. جرثقیل معمولی به‌اندازه کافی قوی یا بزرگ نیست که بتوانند کارهای خاص و سنگین را انجام دهند. ما در اینجا قصد داریم 5 تا از بزرگ‌ترین جرثقیل‌های جهان را معرفی کنیم. آیا کنجکاو هستید که 5 جرثقیل برتر جهان چیست؟ بیایید نگاهی به 5 جرثقیل قدرتمند جهان بیندازیم.

1-جرثقیل Taisun نوع جرثقیل: جرثقیل دروازه‌ای،  ظرفیت بالابر: 20000 تن، Taisun بزرگ‌ترین جرثقیل دروازه‌ای جهان با 133 متر ارتفاع و 120 متر طول است که حتی بزرگ‌تر از زمین فوتبال است. دارای 20000 تن (بیش از 44 میلیون پوند) ظرفیت بالابری است .این جرثقیل دارای عنوان "رکورد جهانی گینس" برای "سنگین‌ترین وزنه برداشته‌شده توسط جرثقیل" است. این جرثقیل در Yantai ، استان شاندونگ ، چین واقع‌شده است و عمدتاً برای کشتی‌های دریایی مانند حفاری نیمه شناور یا ذخیره‌سازی و تخلیه شناور استفاده می‌شود).

TAISUN most

این جرثقیل به کاهش برنامه کلی پروژه و زمان کار نیروی انسانی تا دو میلیون نفر در ساعت کمک می‌کند و درعین‌حال ایمنی و کیفیت را نیز بهبود می‌بخشد.) طی کنفرانس فناوری دریایی (OTC) 2008 ، Taisun  جایزه معتبر Woelfel Best Mechanical Achievement Achievement Award را دریافت کرده است. این جرثقیل تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت دریایی Yantai چین داشته  و ازنظر بهداشت ، ایمنی و استانداردهای زیست‌محیطی مطابقت دارد .

2.جرثقیل Mammoet's PTC 200  نوع جرثقیل: جرثقیل حلقه‌ای ظرفیت بالابر: 5000 تن حلقه جرثقیل Mammoet اغلب بارنگ قرمز پررنگ و شکل حلقه منحصربه‌فرد خود جلب‌توجه می‌کند.

most bigcrane2

جرثقیل حلقه‌ای در اصل یک جرثقیل لولایی است که روی یک خط حلقه شکل ساخته‌شده است. این جرثقیل عمدتاً در پروژه‌های ساختمانی بزرگ استفاده می‌شود. روش‌های کارآمدتری برای بلند کردن و نصب قطعات به‌ویژه هنگام برخورد با اجسام بزرگ و سنگین در مناطق محدود ارائه می‌دهد. Mammoet  راه‌حل انعطاف‌پذیر را برای بسیاری از شرایط بلند کردن ارائه می‌دهد. اغلب به‌عنوان "کوچک‌ترین" جرثقیل فوق سنگین تبلیغ می‌شود. علاوه بر این ، دارای بسیاری از ویژگی‌های ایمنی عالی برای بسیاری از شرایط خطرناک است.

3.کارل بزرگ" SGC-250 نوع جرثقیل: جرثقیل حلقه‌ای ظرفیت بالابر: 5000 تن یا غالباً به‌عنوان "کارل بزرگ" ناوگان نسبتاً جدیدی از Sarens ، یک شرکت چندملیتی بلژیکی برای حمل بارهای سنگین است. کارل بزرگ اولین پروژه خود را در اولین نیروگاه هسته‌ای انگلستان ، Hinkley Point C آغاز کرد ، این پروژه 20 میلیون پوند ارزش قرارداد دارد و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های ساختمانی جهان است. ظرفیت کارل بزرگ  تا 5000 تن یا معادل 50 نهنگ آبی (بزرگ‌ترین حیوان زنده ، طول متوسط ​​آن حدود 3 اتوبوس بزرگ است.

bigcrane3

 این جرثقیل باوجود قابلیت چرخش 360 درجه روی حلقه خود ، در مسیر ریلی  6 کیلومتری در محل حرکت می‌کند و به جرثقیل اجازه می‌دهد بدون نیاز به مونتاژ مجدد بین سه مکان بالابر حرکت کند.

4.جرثقیل Liebherr 11200-9.1-نوع جرثقیل: جرثقیل تلسکوپی ظرفیت بالابر: 1200 تن .طولانی‌ترین و قوی‌ترین جرثقیل بوم تلسکوپی در جهان است. این جرثقیل بسیار عظیم ، و البته بسیار متحرک است که برای مونتاژهای صنعت ، درزمینهٔ تولید نیروی باد و زیرساخت‌ها مطلوب است. این کامیون 18 چرخ می‌تواند تا 1200 تن وزن داشته باشد و حداکثر ارتفاع آن به 188 متر برسد.

bigcrane 4

5.5.SSCV Sleipnir-نوع جرثقیل: جرثقیل شناور ظرفیت بالابر: 10000 تن/جرثقیل کشتی جرثقیل نیمه شناور (SSCV) Sleipnir در سال 2019 تکمیل شد و اکنون بزرگ‌ترین کشتی جرثقیل جهان است. نام آن "Sleipnir" از قوی‌ترین اسب هشت‌پا سوار شده توسط خدا اودین در اساطیر نورس گرفته‌شده است. این کشتی دارای دو جرثقیل گردان است که هرکدام 10000 تن ظرفیت دارند ، جرثقیل‌های اصلی را می‌توان در کنار یکدیگر کارکرد که می‌توانند وزن معادل 20000 خودرو را به‌طور مشترک بلند کنند.

SSCV Sleipnircrane

 

لینک منبع: https://scarlet-tech.com/2020/08/31/worlds-biggest-strongest-crane/

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

درام وسیله‌ای هست که سیم بکسل به دور آن پیچیده می‌شود. درواقع انتقال نیروی جرثقیل به دارم انجام می‌شود و درام این نیرو را به سیم بکسل منقل می‌کند. در حال حاضر استانداردترین نوع درام، درام شیاردار است. در سطح بیرونی این درام شیارهایی قرار دارد که سیم بکسل در محل‌های این شیارها قرار می‌گیرد؛ این شیارها از حرکت سیم بکسل بر روی یکدیگر جلوگیری می‌کند. در کنار استفاده از درام شیاردار، استفاده از کمربند ناظم ازجمله موارد دیگری است که امنیت حرکت سیم بکسل بر روی درام را افزایش می‌دهد.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا ساخت انواع درام‌های جرثقیل را انجام می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های دروازه‌ای با بازوی متحرک ازجمله جرثقیل‌های بسیار کاربردی در گمرک‌ها و بندرها هستند. این جرثقیل‌ها بازویی دارند که با استفاده از آن می‌توان بار را از کشتی تخلیه کرد و یا به داخل کشتی انتقال داد. معمولاً این بازوها برای انتقال بار با وزن نسبت کمتری استفاده می‌شود. بارهای سنگین نظیر کانتینر حتماً بایستی با جرثقیل دروازه‌ای مخصوص یا جرثقیل بندری جابه‌جا شود. هنگام انتقال بارهای سنگین از کشتی، کشتی بایستی به‌صورت ثابت در جای مخصوص بایستد، سپس عمل انتقال بار انجام شود.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا جرثقیل‌های دروازه‌ای با بازوی تحرک را در تناژ مختلف تولید می‌کند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کمربند ناظم دو وظیفه اصلی در جرثقیل ایفا می‌کند. اول اینکه این کمربند به‌صورت خاصی مانند پیچ هرز گرد ساخته‌شده است. این کمربند باعث می‌شود که سیم‌بکسل دقیق در سر جای خود بر روی درام قرار گیرد؛ این کمربند باعث می‌شود نظم سیم‌بکسل‌ها بر روی درام از بین نرود. دومین وظیفه کمربند ناظم این هست که در بیشتر وینچ ها کمربند ناظم قطع کن‌ها را فعال می‌نماید.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات فروش و نصب کمربند ناظم جرثقیل را انجام می‌دهد. ما انواع کمربند ناظم جرثقیل را در اندازه‌های مختلف تهیه‌کرده و برای مشتریان ارسال و نصب می‌نماییم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در هنگام بسته‌بندی بار جرثقیل بایستی حتماً تناژ و کارکرد متعارف جرثقیل در نظر گرفته شود. اگر محدودیتی در بسته‌بندی میزان بار جرثقیل ندارید سعی کنید وزن بسته‌بندی‌ها تا حدود نصف تناژ جرثقیل باشد. دقت داشته باشید که نباید برای افزایش سرعت در کار، باری با تمام ظرفیت جرثقیل به آن تحمیل کرد. بسته‌بندی‌های بار بایستی به‌صورت کامل اصولی، مطمئن و ایمن انجام شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

واسکازین گیربکس باید در مدت‌زمان‌های مشخص (بسته به نوع جرثقیل و میزان کارکرد) تعویض شود. همچنین سرویس‌کار جرثقیل می‌تواند هرازگاهی واسکازین جرثقیل را چک کند و در صورت بروز مشکل در واسکازین آن را تعویض کند. یکی از راه‌های که می‌توانید به‌راحتی متوجه شوید که آیا واسکازین کیفیت مرغوبی دارد یا خیر این هست که دو انگشت خود را در واسکازین بکنید سپس انگشتان خود را بر روی‌هم بسایید. درصورتی‌که احساس زبری و وجود دانه‌های ریز در واسکازین کردید باید واسکازین را عوض کنید. در هر بار عوض کردن واسکازین پیشنهاد می‌شود که گیربکس کاملاً شسته شود.

ریختن واسکازین در گیربکس

گیربکس‌های بزرگ معمولاً یک قسمت برای ورود واسکازین و یک قسمت برای خروج واسکازین دارند. این قسمت‌ها با پیچ بسته می‌شوند. در هنگام تعویض واسکازین گیربکس پیچ پایینی باز می‌شود و واسکازین کهنه تخلیه می‌شود. سپس پیچ بسته می‌شود. سپس پیچ بالا باز می‌شود و واسکازین تازه  درون گیربکس ریخته می‌شود.

گیربکس‌های کوچک تنها یک قسمت برای پر کردن واسکازین دارند. این گیربکس‌ها پیچ تخلیه ندارند. هنگام تعویض واسکازین این گیربکس‌ها، پیچ ورودی باز می‌شود و گیربکس خم می‌شود سپس واسکازین بیرون ریخته می‌شود. درنهایت واسکازین تازه درون گیربکس ریخته می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گیربکس‌های حلزونی جرثقیل از دوچرخ دنده تشکیل‌شده است. یکی از چرخ‌دنده‌ها ماردون نام دارد و فولادی هست و چرخ‌دنده دیگر از نوع برنجی هست. این گیربکس‌ها یک پوسته چدنی و آلومینیومی دارد. این چرخ‌دنده‌ها قطعات اصلی گیربکس‌های حلزونی هستند. گیربکس‌های حلزونی معایب و مزایایی دارند که در زیر این موارد را ذکر می‌کنیم.

مزایا:

استارت نرم

صدای کم

تغییر جهت آرام نیرو: این گزینه این قابلیت را ایجاد می‌کند که جرثقیل در مکان‌هایی که محدودیت نصب وجود دارد کارکرد مناسبی داشته باشد.

معایب:

اتلاف انرژی بالا: به دلیل نامشخصی که تولیدکنندگان این گیربکس‌ها ذکر می‌کنند اپراتورها باید 50 تا 70 درصد نیروی لازم را از این گیربکس‌ها  بگیرند. یعنی نمی‌توان بیش از 50 یا 70 درصد نیرو به این گیربکس‌ها وارد کرد.

ایجاد اصطکاک بالا در چرخ‌دنده برنجی

خرابی زودهنگام چرخ‌دنده‌ها

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در تصویر زیر یکی از نمونه کارهای ما را مشاهده می‌کنید. نمونه کار ذکرشده مربوط به نصب دو عدد جرثقیل سقفی در شرکت پارس پلیمر واقع در شهرک گلدسته در جنوب تهران است. ما در این شرکت با برآورد نیازهای فعلی و آتی شرکت اقدام به ساخت جرثقیل‌های مذکور نمودیم. یکی از این جرثقیل‌ها تک پل و دیگری دو پل می‌باشند.

about installing crane

برای مشاهده ویدئوهایی در مورد تست و نحوه کارکرد این دو جرثقیل بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید.

 

کلیپ 1

کلیپ 2

aryacrane.com14000519 1

aryacrane.com14000519 2

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در زیر تصویر کارخانه ساخت جرثقیل را مشاهده می‌کنید. تجهیزانی که به‌صورت ریل‌ بر روی زمین کشیده شده است جهت ساخت جرثقیل استفاده می‌شود. در این کارخانه تجهیزات فوق سنگینی وجود دارد که برای ساخت جرثقیل استفاده می‌شوند. همچنین در این کارخانه قطعات مختلف جرثقیل تولید می‌شوند.

 araycrane.com14000505 24

araycrane.com14000505 15

تصویر زیر یکی از بخش‌های کارخانه تولید جرثقیل است. در این بخش راهبرها و کالسکه‌های جرثقیل تولید می‌شود.

araycrane.com14000505 21

araycrane.com14000505 17

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قطعات مصرفی به قطعاتی گفته می‌شود که پس از گذشت محدود زمانی مشخص و یا پس از میزان کارکرد مشخصی خاصیت و قابلیت خود را از دست می‌دهند و باید تعویض شوند. در همه ماشین‌های صنعتی  و معمولی این نوع قطعات را می‌توان یافت. در جرثقیل‌های صنعتی نیز قطعات مصرفی زیادی وجود دارد. درواقع به‌جز پل و کلگی جرثقیل همه قطعات جرثقیل مصرفی هستند و نیاز به روغن‌کاری، نگهداری و سرویس دارند. با نگهداری اصولی می‌توان برخی از این قطعات را حفظ کرد و مدت‌زمان زیادی از آن‌ها استفاده کرد. ولی برخی دیگر از قطعات ناگزیر باید پس از کارکرد در مدت‌زمان خاصی تعویض شوند. در زیر برخی از قطعات مصرفی جرثقیل را ذکر می‌کنیم.

کلیه قطعات وینچ جرثقیل

بلبرینگ‌های جرثقیل

چرخ‌دنده

شفت

پوسته گیربکس

روتور

استاتوموتور

این قطعات باید پس از گذشت مدت‌زمان خاصی تعویض یا تعمیر شوند. حتی دروازه‌های جرثقیل دروازه‌ای نیز که ستون‌های بسیار محکمی هستند در طول زمان تاب برمی‌دارند و باید تعویض شوند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

راهبر یا کلگی جرثقیل در دو طرف پل جرثقیل نصب می‌شود و باعث قابلیت انجام حرکت طولی در جرثقیل می‌شود. درواقع اگر راهبر وجود نداشته باشد، جرثقیل حرکت طولی نیز نخواهد داشت. راهبرها بر روی تیر حمال (ریل‌های جرثقیل) قرار می‌گیرند و پل بر روی راهبر پیچ و مهره می‌شود. پل جرثقیل بر روی ریل‌هایی که در دو طرف محل کشیده شده‌اند قرار می‌گیرند. در هر طرف پل یک عدد راهبر در زیر پل قرار دارد. در کل هر جرثقیل دو عدد راهبر دارد. راهبرها در کل 4 عدد چرخ‌دارند که دو تا از چرخ‌ها به موتور متصل هستند و دوچرخ دیگر نیز هرز گرد هستند برای تعادل جرثقیل و راهبری آسان. با چرخیدن این چرخ‌ها هست که پل بر روی  ریل حرکت می‌کند. اندازه و سایز راهبر بر اساس تناژ و اندازه جرثقیل است.

برای مثال در تصویر زیر ریل آبی‌رنگی که در طول سالن می‌بینید تیر حمال باشد. چرخ‌های زردرنگی که بر روی ریل مشاهده می‌کنید راهبر و تیر آهنی زردرنگی که مشاهده می‌کنید پل جرثقیل است.

 

aryacrane14000505

 

 

در زیر تصاویری از راهبرهای مختلف جرثقیل را مشاهده می کنید.

araycrane.com14000505 18

araycrane.com14000505 9

araycrane.com14000505 14

araycrane.com14000505 13

 araycrane.com14000505 10

araycrane.com14000505 16

araycrane.com14000505 23

araycrane.com14000505 16

araycrane.com14000505 26

araycrane.com14000505 19

araycrane.com14000505 22

araycrane.com14000505 25

araycrane.com14000505 12

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قلاب جرثقیل

در پروسه انتقال بار با جرثقیل قلاب جرثقیل تنها قطعه‌ای هست که به‌صورت مستقیم با بار در تماس است. درواقع  قلاب در قسمتی از بار قرار می‌گیرد و توسط آن بار بلند می‌شود و تا انتقال بار به مقصد به جرثقیل متصل است. در کل بلند کردن، نگه‌داشتن و انتقال بار توسط قلاب انجام می‌شود. قلاب همیشه با ۲ سیم‌بکسل مورداستفاده قرار می‌گیرد. (در وزن‌های ۱۰ تن به بالا باید از ۴ سیم‌بکسل در قلاب استفاده کرد).

قلاب جرثقیل به دلیل تحمل وزن و فشار بالا باید مقاومت بسیار بالا و خوبی داشته باشد. ازاین‌رو قلاب جرثقیل از آلیاژها و فلزات بسیار مقاوم ساخته می‌شود. قلاب جرثقیل باید وزن بالایی داشته باشد. وزن بالای قلاب با فشار بر سیم‌بکسل آن را در محل مناسب خود قرار می‌دهد. وزن زیاد قلاب نشان‌دهنده میزان فلز استفاده‌شده در آن است. وزن بالای قلاب از خم شدن و کج شدن آن جلوگیری می‌کند.

قلاب را می‌توان با وزن کم تولید کرد اما این کار غیراصولی و غیر استاندار است. در مواردی که وزن قلاب کم باشد بایستی به نحوی وزن قلاب را افزایش داد. در این موارد با اضافه کردن قطعات آهن سنگین به قلاب، باعث افزایش وزن قلاب می‌شوند.

هر جرثقیلی بسته به تناژ نیاز به قلاب مخصوصی دارد. اندازه و ضخامت قلاب بهترین معیار برای سنجیدن مقاومت قلاب و وزن قابل‌جابه‌جایی با آن است.

حد بالا و پایین

حد بالا و حد پایین تعیین می‌کند که قلاب تا چه ارتفاعی بالا و پایین برود. تعیین حد بالا و پایین و استفاده از تجهیزاتی برای کنترل قلاب در این مقیاس، ایمنی در کار با جرثقیل را افزایش می‌دهد. برای مثال اگر قلاب جرثقیل بیش‌ازحد بالا برود با وینچ برخورد می‌کند. در این صورت قلاب، وینچ و درام آسیب خواهد دید. همچنین اگر قلاب بیش‌ازحد پایین بیاید ممکن است سیم‌بکسل از درام کنده شود و با قلاب بر روی زمین بیافتد. تعیین حد بالا و پایین توسط تجهیزات الکترونیکی خاصی انجام می‌شود. در این صورت اگر حتی اپراتور هم اشتباهی کند، قلاب از حد مشخص‌شده بالا یا پایین‌تر نخواهد رفت. دیده‌شده است که در مواردی که این حد رعایت نشده، قلاب به زیر وینچ یا بر روی بار برخورد کرده و خسارت‌های میلیونی به بار آورده است.

در حال حاضر حد بالا و پایین در تمام جرثقیل‌های حرفه‌ای و معمولی رعایت می‌شود. رعایت حد بالا و پایین و نصب تجهیزات لازم برای این امر ازجمله الزامات و واجبات  کار با جرثقیل است. دستگاهی که با آن حد بالا و پایین را کنترل می‌کنند، قطع کن بالا پایین نامیده می‌شود. این قطع کن در هر وینچ شکل مخصوص خود را دارد. عمل قطع کردن به‌صورت یک‌دفعه انجام نمی‌شود. سرعت قلاب هنگام رسیدن به حد بالا یا پایین کند می‌شود و درنهایت قلاب متوقف می‌شود.

درواقع با این روش از بروز اشتباهات اپراتور

در زیر دو قلاب در تناژهای ۳ و ۵ تن را مشاهده می‌کنید.

 

araycrane.com14000505 5

araycrane.com14000505 4

 

قطعات مختلف قلاب جرثقیل

-قلاب از کوچک‌ترین قطعات جرثقیل است. بااین‌حال خود قلاب از قطعات مختلفی تشکیل‌شده است. در زیرقطعات قلاب را ذکر می‌کنیم.

-بلبرینگ

-هوک: هوک توسط یک پین محکم و متحرک به قلاب وصل می‌شود. این پین کمک می‌کند که هوک بتواند به هر طرف حرکت کند.

-ضامن: ضامن از بیرون آمدن سیم‌بکسل و تسمه از محل جلوگیری می‌کند. ضامن قلاب جرثقیل در دو نوع بدون ماشه و ماشه دار وجود دارد. این ضامن‌ها به‌صورت لغزان هستند که در صورت رها شدن قسمت باز قلاب را پوشش می‌دهند و از خروج سیم‌بکسل بار جلوگیری می‌کنند. ضامن‌های قلاب بدون ماشه از نوع معمولی و قدیمی ضامن‌ها هستند. مشکلی که این ضامن‌ها دارند این هست که درصورتی‌که اپراتور بخواهد سیم‌بکسل را از قلاب جرثقیل خارج کند نیاز به نیروی کمکی هست تا ضامن را نگه دارد. اما در قلاب‌های ماشه دار امکان ثابت کردن ضامن توسط ماشه وجود دارد. در این قلاب‌ها با خارج کردن ماشه و تکیه دادن آن به قلاب، اپراتور به‌راحتی می‌تواند بار را در قلاب قرار دهد.

در تصویر زیر یک ضامن ماشه دار را مشاهده می‌کنید.

 

gholab

ممنوع بودن جوشکاری قلاب جرثقیل

همان‌طور که در بالا گفته شد قلاب از قطعات مختلفی تشکیل‌شده است. جنس خود قلاب از آهن و فولاد است. اما هوک قلاب از نوع چدن هست و اصلاً قابل جوشکاری نیست. طبق قانون انجام جوشکاری بر روی قلاب جرثقیل کاملاً ممنون است. جوشکاری قلابی کاری بسیار خطرناک و غیراصولی است. در صورت بروز هرگونه ایراد در قلاب ازجمله شکستگی و ... حتماً بایستی قلاب تعویض گردد.

جا انداختن قلاب جرثقیل

جا انداختن قلاب جرثقیل خود نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد. بد جا انداختن قلاب تابه‌حال باعث بروز اتفاقات بسیاری برای جرثقیل‌ها و جرثقیل کاران شده است. اگر قلاب به‌درستی جانخورد، بار هنگام بالا و پایین رفتن کج می‌شود. این امر می‌تواند بسیار خطرناک باشد. حتی ممکن است در صورت بد جا خوردن قلاب سیم‌بکسل از ریل خارج شود. مشکلاتی دیگر نظیر شکستن کمربند از خطراتی هست که از بد جا خوردن قلاب اتفاق می‌افتد.

در قلاب حد بالا و پایین بایستی به‌درستی کار کنند. در غیر این صورت سیم‌بکسل از قلاب خارج می‌شود و این امر بسیار خطرناک خواهد بود. اگر حد بالا کار نکند وینچ و قلاب به‌احتمال بسیار زیاد دچار صدماتی می‌شوند و خسارت‌های میلیونی به بار می‌آید.

gholabjaresaghil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کمربند جرثقیل از قطعات نسبتاً کوچک ولی حساس جرثقیل است. کار اصلی کمربند این هست که اجازه نمی‌دهد سیم‌بکسل از شیارها خارج شوند؛ ازاین‌رو سیم‌بکسل به‌صورت کاملاً دقیق و مرتب در شیارها قرار می‌گیرد.

در زیر تصویر یک کمربند جرثقیل را مشاهده می‌کنید.

 

araycrane.com14000505 1

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا اقدام به فروش قطعات یدکی انواع جرثقیل‌ها می‌نماید. برخی از قطعات یدکی پرفروش جرثقیل را در زیر ذکر می‌کنیم.

قلاب جرثقیل

چرخ جرثقیل

تسمه جرثقیل

لنت و ترمز جرثقیل

انواع قطعات موتور جرثقیل

زنجیر

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های تیفور ازجمله جرثقیل‌های پرکاربرد و باکیفیت هستند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات تعمیرات تخصصی و حرفه‌ای انواع جرثقیل‌های تیفور را انجام می‌دهد. جهت هرگونه مشاوره در مورد خریدوفروش، نصب و تعمیر جرثقیل‌های تیفور با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها تناژهای مختلفی دارند. جرثقیل‌های ۵ تن،۱۰ تن،۱۵ تن و..... موردی که باید در کاربرد این جرثقیل‌ها رعایت شود این هست که نباید با اتکا به میزان تناژ این جرثقیل‌ها به‌صورت مداوم و یکسره از حداکثر تناژ این جرثقیل‌ها بهره‌برداری  کرد. برای مثال جرثقیل ۱۰ تن را در نظر بگیرید. درصورتی‌که به‌صورت مداوم ظرفیت باری در حدود ۱۰ تن با این جرثقیل جابه‌جا شود اصطلاحاً می‌گوییم که از این جرثقیل بهره‌برداری سنگین انجام می‌شود. درصورتی‌که با این جرثقیل باری حدود ۸ تن به‌صورت مداوم جابه‌جا شود این را بهره‌برداری متوسط می‌نامیم. درصورتی‌که از نصف تناژ و توانایی بار جرثقیل استفاده شود این را بهره‌برداری معمولی می‌نامیم.

متأسفانه بسیاری از کارفرمایان فکر می‌کنند که می‌توانند از حداکثر تناژ جرثقیل به‌صورت مداوم استفاده‌کننده درصورتی‌که این کار سرعت استهلاک و خرابی جرثقیل را به‌شدت افزایش می‌دهد. طبق استانداردهای تعمیر و نگهداری استفاده از ۵۰ درصد ظرفیت جرثقیل امری نرمال و صحیح است.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های ضد انفجار در مکان‌ها و شرایط خاص مورداستفاده قرار می‌گیرند.جرثقیل‌های ضد انفجار مقاومت بالایی در مقابل انفجار دارند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها را می‌توان به لحاظ کارکرد به کلاس کاری‌های A-B-C-D-E-F تقسیم کرد. در هنگام خرید جرثقیل، خریدار باید رک بسیار کامل و صحیحی از نیازهای خود و شرایط محیط کار داشته باشد تا جرثقیلی انتخاب کند که بهترین کاربری و بازدهی  را در محیط کار داشته باشد. همچنین انتخاب جرثقیل نامناسب با محیط و کاربری باعث افزایش هزینه تعمیر و سرویس می‌شود.

جرثقیل‌های کلاس A

جرثقیل‌های کلاس  A جرثقیل‌هایی با کارکرد کم ولی حساس هستند. این جرثقیل‌ها زمان‌های بی‌کاری زیادی دارند. بااین‌حال حرکت این جرثقیل‌ها باید با دقت بسیار بالا انجام شود. مورداستفاده این جرثقیل‌ها در سدها، نیروگاه‌ها و مراکزی ازاین‌دست است. این جرثقیل‌ها معمولاً جرثقیل‌های سنگین با تناژ بالا می‌باشند. این جرثقیل‌ها ممکن است در طول ماه‌ها تنها یک یا چند بار مورداستفاده قرار گیرند. ازاین‌رو استهلاک و میزان خرابی در این جرثقیل‌های پایین است.

جرثقیل‌های کلاس B

این جرثقیل‌ها، جرثقیل‌های نسبتاً سبکی هستند که در کارگاه‌ها جهت مونتاژ، باربری و جابه‌جایی استفاده می‌شوند. این جرثقیل‌ها مصرف و کارکرد روزانه دارند و در طول روز چندین بار از این جرثقیل‌ها استفاده می‌شود.

جرثقیل‌های کلاس C

این جرثقیل‌ها در خطوط تولید، معادن و انبارها استفاده می‌شوند. این جرثقیل‌ها نسبت به دو جرثقیل ذکرشده در بالا میزان کارکرد بیشتری در روز دارند. این جرثقیل‌ها در هر ساعت چندین بار مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کلاس کاری D

این جرثقیل‌ها در صنایع فولاد، ریختگری و.. مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این دستگاه در شرکت‌های فولاد و ذوب‌آهن استفاده می‌شود. این جرثقیل‌ها قابلیت نصب چنگک و مگنت دارند.

 کلاس کاری E

از این جرثقیل‌ها در صنایع ریختگری و ذوب استفاده می‌شود.

 کلاس کاری F

این جرثقیل‌ها به‌صورت کاملاً اختصاصی و سفارشی ساخته می‌شوند. این جرثقیل‌ها در کارخانه‌های میلگرد، نورد و... کاربرد دارند. این جرثقیل‌ها قابلیت تعمیر بسیار راحت و آسان دارند. برای مثال ممکن است پاتیل ذوب بر روی این جرثقیل‌ها نصب باشد و جرثقیل خراب شود، در این شرایط امکان تعمیر جرثقیل وجود ندارد و جرثقیل باید به سهولت امکان تعمیر داشته باشد.

مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب نوع جرثقیل شرایط محیطی و کاری، میران کارکرد و تناژ جرثقیل است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های ریلی دارای راهبری ریلی هستند. این جرثقیل‌های می‌توانند بر روی ریل‌های قطار حرکت کنند و یا سیستم حرکتی دروازه‌ای داشته باشند. جرثقیل‌های دروازه‌ای مورداستفاده در بندرها، جرثقیل‌های سقفی و جرثقیل‌های نیم دروازه‌ای و حتی تاور کرین ها نیز ازجمله جرثقیل‌های ریلی هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های زنجیری دارای راهبری زنجیری هستند. این جرثقیل‌ها برای تناژهای پایین استفاده می‌شوند. به خطر ساختاری که این جرثقیل‌ها دارند معمولاً این جرثقیل‌ها در تناژهای پایین تا حداکثر 5 تن ساخته می‌شوند. جرثقیل‌های زنجیری جرثقیل‌های فوق‌العاده خوب و پرمصرفی هستند. ساختار این جرثقیل در کلیه تناژها دقیقاً مشابه هم است. این جرثقیل‌ها دارای دو نوع برقی و دستی هستند. این جرثقیل‌ها دارای سیستم مکانیکی و برقی پیچیده‌ای هستند. در این جرثقیل‌ها در حد بالا و حد پایین آن حس‌گر خاصی وجود دارد که در صورت خرابی این حس‌گر زنجیر کاملاً از جا کنده می‌شود.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات نصب و تعمیر جرثقیل‌های زنجیری را انجام می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها ممکن است در حین کار کردن با مشکلاتی روبرو شوند. جرثقیل‌های جدید  که دارای سیستم PLC و اینورتر هستند ارورهای جرثقیل بر روی مانیتوری ظاهر می‌شود و توضیح داده می‌شود که ارورها از کجاست و چگونه باید رفع شوند. جرثقیل‌هایی که دارای سیستم‌های الکترونیکی پیشرفته باشند ارورها و خطاها را به بهترین صورت به همراه راهکارها نمایش می‌دهند. اما این امر در جرثقیل‌ها قدیمی وجود ندارد و متخصصین و تعمیرکاران برای پیدا کردن ایراد جرثقیل باید از روش‌های دیگری استفاده کنند.

در کل ارورهای جرثقیل‌ها بسیار متنوع و گسترده هستند. همچنین این ارورهای بسته به ساده یا پیشرفته بودن جرثقیل و نوع مدل و نوع استفاده با هم متفاوت می‌باشند. ارورهای جرثقیل باید حتماً توسط متخصصین و تعمیرکاران حرفه‌ای جرثقیل بررسی و چک شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بازرسی از جرثقیل بایستی در زمان‌های مشخص و معینی انجام شود. این بازرسی‌ها هرچند ممکن است هزینه‌های اندکی در پی داشته باشد ولی کارکرد صحیح جرثقیل در آینده را تضمین می‌کند. برخلاف تصور عامه بازرسی از جرثقیل مختص به دوره بهره‌برداری نیست و انجام بازرسی در دوره تولید جرثقیل نیز امری لازم و مفید است. بازرسی در دوره تولید و ساخت جرثقیل شامل بازرسی کیفیت و نوع متریال، نحوه ساخت و نحوه پروسه‌های مختلف ازجمله جوشکاری است.

برخی از شرکت‌ها نیاز به بازرسی‌های رسمی برای جرثقیل‌هایشان دارند. در این موارد بازرسی باید توسط مجموعه‌ای انجام شود که دارای حکم بازرسی باشند. بازرسی‌های رسمی توسط مراکزی نظیر اداره استاندارد انجام می‌شود. مجموعه مکاترونیک آریا امکان ارائه برگه ضمانت رسمی برای جرثقیل و آسانسور را دارا است.

انواع بازرسی جرثقیل

-بازرسی چشمی

-بازرسی با دستگاه

-بازرسی تابلو برق و سیم‌کشی

-بازرسی جوش‌های ریل و جرثقیل

-بازرسی سنسورها

-بازرسی اجزای مکانیکی

-بازرسی بلند کردن میزان بار

انجام بازرسی‌های مکرر در دوره بهره‌برداری از جرثقیل  به دلایل مختلفی انجام می‌شود که در زیر مهم‌ترین این دلایل را ذکر می‌کنیم.

-جلوگیری از بروز خسارات جانی

-جلوگیری از بروز خسارات مالی

-کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری

بهبود ایمنی و بهره وری

هر کارگر در سراسر جهان می خواهد در پایان هر شیفت کاری سالم به خانه بازگردد. مهم نیست که در چه صنعتی کار می کنید - از کارخانه های فولاد و کارخانه های مونتاژ خودرو گرفته تا کارخانه های کاغذ و تولید کنندگان - ایمنی در محل کار ضروری است. حوادث محل کار می تواند منجر به صدمات و تلفات ویرانگر شود. هزینه تعویض تجهیزات و از دست رفتن زمان تولید می تواند سرسام آور باشد. یک جرثقیل که به درستی نگهداری می شود در دست یک اپراتور آموزش دیده به ایجاد محیط کار ایمن تر و پربارتر کمک می کند. یک برنامه نگهداری پیشگیرانه برای به حداکثر رساندن ایمنی بسیار مهم است، با این حال چندین پیشرفت دیگر وجود دارد که باید در هنگام افزایش ایمنی در نظر گرفت. افزودن فناوری های ایمنی می تواند عملکرد جرثقیل را هم برای افراد و هم برای تجهیزات ایمن تر کند. و بازرسی ها و خدمات پیشرفته می تواند به کشف مسائل ایمنی کمک کند تا بتوان به سرعت به آنها رسیدگی کرد.

 در زیر چند نکته که برای ارتقاء ایمنی جرثقیل شما ضروری است را ذکر می کنیم.

- بازرسی جرثقیل برای عملیات ایمن ضروری است.

- یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه فعال به حفظ تجهیزات در وضعیت ایمن و کارآمد کمک می کند .

-تعویض قطعات قبل از خرابی به افزایش عمر یک قطعه کمک می کند .

-آموزش اپراتورها در استفاده ایمن و موثر از جرثقیل سرمایه گذاری در ایمنی کارکنان و محیط کار است.

 -مقاوم سازی یک راه نسبتا آسان و مقرون به صرفه برای افزودن ویژگی ها و فناوری های فعلی به جرثقیل سقفی فعلی شما است.

- نوسازی می تواند به شما کمک کند تا با مقررات ایمنی فعلی مطابقت داشته باشید و ممکن است خطر خرابی را کاهش دهد .

-خدمات پیشرفته می تواند با استفاده از جدیدترین فناوری و متخصصان آموزش دیده برای بررسی عمیق تر جرثقیل شما و اجزای آن، مسائل مهم را کشف کند.

 -مشاهده بی‌درنگ استفاده از تجهیزات و شرایط شما کمک زیادی به ایمن‌تر کردن عملیات شما می‌کند .

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های دروازه‌ای لاستیکی به جرثقیل‌هایی گفته می‌شود که چرخ‌های آن از نوع لاستیک و پلاستیکی است. درواقع راهبری این جرثقیل‌ها لاستیکی است. این جرثقیل‌ها نیاز به ریل کشی ندارند. حرکت این جرثقیل بر روی لاستیک و توسط ریموت کنترل انجام می‌شود. جرثقیل‌های دروازه‌ای لاستیکی معمولاً برای بلند کردن بارهای سبک در حدود یک یا دو تن استفاده می‌شود. این جرثقیل‌ها اغلب در محوطه‌های بیرون کارگاه‌ها استفاده می‌شوند. ارتفاع این جرثقیل‌ها نهایتاً تا 3 متر است. این جرثقیل‌ها قدرت مانور جابه‌جایی خوبی دارند؛ اما قدرت این جرثقیل‌ها نسبت به جرثقیل‌های ریلی کمتر است. این جرثقیل‌ها، جرثقیل‌های استانداردی نیستند و می‌توانند بسیار خطرناک باشند. ازاین‌رو در استفاده از این جرثقیل‌ها باید بسیار احتیاط کرد.

جرثقیل‌های لاستیکی دارای سه نوع کلی موبایل کرین ها، رافت رین کرین ها و تراک کرین ها می باشند. موبایل کرین ها دارای دو کابین هستند که راهبری توسط کابین پایین و اجزای جرثقیل توسط کابین بالا مدیریت می‌شود. در رافت رین کرین ها راهبری و اجزای جرثقیل (کلیه عملگرها) در یک کابین انجام می‌شود. در زیر تصاویر برخی از این جرثقیل‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

aryacranes

تولید جرثقیل دروازه‌ای لاستیکی توسط مجموعه جرثقیل مکاترونیک

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تابلو برق جرثقیل وظیفه انتقال برق به جرثقیل را بر عهده دارد. تابلوسازی مکاترونیک سازنده تابلوهای برق معمولی و plc جرثقیل است. انواع تابلوهای برق جرثقیل در اندازه‌های مختلف توسط این مجموعه باقیمت مناسب و گارانتی معتبر انجام می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قطعات جرثقیل‌ها بسیار سنگین است و قابل‌جابه‌جایی با نیروی انسانی نیست. ازاین‌رو در ساخت و نصب جرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای از جرثقیل‌های ماشینی استفاده می‌شود. با جرثقیل‌های ماشینی می‌توان تسلط کاملی بر قطعات و بار داشت و به‌راحتی این قطعات را جابه‌جا کرده و در محل موردنیاز قرار داد.

about installing crane

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها از مهم‌ترین تجهیزات در امر ساخت‌وساز و تولیدات سنگین است. شاید هیچ وسیله دیگری همانند جرثقیل‌ها اهمیت راهبردی در این امور نداشته باشد. جرثقیل‌ها قدرتمند و کارآمد بازوی قدرتمند هر واحد تولیدی است. هرچقدر تعداد جرثقیل‌ها در مجموعه‌های بزرگ بیشتر باشد، مجموعه‌ها قادر به فعالیت و تولید بیشتری هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در برخی شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی تجهیزات مورداستفاده باید گواهی استاندارد، گواهی سلامت و یا  معاینه فنی داشته باشند. در این مراکز درصورتی‌که گواهی سلامت جرثقیل وجود نداشته باشد، شرکت حق استفاده از جرثقیل را ندارد. جرثقیل‌ها نیز تجهیزاتی هستند که در برخی موارد نیاز به اخذ گواهی سلامت دارند. در ارائه گواهی سلامت جرثقیل کلیه موارد نظیر سیم‌کشی، روغن‌کاری، ترمزها و  نحوه کارکرد جرثقیل به‌صورت کامل چک و کنترل می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها اهمیت ویژه‌ای در مراکز صنعتی ایفا می‌کنند. جرثقیل‌ها چه سقفی، دروازه‌ای و ... درواقع قلب هر مجموعه صنعتی می‌باشند. درصورتی‌که در این مراکز جرثقیل از کار بیافتد کل مجموعه صنعتی فلج می‌شود. پس اهمیت داشتن یک جرثقیل سالم از اولویت‌های مجموعه‌های صنعتی بزرگ است. در اینجا باید متذکر شویم که جرثقیل‌های فرسوده به‌صورت مرتب دچار مشکل می‌شوند و هزینه‌های هنگفتی روی دست صاحبان کسب‌وکارها می‌گذارند. به دلیل فرسوده بودن کلی این جرثقیل‌ها، تعمیرات آن نه به‌صرفه و نه کارآمد است. در این موارد باید به دنبال راهکار اساسی یعنی فروش جرثقیل و خرید جرثقیل تازه کرد.

aryacrane.com14000324 11

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سرویس جرثقیل سقفی از مهم‌ترین خدمات درزمینهٔ جرثقیل است.به دلیل ارتفاع بالای جرثقیل‌های سقفی برای سرویس این جرثقیل‌ها از نربام ها و تجهیزات خاصی استفاده می‌شود.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات سرویس جرثقیل‌های سقفی را انجام می‌دهد.

 

aryacranenewproject14000206 2

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

یکی از مواردی که باید در کار با جرثقیل‌ها بسیار مراقب بود، برخورد جرثقیل با سیم‌های برق است. به دلیل ارتفاع بالای جرثقیل‌ها، باید دقت کرد جرثقیل در کنار سیم برق نباشند. مواردی نظیر پاره شدن سیم برق و افتادن بر روی جرثقیل و همچنین برخورد تعمیرکارها با سیم برق می‌تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد. جرثقیل‌ها باید از سیم برق و هر وسیله خطرناک به‌اندازه کافی و مطمئن دیگری دور باشند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نصب ترمز در جرثقیل‌های سقفی ازجمله اقداماتی هست که برای افزایش و ارتقاع امنیت جرثقیل انجام می‌شود. انتخاب ترمز جرثقیل بر اساس اندازه و تناژ جرثقیل انجام می‌گیرد. ترمزها در جرثقیل‌های بزرگ مورداستفاده بیشتری دارند. بسیاری از جرثقیل‌های قدیمی ترمز ندارند و ترمز در این جرثقیل‌ها باید اضافه گردد.

about installing crane

نصب ترمز در جرثقیل‌های بزرگ

ترمزهای جرثقیل‌های بزرگ در بیشتر موارد هیدرولیکی هستند. عملکرد ترمز به این صورت است که زمانی که از ترمز جرثقیل استفاده می‌شود، ترمز به‌صورت کاملاً محکم موتور جرثقیل را نگه می‌دارد و اجازه حرکت و تکان خوردن به موتور نمی‌دهد. زمانی که اپراتور برای حرکت موتور به آن برق می‌دهد، موتور شروع به پمپاژ روغن کرده و میله هیدرولیک را محکم نگه می‌دارد. همچنین در این حالت برق به مگنت‌ها نیز می‌رسد و مگنت‌ها شفت موتور را آزاد می‌کنند و درنهایت باعث حرکت موتور و درنهایت حرکت جرثقیل می‌شوند.

در لینک ترمز هیدرولیکی که توسط مکاترونیک  برای نیروگاه منجیل نصب‌شده است را مشاهده خواهید کرد.

 

aryacranenewproject14000206 8

ترمز هیدرولیکی جرثقیل

ترمز در جرثقیل‌های کوچک

یک مدل ترمز برای موتورهای کوچک مکنتی موجود است. این ترمز با برق dc کار می‌کند. درواقع برق شهر با بریج به dc تبدیل می‌شود و بعد به ترمز وصل می‌شود. درنهایت ترمز آزادشده و باعث حرکت موتور می‌شود. ترمزهای کوچک و بزرگ جدا از موارد استفاده که به‌اندازه جرثقیل مربوط می‌شود مکانیسم و عملکرد مشابهی دارند.

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات نصب ترمز جرثقیل را انجام می‌دهد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه مکاترونیک آریا خدمات نصب انواع جرثقیل در بندرها مختلف کشور را انجام می‌دهد. ما در بسیاری از بندرها کشور خدمات نصب و تعمیرات جرثقیل انجام داده‌ایم و از  پیشگامان ارائه خدمات به این مناطق هستیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌ها سازه‌های غول‌پیکری هستند. جرثقیل‌ها در کارخانه‌های تولید جرثقیل ساخته‌شده و به محل نصب انتقال می‌یابند. انتقال جرثقیل به محل نصب توسط کامیون،۱۸ چرخ و یا کامیون کمرشکن استفاده می‌شود. انتقال جرثقیل به محل ممکن است حتی روزها به طول انجامد. برای مثال جرثقیلی را در نظر بگیرید که در تهران ساخته‌شده و باید به بندرعباس انتقال داده شود. جدا از مسیر طولانی انتقال جرثقیل، در مبدأ و مقصد باید تجهیزات لازم برای سوار کردن و پیاده کردن جرثقیل بر روی کامیون‌ها وجود داشته باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کشور چین در تولید جرثقیل مانند تولید سایر محصولت موفق بوده است. در حال حاضر چین کارخانه‌های بسیار بزرگ و قدرتمند جرثقیل سازی دارد. واردکنندگان جرثقیل اخیراً اقدام به واردات گسترده جرثقیل و لوازم جانبی آن از کشور چین نموده‌اند. جرثقیل‌های چینی نسبت به جرثقیل‌هایی که در اروپا و آمریکا تولید می‌شوند قیمت پایین‌تری دارد. به دلیل وجود تحریم‌های مختلف در کشور، امکان خرید این جرثقیل‌ها توسط ایرانی‌ها نیز گزینه مناسبی‌تری نسبت به خرید از کشورهای اروپایی است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نقاشی جرثقیل به‌خودی‌خود یک حرفه است. ما با داشتن تیم نقاشی قوی و باتجربه این را درک می‌کنیم!

ما متخصص درزمینهٔ نقاشی تجهیزات انواع جرثقیل‌ها هستیم. به‌عنوان‌مثال، ما جرثقیل‌های سقفی، جرثقیل دروازه‌ای، جرثقیل‌های خزنده، جرثقیل‌های تاورکرین و همچنین انواع قطعات جرثقیل را رنگ می‌کنیم. ازآنجایی‌که ماشین اولیه و تجهیزات در شروع کار از یکدیگر جدا می‌شوند و تنها پس از فرآیند رنگ‌آمیزی دوباره به هم می‌رسند، ما قادر به تحویل ماشین‌آلات با استانداردهای باکیفیت هستیم. ساختمان محل ساخت ما به‌طور کامل برای نقاشی تجهیزات بزرگ و سنگین مانند جرثقیل سازگار است. به‌عنوان‌مثال ما یک سالن دکل 100 متری ویژه داریم که می‌توان کلیه قسمت‌های جرثقیل را در آن رنگ کرد.

ما رنگ‌آمیزی جرثقیل به‌طور متوسط ​​در دو 14 روز کاری انجام می‌دهیم. این مدت‌زمان نسبت به‌اندازه جرثقیل متغیر است.

رنگ‌کاری جرثقیل اهمیت ویژه‌ای دارد. معمولاً رنگ‌کاری جرثقیل یک بار در طول عمر جرثقیل انجام می‌شود. بااین‌حال ممکن است در طی پروسه‌های تعمیر و نگهداری ممکن است  قسمتی از جرثقیل یا کل آن رنگ‌کاری شود.اهمیت رنگ‌کاری صحیح و اصولی جرثقیل ازاین‌جهت قابل‌توجه است که شرایط کاری و محیط قرار گرفتن جرثقیل طوری هست که در معرض انواع مواد شیمایی و اسیدی و باد و باران و.. قرار دارند. این شرایط تواند در طول زمان آهن را فاسد نماید. ازاین‌رو رنگ‌کاری جرثقیل باید به روش خاصی انجام شود تا در شرایط ذکرشده مقاوم باشد

سازه‌های آهنی جرثقیل به‌صورت سند بلاست ماسه‌ای  رنگ‌کاری می‌شوند. در این روش اپراتور با یک دستگاه مخصوص ماسه را به محکم به آهن می‌کوبد. سپس به جرثقیل ضدزنگ ضد می‌شود و درنهایت جرثقیل رنگ‌کاری می‌شود. این روش رنگ‌کاری باعث طول عمر بالای ۴۰ سال جرثقیل می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گیربکس از قطعات اصلی و مهم انواع جرثقیل است. کار گیربکس جرثقیل این هست که نیروی دورانی موتور را کندتر کرده ولی در عوض قدرت موتور را خیلی بیشتر می‌کند. گیربکس‌ها غالباً از چرخ‌دنده ساخته می‌شوند و دارای طراحی‌های مختلف هستند. شرکت‌های تولیدکننده گیربکس طرح‌های بسیار متنوع و مختلفی از گیربکس را طراحی و تولید می‌کنند. در صورت نبود گیربکس موتور قادر به حرکت در آوردن جرثقیل نخواهد بود. هرچند انواع بسیار مختلف و متنوعی از گیربکس وجود دارد، ولی در کل همه آن‌ها یک کار را انجام می‌دهند و در اصل کار تفاوتی به یکدیگر ندارند.

جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات فروش و توزیع عمده انواع گیربکس‌های جرثقیل را انجام می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تابلو برق فرمان و دستور را از کیبورد و ریموت دریافت کرده و به موتور جرثقیل انتقال می‌دهد. همچنین تابلو با رساندن برق به موتور باعث حرکت موتور و جرثقیل می‌شود.

تابلو برق جرثقیل دارای قطعات زیر است.

فیوزهای محافظتی

رله‌های فرمان

کنداکتورهای فرمان و برق موتور

اینورترها

ترمینال‌ها

سیم

داکت

ریل

قاب تابلو

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان‌شده است لازم است که محوطه و اطراف جرثقیل کاملاً روشن باشد. درواقع اطراف جرثقیل از کلیه جهات باید دید کامل و کافی داشته باشد. بهترین گزینه برای ایجاد روشنایی در اطراف جرثقیل استفاده از پرژکتور است. همچنین می‌توان از لامپ‌های بزرگ برای ایجاد روشنایی در محوطه اطراف جرثقیل استفاده کرد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در روزهای اخیر شاهد قطعی پی‌درپی و روزانه برق بودیم. قطعی ناگهانی برق جدا از اینکه باعث تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها می‌شود، بر کارکرد تجهیزات برقی نیز تأثیرگذار است و ممکن است باعث سوختن برخی از قطعات برقی شود. در مورد جرثقیل، گرچه با قطعی برق جرثقیل از کار می‌افتد اما این قطعی برق‌ها تأثیری بر قطعات جرثقیل نخواهند گذاشت. دلیل این امر هم  وجود سیستم‌های قدرتمند پاور کنترل است. به دلیل وجود همین سیستم‌های قدرتمند، قطع و وصل شدن برق تأثیری بر قطعات و موتور جرثقیل نخواهد داشت.

استفاده از ژنراتور برای تأمین برق جرثقیل

در روزهای اخیر که آمار قطعی برق بالا رفته نیز بسیاری در مورد تأمین برق جرثقیل سؤالاتی مطرح می‌کنند. بسیاری از شرکت‌هایی که با جرثقیل کار می‌کنند برای استفاده از جرثقیل در مواقع قطعی برق تمهیداتی می‌اندیشند. برخی از مشتریان جرثقیل در مورد ups سؤالاتی مطرح می‌کنند به این صورت که آیا ups قادر به تأمین و ذخیره برق موردنیاز جرثقیل است یا خیر؟ باید عرض کنیم که ups به‌هیچ‌عنوان توان تأمین برق جرثقیل‌های متوسط و بزرگ را ندارد. زیرا این جرثقیل‌ها نیاز به برق با آمپر بالا دارند درحالی‌که ups توان تولید چنین برقی  را ندارد. برای تأمین برق جرثقیل می‌توان از دیزل ژنراتور استفاده کرد.

از ژنراتور در مواقع قطعی برق استفاده می‌شود. با استفاده از ژنراتور می‌توان برق موردنیاز جرثقیل را تولید کرد. در جرثقیل‌های بزرگ که با برق سه فاز کار می‌کنند نیاز هست که ژنراتور برق سه فاز تولید کند. برای جرثقیل‌های کوچک‌تر که برق تک فاز دارند نیز برق تک فاز تولید می‌شود. یکی از نمونه کارهای راه‌اندازی ژنراتور توسط مجموعه مکاترونیک آریا، راه‌اندازی ژنراتور در سد زاگرس (گیلان غرب) بوده است.

در برخی مکان‌ها که امکانات برق شهری وجود ندارد می‌توان از ژنراتور برای تأمین برق جرثقیل استفاده کرد. در این شرایط ژنراتور به‌تنهایی اقدام به تأمین برق موردنیاز می‌نماید. هرچند این راهکار ممکن است ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه نبوده و گران باشد. همچنین استفاده از ژنراتور به‌صورت درازمدت معایبی دارد که در زیر برخی از آن‌ها را نام می‌بریم.

-از ژنراتور نباید بیش از یک هفته به‌صورت مداوم استفاده کرد. در صورت استفاده بیش‌ازحد از ژنراتور امکان خرابی و آسیب دیدن آن وجود دارد.

-ژنراتور سروصدای زیادی تولید می‌کند

-استهلاک ژنراتورها بالاست

نکته: ژنراتورهایی  که برق جرثقیل را تولید می‌کنند باید بتوانند برق با آمپر بالا تولید کنند. زیرا برق با آمپر کم به موتور جرثقیل آسیب می‌زند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

عبارت plc عبارتی آشنا برای فعالین حوزه برق است.plc مخفف programable logic controller (کنترل منطقی برنامه پذیر) است.plc در تابلو برق‌های بزرگ جرثقیل کاربرد دارد. تابلوهای معمولی به‌صورت مدار فرمان کار می‌کنند. در تابلو برق‌های بزرگ که انتظارات از تابلو برق بالا می‌رود به دلیل افزایش هزینه، سیم‌کشی زیاد و سروصدا و درنهایت بزرگ شدن تابلو، به‌جای مدار فرمان از plc استفاده می‌شود. استفاده از plc در تابلوهای بزرگ کار را راحت‌تر می‌کند. در سیستم plc بسیاری از کارها به‌صورت نرم‌افزاری انجام می‌شود. تعمیر و عیب‌یابی تابلو برق‌های plc  بسیار ساده‌تر است.

در حال حاضر کلیه تابلو برق‌های بزرگ دنیا plc هستند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

چرخ جرثقیل دروازه‌ای چیست؟ در جرثقیل دروازه‌ای، چرخ نقش مهمی را ایفا می‌کند: تحمل وزن در حین حرکت در مسیر. این به‌نوبه خود به جرثقیل دروازه‌ای اجازه می‌دهد تا همان‌طور که باید عمل کند و بارها را بلند کرده و آن‌ها را از یکسر تیر به سر دیگر حمل کند. در تمام این موارد، چرخ‌های جرثقیل تحت‌فشار زیادی هستند و باید محکم و بادوام ساخته شوند. چرخ‌های جرثقیل دروازه‌ای معمولاً یک یا دو لبه هستند. چرخ‌های فلنج دار تک رینگ رایج هستند که عمدتاً در جرثقیل‌های دروازه‌ای زیر 5 تن استفاده می‌شوند. آن‌ها را روی جرثقیل‌های دروازه‌ای پل دوتایی نیز خواهید دید. یک لبه دوتایی عمدتاً در جرثقیل‌های دروازه‌ای سنگین‌تر، جرثقیل‌های دروازه‌ای پل دوتایی یافت می‌شود. چرخ‌های جرثقیل بدون فلنج نیز موجود است. در کل هنگام انتخاب چرخ‌ها و کیفیت مواد آن‌ها، گزینه‌های متنوعی در دسترس است.

این چرخ‌ها همچنین برای اموری نظیر ریخته‌گری مکانیزم‌های عملیات جرثقیل و ماشین‌های تخت برقی و بسیاری موارد دیگر بیش کافی هستند.

 چرخ های جرثقیل از چه چیزی ساخته‌شده‌اند؟ ازآنجایی‌که چرخ های جرثقیل تحت‌فشار زیادی قرار می‌گیرند، برای طول عمر باید از مواد مقاوم ساخته شوند. سختی فولادی که برای ساخت چرخ خود از آن استفاده می‌کنید گزینه مهمی است. این چرخ‌ها از مواد خام و آلیاژ ساخته‌شده‌اند. این‌ها همچنین ممکن است شامل فولاد کم یا متوسط ​​کربن باشد. با فولاد کربن متوسط، ما در دسترس بودن مواد بسیار گسترده‌تر و متعاقب آن کاهش هزینه را می‌یابیم. درنتیجه، این به‌راحتی پرمصرف‌ترین ماده اولیه در این زمینه است.

چرخ‌های جرثقیل در دو نوع دنده دارد و هالو می‌باشند. اندازه این چرخ‌ها بر اساس تناژ جرثقیل تعیین می‌شود. هرچقدر جرثقیل بزرگ‌تر باشد نیاز به چرخ‌های بزرگ‌تر و قوی‌تری دارد.

چرخ‌های هالو: چرخ‌های هالو دارای حفره و جای خار هستند. موتور شفت جرثقیل با خار داخل این چرخ‌ها قرار می‌گیرند. زمانی که موتور شروع به حرکت کند این چرخ‌ها را نیز به حرکت درمی‌آورد.

چرخ‌دنده دارد: چرخ‌های دنده‌دار همان‌طوری که از نام آن‌ها پیداست دارای دنده هستند. هم چرخ و هم شفت موتور با پیچ سفت می‌شوند. در این نوع چرخ، قطعات باید به‌صورت مرتب گریس کاری شوند تا آهن‌ها خورده نشوند. این چرخ‌ها مانند گیربکس ماشین هستند. هر وقت به موتور فرمان حرکت داده شود، با درگیر شدن دنده‌های شفت موتور با دنده‌های چرخ‌ها چرخ، چرخ شروع به حرکت می‌کند.

 

araycrane.com14000505 29

در تصویر بالا دو عدد چرخ جرثقیل را مشاهده می کنید.

چرخ های لاستیکی جرثقیل

عملکرد بالا، عمر طولانی و هزینه کم تنها برخی از الزامات موردنیاز کاربران نهایی از لاستیک‌ها و چرخ‌ها برای جرثقیل‌ها و تجهیزات حمل‌ونقل تخصصی است.

سازندگان تایر و چرخ باهم کار می‌کنند تا نیازهای طراحی و خواسته‌های کاربران نهایی جرثقیل‌ها و تجهیزات حمل‌ونقل تخصصی را برآورده سازند. این محصولات شرکت‌ها را قادر می‌سازند تا بارهای سنگین را در زمین‌های مختلف حمل کنند. آن‌ها باید ثبات، کشش و انعطاف‌پذیری در توزیع بار را ارائه دهند. یکی از موارد اضافه‌شده اخیر در بازار تایرهای جرثقیل، میتاس 445/95 R25 با طراحی آج CR-02 است که دامنه فعلی تایرهای جرثقیل CR-01 را گسترش می‌دهد.

همچنین در برخی از لاستیک‌ها امکان نصب لاستیک‌ها بر روی یک رینگ یک‌تکه وجود دارد که باعث کاهش وزن کلی جرثقیل متحرک می‌شود. این پیشرفت‌ها تأثیر مثبتی بر مصرف سوخت دارد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دهانه جرثقیل دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای یکی از فاکتورهای مهم در تعیین قیمت و اهمیت جرثقیل است. دهانه جرثقیل یا عرض جرثقیل، بسته به تناژ و نیاز مجموعه تعیین می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بازسازی جرثقیل به تعمیرات اساسی و کلی جرثقیل گفته می‌شود. در بازسازی جرثقیل قسمت‌های خراب و معیوب به‌صورت کامل تعمیر یا تعویض شده و امکانات و آپشن های جدیدی به جرثقیل اضافه می‌شود. بازسازی جرثقیل مستلزم صرف هزینه و شاید زمان زیادی است. امور بازسازی جرثقیل بایستی به شرکت‌ها و مجموعه‌هایی محول شود که به‌صورت صفرتا صدی با تعمیر و نگهداری جرثقیل آشنا باشند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

برخی قطعات مکانیکی جرثقیل همانند قطعات خودرو و ماشین در صورت خرابی به تراشکاری و جوشکاری نیاز دارند. درواقع تراشکاری یکی از پروسه‌های تعمیر این قطعات است. برای مثال قطعاتی مانند گیربکس و چرخ‌دنده‌های جرثقیل در صورت خرابی باید به تراشکاری فرستاده شوند. در صورت ساییده شدن و سوراخ شدن قطعات نیز با جوشکاری کردن امکان رفع مشکل وجود دارد.

جدا از خدمات تعمیرات در تولید برخی قطعات مکانیکی نیز از تراشکاری استفاده می‌شود. برای مثال در تولید درام از دستگاه‌های سنگین تراشکاری استفاده می‌شود. برای جوشکاری نیز جوشکاری co2 انجام می‌شود.

ما جهت تعمیر و نگهداری جرثقیل با بهترین و دقیق‌ترین مجموعه‌های تراشکاری قطعات جرثقیل همکاری داریم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

شاید تابه‌حال نام گیربکس خورشیدی را شنیده باشد. برخی از دوستان گمان می‌کنند منظور از گیربکس خورشیدی، گیربکسی است که با نور خورشید کار می‌کند. درحالی‌که این برداشت کاملاً اشتباه است. به این دلیل به این گیربکس‌ها گیربکس خورشیدی گفته می‌شود که شکل و شمایل آن شبیه خورشید است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل هیدرولیکی یا جرثقیل موبایل یکی از انواع جرثقیل هستند. در این جرثقیل‌ها به‌جای تأمین برق، از سیستم هیدرولیک استفاده می‌شود. استفاده از سیستم هیدرولیک به‌جای برق دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. نبود امکانات برق در محل، به‌صرفه بودن و... ازجمله این موارد است. البته سیستم هیدرولیک نسبت به برق هزینه بیشتری دارد و تعمیر و نگهداری آن نیز سخت‌تر است. در جرثقیل‌های موبایل (کامیونی) بهترین گزینه استفاده از سیستم هیدرولیکی است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تست جرثقیل از مهم‌ترین پروسه‌های جرثقیل است که توسط نصاب یا تعمیرکار انجام می‌شود. شخص تست کننده جرثقیل باید تجربه کافی و مهارت لازم را داشته باشد. معمولاً تست کارکرد صحیح جرثقیل بعد از نصب، بعد از تعمیر و نگهداری و همچنین در زمان‌های مشخصی انجام می‌شود. تست جرثقیل با بلند کردن باری با ظرفیت برابر یا بیش از ظرفیت اسمی جرثقیل انجام می‌شود. در تست جرثقیل موارد مختلف تست می‌شود که برخی از این موارد را در زیر ذکر می‌کنیم.

-سیم‌بکسل‌های جرثقیل: یکی از موارد مهم که باید تست شود بررسی سالم بودن سیم‌بکسل‌ها است.

-حرکت‌های طول و عرضی جرثقیل

-ترمزهای بالابر

راهنمای تست جرثقیل

جرثقیل‌های سقفی ، دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای جدید یا قدیمی نصب‌شده، باید آزمایش‌شده و دارای گواهینامه واجد شرایط باشند و قبل از شروع به کار، بازرسی پذیرش را دریافت کنند. بازرسی جرثقیل و تست جرثقیل برای راه‌اندازی جرثقیل و پذیرش جرثقیل ضروری و مهم است، این امر روشی ضروری برای بررسی کیفیت ساخت و نصب جرثقیل سقفی و تضمین ایمنی جرثقیل در حین کار است.

علاوه بر راه‌اندازی جرثقیل و بازرسی پذیرش، بازرسی جرثقیل سقفی منظم و آزمایش بارگیری هرسال موردنیاز است.

 قبل از راه‌اندازی، باید برق‌کار، نصب کننده، اپراتور جرثقیل و کارکنان فنی مربوطه را سازمان‌دهی کنیم تا جرثقیل سقفی را به‌طور جامع بررسی کنند. موارد بازرسی جرثقیل به شرح زیر است.

1-منبع تغذیه جرثقیل سقفی را قبل از بازرسی قطع کنید. با توجه به نقشه‌های جرثقیل و الزامات فنی، بررسی و اطمینان حاصل کنید: همه بست ها محکم باشند. همه تجهیزات و دستگاه‌های ایمنی به‌طور کامل نصب‌شده باشند . ساختار فلزی جرثقیل سقفی در شرایط خوب و بدون تغییر شکل باشد و سیم طناب روی قرقره و درام به‌درستی و با اطمینان ثابت‌شده باشد.

 2-بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام دستگاه‌های چرخان به‌درستی نصب شده باشند و قادر به چرخش صحیح و انعطاف‌پذیر باشند. چرخ را با دست بچرخانید و حرکت شفت خروجی و چرخش سازمان رانده را مشاهده کنید، مطمئن شوید که همه در چرخش پایدار، بدون بلوک یا گیرکردن هستند.

3-ترمز جرثقیل سقفی باید دقیق و قابل‌اعتماد باشد. دو ترمز باید با یکدیگر سازگار باشند که برای مکانیسم در حال اجرا جرثقیل سقفی نصب‌شده‌اند.

4- کلیه نقاط روان کار باید طبق ضوابط با روغن روان کاری موردنیاز روغن‌کاری شوند و میزان روغن روی کاهنده در محدوده تعیین‌شده باشد.

5-بازرسی تجهیزات الکتریکی مقاومت عایق سیستم مدار را با مگا اهم‌متر بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات الکتریکی با مفاد مطابقت دارند. تجهیزات الکتریکی باید به‌طورمعمول کار کنند، به‌ویژه به آهنربای الکتریکی، کلید محدود و کلید اضطراری توجه کنید.

-آماده‌سازی تست جرثقیل: قبل از راه‌اندازی، محل تست جرثقیل سقفی را تمیز کنید و مطمئن شوید که پرسنل نامربوط نمی‌توانند وارد شوند.

کارکنان تست باید شامل مدیر تجهیزات، مهندس، تکنسین و اپراتور باشند. پرسنل آزمون باید اهداف راه‌اندازی، الزامات و روش‌ها و تقسیم‌کار لازم را بدانند و اپراتور مجرب را برای عملیات آزمایشی انتخاب کنند.

تست در حال اجرا جرثقیل سقفی را می‌توان به سه مرحله زیر تقسیم کرد: آزمایش بدون بار، تست بار استاتیک و تست حرکت.

بالابر را بیش از 3 بار در امتداد ریل به جلو و عقب بکشید سوئیچ حد را تست کنید تا مطمئن شوید حساس و قابل‌اعتماد است. چرخ‌های رانده باید همیشه ریل را لمس کنند، فاصله بین چرخ مثبت و ریل نباید بیش از 1 میلی‌متر باشد.

تست حرکت جرثقیل: کاری کنید که جرثقیل سقفی بیش از 3 بار در امتداد ریل به جلو و عقب حرکت کند. مسافت هر بار حرکت حداقل 3 متر است. چرخ‌های جرثقیل سقفی نباید به ریل گیر کند.

تست قلاب بدون بار: قلاب خالی را بیش از 3 بار بالا و پایین ببرید. محدودکننده ترمز و بالابر را بررسی کنید. تمام مکانیسم‌های مسافرتی و بلند کردن باید ثابت، بدون لرزش و ضربه کار کنند.

برای مشاهده مطالب بیشتر در این زمینه به زبان انگلیسی، اینجا کلیک کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

وینچ مهم‌ترین قسمت جرثقیل است. درواقع وینچ تلفیق کالسکه و بالابر است. وینچ ها بسته به مقدار تناژی که بلند می‌کنند متفاوت هستند. در جرثقیل‌های کوچک تا تناژ 8 تن، به دلیل سبک بودن معمولاً کالسکه و بالابر به‌صورت آماده وجود دارد. در جرثقیل‌های بزرگ این دو قطعه باید سفارش داده و جداگانه ساخته شوند. تفاوت اصلی وینچ ها در نوع ساختار و سیستم گیربکسشان است. امروزه در بسیاری از موارد برای کارکرد روان‌تر وینچ از اینورتر استفاده می‌شود. در وینچ ها باید حد بالا و حد پایین را رعایت کرد. حد بالا و حد پایین به میزان پایین آمدن و بالا رفتن وینچ گفته می‌شود. حد بالا و حد پایین وینچ توسط سنسورهای مشخصی تعیین می‌گردند. درصورتی‌که حد بالا رعایت نشود باعث برخورد وینچ به قلاب می‌شود. این امر می‌تواند باعث بروز خسارت فراوانی به وینچ شود و وینچ را دفرمه کند.

عملکرد وینچ به چه صورت است؟

وینچ جرثقیل یک قرقره کابل بزرگ است که به یک واحد چرخ‌دنده متصل شده است که قادر به بلند کردن بارهای بسیار سنگین است. وینچ جرثقیل که در پایین بوم جرثقیل قرار می‌گیرد، دارای کابل سیم فولادی سنگین به‌اندازه‌ای است که می‌تواند طول بوم جرثقیل را طی کند و دوباره تا زمین کف زمین برسید و کابل اضافی به دور قرقره وینچ پیچیده شود. وینچ جرثقیل به‌طورمعمول دارای یک قلاب یا وسیله کوپلینگ بزرگ است که به انتهای کابل متصل است که به جرثقیل اجازه می‌دهد تا بارها را متصل و بلند کند. معمولاً جرثقیل دارای دو یا چند وینچ است

. جرثقیل از یک بوم بسیار بلند برای رسیدن به مکان‌های مرتفع و تحویل مصالح و لوازم ساختمانی استفاده می‌کند. بوم معمولاً یک سازه فولادی مشبک است که ممکن است از یک بازو برای گسترش فاصله دستگاه از بوم استفاده می‌کند. یک وینچ جرثقیل بزرگ شامل کنترل کابلی است که به بوم می‌رود و از آن عبور می‌کند. وینچ جرثقیل معمولاً توسط یک شفت پاور (PTO) تغذیه می‌شود که از موتور خارج می‌شود و همچنین از کلاچ و ترمز برای کنترل نزول کابل از قرقره وینچ استفاده می‌کند. درحالی‌که بوم جرثقیل ممکن است بسیار بلند باشد، به این معنی نیست که جرثقیل می‌تواند بار بسیار سنگینی را با بوم در موقعیت افقی بلند کند. طول بوم فقط برای این است که جرثقیل به ارتفاعات بالاتر برسد.

جرثقیل با استفاده از وینچ جرثقیل برای گسترش بازو یا بوم کوچک‌تر که در بالای بوم قرار دارد به مکان‌های بیرونی می‌رسد. هنگامی‌که وینچ جرثقیل مجهز به بازو باشد، ممکن است شامل سه قرقره کابل مجزا باشد که هر قرقره از یک محور محرک PTO مستقل برای کنترل آزادسازی و بازیابی کابل خود استفاده می‌کند.

araycrane.com14000505 3

 در تصویر بالا یک عدد جرثقیل سقفی کوچک را مشاهده می‌کنید. در سمت راست و در زیر پل جرثقیل، وینچ جرثقیل بارنگ آبی را مشاهده می‌کنید. جرثقیل سقفی در تصویر بالا از نوع سه زنجیری است. معروف‌ترین جرثقیل‌های سه زنجیری کیتو ژاپن و دماگ آلمان است.

 

araycrane.com14000505 6

araycrane.com14000505 7

تصاویر بالا دو نمونه از وینچ زنجیری آویز می باشد.

وینچ از موتورهای بالابر و عرضی، ترمز، گیربکس، درام و قلاب تشکیل‌شده است. وینچ ها انواع مختلفی دارند. وینچ دستی، وینچ برقی و وینچ برق شناخته‌شده‌ترین انواع وینچ ها هستند. معروف‌ترین وینچ های موجود در بازار ایران وینچ پودم بلغارستان و وینچ سامسونگ است. در زیر تصویر دو عدد وینچ را مشاهده می‌کنید.

 

 

araycrane.com14000505 28

araycrane.com14000505 27

درام جرثقیل

درام یکی از قطعات اصلی در وینچ یا بالابر است. درام به‌صورت دایره‌ای شکل هست و دارای شیارهایی است که سیم‌بکسل دورتادور درام و بر روی این شیارها پیچیده می‌شود. زمانی که موتور جرثقیل با نیروی برق به حرکت درمی‌آید از طریق سیستم گیربکس سرعت موتور کم می‌شود و به قدرت اضافه می‌شود و درنهایت به درام متصل می‌شود. در طول زمان ممکن است شیارهای جرثقیل از بین رفته با صاف شود. در این صورت با تراشکاری می‌توان مجدداً شیارها را ایجاد کرد. در غیر این صورت باید یک درام نو و جدیدی خریداری شود.

در زیر تصویر یک عدد درام سیم‌بکسل را مشاهده می‌کنید.

 

araycrane.com14000505 2

تعمیر وینچ جرثقیل

مجموعه مکاترونیک آریا خدمات تعمیر تخصصی وینچ های جرثقیل را انجام می دهد.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

برخی جرثقیل‌ها به حدی ازکارافتاده هستند که قابل تعمیر نمی‌باشند. این جرثقیل‌ها هیچ کاربردی جز فروش به‌عنوان ضایعات ندارند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا ضایعات جرثقیل را باقیمت بسیار مناسب خریداری می‌نماید.

برای فروش ضایعات جرثقیل با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های کارگاهی به جرثقیل‌های کوچک و سبک اطلاق می‌شود. بسیاری از کارگاه‌ها برای رفع نیاز خود اقدام به استفاده از جرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای، نیم دروازه‌ای و بازویی می‌کنند.جرثقیل‌های کارگاهی نقش مهمی در یک کارگاه دارند. این جرثقیل‌ها فرآیندهای اصلی را در کارگاه‌های مختلف جهت انبار کردن قطعات، بارگیری و تخلیه مواد و مدیریت ایستگاه کاری انجام می‌دهند.

جرثقیل‌های کارگاهی برای بلند کردن و نگهداری انواع بار در کارگاه‌ها موردنیاز است. در تعمیرگاه‌های خودرو یا در حین مونتاژ صنعتی، اغلب بارهای سنگین تا 3 تن باید جابه‌جا شوند. جرثقیل‌های کوچک متحرک این مزیت را دارند که می‌توان از آن‌ها در فضاهای بسته استفاده کرد و آن‌ها را به کمکی محبوب در بلند کردن روزانه تبدیل می‌کند. در کارگاه‌ها چه برای بارگیری پالت ساده و چه زمانی که موتور باید از بدنه خارج شود و چه برای جابه‌جایی هر قطعاتی، جرثقیل‌ها حرف اول و آخر را می‌زنند. جرثقیل کارگاهی با کارایی آسان را می‌توان در بسیاری از مناطق مورداستفاده قرارداد.

جرثقیل‌های کارگاهی به دو صورت دستی و الکترونیکی استفاده می‌شوند. جرثقیل‌های الکترونیکی بلند کردن بار سنگین را آسان‌تر می‌کنند.

جرثقیل بازویی از پراستفاده‌ترین جرثقیل‌های در کارگاه‌ها است. جرثقیل‌های بازویی تقریباً برای هر نوع ایستگاه کاری مناسب هستند، این جرثقیل‌ها از جرثقیل‌های سقفی در خطوط تولید، مناطق ذخیره‌سازی و جایگاه‌های بارگیری پشتیبانی می‌کنند.

ما انواع جرثقیل‌های کارگاهی را تولید می‌کنیم. جرثقیل‌های کارگاهی ما ابزارهای انعطاف‌پذیر و چندمنظوره هستند که به‌طور خاص برای محیط کارگاهی کوچک و متوسط طراحی‌شده‌اند.جرثقیل مکاترونیک آریا انواع جرثقیل‌های کارگاهی از 1 تا 3 تن را تولید می‌شود.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کپیر یکی از دستگاه‌های جانبی پیچیده و تخصصی جرثقیل است. این دستگاه کاربرد خاص و جالبی دارد. تصور کنید به هر دلیلی ریموت جرثقیل به مشکل برخورد کندیا بخواهید یک ریموت زاپاس برای روز مبادا داشته باشید؛ و یا تصور کنید گیرنده ریموت خراب و غیرقابل استفاده شود. در این شرایط باید قطعه موردنظر تعویض شود.

زمانی که شما ریموت یا گیرنده را تعویض می‌کنید؛ ریموت یا گیرنده فعلی باید با ریموت یا گیرنده قبلی با هم ست شود. انجام این کار توسط کپیر امکان‌پذیر است. ریموت و فرستنده هرکدام دارای برنامه و نرم افزا می‌باشند. باید بدانید که این‌طور نیست که این دو دستگاه به‌راحتی باهم ست بشوند.

در زیر تصویر یک عدد کپیر را مشاهده می‌کنید. از این دستگاه برای ست کردن ریموت و گیرنده استفاده می‌شود.

 

copier

اما شاید بپرسید که چرا جرثقیل به این صورت کار می‌کند و چرا این قابلیت در جرثقیل نیست که این دو دستگاه به‌راحتی و بدون کپیر باهم ست شوند. یکی از دلایل این موضوع موارد امنیتی است. زیرا اگر این دو به‌راحتی باهم مچ و ست می‌شدند ممکن بود کسی شیطنت کند و با تهیه ریموت، از بیرون از مجموعه بخواهد جرثقیل را کنترل کند.

داخل این فرستنده‌ها و گیرنده‌ها کریستال وجود دارد. این کریستال‌ها فرکانس‌ها را یکی می‌کنند. کریستال فرستنده و گیرنده باید یکی باشد. برای مثال اگر کریستال فرستنده مثلاً 32 است کریستال گیرنده نیز باید 32 باشد. در غیر این صورت باز سیستم کار نمی‌کند و تداخل فرکانس ایجاد می‌شود.

 

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بسیاری از خریداران جرثقیل درخواست ارائه فاکتور رسمی فروش دارند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا امکان ارائه فاکتور رسمی فروش برای جرثقیل‌ها و قطعات فروخته‌شده را دارا است. در صورت ارائه فاکتور فروش ۹ درصد به هزینه قطعه یا جرثقیل فروخته‌شده افزوده می‌شود. 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا دارای تعدادی جرثقیل دروازه‌ای و سقفی آماده است. این جرثقیل‌های در تناژهای ۱۰،۵ و ۲۰ تن می‌باشند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کلید کنترل جرثقیل برای کنترل جرثقیل استفاده می‌شود. این کلید با یک سیم به جرثقیل وصل هست و معمولاً از آن آویزان است. اگر جرثقیلی کلید کنترل و کیبورد، هر دو را داشته باشد؛ بهتر است کلید کنترل را جمع می‌کنند و به‌عنوان زاپاس نگه‌دارند و از کیبورد استفاده کنند. جرثقیل‌داران دقت داشته باشند که اتصال هم‌زمان کلید کنترل و کیبورد به جرثقیل می‌تواند خطرناک باشد. استفاده هم‌زمان از این دو می‌تواند امکان اشتباه اپراتور را افزایش داده و خطرآفرین باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های دماگ از جمله محبوب ترین و پرفروش ترین جرثقیل‌های موجود در ایران هستند. شرکت دماگ که تولید کننده این جرثقیل‌ها، یکی از معتبرترین شرکت های تولید کننده جرثقیل می‌باشد. این جرثقیل‌ها را می‌توان در کارگاه‌ها و شرکت های مختلف ایرانی یافت. جرثقیل‌های دماگ به طول عمر بالای و کیفیت عالی دارند.

جرثقیل مکاترونیک آریا نیز در زمینه خدمات سرویس، تعمیر و نصب جرثقیل‌های دماگ فعالیت دارد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

افزایش قیمت کالاها و ماشین آلات بسیاری از مشتریان را مجبور کرده است که به سراغ دستگاه‌ها و تجهیزات دست‌دوم بروند. در میان استفاده‌کنندگان از جرثقیل این مورد بیش از سایر کسب‌وکارها به چشم می‌خورد. جرثقیل‌های بزرگ و صنعتی  به دلیل قیمت بسیار بالا و مشکلات واردات، کمیاب و گران شده اند. بسیاری از مشتریان ناچار هستند به سراغ خرید جرثقیل‌های دست‌دوم بروند. در زیر به توضیح برخی از جرثقیل‌های دست‌دوم که آمار خریدوفروش زیادی در بازار دارند می‌پردازیم.

جرثقیل تاورکرین دست‌دوم

جرثقیل‌های تاورکرین در ساخت‌وساز برج ها و آپارتمان‌های استفاده می‌شود. به دلیل کم شدن ساخت‌وساز در سال های اخیر خریدوفروش این جرثقیل‌ها کاهش داشته است. با این حال این جرثقیل‌ها روز به روز ران تر می‌شوند. در حال حاضر جرثقیل‌های تاور کرین با هراندازه‌ای را می‌توان به صورت دست‌دوم خریداری و استفاده کرد.

جرثقیل سقفی دست‌دوم

جرثقیل‌های سقفی ازجمله پرمصرف ترین جرثقیل‌ها هستند. در سال های اخیر آمار خریدوفروش این جرثقیل‌ها افزایش فراوان داشته است. تعطیلی برخی کسب‌وکارها و فروش این جرثقیل‌ها توسط کارفرمایان قبلی و گران بودن جرثقیل‌های نو برای خریداران، بازار عرضه و تقاضای جرثقیل‌های سقفی دست‌دوم را داغ‌کرده است. قیمت جرثقیل‌های سقفی دست‌دوم براساس مدت زمان کارکرد، اندازه و لوازم و تناژ جرثقیل محاسبه می‌شود.

جرثقیل دروازه‌ای دست‌دوم

جرثقیل‌های دروازه‌ای شامل دروازه‌ها و جرثقیل می‌باشد. خریدوفروش جرثقیل‌های دروازه‌ای دست‌دوم کمتر از جرثقیل‌های سقفی و تاور کرین است.

قطعات دست‌دوم جرثقیل:

خریدوفروش قطعات دست‌دوم جرثقیل از جمله گیربکس، موتور قلاب، کالسکه و... بسیار دیده می شود. قطعات دست‌دوم سالم و در حد نو می‌توانند گزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای برای خرید باشند. اما باید همواره دقت داشت که امنیت را فدای قیمت ارزان قطعات نکنیم. در صورت خرید قطعه معیوب و مشکل‌دار، این مورد می‌تواند خسارات مالی و جانی در پی داشته باشد.

خریدوفروش جرثقیل به دلیل قیمت بسیار بالای آن نیازمند دانش تخصصی در مورد جرثقیل است. خریداران باید به صورت همه جانبه کلیه موارد را در نظر بگیرند تا بتوانند خریدی ایده آل و مناسب داشته باشند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خریدوفروش انواع جرثقیل‌های سقفی، دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای را انجام  می‌دهد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

اپراتور جرثقیل دروازه‌ای، نیم دروازه‌ای و سقفی به افرادی گفته می‌شود که در حوزه این جرثقیل‌ها فعالیت دارند. محل کار اپراتورها در کارگاه‌ها و کارخانه‌های می‌باشد و شغل آن‌ها حمل‌ونقل بار توسط این جرثقیل‌ها هست.

کار یک اپراتور جرثقیل کار سخت و درعین‌حال پرباری است. از این رو نیاز به تمرین و آموزش حرفه‌ای قابل‌توجهی دارد. اپراتورهای جرثقیل سقفی مسئول کلیه عملیات جرثقیل حین کار کردن هستند. اپراتورها با تجهیزات کنترل از راه دور و یا تجهیزات قدیمی دستی امور حمل‌ونقل و جابه‌جایی جرثقیل را انجام می‌دهند. اپراتورهای جرثقیل ملزم به پوشیدن وسایل ایمنی مختلف مانند لباس محافظ، کلاه سخت، کفش مخصوص و غیره هستند. همچنین اپراتورها ملزم به رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های کار با جرثقیل هستند.

اپراتورهای جرثقیل باید توانایی‌های از قبیل کار کردن با قلاب، مگنت، لوله گیر، ورق گیر داشته باشند. اپراتورها باید به صورت کامل مسلط به روشن و خاموش کردن جرثقیل، حمل‌ونقل بار با جرثقیل به صورت ایمن، تشخیص کارکرد صحیح جرثقیل باشند. اپراتورها گزارشات خود را به صورت چک لیست روزانه ارائه می‌دهند. در زیر توانایی‌های یک اپراتور جرثقیل را به صورت کامل ذکر می‌کنیم.

توانایی کار با قلاب

توانایی بستن سیم بکسل

کار با مکانیزم های پله دروازه‌ای

توانایی سرویس کردن قسمت‌های خاص از جرثقیل

سواد کافی برای ارائه گزارش و چک لیست ها ماهانه (حداقل دیپلم) سالم بودن اپراتور از لحاظ بدنی

شنوایی و بینایی خوب

سلامت کامل از لحاظ عقلی و روانی

بدن کاملا سالم

نکته: جرثقیل‌ها هرچقدر هم بزرگ باشند کنترل جرثقیل در یک زمان باید توسط یک اپراتور انجام شود. در واقع در هر لحظه تنها یک نفر مسئول کنترل و کار با جرثقیل می‌باشد. در برخی موارد در جرثقیل‌های بزرگ، افرادی به عنوان کمک اپراتور جرثقیل، در کنار اپراتور اصلی کار می کنند. وظیفه این افراد شبیه کمک رانند هست.

همچنین در برخی کشورها اپراتورهای جرثقیل ملزم به دریافت گواهی‌نامه اپراتوری جرثقیل هستند. برای مثال در برخی شرکت‌ها اپراتورها برای دریافت گواهی‌نامه ملزم به رعایت موارد زیر هستند.

 • حداقل 18 سال سن داشته باشید.
 • آزمایش عدم اعتیاد
 • . قبولی در آزمون کتبی قبولی و آزمون عملی
 • رعایت منشور اخلاقی

 

وظایف و مسئولیت‌های اپراتور جرثقیل

√جرثقیل‌ها و بالابرها را به کار بگیرید

√بارها را به محل‌های ساخت‌وساز منتقل کنید و به‌صورت ایمن تخلیه کند

√بارها را به جرثقیل‌ها ببندید

√تجهیزات و ماشین‌آلات را بازرسی کنید

√گزارش نگهداری و فعالیت را نگه‌دارید و به‌روز کنید

√انجام تعمیرات اساسی ماشین‌آلات. ماشین‌آلات را بر اساس دستورالعمل‌های پیچیده راه‌اندازی کنید.

ساعت کاری اپراتور جرثقیل

ساعت کاری اپراتورهای جرثقیل در ایران مانند سایر مشاغل 44 ساعت در هفته است. بااین‌حال مانند سایر مشاغل مواردی وجود دارد که اپراتورها ملزم به‌اضافه کاری باشند.

چند توصیه مهم به اپراتورهای جرثقیل

اساسی‌ترین توصیه‌ای که برای اپراتورهای جرثقیل جدید می‌توان انجام داد این هست که تا زمانی که آموزش مناسبی ندیده‌اند، از جرثقیل استفاده نکنند.

مطالعات نشان می‌دهد که در صورت رعایت اصول عملکرد صحیح و ایمنی مناسب می‌توان از 70 درصد از تصادفات جرثقیل جلوگیری کرد. این مطالعه همچنین نشان داد که 58 درصد از جراحات و مرگ‌های ناشی از تصادفات جرثقیل مربوط به اپراتورهای جرثقیل بوده است.

 قبل از شروع هر کاری با جرثقیل‌ها، اپراتورهای جدید باید یک کلاس یک‌روزه را در مورد عملیات جرثقیل بگذرانند. پس‌ازاین، آن‌ها باید در مورد تجهیزات خاصی که کار می‌کنند آموزش ببینند. پس‌ازآن، آن‌ها همچنین باید از نزدیک در محل کار برای چند هفته آینده نظارت شوند.

 در زیر سایر توصیه‌های ضروری ایمنی جرثقیل را ذکر می‌کنیم:

- قبل از هر نوبت، یک بازرسی پیش از عملیات جرثقیل خود را انجام دهید. این بازرسی یک الزام قانونی در چندین کشور است. بازرسی روزانه به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت و به‌راحتی یافته‌ها را هنگام انجام بازرسی روزانه ثبت کنید.

- چرخ‌دنده را بازرسی کنید. تقریباً 27 درصد از تصادفات جرثقیل در مطالعه ذکرشده در بالا مربوط به افت بار بود که 59 درصد آن به مشکل دکلینگ نسبت داده شد.

 -سوئیچ حد بالایی را در شروع هر شیفت بررسی کنید. هنگامی‌که به‌درستی کار می‌کند، این سوئیچ بلوک بار را قبل از انباشته شدن و آسیب رساندن به بالابر متوقف می‌کند و باعث افت بار می‌شود.

- محل کلید قطع برق باند را بدانید. این مهم است زیرا اگر جرثقیل پس‌ازاینکه اپراتور دکمه رادیو کنترل را رها کرد، به پایین باند ادامه دهد، اپراتور می‌تواند به‌سرعت به سمت سوئیچ برود تا برق را قطع کند و از فرار جرثقیل جلوگیری کند.

- هرگز در پیروی از مراحل عملیاتی و ایمنی جرثقیل راضی یا سست نشوید. تقریباً دوسوم از تصادفات جرثقیل، 74 درصد، در طول عملیات معمول رخ می‌دهد.

- مهم‌ترین توصیه این است که هرگز زیر بار نمانید. بر اساس این مطالعه، تقریباً 34 درصد تلفات تصادف جرثقیل و نزدیک به 37 صدمات تصادف جرثقیل ناشی از نوسان بار، افت بار یا بار ناپایدار بوده است. احتمال سقوط یک‌بار ممکن است یک در 100000 یا یک در 1 میلیون باشد، اما این شانس بسیار زیادی است.

رضایت شغلی

محیط کار با جرثقیل‌ها محیط پرسروصدا و پراسترسی است. این ممکن است برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد. بسیاری از کارآموزان اپراتوری جرثقیل با قرار گرفتن در محیط کاری و چند روز کار کردن از ادامه کار منصرف می‌شوند. همچنین وقتی صحبت از شادی به میان می‌آید، اپراتورهای جرثقیل پایین‌تر از حد متوسط هستند. همان‌طور که مشخص است، اپراتورهای جرثقیل به شادی شغلی خود 3.1 از 5 ستاره می‌دهند که آن‌ها را در 39٪ پایین مشاغل قرار می‌دهد.

بااین‌حال اپراتوری جرثقیل هیجان و کلاس کاری خود را دارد و برای بسیاری از اپراتورها این شغل کار جذاب و مهمی است.

 خطرات کار اپراتوری جرثقیل؟

 اپراتورهای جرثقیل ممکن است از ارتفاع سقوط کنند، دچار شوک الکتریکی شوند و در اثر ضربه‌های ناشی از سقوط اجسام یا عناصر متحرک جرثقیل آسیب ببینند. کار در هوای سخت یا نور شدید خورشید ممکن است باعث مشکلات سلامتی شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل های سقفی دستی از جمله جرثقیل‌های سقفی کوچک هستند. این جرثقیل‌ها در کارگاه‌ها و مغازه‌های کوچک استفاده می‌شوند. این جرثقیل‌ها با قابلیت جابه جایی 200 کیلوگرم تا 3 تن در بازار موجود می‌باشند. پارامترهای مهم در این جرثقیل‌ها ارتفاع لیفتینگ، میزان بار قابل جابه جایی (تناژ) و نیروی کششی می باشد. این جرثقیل هاب صورت دستی کار می کنند به صورتی که اپراتور قلاب را در محل مناسب بار قرار می‌دهد سپس با کشیدن زنجیر بار را بلند می کند. قیمت این جرثقیل‌ها از حدود 1 میلیون تا 5 میلیون تومان می باشد.

جرثقیل‌های سقفی کوچک برقی نیز وجودد دارند که با برق‌کار می‌کنند. قیمت این جرثقیل‌ها نسبت به جرثقیل‌های دستی بیشتر است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در جرثقیل های دروازه ای و سقفی برای حرکت جرثقیل نیاز به ریل کشی و نصب ریل می باشد. ریل جرثقیل دروازه ای در بر روی کف زمین و ریل کشی جرثقیل های سقفی در زیر سقفی و در امتداد مسیر طولی کشیده می شود. نصب ریل جرثقیل از اولین موارد در نصب جرثقیل است و همچنین از مهمترین بخش ها در نصب جرثقیل است. نصب اصولی ریل و ریل کشی صحیح به همراه استفاده از مواد اولیه با کیفیت از جمله موارد مهم در انجام یک ریل کشی صحیح و اصولی است.

انواع خطوط ریلی ازجمله ریل سبک، ریل سنگین و ریل جرثقیل وجود دارد. همان‌طور که از نام آن پیداست، ریل جرثقیل در راه‌آهن جرثقیل استفاده می‌شود. ریل جرثقیل متریال، ابعاد، استاندارد و اندازه‌های خاص خود را دارد. مسیرهای ریلی استاندارد مختلفی مانند AREMA، GB، BS، DIN، UIC و سایر خطوط ریلی وجود دارد. این استانداردها برای ریل بخش ویژه برای گاری جرثقیل یا ماشین جرثقیل اعمال می‌شود.

ساخت ریل جرثقیل

ریل جرثقیل از جنس فولاد ساخته می‌شود. هیچ ترک، چین، شکستگی یا ناخالصی روی سطح ریل نباید وجود داشته باشد. هیچ‌گونه ترک، لایه و حفره انقباضی در سطح انتهایی ریل نباید وجود داشته باشد. سطح انتهایی ریل باید به‌صورت عمودی بریده شود و انحراف وجه انتهایی آن در هر جهت نباید کمتر از 5 میلی‌متر باشد. از تراشه هوا برای تمیز کردن عیب‌های سطح در طول استفاده کنید.

برای مشاهده مطالب بیشتر به زبان انگلیسی، اینجا کلیک کنید.

جرثقیل های راه آهن

جرثقیل راه‌آهن نوعی جرثقیل است که در راه‌آهن برای یکی از سه هدف اصلی استفاده می‌شود: حمل‌ونقل بار در محوطه‌های کالا، تعمیر و نگهداری دائمی  و کار بازیابی حادثه. اگرچه طراحی بر اساس نوع کار متفاوت است، پیکربندی اولیه در همه موارد مشابه است.

railroadcrane

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قیمت جرثقیل دروازه‌ای به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین عامل در قیمت‌گذاری جرثقیل اندازه و تناژ جرثقیل است. اندازه جرثقیل کلیه قطعات جرثقیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چقدر جرثقیل بزرگ‌تر باشد باید موتور بزرگ‌تر و سیم بکسل قوی‌تری داشته باشد. همچنین سایر قطعات نیز باید قوی‌تر باشند. مورد دیگری که بر قیمت جرثقیل تأثیرگذار است نوع قطعات و تجهیزات است. برای مثال می‌توان بدنه جرثقیل را از نوع فلزی و یا فولادی انتخاب کرد که هر کدام قیمت مشخصی دارند. مورد دیگری که بر قیمت جرثقیل تأثیرگذار است لوازم موردنیاز و استفاده‌شده در جرثقیل است. در جرثقیل می‌توان لوازم و ابزار بسیاری جهت ارتقاء امنیت و.. نصب کرد.

cranes

مجموعه جرثقیل مکاترونیک فروشنده جرثقیل دروازه‌ای می‌باشد. ما با تولید و فروش انواع جرثقیل‌های دروازه‌ای در اندازه‌های 2 تن تا 300 تن یکی از بزرگ‌ترین و مهم ترین فروشندگان جرثقیل در کشور هستیم. بهترین و مناسب ترین قیمت‌های جرثقیل را از ما بخواهید. ما در کنار فروش جرثقیل فروش قطعات و لوازم جرثقیل را نیز انجام می‌دهیم. در این مجموعه فروش قطعاتی همچون موتور، ریل، تیر حمال، کالسکه،ریموت کنترل و سایر قطعات جرثقیل انجام می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سقوط جرثقیل از  جمله اتفاقاتی هست که هرازگاهی خبر آن به گوش می‌رسد. یکی از بحث‌برانگیزترین این موارد سقوط جرثقیل در شهر  مکه بود که باعث کشته و مجروح شدن چندین زائر از جمله یک زائر ایرانی شد. جرثقیل‌ها به دلیل وزن بسیار زیاد و ارتفاع بالایی که دارند در صورت سقوط می‌توانند بسیار خطرناک و مرگبار باشند و خسارات زیادی را به بار بیاورند.

بیشترین موارد سقوط جرثقیل مربوط به جرثقیل های تاور می باشد. جرثقیل‌های تاور در ساختمان‌سازی و برج‌سازی استفاده می‌شوند. ارتفاع این جرثقیل‌ها بسیار بلند است و به دلیل ساختاری که دارد در صورت بروز شرایط خاص امکان سقوط این جرثقیل‌ها وجود دارد.

یکی از مواردی که می‌تواند به چپ شدن و سقوط جرثقیل‌های تاور بیانجمد وزن بسیار زیاد بار هست. در صورتی که بار جرثقیلی باری بیشتر از حد توان آن بلند شود ممکن است مشکلاتی بسیاری پیش آید که یکی از این موارد واژگون شدن جرثقیل است.

در جرثقیل‌هایی که از پایه های متحرک استفاده می‌کنند زمینی و محلی  که پایه ها روی آن قرار می‌گیرند باید توانایی تحمل وزن و قدرت وارده را داشته  باشد. در صورتی که پایه های تحمل این وزن را نداشته باشند ممکن است پایه ها در زمین فروروند همین باعث واژگون شدن جرثقیل می‌شود. در جرثقیل‌های دروازه‌ای نیز باید دروازه‌ها یا پایه ها به صورت کاملا اصولی در زمین نصب شود.

امکان سقوط جرثقیل‌های دروازه‌ای، نیم دروازه‌ای و سقفی

امکان سقوط جرثقیل های سقفی ،جرثقیل نیم دروازه ای وجرثقیل دروزاه ای به دلیل ساختار آن تقریبا غیر ممکن است.ساختار این جرثقیل‌ها به صورت 8 فارسی هست به‌طوری‌که پایه ها و دروازه‌های بسیار قدرتمندی در زیر این جرثقیل‌ها وجود دارد که امکان سقوط آن را به صفر می‌رساند.خطراتی که جرثقیل‌های سقفی ،دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای را ممکن است تحدید کند غالبا مواردی همچون پاره شدن سیم بکسل ،شکستن جوش یا شکستن ریل ها می‌باشد.شکستن جوش یا ریل ممکن در موارد بسیار نادری ممکن است به سقوط این جرثقیل‌ها منجر شود.

سرویس به موقع و رفع مشکلات جرثقیل در کمترین زمان ممکن می‌تواند امکان وقوع مشکلات برای جرثقیل را به حداقل برساند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قطعات مختلف جرثقیل به دلیل عوامل مختلف ممکن است دچار خوردگی شوند. انجام راهکارهایی برای حفظ و نگهداری جرثقیل و به حداقل رساندن ایجاد خوردگی و مشکل در طول زمان، امری مهم و ضروری است. روش های مختلفی را می‌توان جهت حفظ و نگهداری جرثقیل در مقابل خوردگی انجام داد تا جرثقیل‌ها در طول زمان کمترین خوردگی و آسیب را متحمل شوند. در زیر چند عامل مهم و موثر در حفظ  جرثقیل در مقابل خوردگی ذکر می‌کنیم.

-رنگ‌کاری جرثقیل: رنگ‌کاری جرثقیل و انتخاب رنگ مناسب در حفظ جرثقیل در مقابل خوردگی تأثیرگذار است.

-روغن کاری :روغن‌کاری مداوم قطعات با اصطکاک بالا باعث می‌شود قطعات جرثقیل بدون مشکل کار کنند.

مشاوره کلیه امور مربوط به جرثقیل

ما با شرکت های بزرگ و معتبری نظیر شرکت سایپا، شرکت نفت و بسیاری از ارگان ها و شرکتهای معتبر دولتی و خصوصی طرف قرارداد و همکاری هستیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جدا از اندازه و ظرفیت جرثقیل موردنیاز، عوامل مختلفی وجود هستند که بر نحوه انتخاب قطعات جرثقیل تأثیرگذار می‌باشند. عوامل آب و هوایی یکی از این عوامل می‌باشد. برای مثال شرایط آب و هوایی در مناطق سردسیر روسیه با شرایط آب و هوایی کشورهای حوزه خلیج فارس بسیار متفاوت است. ازاین‌رو جرثقیل‌های مورد استفاده در این مناطق نیز قطعا متفاوت خواهند بود. در زیر برخی از علل و عوامل مهم در نحوه  انتخاب قطعات مهم جرثقیل را ذکر می‌کنیم.

crane photo1400 01 21 2

میزان ارتفاع از سطح دریا: هر چه جرثقیل مورد استفاده در سطح بالاتری از دریا باشد به دلیل رقیق شدن هوا موتورهای جرثقیل سریعتر داغ می‌شوند. در این شرایط باید از موتورها با توان کمتری استفاده شود و یا از فن‌های خارجی برای خنک کردن موتور جرثقیل استفاده شود.

دمای محیط: دمای محیط تاثیر مستقیم بر دمای جرثقیل دارد و بالطبع دمای غیر طبیعی برای جرثقیل باعث کاهش کارایی آن می‌شود. برای مثال جرثقیل‌هایی که در صنایع ذوب‌آهن استفاده می‌شوند به دلیل اینکه در معرض گرمای بسیاری زیادی قرار دارند باید خصوصیات ويژه ای داشته باشند و در برابر گرما مقاوم باشند.

سرعت باد: سرعت باد معمولا بر جرثقیل‌های بیرونی نظیر جرثقیل‌های دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای تأثیرگذار است. سرعت‌بالای باد باعث کندی کارکرد جرثقیل می‌شود و می‌تواند حتی خطرساز نیز باشد.

عوامل خوردگی و رطوبت: خوردگی از عواملی هست که می‌تواند باعث کاهش عمر جرثقیل شود. جرثقیل‌های ساخته‌شده از فولاد در مقابل خوردگی بسیار مقاوم هستند.

وجود مواد قابل اشتعال: مواد قابل اشتعال می‌تواند منجر به ایجاد آتش‌سوزی در محیط جرثقیل شود.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت فني و بهداشت‌کار مقررات عمومی برای استفاده و کار کردن با جرثقیل تعیین کرده است. کلیه مجموعه‌هایی که از جرثقیل‌های صنعتی  استفاده می‌کنند موظف به رعایت پروتکل‌ها و مقررات تعیین‌شده می‌باشند. با یک جستجوی ساده در گوگل با عبارت مقررات عمومی جرثقیل می‌توانید مقررات و قوانین ذکرشده را مشاهده نمایید. در زیر برخی از موارد ذکرشده در آئین‌نامه مقررات مرکز بهداشت‌کار را ذکر می‌کنیم.

-اپراتورهای جرثقیل باید دوره کار با جرثقیل های سقفی و جرثقیل دروازه ای را گذرانده باشند.

-پلاک مشخصات جرثقیل و اطلاعات تولید کننده آن باید به صورت واضح بر روی پل جرثقیل نصب‌شده باشد و از راه دور قابل مشاهده باشد.

-سازنده جرثقیل موظف به ارائه کلیه اطلاعات مربوط به جرثقیل به خریدار می‌باشد.

-جرثقیل می‌بایست مجهز به نشانگر وزن بار باشد.

-روشنایی کابین برای جرثقیل در نظر گرفته شود.

شیشه کابین مجهز به آبپاش و برف پاک‌کن باشد.

جرثقیل‌ها حتما باید به سیستم ارت متصل باشند.

-جوشکاری بر روی قرقره‌های ممنوع می‌باشد

مقررات فراوانی دیگری نیز وجود دارد که باید به صورت کامل توسط کارفرما و مسئولان فنی و اپراتورهای جرثقیل به صورت دقیق اجرا شوند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جرثقیل‌های صنعتی به انواع جرثقیل سقفی ،جرثقیل دروازه ای و جرثقیل  نیم دروازه ای محدود نمی‌شوند و انواع بسیار متنوعی دارند .در زیر به ذکر نام و توضیح برخی از انواع مهم جرثقیل می‌پردازیم.

جرثقیل‌های قطبی: جرثقیل‌های قطبی خود نوعی جرثقیل سقفی و دروازه‌ای هستند که در مسیر دایره‌ای حرکت می‌کنند. این جرثقیل‌ها در نیروگاه‌ها و صنایع ساخت هواپیما بسیار استفاده می‌شوند.

جرثقیل بازویی: جرثقیل‌های بازویی مانند بازویی بر روی ستون و یا دیواری نصب می‌شوند. دایره کار این جرثقیل‌ها محدود است از این‌رو این جرثقیل‌ها در فضای محدود استفاده می‌شوند.

جرثقیل‌های ساختمانی: از این جرثقیل‌ها برای ساخت‌وساز ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این جرثقیل‌ها بانام تاور کرین نیز شناخته می‌شوند. تاور کرین ها جرثقیل‌های عظیمی هستند که در صنایع ساختمان‌سازی و برج‌سازی استفاده می‌شوند. همانطور که از نام این جرثقیل‌ها پیداست کلمه tower تاور به معنی برج می باشد.. جرثقیل‌های ساختمانی دارای دو نوع چرخان و مداری می‌باشند.

جرثقیل‌های حمل ماشین: جرثقیل‌های حمل ماشین جرثقیل‌های نسبتا کوچکی هستند که برای حمل انواع خودرو یا کامیون‌ها استفاده می‌شوند.

جرثقیل‌های هیدرولیک: جرثقیل‌های هیدرولیک دارای دو نوع اصلی ثابت و متحرک می‌باشند.

هر چند ما در این مطلب سعی کردیم که  به توضیح معروف ترین و شناخته‌شده‌ترین انواع جرثقیل‌ها بپردازیم اما قطعا جرثقیل‌ها انواع بسیار بیشتری ازآنچه در این مطلب ذکرشده اند دارند.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

جرثقیل های سقفی ،دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای به دلیل اهمیت ويژه و حساسیت بالایی که دارند بایستی به‌صورت روزانه و قبل از شروع به کار توسط اپراتور چک و بررسی شوند.درواقع قبل از شروع کار این جرثقیل‌ها باید اطمینان کامل از کارکرد صحیح و بدون مشکل این جرثقیل‌ها حاصل شود.پروسه بررسی و چک کردن جرثقیل به این صورت است که برخی از مهم‌ترین قطعات جرثقیل به‌صورت چشمی توسط اپراتور جرثقیل کنترل می‌شود تا از آمادگی جرثقیل برای کار اطمینان حاصل شود.همچنین برخی از تجهیزات جانبی جرثقیل نظیر چهار قلاب ،تسمه و زنجیر بایستی به‌صورت جداگانه چک و بررسی شوند.

چک‌لیست سندی است که توسط مسئولان مربوطه شرکت و مدیران فنی جرثقیل تهیه می‌شود و در اختیار اپراتورها قرار می‌گیرد. در این سند سؤالاتی در مورد مهم‌ترین و اصلی‌ترین قطعات جرثقیل به‌صورت جداگانه ذکرشده است. اپراتور باید هر یک از موارد را به‌صورت جداگانه بررسی و در چک‌لیست ثبت نماید. معمولاً چک‌لیست به  صورتی تنظیم می‌شود که اپراتورها با تیک زدن درجاهای خالی و یا نوشتن کلماتی کوتاه پاسخ موارد را بدهند.

در زیر مهم‌ترین مواردی که معمولاً در چک‌لیست‌ها ذکر می‌شود درج می‌کنیم. درنهایت چک‌لیست پس از تکمیل شدن بایستی توسط اپراتور مربوطه امضاء شود.

دکمه‌های کنترل و لیورها

قطع کن‌ها

سیم‌بکسل یا زنجیر بالابر

ریل‌های و چرخ‌های کالسکه

ریل ها و چرخ‌های پل

قلاب‌ها  و قرقره‌ها

ترمز

نردبان و راهروها

نور محیط

نبود مانع در مسیر کار جرثقیل

سایر مواردی که بر اساس نوع جرثقیل و محل کار باید بررسی شود.

درصورتی‌که هر یک از موارد مشکلی داشت اپراتور باید سریعاً مسئول مربوطه را در جریان قرار دهد. همچنین درصورتی‌که کار اپراتورهای جرثقیل به‌صورت نوبتی باشد هر اپراتور به‌صورت جداگانه موظف به چک کردن موارد ذکرشده و پر کردن چک‌لیست است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

قبل از شیوع ویروس کرونا نمایشگاههای تجهیزات صنعتی همه ساله  در شهرهایی نظیر تهران ،شیراز و تبریز برگزار می شد.مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا همواره در نمایشگاههای بین المللی تجهیزات صنعتی حضور داشته است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

جارو بک برق رسان

جاروبک برق‌رسانی وسیله برای انتقال برق از شین به تابلو برق است. در زیر تصویر یک عدد جاروبک برق‌رسان را مشاهده می‌کنید.

jarooback

شینه برق جرثقیل

در دو تصویر زیر شینه های برق نصب‌شده برای جرثقیل سقفی را مشاهده می‌کنید. نصب این شینه های یکی از حساس‌ترین مراحل نصب جرثقیل سقفی است. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا خدمات فروش، تعمیر و نصب شینه برق جرثقیل را انجام می‌دهد.

aryacrane14000517 1

aryacrane14000517 2

برق‌کار صنعتی جرثقیل

امور مربوط به برق جرثقیل باید توسط مهندسین یا تکنسین‌های زبده برق صنعتی انجام شود. تنها افرادی صلاحیت انجام امور برقی جرثقیل رادارند که به‌صورت علمی و عملی با نحوه طراحی و کارکرد برق جرثقیل آشنا باشند. مجموعه جرثقیل مکاترونیک آریا از مهندسین زبده برق صنعتی برای خدمات سیم‌کشی و راه‌اندازی، تعمیر و سرویس برق جرثقیل استفاده می‌کند.

خدمات برق جرثقیل مجموعه صنعتی مکاترونیک

امروزه در ساخت جرثقیل‌های تخصصی و حرفه‌ای، قسمت برق اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه استفاده از کنترل دور موتور (اینورتر) نقش بسیار زیادی در راندمان بالا و کارکرد نرم‌تر و start و stop آرام جرثقیل دارد.

Repair and maintenance crane manjil proge 4

اینورتر که به‌عنوان (کنتر دور موتور) شناخته می‌شود و به‌اختصار با نام VFD (variable frequency drive) به معنای راه‌اندازی با فرکانس متغیر؛ این امکان را به ما می‌دهد که با سرعت کم ولی باقدرت بالا جرثقیل با بار شروع به حرکت کند و بعد از چند ثانیه سرعت با یک بازه زمانی قابل تنظیم به‌سرعت دلخواه برسد و در آخر در هنگام ایستادن در محل موردنظر دوباره با یک بازه زمانی قابل تنظیم سرعت کم و نهایتاً جرثقیل آرام با بار می‌ایستد.

مزایای استفاده از اینورتر، ضربه نخوردن به بار به خاطر حرکت آرام است و همچنین خود جرثقیل سالم‌تر باقی می‌ماند. چراکه stop و start جرثقیل آرام است و بنابراین چرخ‌های، بدنه و تمام قسمت‌های جرثقیل دارای طول عمر بالاتری خواهند بود و درواقع از تاب خوردن جرثقیل جلوگیری می‌کند.

سرعت اینورترها را می‌توان با چند روش به‌صورت دستی یا به‌صورت (ولوم متغیر) تغییر داد ولی در جرثقیل‌ها غالباً مقدار سرعت شروع acceleration (زمان شتاب) و مقدار سرعت پایان deceleration (زمان کاهش سرعت) از طریق کیبورد تنظیم می‌شود و همیشه ثابت باقی می‌ماند و در صورت تغییر دوباره، باید از طریق کیبورد این کار انجام شود.

البته در  جرثقیل‌های قدیمی‌تر از موتورهای 2 دور سرعت برای این کار استفاده‌شده است والان هم برای کمتر شدن هزینه بعضاً از این روش استفاده می‌شود. ولی به لحاظ کیفیت و کارایی واقعی قابل قیاس با اینورترها نیست. جرثقیل‌های با استاندارد بالا تماماً از اینورتر برای کنترل دور موتور استفاده می‌کنند.

مجموعه صنعتی مکاترونیک کلیه خدمات برق جرثقیل را با قسمت بسیار مناسب و در اسرع وقت انجام می‌دهد. خدمات برق جرثقیل شامل سیم کشی و برق، تعمیر و عیب‌یابی برق جرثقیل و سایر خدمات مربوط به برق جرثقیل است.

 

aryacrane 11

 نقشه و طراحی برق جرثقیل

در طراحی و برق‌رسانی جرثقیل جدا از اینکه به ابزار فیزیکی نیاز هست نیاز به طراحی و نقشه‌کشی حرفه‌ای و اصولی است. انجام نقشه‌کشی و طراحی سیستم برق جرثقیل توسط مهندسین برق انجام می‌شود. طراحی نقشه به دو صورت دستی و یا با استفاده از نرم‌افزار انجام می‌شود. ما طراحی برق جرثقیل را با استفاده از نرم‌افزار قدرتمند eplan انجام می‌دهیم. در فایل پی‌دی‌اف زیر چند نمونه از نقشه‌کشی برق جرثقیل را مشاهده می‌کنید.

دانلود فایل نقشه های حرفه ای جرثقیل   فرمت پی‌دی‌اف  اندازه فایل 72kb

برق 3 فاز در جرثقیل

برق جرثقیل، برق 3 فاز هست که درواقع 380 ولت هر 2 فاز باهم اختلاف دارند وقتی با مولتی متر اندازه‌گیری شود 380 تا 400 ولت را نشان می‌دهد.

درصورتی‌که بدن انسان با این برق تماس داشته باشد می‌تواند بسیار کشنده و خطرناک باشد و درصورتی‌که شخص روی جرثقیل قرار داشته باشد در صورت برق‌گرفتگی احتمال بسیار زیاد از روی جرثقیل به زمین پرت خواهد شد. ازاین‌رو هرگز نبایستی درب تابلو برق را باز کرد یا درصورتی‌که ناچار به باز کردن درب جرثقیل بودید توسط افراد متخصص و بسیار بااحتیاط این کار انجام شود.
برق ورودی جرثقیل حتماً بایستی به 1 کنترل فاز وصل شود که هم توالی فازها رو درست کند و هم اینکه اگر تابلو موقع برق 2 فاز شد کل سیستم فرمان را از کار بی اندازد چراکه دو فاز کردن برق برای موتور جرثقیل بسیار خطرناک است و احتمال سوختن سیستم سیم‌پیچی در حالت دو فاز بسیار بالاست.

شین برق جرثقیل

همان‌طور که در بالا گفته شد برق جرثقیل سه فاز هست. وقتی برق وارد مدار می‌شود و ازآنجا به موتورها می‌رود باعث حرکت جرثقیل در سه جهت بالا و پایین، چپ و راست و جلو و عقب می‌شود. ازاین‌رو بایستی حتماً در جرثقیل از شین مخصوص برق استفاده شود تا هم برق در مسیر به خاطر کم شدن سطح مقطع سیم افت ولتاژ پیدا نکند و هم امنیت بالا برود. شین برق دقیقاً همان شین‌هایی هستند که در مترو بین دو قطار و در کنار ریل‌ها مشخص هستند. شین‌های برق در ایستگاه مترو و درواقع برق را به موتورهای قطار برای حرکت می‌رسانند. همان‌طور که می‌دانید قطارهای مترو نیز برقی هستند با این تفاوت که متر برق DC هست و جرثقیل برق AC.

البته در مواردی که اینورتر VFD استفاده می‌شود این برق تبدیل به AC می‌شود و دوباره به DC تبدیل می‌شود.

 

برق در جرثقیل های دروازه ای و نیم دروازه ای

images

جرثقیل‌های سالنی غالباً 2 روش اصلی و استاندارد برای رساندن برق 3 فاز به همراه نول به جرثقیل‌های سقفی و نیم دروازه‌ای در حال حرکت دارند.

روش اول استفاده از شین برق‌رسان است که بسیار اصولی و حرفه‌ای‌تر است و امنیت و خطرپذیری کمتر از مزیت آن است. در این روش باید از شین‌های استاندارد که در بازار موجود است استفاده شود و در مسیر حرکت طولی سالن و جرثقیل سقفی نبشی‌های مخصوص آهن با ارتفاع هم‌اندازه از کف سالن (به‌طوری‌که بالا و پایین نشوند) جوش می‌خورند و شین‌های برق به آن‌ها پیچ می‌شوند و یک برق ورودی به شین نصب می‌شود که 3 فاز اصلی و نول است که البته برق اصلی می‌تواند از سر وسط برای مسیرهای بالای 100 متر و یا ازیک‌طرف سالن برای مسیرهای کوتاه‌تر باشد.

تغذیه سر وسط غالباً برای جلوگیری از کاهش افت ولتاژ استفاده می‌شود چراکه در مسیرهای طولانی تلفات افت ولتاژ و درنهایت افت جریان و تأثیر منفی روی کارکرد جرثقیل دارد.

2- روش دوم البته مقداری قدیمی‌تر است

استفاده از سیم تخت +قرقره آویز+C ریل است. بدین‌صورت که این بار هم در مسیر طولی سالن و حرکت جرثقیل نبشی‌های مخصوص جوش می‌خورند و C ریل‌ها به‌صورت کاملاً منظم و بدون بالا و پایین بودن به هم پیچ می‌شوند و بعدازاینکه سیم برق اصلی باقرقره‌ها محکم شدند تک‌تک درون C ریل قرار می‌گیرند.

در این روش یک‌طرف سیم به برق اصلی و طرف دیگر به تابلو برق اصلی جرثقیل برای برق‌رسانی استفاده می‌شود.  (روش دوم دقیقاً به‌مانند پرده‌های قدیمی خانه‌ها است)

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

وسایل و اشیاء مختلفی  را می‌توان توسط جرثقیل جابه‌جا کرد. بیشترین مورد جابه‌جایی توسط جرثقیل بار و مواد اولیه مختلف است. بااین‌حال از جرثقیل برای جابه‌جایی ماشین‌آلات مختلف، اشیاء پیش‌ساخته مختلف نظیر تانکر و کانکس، جابه‌جایی دریچه‌های سد و... نیز استفاده می‌شود.

جرثقیل‌ها محدودیت حرکتی دارند. برای مثال جرثقیل ها دروزاه ای تنها بر روی ریل‌هایی که از قبل تعبیه‌شده حرکت می‌کنند. ازاین‌رو بارهای موردنیاز برای جابه‌جایی توسط ماشین‌آلات مختلف نظیر لیفتراک، کامیون، نیسان و... به محل نصب جرثقیل برده می‌شود و یا توسط جرثقیل بر روی این ماشین‌آلات قرار داده می‌شود و به مکان مشخصی انتقال می‌یابد.

 

 

مطالب مرتبط

نصب جرثقیل در تهران

تعمیر جرثقیل

ساخت جرثقیل

نصب جرثقیل سقفی

گارانتی جرثقیل